Skocz do zawartości

MiG-21


emeryt

Rekomendowane odpowiedzi

Ad1

były takie same

Ad2

róznice to- anteny SPO wychodzace z osłon KSI , brak tego ,,ustrojstwa na PFM, na pozostałych obecne, przejście grzbietu w nasade statecznika pionowego różne dla PFM, M-MF, Bis

Ad3

tak, identyczna dla wszystkich wersji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1

były takie same

Ad2

róznice to- anteny SPO wychodzace z osłon KSI , brak tego ,,ustrojstwa na PFM, na pozostałych obecne, przejście grzbietu w nasade statecznika pionowego różne dla PFM, M-MF, Bis

Ad3

tak, identyczna dla wszystkich wersji

Jeżeli o tym mowa to nie ma ich jeszcze na statecznikach rozpoznawczych eRów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli o tym mowa to nie ma ich jeszcze na statecznikach rozpoznawczych eRów.

 

Tak ,R ich nie ma /ta wersje pominąłem, mówiac o mysliwskich wersjach M-bis/

Zreszta z SPO w Mig-21R można było korzystać tylko wtedy gdy był podczepiony zasobnik D lub R.

 

Widział ktoś z Was polskiego PFM a ze zbiornikiem PTB-800 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Young-Wielkie dzięki za linka, jestem w trakcie ściągania, tak ostatnio dyskutowaliśmy o wersjach uzbrojenia 21, że zapomniałem o pracy którą miałem wykonać na nastepny dzień. Musiałem nadrabiać zaległości i nie mogłem obejrzec filmu , ale wiedziałem iż moge liczyć na znajomych z Forum. Jeszcze raz Dziękuję. Odnosnie numerów samolotów , to takie rzeczy pamięta sie do końca zycia. W końcu to była moja praca ,do której mimo momentami ciężkich chwil podchodziło się z pasją. A samolot to nie była panienka lekkich obyczajów , dzisiaj jest , jutro jej nie ma.Pamiętam cały wykaz sprzetu :

-8101-pierwszy 21, 9975, 9763-2xBIS, 9307UM,9801 BiS ,9115MF, 1915M, 1910 M-ostatni 21 na stanie. Inne czasy , inni ludzie, sorry że wspominam , ale wyobraz sobie , pewnego roku podliczyłem czas spędzony na lotach-wyszło w ciągu roku 100 zmian lotnych- z samolotem . Liczba dla dzisiejszych pseudo techników samolotu niewyobrazalna. Dodaj do tego dyzury bojowe , obsługi itd-zycie spędzone na lotnisku. Przy ilosci s-tów w pułku w liczbie 36 bojowych , 6 UM, eskadry kazdorazowo musiały wystawic minimum 20 bojowych, 3-4 UM, na jedną zmianę lotną. O obsadzie etatowej nie wspominam. Teraz idą ........[ tu miałem wpisac ilości s-t-ów i nalot, ale nie będę zdradzał tajemnicy wojskowe ] to wszyscy skaczą do góry z radosci.Zebrało mnie na wspominki. Odnosnie Naszych "Dzikich Łasic" to rzeczywiscie cięzko mnie przekonać, przynajmniej w przypadku 21. Już bardziej efektywne , a zapewne i efektowne byłoby uderzenie w zgrupowanie środków r-lokacyjnych npla pociskiem S-24, przy zabezpieczeniu takiej misji 21 z zasobnikiem SPS-141. Bo atakowanie przez samolot z podwieszonym zasobnikiem radarów npla za pomoc UB z pociskami z dipolami, miałoby sens tylko wtedy , gdy tenże samolot po wystrzeleniu dipoli z UB , w samobójczej misji uderza siłą rozpędu w środki r-lok. Bo chyba takie obiekty miałyby jakąs obronę p.lot, i co wtedy miałby zrobić ten biedny 21 obciążony SPS ? A zresztą z tego co pamiętam , samolot z SPS szedł zawsze jako "trasowicz", osłaniał jeden klucz , czy parę "swoich " s-tów , przed atakiem "npla" w postaci innych samolotów.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

babcia131 wysnuwasz daleko idące wnioski Nigdy bym nie pomyślał, żeby nasz pilot miał samobójczo atakować cel... To nie Japonia ;)

Jak wiadomo pociski S-5P odpalane z wyrzutni UB-16 i 32 po odpaleniu tworzyły obłoki zakłócające celem "wytworzenia pasywnych zakłóceń stacji radiolokacyjnych przeciwnika" (jak można przeczytać w zeszycie serii PKL). Nikt nie powiedział, że te dipole mają zniszczyć stację, ale jeśli już atakuje się taki zestaw wyrzutnia-stacja r-lok, to sensownym wydaje mi się atak ugrupowania jak wspomniałeś z czymże s-t z zasobnikiem SPS-141 osłania pozostałe uzbrojone np. w S-24 i dodatkowo zagłusza poprzez odpalenie wspomnianych pocisków S-5P, a dopiero za nim następuje atak wspomnianymi rakietami. Tak to ja widzę, choć to tylko "amatorski" punkt widzenia, dlatego jest ten wątek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet mi do głowy nie przyszło , aby Nasi piloci mieli się bawić w kamikadze. Rozważamy w sumie sposób podwieszenia uzbrojenia pod ewentualny model 21. Jestem uparty , szkoda że nie ma z kim przedyskutować tego zagadnienia w JW. Praktycy może by byli bardziej konkretni. Ale 21 z zasobnikiem SPS i UB-ekami , też mi nie pasuje, zaznaczam Young , to tylko moje wizje. Najładniej i najlogiczniej wyglądałby 21 z SPS i 2x pocisk p-p, dla samoobrony . A tak wogóle ,to o pociskach anty r-lok. z dipolami słyszałem , ale też ich nie widziałem. Na lotach używano i wystrzeliwano z UB pakiety z flarami lub dipolami , ale to nie były pociski , lecz środki wystrzeliwane z UB do tyłu, za lecący samolot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry,ze pociągne te ostatnie zdanie ;) Ale pierwszy raz słysze aby z UB coś zostawało wystrzeliwane do tyłu ! Ja wiem że jeżeli ja tego nie widziałem i słyszałem to jednak było mozliwe,niemniej chyba pomyliłes z zasobnikami D ,R i właśnie SPS-141 .Wtedy zgoda do tyłu /pod samolot Mig-21.

 

Prosze napisz wiecej informacji o tym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że coś poplątałem , ale na 21 Bis-ach mechanicy uzbrojenia ładowali UB-eki kasetami przypominającymi zamek rakiety S-5. I byłem do tej pory przekonany że flary lub igiełki były odstrzeliwne do tyłu. To nie były pociski anty-r-lok. S-5[P?]Postaram się coś dowiedzieć w JW , jescze jakiegoś w miarę starego uzbrojenca to chyba znajdę, to był zawsze najdłużej zyjący ludek. Żeby było ciekawiej , własnie przejrzałem instrukcję uzbrojenia 21Bisa , i tam o tym nie ma ani słowa . Ale wydaje mi się iż te kasety zakłócające wprowadzono trochę póżniej.Jeśli coś namieszałem , posypię główę popiołem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jeszcze wrócę do SPS-141

Pierwsze zdjęcie to na pewno nasza maszyna (chyba, że w innych państwach też mieli napisy "zawór cyrkulacji", "zasilanie lotniskowe").

Pozostałe dwa na 90%, że to "nasi"

MiG-21MSPS141.jpg

MiG-21MSPS1412.jpg

MiG-21MSPS1413.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry,ze pociągne te ostatnie zdanie ;) Ale pierwszy raz słysze aby z UB coś zostawało wystrzeliwane do tyłu ! ......

Prosze napisz wiecej informacji o tym .

Czy mam jeszcze coś pisac na temat dipoli wystrzeliwanych do tyłu z UB na 21 BIS ? Strzeliłem babola strasznego. Dipole PPI były wystrzeliwane z UB-16 [32] do przodu . Naboje były mocowane w lufach UB na końcu w specjalnych zamkach, podobnych do zamków pocisków S-5K, M. Jak wróci do pracy specjalista , który ma ponoc dokumentacje tego urzadzenia postaram się zrobic fotki. Pytałem się o pociski do zakłocania prac stacji r-lok , podobno uzywane z UB-16 ,32 -pociski typu S-5P- nikt nie słyszał o czymś takim, nawet nie spotkali się z rodzajem takiej rakiety. A teraz taka ciekawostka, na str .14 tej dyskusji o 21 znajduje się zdjęcie 21UM nb.9307 w barwach ugandyjskich [ex-26 PLM Zegrze Pom. ], i na dole tego zdjęcia znajduje sie take dziwne urządzenie , ni to pocisk , ni to zasobnik do obsługi naziemnej. Miałem wczoraj w nocy trochę szczęscia , buszując na słuzbowym kompie znalazłem wyjasnienie zagadki . Rosjanie testowali zasobniki , które można było podwiesic pod skrzydło s-tu, przebazowac s-lot na lotnisko polowe i w ten sposób , bez ciagania sprzetu samochodmi , bardzo szybko mozna było za pomocą wyposazenia zawartego w tych zasobnikach odtworzyc gotowosc samolotu.Opisane były próby z SU-25 , ale jak widac do 21 tez się przydają-jestem ciekaw jak je przewożą, Chińczycy by już coś wymyslili. Mam gdzieś zdjęcie chinskiej wersji 21UM-dla Iranu -szok .a tak obok tematu -zdjęcie zasobnika do przewożenia pod skrzydłem s-tu obsługi -tez pomysł Rosjan-mają poczucie humoru trzeba przyznać.

kontenerdlaobsugi.jpg

kontener energetyczny:

kontenerenergetk1e.jpg

kontener hydrauliczno-silnikowy

kontenerhydraulsilnikow.jpg

I wspomniana wyżej chińska wersja UM

21umft7m.jpg

 

To tak w formie ciekawostek , chyba troche związanych z 21.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dipole PPI były wystrzeliwane z UB-16 [32] do przodu . Naboje były mocowane w lufach UB na końcu w specjalnych zamkach, podobnych do zamków pocisków S-5K, M. Jak wróci do pracy specjalista , który ma ponoc dokumentacje tego urzadzenia postaram się zrobic fotki. Pytałem się o pociski do zakłocania prac stacji r-lok , podobno uzywane z UB-16 ,32 -pociski typu S-5P- nikt nie słyszał o czymś takim, nawet nie spotkali się z rodzajem takiej rakiety.

 

Bo to jest to samo ! Także naboje do działka Gsz-23 typu PRŁ sa określane jako przeciwradiolokacyjne .

I jeszcze kwestia samych naboji ładowanych do SPS-141 .Kryły sie pod różnymi oznaczeniami w zaleznosci od czestotliwosci DOS-3-DOS-15 oraz DOS-50-DOS-63. Spotyka sie tez oznaczenie PRP-15 ,PRP-50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zagadka dla Łukasza Sawicza ;)

 

A dlaczego dla mnie ?

 

Pomijając fakt, że MiG jest odpicowany jak prosto z fabryki w Gorki to ma zamknięte pokrywy podwozia przy jego wypuszczeniu. Ale podobno inaczej się nie dało. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały przerywnik, odnośnie naszej dyskusji o zieleni na stację r-lok itp.

2elm50p.jpg

 

Zdjęcie pochodzi z świetnej strony o 2 elm 11 PLM 2eskadra.com autor, swoją drogą bardzo miły człowiek, gromadzi materiały o tejże eskadrze oraz ogólnie o mig-21.

 

No właśnie. Podobno był tylko jeden kolor bo farba droga itd., a tu wyraźnie się różnią. I jak to jest z tą zielenią? Chyba że coś pominąłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie ,że Miguś został odremontowany ,ale według mnie brakuje mu na części ogonowej "Białego Pasu" i kolor trochę za ciemny. Ale ważne ,że chociaż wygląda tak i nie niszczeje pod gołym niebem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem . Myślałem ,że jest transportowany do schronohangaru na czas gdy nie ma wystawy na Lotnisku:) Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.