Skocz do zawartości

Pytania i odpowiedzi pomocne w budowie modeli


Maciek007

Rekomendowane odpowiedzi

Forumowicze potrzebuję waszej pomocy w doborze pierwszego modelu auta osobowego. Model ma zamiar sklejać moja żona tak więc proszę o jakieś sugestie. Coś łatwego bo to pierwsza styczność z modelarstwem mojej żony. Ja sam kleję lotnictwo więc nie mam rozeznania w pojazdach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z wiecznie sklejającą się zakrętką z końcówką w kleju ca BOND. http://www.mojehobby.pl/products/Klej-cyjanoakrylowy-BOND-Sredniogesty.html

Klej jest świetny, ale szybciej muszę wyrzucić buteleczkę z powodu pękającej, sklejającej się, zalanej klejem końcówki, niż sam klej mi się skończy niezależnie od tego, jak bardzo dbam o czystość końcówki. Ma ktoś jakieś rozwiązanie? Czym zastąpić zakrętkę? Może da się czymś sensownym zastąpić buteleczkę przelewając klej? Wiem, że nie pieniądze, ale szkoda mi tak po prostu wyrzucać dobry klej. Przejrzałem dziesiątki stron z buteleczkami ale takiej dokładnie nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dziś zamawiam swój pierwszy model do sklejania. Będzie to Toyota Corolla WRC (nie nie namawiajcie mnie do czegoś łatwiejszego na początek, kocham ten model i niedawno straciłem taki w realu więc niech chociaż na półce sobie na nią popatrzę) Mój problem tyczy się dodatkowych zakupów. Co kupić żeby na spokojnie przejść przez proces składania? Będzie to mój pierwszy model więc nie mam nic co jest potrzebne. Na chłopski rozum, potrzebuje nożyk do tapet, klej, widziałem też jakieś papiery ścierne ale nie wiem czy będę mi potrzebne? Chętnie skorzystam z waszych porad. Dzięki z góry za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uhuhu, temat rzeka.

Tak najbardziej z rezerwą podchodząc do sprawy to żeby skleić potrzebujesz:

- kleju, do plastiku ogromnie polecam Fallera ale jest drogi, kup sobie też cyjanoakryla, polecam Bonda średniogęstego, do szyb przyda się Revell Contacta Clear,

- jak chcesz zrobić dobrze kalki to przydałby się SOL to zmiękczania kalek, a SET do ich nakładania na model,

- przed kalkami (iw s umie po też) przydałby się Sidolux, ale bez aero będzie ciężko,

- pinceta by się przydała albo dwie o różnych końcówkach (proste i wygięte),

- pilniczki iglaki,

- papier ścierny koło 150, 300 i 8000, 1000, obcinaczek do wycinania elementów z ramek, choć czasem uważaj, bo wycinaniem można zniszczyć sam element, wtedy trzeba wyciąć piłką,

- farby (polecam emalie Model Master, ale ja mam jakąś awersję do akryli, tobie mogą spasować)

- rozcieńczalnik (do emalii MM polecam benzynę lakową),

- jakieś pojemniczki na rozrabianie farb (polecam opakowania po neo-anginach, septoletach itd.

- aerograf i kompresor (tego nie przeskoczysz, nie pomalujesz samochodu pędzlem tak, żebyś potem tego nie żałował, nie ma siły, zwłaszcza że to twój pierwszy model,

- farby olejne do washa,

- aparat fotograficzny, żeby nam się chwalić postępami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może inaczej ile kosztuje taki zestaw amatora? Odpuściłbym na razie aerograf, kompresor no i farby zostanę na razie tylko przy kalkomanii.

Te wszystkie kleje, pilniczki, iglaki, pinceta, papiery ścierne itp itd ile kosztują łącznie? Chodzi mi na razie aby model złożyć nałożyć kalkomanie i spróbować coś innego.

Bez farb póki co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może inaczej ile kosztuje taki zestaw amatora? Odpuściłbym na razie aerograf, kompresor no i farby zostanę na razie tylko przy kalkomanii.

Te wszystkie kleje, pilniczki, iglaki, pinceta, papiery ścierne itp itd ile kosztują łącznie? Chodzi mi na razie aby model złożyć nałożyć kalkomanie i spróbować coś innego.

Bez farb póki co.

 

Kalkomania jest w pudełku, jej nie musisz uwzględniać w budżecie.

Wejdź sobie do dowolnego sklepu modelarskiego online, ja np. korzystam z www.mojehobby.pl i sobie te rzeczy powrzucaj do koszyka, kwota jaka się pojawi w koszyku będzie odpowiedzią na twoje pytanie. Sorry za sarkazm, ale chyba nie oczekiwałeś, że ktoś zrobi to za ciebie? Więcej nie potrafię pomóc.

Jak chcesz zrobić model bez farb? - tego nie ogarniam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugeruję nie iść w kierunku kupowania od razu wszystkiego co ci przyjdzie do głowy. Kup model, zajrzyj do pudełka, przeczytaj instrukcję, pogrzeb po forum, zobacz co ci się podoba wśród relacji z warsztatu, dowiedz się jak to się robi, wtedy kupuj te rzeczy które uznasz za najpotrzebniejsze. Tak naprawdę na początek mało kto chyba idzie do sklepu i wywala tysiaka na wszystkie narzędzia. Raczej na modele się wydaje ostatnie grosze a narzędzia kradnie się tacie, wujkowi, pożycza od kolegów, zabiera się żonie itd. Jedno jest pewne - bez kleju i farb nie zrobisz modelu. Cała reszta to są usprawnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

… zostanę na razie tylko przy kalkomanii. Te wszystkie kleje, pilniczki, iglaki, pinceta, papiery ścierne itp itd ile kosztują łącznie? Chodzi mi na razie aby model złożyć nałożyć kalkomanie i spróbować coś innego. Bez farb póki co.
Odpowiem, w nadziei, że moja odpowiedź zachęci cię do pracy. Przykłady: Italeri, Humbrol, Tamiya.

To co chcesz zrobić to przedszkole. Ja pierwszy model zrobiłem w ten sposób mając siedem lat. Mój syn zrobił tak mając dziewięć lat. Z moją pomocą potrafił zrobić łącznie z malowaniem aerografem.

Przez przedszkole trzeba przejść, żeby mieć podstawy. Więc się nie zrażaj opiniami, tylko sobie spokojnie zrób i zobacz czy jesteś z tego dumny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z wiecznie sklejającą się zakrętką z końcówką w kleju ca BOND. http://www.mojehobby.pl/products/Klej-cyjanoakrylowy-BOND-Sredniogesty.html

Klej jest świetny, ale szybciej muszę wyrzucić buteleczkę z powodu pękającej, sklejającej się, zalanej klejem końcówki, niż sam klej mi się skończy niezależnie od tego, jak bardzo dbam o czystość końcówki. Ma ktoś jakieś rozwiązanie? Czym zastąpić zakrętkę?.

Mój sposób. Naprawdę dobry. Z dowolnego plastiku np. stare karty telefoniczne wycinasz kwadraciki, ok. 7 x 7 mm. Wyrzucasz nakretkę. Po skończonym klejeniu zatykasz otwór takim kwadracikiem. Możesz wcześniej lekko ścisnąć buteleczkę, aby "zassało". Klej Super Glue tak zatkany po pół roku był dobry.

m_mod_08.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od lat, do wszelkich klejów CA, stosuję strzykawkę (w środku klej) z igłą. Po skończonej pracy "zatykam" koniec igły kroplą roztopionej stearyny ze świeczki. Jak klej zaschnie to ... podgrzewam igłę (czasem do czerwoności), wypala się "glut" i po schłodzeniu "zestaw" jak nowy i do użytku. Zestaw jest o tyle dobry, że można zmieniać grubość igły przez co mamy różne dozowniki kleju.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mam pytanie, kiedyś kupiłem takie ustrojstwo

http://www.rcjaz.com/images/ebay/GSI-GM02.jpg ktoś gdzieś na forum polecał ,że dobre do zapuszczania w linie . I niby wszystko ok ale nie idzie tego ustrojstwa zmyć ( bez szkody dla malowania ) ,white spirit tego nie rusza . Ktoś używał tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem się podzielić taką ciekawostką. Otóż pomalowałem już trochę emaliami Model Master, próbowałem kilka rozcieńczalników, ale jako, że takie same efekty widziałem stosując Wamod jak i benzynę ekstrakcyjną, lakową oraz white spirit zacząłem na dobre stosować te trzy ostatnie zamiennie, w zależności od tego, co akurat miałem. Ostatnio zbliżałem się do dna jednej buteleczki czarnego (classic black) i malowało mi się coraz gorzej, coś bardzo niedobrego działo się z aerografem, w końcu zrobiłem próbę:

 

IMG_0293_zps54c38661.jpg

 

Jakieś wyjaśnienie tego zjawiska? Jest to koniec buteleczki, więc moje wytłumaczenie jest takie, że brakuje oryginalnego rozcieńczalnika zawartego w farbie - wyparował przez te kilkadziesiąt odkręceń, a jako że najbardziej jednak zbliżony składem chemicznym jest Wamod tylko on daje radę. Wychodzi też na to, że nie ma co szukać oszczędności i trzeba stosować Wamod.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam dedykowany Thinner do aerografów MM. Maluje się lepiej niż Wamodem.

 

Jakiego producenta benzynę masz? Też ostatnio odniosłem wrażenie, że MM przestały się nią rozcieńczać, a kiedyś rozcieńczały się ładnie. Zarówno nowe jak i kupione dawniej. Może zaczęli coś dodawać do benzyny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie stosuj benzyny ekstrakcyjnej do rozcieńczania, tylko lakowej. Ta pierwsza to benzyna lekka zawiera więc dużo lekkich frakcji jak tolueny, ksyleny itp. Jest dobra do mycia narzędzi. Lakowa to benzyna ciężka, nie niszczy farby.

PS. Ale nie ma to nic wspólnego ze zjawiskiem o którym piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Potrzebuję info gdzie w Polsce mogę kupić jakieś drobne papiery ścierne ( w Leroy Merlin maja tylko do 2000 ) , szukałem gdzieś micromesha ale tylko zagraniczne strony wyłażą , na moje hobby jest ale cena lekko zaporowa http://www.mojehobby.pl/products/Micromesh-Polishing-Cloths-6-Pieces.html

oczywiście do polerowania cywili , myślę nad takim zestawem:

http://www.mojehobby.pl/products/Papier-scierny-3000.html

http://www.mojehobby.pl/products/Papier-scierny-5000.html

http://www.mojehobby.pl/products/Mr.-Laplos-Polishing-cloth-6000-8000.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Bym powiedział, że Rossmann - taki mały żarcik, mam na myśli polerki do paznokci, wielostopniowe. One idą dość wysoko, jeśli chodzi o "numer". Pleksiglasową część można nimi wypolerować do przezroczystości. Mam nadzieję, że to pomoże - życzę powodzenia w pracach i pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.