Skocz do zawartości

Pytania i odpowiedzi pomocne w budowie modeli


Maciek007

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...

Czego używacie do odtłuszczania drobnych części plastikowych ? Zawsze używałem płynu do mycia naczyń, ale ostatnio zauważyłem, że farba strasznie słabo trzyma się plastiku. Przy użyciu kleju CA, część potrafi odejść w miejscu sklejenia razem z podkładem. Chciałbym znaleźć przyczynę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, będę musiał spróbować.

Teraz pytanie trochę z innej kategorii. Czym, jak nanosić suche pigmenty, bądź farbę aby zrobić mniej więcej takie zabrudzenia jak na burtach, plandece ? Żeby pigment naturalnie się rozniósł jak kurz, bo po pędzlu zostaje zawsze jakaś smuga i warstwa nie wygląda tak naturalnie, jak na miniaturce niżej.

k11yjpg_ewxhxww.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznaję że ten temat też mnie strasznie ciekawi. Nie potrafię jeszcze nanieść... czegoś w ten sposób jak na tym zdjęciu. Mam suche pigmenty, mam zestaw do weatheringu który wygląda jak tusze do rzęs dla kobiet ale co bym nie robił nie jest to ten efekt równego kurzu z drogi. Sam pigment po naniesieniu trzeba zabezpieczyć czymś przed starciem a wtedy traci się jego wygląd. Pigment rozmieszany z Sido tworzy grube błoto a nie kurz. Brakuje mi już pomysłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Pigment rozmieszany z Sido tworzy grube błoto a nie kurz. Brakuje mi już pomysłów.

A pigment rozpuszczony w white spirit i naniesiony aero? Przy najbliższej okazji muszę sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Zastanawiam się, dlaczego chcecie tu na siłę używać pigmentów, zamiast pociągnąć model rozcieńczoną farbą przez aerograf? Ja tak zrobiłem i jest OK (to zdjęcie sprzed wielu lat):

 

phase7_5.jpg

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Do zrobienia efektów pogodowych gładkich (czyli nie ruszonych przez pędzel). Proponuje zaopatrzyć się w farby cząsteczkowe od Ammo Light Dust lub North Africa Dust. Sprawdzają się doskonale. Można stosować bezpośrednio z aero (nawet bez rozcieńczania szły, choć spust musiał być maksymalnie otwarty - trzeba malować podmuchami). Dodatkowo, jeśli chce się zrobić przyjemne zacieki wystarczy odczekać około 2h i lekko przetrzeć płaskim pędzlem. Wystarczy go lekko zwilżyć rozcieńczalnikiem do washa (zdaje się, że jest to terpentyna ale głowy nie dam) a smugi wyjdą jak marzenie . Pigmenty są ok, jeśli chcemy zrobić akumulowany kurz/brud. Uzyskanie równej powierzchni zakurzenia tylko pigmentem jest arcytrudne (trzeba je wcierać w matową powierzchnię równomiernie i obwicie, następnie aplikować rozcieńczalnik pipetą, który delikatnie utrwali pigment do powierzchni. Następnie ponownie korygować pędzelkiem równomierność pigmentów... makabra, ale do zrobienia :-)

 

pozdrawiam

Christian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo lubię cywilne auta z AMT (skleiłem Impalę), planuję zakup kolejnego amerykańca z tej firmy. Spasowanie dobre, przeróbki - wiadomo - nie ma modeli idealnych, można też co nieco podorabiać i poprzerabiać. Fajne detale. No i cywilnych klasyków multum w ich ofercie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Cześć!

 

Nie wiem o jakim konkretnie "ogórku" tu mówimy, ale na początek polecam ten link:

 

http://www.kdf-wagen.de/lcode/index.php?p=18

 

Mam nadzieję, że to pomoże - pozdrawiam i życzę powodzenia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Mam pytanko, używam farb olejnych Marie's, które kupiłem po jakieś 4 zł za tubkę. Sęk w tym, że nie rozcieńczają się idealnie w benzynie (zostaje jakby minimalny nierozpuszczony pigment) i wash z ich użyciem pozostawia wiele do życzenia. Czy Abteilung firmy MIG jest aż tak dobry, że warto dać za tubkę 16 zł? Czym ją rozcieńczać do washa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

White Spiryt ale nie z marketu tylko ze sklepu dla plastyków. Najlepiej firmy Talens a jeszcze lepiej Winsor & Newton.

Produkty Pana Jimeneza (WSZYSTKIE) to przerost formy nad treścią, dobry marketing i cena za logo i opakowanie.

Rzecz jednak w tym, że kiepskie farby (Maries to wyjątkowo kiepska marka) to wprawdzie niska cena, ale jaka cena taka jakość.

Tubka farby Talensa, nawet z najtańszych serii, za 10-15 zł załatwi sprawę washy na modelach do końca życia, a różnicy w jakości nawet nie warto porównywać. Wystarczy jedna na początek - Van Dyke Brown.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tubka farby Talensa, nawet z najtańszych serii, za 10-15 zł załatwi sprawę washy na modelach do końca życia, a różnicy w jakości nawet nie warto porównywać. Wystarczy jedna na początek - Van Dyke Brown.

 

Chodzi o Talens Van Gogh? Tubka 20 mln kosztuje raptem 5-6 zł, więc nie majątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

 

Czym najlepiej zmyć lakier z modelu? Gdzieś widziałem zmywacz wamodu, poradzi to sobie? Zależy mi oczywiście, aby nie uszkodził plastiku. Jeśli to ma jakieś znaczenie to lakier, jak się okazało, był słabej jakości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym preparatem jest Clearux zmywacz do siduluxu, kosztuje około 11zl za 500ml butelke i starcza na długo, nie uszkadza plastiku, działa szybko, nie jest tak szkodliwy jak Dot czy kret z czego ten pierwszy lubi osłabiac plastik i spokojnie można go używać w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swej strony dodam tylko że Cleanlux firmy LAKMA jest produkowany w kilku wersjach.

Znacznie jednak lepszy jest tej samej firmy STRIPPER ULTRA do zastosowań przemysłowych.

http://www.higienateam.pl/pl/o/Stripper-Ultra

W sklepach/hurtowniach chemicznych sprzedawany także w litrowych pojemnikach.

Oprócz zmywania lakierów jest też doskonały do czyszczenia np. blaszek, odtłuszczania, przed malowaniem, czyszczenia aero czy pędzli itp.

Nie niszczy np. chromowej powierzchni tańszych aerografów, czego nie można powiedzieć o Cleanluxie.

Przyda się na pewno do wielu rzeczy.

Wszystkie te środki jednak radzą sobie dobrze z powłokami akrylowymi.

Przy emaliach i innych lakierach modelarskich sprawa jest trochę bardziej skomplikowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.