Skocz do zawartości

MiG-21


emeryt

Rekomendowane odpowiedzi

Belka MBD 2-67 U jest nowszym wariantem i fabrycznie nie montowano o ile się nie mylę dolnych zamków, które i tak były zbyteczne. One chyba przyszły z Bisami.

 

podwieszanie różnych wyrzutni pod samolot mogło się wiązać np. ze spaleniem instalacji elektrycznej. To wszystko zależało od wariantu, serii itp. Nie można podwiesić APU 7 pod UM i włączyć instalację elektryczną - samolot nie jest do tego przystosowany. Ta wyrzutnia współpracowała ze stacją r-lok, której szpareczki nie miały.

 

Warianty szkolne oczywiście mogły przenosić i odpalać pociski S-24 - po to miały wyrzutnie PU 12-40.

 

Bomby OFAB były stosowane w naszym lotnictwie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was pytanko odnoiśnie uzbrojenia "21", a mianowicie:

Czy w naszym lotnictwie stosowane stosowane były bomby OFAB-100, 250, 500?

Pozdrawiam

 

Pewnie, że były. Szwedzi podczas wspólnych manewrów byli mocno zdziwieni kiedy zobaczyli jak OFABy na DOLu tarlały się bez wózków na płytach monowskich.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkret ,czyli gdzie to jest napisane . W opisach i uzytkowaniu uzbrojenia wariantów szkolnych które mam po prostu pocisku S-24 nie wymienia sie jako wariantu uzbrojenia .Tak samo wyrzutnie ani PU ani APU -7 ani APU-68.

 

Wielu czytajacych ten wątek buduje repliki 21 i zastanawia się nad uzbrojeniem które chcą podwiesic na modelu . Taki US z S-24 lub gondola z karabinem A-12 to ciekawa alternatywa, stąd tez pytania o mozliwości podwieszeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcje są różnie tłumaczone - nie zawsze przez fachowców z dziedziny lotnictwa czy też uzbrojenia lotniczego więc nie dziw się, że czegoś tam nie ma
To znaczy że nie cytujesz instrukcji , ale np książki popularno -naukowe, monografie np .Gordona . Szanowny Grzegorzu5710 , instrukcja to instrukcja i raczej przypadowe osoby jej nie tworzą. A z tego co zdążyłem zauważyć w radzieckich instrukcjach zawsze było wszystko [ oprócz instr. odnośnie belki specjalnej . ] i to tak łopatologicznie wytłumaczone że nie można lepiej . Ale to takie wcięcie na dobranoc. Cześć osób chcałaby wiedzieć z racji zainteresowań trochę więcej o sprzęcie , a że nie mają dojścia do dokumentacji to się nie ma co dziwić .A znając życie to pewnie dużo papierów gdzieś zalega i powoli butwieje. A chętnych na publikacje nie ma .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, skoro przywołałeś Gordona Otóż na stronie 1 oraz 452 monografi 21 są zdjęcia belki z ,,mojej,, instrukcji .Ma nie tylko sześć zamków .ale oprofilowanie jest spiczaste ,nie takie jak w 67U. I to chyba rozwiązuje zagadke ?

 

gordon.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo zajęło mi szukanie, ale jest. W Aeroplanie 5/6 2005 poświęconemu MiG-23 znalazłem taką fotkę:

21bomb.jpg

Jakość wprawdzie nie jest najlepsza, ale jest to MiG-21 MF z belkami wielozamkowymi. Rok 1977 1979. Możliwe że uda mi się dotrzeć do oryginału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://img502.imageshack.us/img502/1369/skanowanie0001h.jpg

 

Może to trochę rozjaśni Babci - instrukcja to instrukcja jej nie tworzą przypadkowe osoby.

 

Czy fachowiec pod UM wiesza APU 7 i APU 3S ??????

Grzegorzu5710-naprawdę nie sądzisz że instrukcje pisali szewcy czy piekarze.Przecież to było bardzo często kopiowane i tłumaczone z rosyjskich oryginałów , a tak do końca nie wiadomo co i jak Rosjanie stosowali na swoim sprzęcie.Nieraz byy instrukcje a nie było wyposażenia , czasami na odwrót.To po pierwsze.Po drugie każdy z zabierających głos musałby być specjalistą od wszystkiego na 21, em spytał Cię o możliwość podwiesznia S-24 na UM ?I gdybym ja ,czy On dorwał Twoją instrukcję , to z niej jasno wynika iż był taki wariant.Ja nie mam bladego pojęcia czy po podwieszeniu tej czy innej wyrzutni nastapiło by spalenie instalacji.Staramy się sobie pewne sprawy wytłumaczyć i to jest najwazniejsze.A odnosnie fachowości -to jak dobrze widzę dopiski w Twojej instrukcji to robił już chyba użytkownik na miejscu w JW Odnośnie belek MBD2- [ bez U ] jak widać z załączonych zdjęć dolne uchwyty nie były demontowane- na upartego można pod M, MF podwiesc 6x50 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że książka / wydana w Dęblinie !/ zaprezentowana przez Grzegorza nie jest instrukcją a jak jest napisane na wstepie- skryptem,to jedyne miejsce gdzie o podwieszaniu S-24 pod 21UM piszą. A włąsciwie dają piktogramy. W bibliografi tego skryptu autorzy nie powołują sie na zadna instrukcje UM a , choć do innych wersji ochoczo wymieniają takowe.

 

I jeszcze jeden ,,kwiatek,, z tej księgi .Otóż iles stron temu chyba Young z Leszkiem pytali o R-60 na Mig-21 M/MF. Ustaliliśmy że można było podwieszać pojedyńcze wyrzutnie . I znowu zakłopotanie ,w opisie uzbrojenia dla M/MF na wewnetrznych wezłach w/g autorów można wieszać APU-60-II czyli podwójne wyrzutnie .

 

Grzegorz,fantazja autorów ? czy można było ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisać instrukcję a tłumaczyć to dwie różne sprawy. Nie zawsze oryginalne instrukcje były tłumaczone przez fachowców a na przykład przez studenta filologii rosyjskiej od którego trudno wymagać znajomości języka technicznego, który jest niestety dość zawiły. Ale to odrębny temat.

 

Rozumiem Waszą dociekliwość - to dobra cecha w poznawaniu ale nie zmuszajcie mnie do tego abym każdą swoją wypowiedź podpierał cytatami z instrukcji, bo mam zaledwie kilka a nie posiadam w domu Centralnej Biblioteki Wojskowej gdzie zgromadzone są wszystkie - to Warszawa Rembertów a tam nie mieszkam. Oprócz instrukcji jest coś takiego jak doświadczenie zawodowe i własna wiedza - tego nie znajdziesz w żadnej instrukcji a jeżeli to Wam nie wystarcza - trudno.

 

Trzymanie się ściśle instrukcji uważam za błąd bo ogranicza myślenie a tym samym poznawanie możliwości i funkcjonowania sprzętu. Znane jest chyba powiedzenie - zabił się zgodnie z instrukcją.

 

Nie zabieram głosu na tematy, na których się nie znam a jeżeli już to staram się udzielić pełnej i rzetelnej odpowiedzi .

 

Rzeczywiście instrukcja ta jest wydana przez Zakład Techniki Lotniczej WOSL w Dęblinie i zawiera błędy już w druku a nie są to poprawki z JW. Tak tam - dziwne i prawdziwe ale daje znakomity przykład jak można wprowadzać w błąd. Tam są jeszcze inne klocki.

MBD - na upartego można - dlaczego nie ale tak aby nie przekroczyć ograniczeń eksploatacyjnych.

 

R-60 - na M prace badawcze były prowadzone na wyrzutniach pojedynczych, które wisiały na zewnętrznych belkach zgodnie z ogólnie przyjętym wariantem uzbrojenia. Wówczas jeszcze nie mieliśmy APU 60 II. Ale skoro można podwieszać wyrzutnie R-60 bez przeróbek instalacji elektrycznej na zewnętrzne belki to i można na wewnętrzne bo to taka sama instalacja. Kwestia jest znowu w ograniczeniach - zewnętrzne belki mogą przenosić 250 kg uzbrojenia dlatego zdwojone trzeba wieszać na wewnętrznych. Ale osobiście nie spotkałem się aby na M wieszano zdwojone wyrzutnie - owszem na Bisach tak więc z modelarskiego punktu widzenia będzie to abstrakcja.

 

S-24 Podejrzewam że będzie taka informacja w instrukcji Metodyka szkolenia Lotniczego na samolocie MiG 21 UM w części szkolenie bojowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I gdybyśmy mieli się trzymać ścisle instrukcji to okazałoby się że na Bisie nie można podwieśić było np zasobnika SPS-141Je. U Nas można było tyle że pomysł przyszedł o kilkanaście lat za pożno. Przerabianie s-tów , dokładanie kabli straciło rację bytu, choć to nie było wcale takie pracochłonne.Brak kasy , inne koncepcje ,zasobnik się moralnie zestarzał. A wcale nie można wyluczyc że Rosjanie cos takiego lat nascie wcześniej zrobili .Nasi technicy też i to bez żadnej instrukcji, tyle że za pózno. bo nikt wczesniej o tym nie pomyśał. Ot taka modelarska ciekawostka. Grzegorz5710 ale nikt przecież nie ma do ciebie pretensji, przeciwnie , im więcej głosów tym częściej wychodzą bardzo ciekawe sprawy.Modelarstwem zajmuję się bardzo rzadko , przygotowuję się do zrobienia swojej Szparki , może pierwszego 21 jakiego dostałem pod opiekę , ale bardzo lubię czytać o tym s-locie wszysto co mi wpadnie w ręce .I sam chyba doskonale się orientujesz że ten samolot to jescze ciągle dobry kąsek do"'trawienia "A odnosnie instrukcji -rozumiem że filolog tłumaczył , ale chyba ktoś to spr. pod względm merytorycznym ? Przecież na każej zaraz na początku jest taka regułka " Zatwierdzam -Wprowadzam do użytku z dn.....itd "i na końcu przeważnie ąż gęsto od generalskich wężyków . Najważniejsze że można się dużo rzeczy dowiedzieć , nawet po 20 paru latach pracy przy ołówkach.Dzięiki Serdeczne.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle mogę dołożyć "kwitów" do dyskusji o zastosowaniu S-24 na UM-e:

 

 

МИНИСТЕРСТВО ОБОРОНЫ СССР

 

ИНСТРУКЦИЯ

ЛЕТЧИКАМ

САМОЛЕТА МиГ-21УМ

(МиГ-21УС)

 

 

Ордена Трудового Красного Знамени

ВОЕННОЕ ИЗДАТЕЛЬСТВО

МИНИСТЕРСТВА ОБОРОНЫ СССР

МОСКВА-1973

 

………………………………………………………………………………………………

 

ЭКСПЛУАТАЦИОННЫЕ РЕЖИМЫ

 

6. Нормальный вес самолета при посадке на бетонированные, грунтовые (с прочностью грунта >= 7,0 кГ/см2) и заснеженные ВПП — 6800 кГ. Посадку с таким весом выполнять с обязательным применением системы СПС. Нормальный посадочный вес самолет будет иметь:

— без подвесок под крылом и фюзеляжем — при остатке топлива не более 1400 л;

— с авиабомбами ФАБ-100, или ракетами Р-ЗС, или блоками УБ-16-57УМ, или подвесной пулеметной гондолой— при остатке топлива не более 1100 л;

— с неуправляемыми ракетами С-24 или авиабомбами ФАБ-250 — при остатке топлива не более 700 л.

Примечание. Нормальный посадочный вес самолета без применения системы СПС с обязательным применением тормозного парашюта — 6500 кГ.

 

Таблица 3

Вариант подвесок

Вес самолета перед запуском двигателя, кГ

Группа 1

 

2 Х Р-ЗС 7920

2 Х ФАБ-100 7910

2 Х УБ-16-57УМ 7890

2 Х С-24 8250

2 Х ФАБ-250 8210

2 Х Р-ЗС и пулеметная гондола (ПГ) 7980

2 Х ФАБ-100 и ПГ 7970

2 Х УБ-16-57УМ и ПГ 7950

2 Х С-24 и ПГ 8310

2 Х ФАБ-250 и ПГ 8270

2 Х Р-ЗС и 490-л подвесной бак (ПБ) 8370

2 Х ФАБ-100 и 490-л ПБ 8360

2 Х УБ-16-57УМ и 490-л ПБ 8340

Группа 2

 

2 Х С-24 и 490-л ПБ 8700

2 Х ФАБ-250 и 490-л ПБ 8660

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I gdybyśmy mieli się trzymać ścisle instrukcji to okazałoby się ...............

 

Zupełnie się z Tobą zgadzam - instrukcja instrukcją, przepisy przepisami a życie życiem.

Sam "21" mimo iż był eksploatowany u nas przez długi okres czasu jest dalej zagadką bo nasza wiedza jest ograniczona do instrukcji a nie do rzeczywistych jego możliwości. Oczywiście wiele spraw można by było ale instrukcja nie przewidywała i to ucinało wszystko.

 

Co do tłumaczenia instrukcji - też masz rację. Były osoby, które powinny sprawdzić tłumaczenie pod względem merytorycznym, które zatwierdzały ale czy wziąłeś pod uwagę wariant gdy tłumaczem był syn, córka, pociotek zatwierdzającego ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha ,dajecie wysoko.

 

Panowie, przecież sprawa ,,instalacji,, R-60 na M/MF w pierwszej połowie lat 80 jest pokłosiem dozbrojenia,niewiele wcześniej, w ten system samolotów Mig-21 Bis . Te ,przyleciały od producenta bez nich . Dopiero pózniej Rosjanie,, targani wyrzutami sumienia,, zezwolili na eksport tych rakiet do Polski.

 

Co do dostepności instrukcji ...Nie ,nie są dostepne . Jest ich mało . Bo ktoś zarządził aby ksiązki starsze lub sprzetu który ,,wyszedł,, z linii normalnie niszczyć. No i niszczono,skutecznie po 1990 roku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, przecież sprawa ,,instalacji,, R-60 na M/MF w pierwszej połowie lat 80 jest pokłosiem dozbrojenia,niewiele wcześniej, w ten system samolotów Mig-21 Bis . Te ,przyleciały od producenta bez nich
Wszystko się zgadza , w końcu byłem na Bisach od ich początku w 26 plm , a nawet dostaliśmy instrukcje w których była mowa o R-55 , a nie było rakiet , nie było mowy o R-60 i rakiet też nie było.Odnośnie R-60 na M/MF to chyba logiczne że nie można było myśleć o próbach , czy przymiarkach do intalacji tychże na tych wersjach skoro nie mieliśmy dostępu do "produktu"Zresztą nie mam zielonego pojęcia , czy jak już się R-60 pojawiły ,jak wyglądała sytuacja z dokompletowaniem JW w wyrzutnie [ o rakietach nie wspominam ]Do tej pory tkwię w przekonaniu iż ten wariant uzbrojenia APU-60-II był bardziej pod publiczkę,pokazowy niż stosowany z czysto bojowych względów.Oczywiście w trakcie normalnej służby , bo w wypadku konfliktu mogło być różnie .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dostepności instrukcji ...Nie ,nie są dostepne . Jest ich mało . Bo ktoś zarządził aby ksiązki starsze lub sprzetu który ,,wyszedł,, z linii normalnie niszczyć. No i niszczono,skutecznie po 1990 roku...

 

chyba się kolego mylisz - egzemplarz danego wydawnictwa chociaż jeden musi być w CBW - zasady archiwizacji działają. W tym roku dzieki uprzejmości kolegi otrzymałem scany wydawnictwa : Samolot MiG 21 M - Metodyka szkolenia lotniczego cz II zastosowanie bojowe.

A więc nie wszystko zniszczono

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewność w koledze okrutna . Zeby nie ciagnąc watku o bibliotekarstwie ... ma kolega informacje na temat dostepności w bibliotece np. Samolot Mig-21F-13 Opis techniczny płatowca ?

Polecam się jakby sie znalazł szczęsliwie.Tak samo jak wydawnictwa o Mig-23 ,Su-7, Su-20 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może teraz MiGi-21bis i AirShow w Gdyni w 1998r. Dzięki uprzejmości Kazia Majrzaka:

185.jpg

 

191.jpg

 

41.jpg

 

17.jpg

 

1.jpg

 

45.jpg

 

46.jpg

 

43.jpg

 

40.jpg

 

od lewej bez stopni- Łagódka, Dołęga, nn, kuca- Głowacki.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.