Skocz do zawartości

Pytania i odpowiedzi pomocne w budowie modeli


Maciek007

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Panowie mam pytanie. Znajomy dał mi modelik rajdówki taki Decast jak np. Burago z prośbą o przemalowanie. I tu pytanie jakim środkiem chemicznym usunąć poprzednią warstwę lakieru z metalowych części, coś mi się wydaje że malowany jest farbą zbliżoną do tej jaką maluje się normalne ( dziwne słowo na tym forum ) pojazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Nie ma sensu za dużo usuwać - ja bym tylko lekko przeszlifował drobnym papierem ściernym, tak, żeby powierzchnia była gładka i malował na to. Oszczędza to wtedy trochę pracy przy pasywowaniu, kładzeniu podkładu itd.

 

To życzę powodzenia przy pracach i pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za podpowiedzi

karoseria metalowa od wczoraj moczy się w DOT 3, elementy oszklenia w Cleanlux-ie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał ktoś okazję kontaktowania się z Revell'em w Niemczech? Mam takie przypadek że kupiłem model beetla w cabrio i brakuję części paru. Znalazłem informację że przez Revella DE idzie zamówić części. Pisałem już dwa razy do nich i dostawałem odpowiedź taką:

Może się komuś przyda. Kupiłem polskim sklepie Bussinga 8000 ale niestety atrapa była pęknięta. Postanowiłem sam załatwić sprawę, napisałem łamanym angielskim do revella i załączyłem zdjęcie uszkodzonej części http://www.revell.de/en/service/service-form/model-building.html . Odesłali wiadomość aby czekać 3-4 tyg, i się doczekałem . Przyszła mala paczuszka z częścią o którą prosiłem. Bardzo miło mnie zaskoczyli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie. Mam 1 farbkę emaliową model master szarą mogę ją wykorzystać jako podkład pod akryle vallejo? i czy mogę ją rozcieńczyć np zmywaczem do paznokci? z góry dziękuję za odpowiedź

Nie znam vallejo, ale nie powinno się nic złego dziać, z tym, że na podkład powinno się raczej dawać farby podkładowe.

Nie możesz rozcieńczać jej zmywaczem. Do farb olejnych najtańszy rozcieńczalnik to benzyna lakowa lub rozcieńczalnik Wamodu. Niektórzy chwalą terpentynę, ale długo farba schnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku mojej przygody tez szkoda mi było wydać kasy na dobry podkład. Pamiętam ze w necie znalazlem, iż niektórzy stosują farbę olejna jako podkład. Przyznam że spróbowałem, do rozcienczania użyłem wamodu. Problem polegał na tym, że powierzchnia była jakaś taka dziwna nie równa i w ogole. Dalej wyczytałem żeby zalać ta powierzchnię samym rozcienczalnik em. Efekt jak na początki zabawy w modelarstwo był satysfakcjonujący. Jednak jak będziesz chciał się rozwijać to napewno zakupisz normalny podkład. Podkład nie służy jedynie do tego aby farba się dobrze trzymała jest jeszcze kilka innych czynnikow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem do nich pełen adres.

Spróbuj napisać jak na zdjęciu tutaj:

http://dragonflystrategy.com/site/2014/07/24/whats-in-a-zip-code/

albo jak radzą tutaj:

http://www.wykop.pl/wpis/7814980/co-wpisac-w-polu-zip-postal-code-na-aliexpress-bo-/

natomiast zip code do Polski masz tutaj:

http://www.geopostcodes.com/Poland

Możesz też podpytać na poczcie jak masz zapisać kod pocztowy do siebie tak żeby go zrozumiała jakaś tępa niemcówa.

Sorry ale nic więcej nie przychodzi mi do głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam!

Właśnie zacząłem prace nad nowym modelem (Nissan Skyline R32 TAMIYA) i chciałbym zrobić w nim "dywany". Z forum wiem już że do tego służy flock. Jednak nie chciałbym teraz specjalnie kupować tego produktu dlatego szukam jakieś alternatywy. Kiedyś znalazłem na internecie rozwiązanie mojego problemu ale ostatnio niestety nie mogę już znaleźć. Czy wogóle jest jakaś możliwość zastąpienia flock przez np: sól kuchenną ?? Czekam na odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Właśnie zacząłem prace nad nowym modelem (Nissan Skyline R32 TAMIYA) i chciałbym zrobić w nim "dywany". Z forum wiem już że do tego służy flock. Jednak nie chciałbym teraz specjalnie kupować tego produktu dlatego szukam jakieś alternatywy. Kiedyś znalazłem na internecie rozwiązanie mojego problemu ale ostatnio niestety nie mogę już znaleźć. Czy wogóle jest jakaś możliwość zastąpienia flock przez np: sól kuchenną ?? Czekam na odpowiedź

Mąką jeszcze niby można ale flok lepszy ,na allegro po 2 zl za sztuke . Jeden sloiczek na 2-3 modele starczy,rozne kolory sa. Musisz wpisac flocked nails i wyszuka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Witam mam pytanie. Mam 1 farbkę emaliową model master szarą mogę ją wykorzystać jako podkład pod akryle vallejo? i czy mogę ją rozcieńczyć np zmywaczem do paznokci? z góry dziękuję za odpowiedź

 

Jako podkład oczywiście możesz wykorzystać, ale czy ją rozcieńczysz zmywaczem do paznoki? Wątpię. Spróbuj. Podkład może być z zupełnie innej bazy rozpuszczalnikowej, nawet lepiej, masz gwarancję, że ci akryl Vallejo nie rozpuści podkładu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę zakupić żyłki do instalacji elektrycznej i pneumatycznej w ciężarówkach. Mógłby mi ktoś podać dokładne wymiary żyłek jakie mam zakupić? Bo nie chcę brać na "oko", a pewnie ktoś z Was ma już to opanowane.

 

Z góry wielkie dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę zakupić żyłki do instalacji elektrycznej i pneumatycznej w ciężarówkach. Mógłby mi ktoś podać dokładne wymiary żyłek jakie mam zakupić? Bo nie chcę brać na "oko", a pewnie ktoś z Was ma już to opanowane.

 

Z góry wielkie dzięki.

 

a jaką masz skalę jakby co kup nie żyłkę tylko plecionkę od 0,15 do 0,3 mm (do max 1:48) i jak najmniejsze rolki i tak na lata starczą a i wikol jak będziesz kształtował też się przyda. Cyna jest zajefajna ale te przekroje sporo kosztują :(

na układanie żyłki trzeba mieć cierpliwość a plecionka + wikol moim zdaniem jest ok -- lecz to jedynie me zdanie. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, skala 1:24.

 

kup najmniejszą rolkę 0,22 plecionki i wikol oraz to samo żyłki i spróbuj co Ci bardziej pasuje. Do kabli każdy rozmiar jest dobry Osobiście mam pletkę od 0,1 do 0,9 po szpulce a później już cynkę i styka mi na wszystkie przewody od elektryki po hydrauliczne itp. w skalach 1:72 do 1:32. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Mam pytanie odniśnie Humbrola nr52 Baltic Blue. Czy ktoś ma doświadczenie w malowaniu tą farbką? Kiedy maluję aerografem większość tego "srebra" opada na dno zbiorniczka. Efekt jest taki, że przy aerografie z górnym zbiornikiem owe drobinki zapychają dyszę, a przy aerogr. z dolnym zbiornikiem drobinki te nie są zasysane równomiernie i bardzo to widać na pomalowanej pow. Potrząsanie aerografem niewiele daje. Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Mam pytanie odniśnie Humbrola nr52 Baltic Blue. Czy ktoś ma doświadczenie w malowaniu tą farbką? Kiedy maluję aerografem większość tego "srebra" opada na dno zbiorniczka. Efekt jest taki, że przy aerografie z górnym zbiornikiem owe drobinki zapychają dyszę, a przy aerogr. z dolnym zbiornikiem drobinki te nie są zasysane równomiernie i bardzo to widać na pomalowanej pow. Potrząsanie aerografem niewiele daje. Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam.

 

Hm... U mnie przy dyszy 0,4 nie zapychają, z tym że mieszam już w zbiorniczku zatykając wylot przed każdym psiknięciem i 1 do 1 z rozpuszczalnikiem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Mam pytanie odniśnie Humbrola nr52 Baltic Blue. Czy ktoś ma doświadczenie w malowaniu tą farbką? Kiedy maluję aerografem większość tego "srebra" opada na dno zbiorniczka. Efekt jest taki, że przy aerografie z górnym zbiornikiem owe drobinki zapychają dyszę, a przy aerogr. z dolnym zbiornikiem drobinki te nie są zasysane równomiernie i bardzo to widać na pomalowanej pow. Potrząsanie aerografem niewiele daje. Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam.

Adlerem z dyszą 0,3 też malowałem bez problemu. Podejrzewam, że malujesz zbyt gęstą farbą. Tak jak pisze Dorotka, co pewien czas trzeba farbę zamieszać, ale nie jest to bardzo uciążliwe. Farbę rozcieńczaj poza aero, i dobrze jest wlewać przez gęsty szyfon do aero, wówczas największe ziarna zostaną zatrzymane.

Malując model farbą srebrną (sprawdzone Gunze C08) i na to clear blue uzyskasz ciekawszy efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malowałem p.iwatą z dyszą 0,5 i rozcieńczałem benzyną 1:3 i 1:2. Farbę mieszam w strzykawkach. Spróbuję przecedzić przez ręcznik papierowy, chyba, że ktoś ma inny sposób. Dziękuję, panowie za odzew! Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

… dobrze jest wlewać przez gęsty szyfon do aero, wówczas największe ziarna zostaną zatrzymane …
… Spróbuję przecedzić przez ręcznik papierowy, chyba, że ktoś ma inny sposób. …
Marak ma właśnie „inny sposób”. Odradzam cedzenie przez ręcznik papierowy. Wejdą mikro włókna celulozy, których nie ma w szyfonie.

 

Ja nie cedzę. W olejnych jestem zielony, bo od dawna maluję akrylami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem, że mam coś takiego jak szyfon w domu, ale zapytałem żony i oto jest! Dziękuję wszystkim za podpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.