Skocz do zawartości

North American B25-D Mitchell 1/72 Airfix


MNR

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim! Jako początkujący modelarz, prezentuję swój Pierwszy Model :) Oczywiście nie ma on nic wspólnego z poziomem wykonania większości prezentowanych tu miniatur, więc wstawiam go w celach raczej edukacyjnych. Niech inni uczą się na moich błędach, a może i ja się czegoś przy okazji nauczę - z komentarzy.

 

Model był malowany pędzlami, farbami (w większości) Pactry. 

 

Popełniłem pewnie wszelkie możliwe błędy, ale dzięki temu dowiedziałem się, czego jeszcze nie umiem, nad czym potrzebuję popracować itd. W szczególności z całą pewnością wymagana jest nauka szpachlowania łączeń i odtwarzania linii podziału. Skoro już o liniach mowa: "zapuszczałem" je washem - samoróbką z farby olejnej i rozpuszczalnika. Nie spodziewałem się, że będzie to najbardziej frustrująca część pracy - wycieranie nadmiaru albo zbierało wszystko, także z linii, albo przeciwnie - całe powierzchnie brudziły się tym washem ponad miarę.

 

Niestety wash też podkreślił "schodek" na łączeniu kolorów kamuflażu na skrzydłach - prawdopodobnie efekt zbyt gęstej farby?

 

Białe powierzchchnie malowałem 7 razy zanim farba pokryła podkład. 

 

Nie przejmując się problemami, wyciągam z nich naukę i ruszam dalej. Odtąd w grę wchodzi aerograf, więc całe nowe spektrum błędów i wypaczeń przede mną :) zapraszam do galerii!


image.thumb.jpeg.aa2ec0319b2d8d44b85f0037439dcf0f.jpeg

 

image.thumb.jpeg.07986e5c4538a654d73feffc21d3ced0.jpeg

 

image.thumb.jpeg.bd741c2ef63127c52e1c9eb7f22a3888.jpeg

 

image.thumb.jpeg.b7e20f8deaa2bdbc8cbb93eaaa753756.jpeg

 

image.thumb.jpeg.00d5b67d6b23a90b5ac57010667aac98.jpeg

 

image.thumb.jpeg.7fe3dff4d8451b5e07836082d3586b00.jpeg

 

image.thumb.jpeg.dc5327634cd609e652f5a3342b2d4b40.jpeg

 

image.thumb.jpeg.eb0d6919c9fb041f11406355b24fe6f2.jpeg

  • Like 14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MNR napisał:

Dzień dobry wszystkim! Jako początkujący modelarz, prezentuję swój Pierwszy Model

Pierwszy ogólnie czy pierwszy prezentowany. Jeśli ogólnie to nie jest źle, a wręcz powiedział bym, że całkiem dobrze.

2 godziny temu, MNR napisał:

Model był malowany pędzlami, farbami (w większości) Pactry. 

...

...

image.thumb.jpeg.00d5b67d6b23a90b5ac57010667aac98.jpeg

 

Przy malowaniu pędzlem, kolejne warstwy kładź "na krzyż": raz w poprzek płata, a raz w wzdłuż. To powinno zlikwidować (w pewnym sensie zalać) smugi.

 

2 godziny temu, MNR napisał:

Niestety wash też podkreślił "schodek" na łączeniu kolorów kamuflażu na skrzydłach - prawdopodobnie efekt zbyt gęstej farby?

...

...

image.thumb.jpeg.bd741c2ef63127c52e1c9eb7f22a3888.jpeg

 

To efekt malowania pędzlem. warstwy są stosunkowo grube i przy malowaniu od masek zostają takie uskoki, Ale na to też jest rada: granice kolorów po malowaniu i zdjęciu masek przetrzyj delikatnie drobnym papierem.

 

Całościowo jestem na tak. :super:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, Baas ArK said:

Pierwszy ogólnie czy pierwszy prezentowany. Jeśli ogólnie to nie jest źle, a wręcz powiedział bym, że całkiem dobrze.

 

To jest mój pierwszy model ogólnie. Siłą rzeczy, pierwszy prezentowany też!

 

Dziękuję za rady względem malowania - nie wpadłem na to aby malować "na krzyż",  intuicyjnie starałem się utrzymać ruchy pędzla "wzdłuż" - zgodnie z kierunkiem  ruchu samolotu. Nie wiem czy spróbuję techniki "na krzyż", bo udało mi się zaopatrzyć w aerograf i cóż, spodobał mi się! 

 

W tym samolocie schodka już nie naprawię, ale zobaczę jak to wyjdzie w obecnym, nad którym pracuję. Chociaż mam nadzieję, że przy aerografie nie będzie tego problemu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też się podoba. I samolot i wykonanie (uwzględniając debiut oraz pędzel). Aerograf otwiera nowe możliwości, będzie Pan zadowolony. Przy kolejnym modelu załóż warsztat i pytaj. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nieźle, jak na debiut. Na początek sugerowałbym porzucić efekty tzw. weatheringu, to dopiero kolejny etap i trzeba do niego podchodzić z dużą dozą wstrzemięźliwości, żeby nie przesadzić. Starannie i poprawnie wykonany i pomalowany model to na początek duże osiągnięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy model ? Jeśli tak, to naprawdę bardzo fajna miniatura. Oczywiście są błędy, które napisałeś lub zauważyli przedmówcy, ale oprócz tego nie ma czego się wstydzić. Jeśli taki poziom prezentujesz przy pierwszym modelu, to pomyśl co będzie przy piątym ;). Oby tak dalej ! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, barszczo said:

Debiut plus pędzel, naprawdę nieźle. Czekam na prace malowane aerografem, choć początki mogą być trudne. Wrzuć koniecznie warsztat :super:.

 

10 hours ago, zaruk said:

Przy kolejnym modelu załóż warsztat i pytaj. 

Dziękuję za wszystkie miłe słowa i ciepłe przyjęcie galerii.  Chciałbym się z góry wytłumaczyć, że przed opublikowaniem tego wątku skończyłem także mój drugi model, więc zamiast warsztatu niedługo wyślę drugą galerię. Ale obiecuję, że kolejny model będzie już jak należy miał wątek typu "warsztat" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, MNR napisał:

Ale obiecuję, że kolejny model będzie już jak należy miał wątek typu "warsztat"

Dobrze się zastanów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby każdy miał taki debiut... Jak na pierwszy model jest naprawdę dobrze. Jeżeli planujesz pozostać przy pędzlu to zerknij na różnych producentów farb - Pactra niekoniecznie jest najlepsza :) I jak pisali poprzednicy - lepiej kilka cienkich (słabo kryjących) warstw niż "raz a grubo". Czekam na kolejny model

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.