Skocz do zawartości

Tempest Mk.V 1:48 Eduard


kozborn

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem Koledzy Modelarze!

Po długich bojach przedstawiam mój ostatni model.

Nie było łatwo, zwłaszcza, że to drugi po dość długiej przerwie. Jak widzicie, postawiłem na nieco więcej waloryzacji - otwarte klapy oraz komory karabinów maszynowych. Prócz tego blachy w kokpicie i w podwoziu. Dużo cięcia, jeszcze więcej gięcia i piłowania. Po drodze było kilka momentów, w których sądziłem, że to się nie uda. Mimo to zabrnąłem do w miarę szczęśliwego końca. Dziękuję wszystkim śledzącym i komentującym za wsparcie na warsztacie i chyba największą inspirację ze strony @jachud3 :) 

 

 

IMG_20240117_225728.jpg

IMG_20240117_225756.jpg

IMG_20240117_225838.jpg

IMG_20240117_225927.jpg

IMG_20240117_225941.jpg

IMG_20240117_225954.jpg

IMG_20240117_230008.jpg

IMG_20240117_230029.jpg

IMG_20240117_230037.jpg

IMG_20240117_230050.jpg

IMG_20240117_230117.jpg

IMG_20240117_230125.jpg

IMG_20240117_230146.jpg

IMG_20240117_230157.jpg

IMG_20240117_230254.jpg

IMG_20240117_230311.jpg

IMG_20240117_230353.jpg

IMG_20240117_230429.jpg

IMG_20240117_230510.jpg

IMG_20240117_230525.jpg

IMG_20240117_230540.jpg

IMG_20240117_230732.jpg

IMG_20240117_230753.jpg

IMG_20240117_230829.jpg

IMG_20240117_230846.jpg

IMG_20240117_231031.jpg

IMG_20240117_231140.jpg

IMG_20240117_231207.jpg

IMG_20240117_231249.jpg

IMG_20240117_231314.jpg

IMG_20240117_231328.jpg

IMG_20240117_231428.jpg

IMG_20240117_231448.jpg

IMG_20240117_231506.jpg

IMG_20240117_231524.jpg

  • Like 25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna praca. Jest parę drobiazgów do poprawek na przyszłość, ale całość bardzo mi leży. No i każdy kolejny model wygląda coraz lepiej wink4. I na koniec tradycyjnie: co następne?

Edytowane przez barszczo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, barszczo napisał:

Bardzo fajna praca. Jest parę drobiazgów do poprawek na przyszłość, ale całość bardzo mi leży. No i każdy kolejny model wygląda coraz lepiej wink4. I na koniec tradycyjnie: co następne?

Dziękuję! A co następne - odpoczynek przy korsarzyku. Bez udziwnień. Dwie blaszki. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie wyszedł :) otwarte działka i klapy robią robotę. No i utwierdzam się w przekonaniu, że muszę w końcu zrobić model z pasami inwazyjnymi.

Dwie rzeczy mi się rzuciły w oczy; nie dokleiłeś dwóch przezroczystych elementów na spodzie skrzydeł (nie zaryzykuję stwierdzenia czy to światełka czy jakieś wzierniki, nie pamiętam teraz) - chodzi o te okrągłe pypki poniżej wylotów łusek. A druga to coś mi nie gra przy kołpaku - czy przypadkiem nie zapomniałeś pomalować jego tylnej płyty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jachud3okragle pypki - racja, zapomniałem o tych malenstwach :) co do kołpaka, nie, sądzę, że wszystko jest w porządku. Może kwestia zdjęcia/swiatlocienia. Jest na swoim miejscu, pomalowany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna praca i wesoły warsztat. Model prezentuje się świetnie, szczególnie podobają mi się wnęki. No i wyeksploatowany jest w sam raz, bez przesady, a to już coś.

Jeśli się uda, to tylko zdejmij paprochy z ogona i będzie git.

Mam nadzieję, że doceniasz teraz uroki 1:48.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, zaruk napisał:

Bardzo fajna praca i wesoły warsztat. Model prezentuje się świetnie, szczególnie podobają mi się wnęki. No i wyeksploatowany jest w sam raz, bez przesady, a to już coś.

Jeśli się uda, to tylko zdejmij paprochy z ogona i będzie git.

Mam nadzieję, że doceniasz teraz uroki 1:48.

Nie wiem czy "wesoły" warsztat był moim zamiarem, ale wesoły to zawsze lepiej niż niewesoły, no nie? 

Stopień tyrania. Zasmakowałem w nim i nie zamierzam tego na razie zmieniać. 

Tak, polubiliśmy się z 48-kami. Ale niebawem będzie chwilowy powrót do 72.

Anyway dzięki, Marcin! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, kozborn napisał:

wesoły to zawsze lepiej niż niewesoły, no nie?

 

Wesoły, czyli fajny. Z założenia to był komplement.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kozborn napisał:

co do kołpaka, nie, sądzę, że wszystko jest w porządku. Może kwestia zdjęcia/swiatlocienia. Jest na swoim miejscu, pomalowany.

Zwracam honor, znalazłem zdjęcie oryginału :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo👍

13 godzin temu, kozborn napisał:

... postawiłem na nieco więcej waloryzacji - otwarte klapy....... oraz komory karabinów maszynowych.

Fajnie utytłany, tak w sam raz.

Ale tutaj to przesadziłeś.

Tempest nie miał kaemów, miał 4x20mm działka.

A poza tym jest dobrze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model jest bardzo dobry. Ustawia Cię na innym poziomie modelarskiej drabinki. Wyższym poziomie, żeby nie było wątpliwości. A statystycznie, to po prostu wysokim.

Z mojego punktu widzenia nie cieszy trochę macosze traktowanie tematu zgodności z oryginałem. Ale zobaczymy czego doczekamy się w przyszłości.

Mgliste srebrzenie, które opisałeś w warsztacie to moim zdaniem nie jest dobre rozwiązanie. Może  i fajne, ale gdy w grę wchodzi realizm, to raczej nie tędy. Generalnie na zdjęciach nie bardzo to  widać, a tam gdzie widać (zakładam, że widać) wygląda jak zakurzony model.  W naturze może być inaczej, ale nie wyobrażam sobie, żeby dobrze.

 

To mnie zdumiało:

IMG_20240117_230146.jpg

 

Aż przejrzałem zdjęcia Tempestów, żeby sprawdzić, czy na końcówce lewego statecznika poziomego, rzeczywiście występował  jakiś aerodynamiczny korektor. Nic takiego nie znalazłem i wygląda to na podstawowy błąd modelarza. Czy źle nie znalazłem?

 

Edyta:

Ha! Dopiero teraz spojrzałem inaczej i widzę, że to po prostu łączenie kolorów. Uff, nie mogłem pojąc, skąd by się wziął taki błąd. Jak nic wychodzi na to, że mam syndrom nachalnej potrzeby znajdowania błędów.

 

I zastanowiła mnie jeszcze jedna rzecz. Proces był podobny: nietypowy efekt wyglądający na pierwszy rzut oka jak niedoróbka i sprawdzenie po zdjęciach co i jak. Chodzi o wcięcia w przedniej części dolnej ramy limuzyny. Od spodu.

Nie znam  konstrukcji Tempesta, ale wygląda to jak ślad po odciętym łączniku z ramką wypraski, albo jak techniczne wcięcie dostępowe. Do czego? Pierwszy wybór to do mechanizmu awaryjnego otwierania/odrzucania limuzyny. Ale po dwóch stronach?

Z przeglądu zdjęć wyszło mi że wcięcie, ale też, że  występowało ono tylko na sterburcie. Może ktoś wie, czy zdarzały się limuzyny ze wcięciem po obu stronach i czy dobrze domyślam się w kwestii jego funkcji?

 

Edyta II

 

A, jeszcze jedno. Skoro już jesteś na tym wysokim poziomie, to może warto rozważyć stosowanie w przyszłości małego tricku, który widocznie podnosi poziom realizmu prezentacji modelu. Jeżeli zestaw zwiera kółko ogonowe  zintegrowane z zawieszeniem dobrze jest je wyciąć, Strat powstałe zarówno w widelcu jak i w samym kole są dość łatwe do naprawy. Ponieważ niemal nikt tego nie robi, uzyskany efekt jest ponad miarę, a co ważniejsze, likwiduje się bardzo widoczne uproszczenie. Powszechnie tolerowane, bo poprawa wymaga jednak jakiegoś skillu, ale jednak bijące po oczach i obniżające wartość pracy. To trochę jak z mocowaniem wiatrochronu. Rzecz szczególnie szkodliwa, gdy występuje kontrast w stosunku do innych miejsc, przedstawionych na wyższym poziomie. Jak tu u Ciebie. Model się nie spina jako całość.

Edytowane przez greatgonzo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że model się Kolegom podoba. Co do wcięć na limuzynie - na jakieś 99% mogę stwierdzić, że tak było. Zdaje mi się, że limuzyna w zestawie była osobno, nie w wyprasce. Kawałek plastiku, który był do odcięcia był w innym miejscu - u szczytu przodu. 

Koło tylne montowane było osobno. Nie było zintegrowane z zawieszeniem. Może po prostu słabo mi wyszło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że wypraska miała te wcięcia stało się zupełnie oczywiste. Ja tylko mam nadzieję że zajrzy tu jakiś koleżka tempestowiec i opowie o tym co nieco.

 

Różnice związane z oglądaniem modelu na żywo i na zdjęciach. Może światło ułożyło się tak na tym kółku, że mnie zwiodło, a może zabrakło tam malarskiego podkreślenia tej separacji.

Zupełnie pewny nie byłem, dlatego użyłem jeżeli zamiast skoro. No i istota tricku się nie zmienia, a podobno inni też czytają :).

 

Kółko jest oddzielnie, zakonotowałem i tym lepiej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elegancka praca. Być może mi się wydaje, ale film z kilku napisów eksploatacyjnych jakby nie wszedł w linie. Jeżeli mi się jednak nie wydaje, to może da się to naciąć i poSOLić? Bardzo ładne brudzenie. Gratulacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MAREK74Dzięki! Nigdy jeszcze nie nacinałem kalkomanii, może kiedyś przyjdzie ten pierwszy raz :)

@Polosss@marek d @mig Dziękuję - co do brudzenia, kiedyś tytłałem modele bardziej, ale chyba znalazłem swoje optimum. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.