Skocz do zawartości

Pytania i odpowiedzi pomocne w budowie modeli


Maciek007

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Trzeba załatwić płytę polistyrenową różnych grubości - albo kupić w dobrym sklepie modelarskim, albo spróbować zdobyć - można spróbować wyciąć z plastikowych pudełek, tabliczek, kart kredytowych i telefonicznych (wtedy to nie będzie polistyren tylko inne tworzywo - a polistyren się klei acetonem albo rozpuszczalnikiem nitro). Mam nadzieję, że to pomoże - pozdrawiam i życzę powodzenia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kupiłem swego czasu zestaw Tamiya do weatheringu - coś tego typu http://www.mojehobby.pl/products/Tamiya-Weathering-Master-Set.html Szczerze mówiąc kupiłem to sobie w przypływie dobrego humoru ale za Chiny ludowe nie potrafię tym robić, ten specyfik w ogóle nie trzyma się farby na modelu, w czym problem? Czy w rodzaju farby pod spodem? Z reguły przecierałem połysk lub półmat, ale i tak się nie trzymało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam tego typu Tamiyowskich zestawów do podwozia, aplikuję to stroną z gąbeczką i zawsze się trzyma

8EC3FC7C-F7BF-486A-BF17-266FB9F3D9E2_zpscghdgfa0.jpg

 

Trzyma się nawet metalowej końcówki wydechu. Kładąc pędzelkiem nie trzyma mi się nigdy, wydaje mi się że pędzel jest do zostawiania po prostu drobinek tego pudru na modelu, a gąbeczka do wcierania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak napisał kashato, mogę jeszcze dodać że czasem trzeba docisnąć ów gąbkę.

Pędzelek jest dobry do brudzenia zakamarków np silnika - jak dobrze przycisnę to i pędzelek zostawia ślady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dlaczego po malowaniu uszczelek gdy ściągnąłem taśmę Tamiya zostały ślady kleju? Zanim ją nakleiłem osłabiłem klej naklejając na inną powierzchnię a i tak zostały te ślady Jak je bezpiecznie usunąć? Próbowałem polerować pastą FINE ale ślady zostają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Z benzyną ekstrakcyjną trzeba uważać. Po pierwsze ostatnio trudno jest dostać prawdziwą benzynę ekstrakcyjną - można kupić "rozpuszczalnik ekstrakcyjny" będący mieszanką różnych rzeczy, nigdy nie wiadomo, na co się trafi. Także trzeba zrobić próbę przed użyciem na krytycznym miejscu. Po drugie farba musi być naprawdę sucha - w wypadku humbrola przynajmniej 24h, a lepiej dłużej. Klej można też spróbować usunąć metoda taką, że nakleić na to miejsce świeżą taśmę i od razu odkleić - jest szansa, że stary klej też zejdzie. Mam nadzieję, że to pomoże - życzę powodzenia i pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Mam pytanie. Powili chce zaczynać kolejny model. Chce wpierw pomalować podkładem. Jako że nie mam miejsca w domu żeby malować chcę to zrobić w garażu... czy nic się nie stanie przy takiej temperaturze? Czy raczej nie robić tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to ładnie się mówi mądry Polak po szkodzie....

Obecnie pracuje sobie nad - Mitshubishi Lancer Evolution VI WRC (24220) z dodatkami "upiększającymi" z hobby design HD02-0268.

I tak sobie pracuje, pracuje, maluje, maluje zaczynam składać a tu nagle do mojego małego mózgu dochodzi ze przecież przednie tarcze z hobby design są stanowczo za duże na oryginalne felgi od Tamyia... noż kur...aaa

Panowie co począć??!??! Na dole "piękne" fotki mojej głupoty

 

1d2a76a118ee.jpg

 

94baf41e258c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Ot i nabierasz doświadczenia - od teraz już będziesz najpierw pasować, a dopiero potem cyzelować...

 

A w tym momencie zostają Ci dwa główne rozwiązania - albo zmniejszysz tarcze, albo zwiększysz koła. Wiem, brzmi banalnie, ale w sumie nic innego nie pozostaje. Jeżeli oczywiście jako "zmniejszysz/zwiększysz" rozumieć też wymianę na coś innego. Gdyby te felgi wrzucić na tokarkę, to może dało by się w środku zrobić miejsce na te tarcze? Albo na odwrót - zdjąć z zewnątrz tarczy trochę materiału i odbudować zacisk - też powinno zadziałać. Oczywiście łatwiej by było to zrobić przed malowaniem. Tak czy inaczej życzę powodzenia w budowie i pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Ot i nabierasz doświadczenia - od teraz już będziesz najpierw pasować, a dopiero potem cyzelować...

 

A w tym momencie zostają Ci dwa główne rozwiązania - albo zmniejszysz tarcze, albo zwiększysz koła. Wiem, brzmi banalnie, ale w sumie nic innego nie pozostaje. Jeżeli oczywiście jako "zmniejszysz/zwiększysz" rozumieć też wymianę na coś innego. Gdyby te felgi wrzucić na tokarkę, to może dało by się w środku zrobić miejsce na te tarcze? Albo na odwrót - zdjąć z zewnątrz tarczy trochę materiału i odbudować zacisk - też powinno zadziałać. Oczywiście łatwiej by było to zrobić przed malowaniem. Tak czy inaczej życzę powodzenia w budowie i pozdrawiam

Cóż jest to trochę boląca nauczka. Oczywiscie tak jak piszesz moge zdjąc troche materiału z tarczy, myśle że to bedzie łatwiejsze. Niestety nie mam tokarki wiec ręcznie to wyjdzie nie za pięknie.

Zauwazylem ze Tamyia wrzuciła do tego modelu także felgi + cale nadwozie z EVO V (które podobno pasuje) ów EVO V jest w wersji asfaltowej = większe felgi idealnie pasujące do ów hamulców. Niestety nie mam opon do wiekszych felg, ale rozpocząłem poszukiwania może się gdzieś znajdą. (zawsze mogę kupic model Tamyia EVO V).

W międzyczasie wysłałem do sklepu gdzie kupiłem hobby design zapytanie czy przypadkiem nie mają gum, wyjasniajac oczywiscie problem na szczescie sklep bardzo szybko odpisal ze sprawe przeslal do producenta. Może producent coś pomoże.

Zobaczymy co z tego wyniknie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacisk jest jednością z tarczą i jest metalowy czy nie? Widzę tylko opcję zabawy w tokarza, albo łapiesz felgę i szlifujesz ją od środka powiększając średnicę żeby tarcza weszła, przecież ci powietrze z opony nie zejdzie jak przedziurawisz felgę (da się to zobaczyć w ogóle?), uzyskujesz tym samym tuning polegający na wsadzeniu większych tarcz ;) albo obcinasz tarczę, ale z powodu zacisku może być problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym albo szlifował od środka felgę albo kupiłbym inne felgi. Producent nic ciekawego Ci nie poradzi, bo mają w ofercie same opony 16-18 cali i cenią je sobie na +- 35 zł. Wolałbym trochę dołożyć i kupić nowe felgi. Ale jeśli ma to być rajdówka to może być ciężko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacisk jest jednością z tarczą i jest metalowy czy nie? Widzę tylko opcję zabawy w tokarza, albo łapiesz felgę i szlifujesz ją od środka powiększając średnicę żeby tarcza weszła, przecież ci powietrze z opony nie zejdzie jak przedziurawisz felgę (da się to zobaczyć w ogóle?), uzyskujesz tym samym tuning polegający na wsadzeniu większych tarcz ;) albo obcinasz tarczę, ale z powodu zacisku może być problem.

Zacisk nie jest jednością. Mysle ze bede mogł go odkleić bez żadnych problemów. Cóz bedzie trzeba pokombinowac .

 

Ja bym albo szlifował od środka felgę albo kupiłbym inne felgi. Producent nic ciekawego Ci nie poradzi, bo mają w ofercie same opony 16-18 cali i cenią je sobie na +- 35 zł. Wolałbym trochę dołożyć i kupić nowe felgi. Ale jeśli ma to być rajdówka to może być ciężko...

Nie wiem co producent zrobi, zapewne nic. Jednak lepiej bedzie zeby wiedzial o zaistnialej sytuacji ponieważ na swoim produkcie pisze że ów produkt jest kompatybilny z EVO VI WRC - Tamiya. Jedyny model który na chwilę obecną znalazłem jest model który posiadam (no.24220).

Może przy kolejnej produkcji poprawi ów błąd, i ktoś inny nie będzie miał takiego problemu jak ja.

 

Dzięki za pomoc, macie rację nie obejdzie się bez malej pracy tokarskiej. Zobaczymy co z tego wyniknie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Witam!

Oglądając nie które prace zauważyłem, że w środku samochodów są np: gazetki, butelki itp. Chciałem się was zapytać jak takie coś zrobić czy może to trzeba kupić ? I jeszcze mam pytanie dotyczące przewodów w silniku i nie tylko z czego je wykonać i jak je przykleić ? Z góry dzięki za odpowiedź ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Butelki można zrobić z resztek ramki po oszkleniu. Czasem trafiają się grubsze. Nad płomieniem z zapalniczki, świeczki ogrzewamy taki prosty odcinek przezroczystej ramki i jak zaczyna być plastyczna wyciągamy ale niezbyt mocno. Po wystygnięciu odpowiedniego już kawałka rozgrzaną końcówką małego śrubokręta lekko dotykamy do tej najcieńszej końcówki w celu zaimitowania korka. Dobrze jest przed przyłożeniem tego rozgrzanego śrubokręta lekko poślinić ten plastyk--- nie przyklei się do niego śrubokręt. Potem papier ( 2000) i delikatnie szlifujemy dno i korek naszej butelki. Na koniec Tamiya Clear -- niebieska, zielona. No i jeszcze trzeba pomalować korek -ale to już pędzelek i normalna farba w/g życzenia.

https://www.google.pl/search?q=gazety&newwindow=1&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=JIToVI_zKJX1auWDgtgO&ved=0CDgQsAQ&biw=1092&bih=540

 

Musisz sobie ściągnąć te poszczególne obrazki, potem wydrukować na drukarce, wyciąć, złożyć na pół podkleić klejem biurowym i na fotel, pulpit. Miłej zabawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Butelki można zrobić z resztek ramki po oszkleniu. Czasem trafiają się grubsze. Nad płomieniem z zapalniczki, świeczki ogrzewamy taki prosty odcinek przezroczystej ramki i jak zaczyna być plastyczna wyciągamy ale niezbyt mocno. Po wystygnięciu odpowiedniego już kawałka rozgrzaną końcówką małego śrubokręta lekko dotykamy do tej najcieńszej końcówki w celu zaimitowania korka. Dobrze jest przed przyłożeniem tego rozgrzanego śrubokręta lekko poślinić ten plastyk--- nie przyklei się do niego śrubokręt. Potem papier ( 2000) i delikatnie szlifujemy dno i korek naszej butelki. Na koniec Tamiya Clear -- niebieska, zielona. No i jeszcze trzeba pomalować korek -ale to już pędzelek i normalna farba w/g życzenia.

https://www.google.pl/search?q=gazety&newwindow=1&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=JIToVI_zKJX1auWDgtgO&ved=0CDgQsAQ&biw=1092&bih=540

 

Musisz sobie ściągnąć te poszczególne obrazki, potem wydrukować na drukarce, wyciąć, złożyć na pół podkleić klejem biurowym i na fotel, pulpit. Miłej zabawy

 

Dziękuję bardzo na pewno skorzystam ;) co do gazet spodziewałem się tego a widziałem również parę razy że ktoś miał opakowania z rozsypanymi chipsami to pewnie też drukarka ? A co z tymi przewodami ? To jakaś tajemnica ? Bo kogo bym się spytał to milczy jak grób na ten temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przewody--- to różnie. Mogą być żyłki wędkarskie--ale te się ciężko maluje. Ja zbieram różne cienkie przewody wielożyłowe. Stare przewody po słuchawkach, jak trafię na monterów sieci telefonicznej to można od nich dostać te grube kable telefoniczne wewnątrz których jest masa cienkich kabelków już kolorowych. Albo zakupić sobie na aledrogo takie coś :

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=kynar&bmatch=seng-v6-p-sm-isqm-1-e-0113.

 

Przyklejasz je sobie klejem CA ( cyjano-ackrylowy)

 

http://allegro.pl/klej-super-glue-z-gwiazdka-malwa-i4814203586.html

 

W/g mnie najlepszy. Nie gęstnieje, nie zasycha nawet jak zapomnisz zatkać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są też firmy które robią różne barwione linki o różnych średnicach. PRzykleić to można na klej typu Wikol np Microscale Kristal Klear, on jest elastyczny i po wyschnięciu robi się przezroczysty, nie zostawia śladów jeśli sie go zdejmuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.