Skocz do zawartości

[BF2] T-54 Skif 1/35


Baldigozz

Rekomendowane odpowiedzi

Zakupiłem parę dni temu tego czołga jako materiał do eksperymentów. Niedrogi, bo po ca 50 zł ale wymaga albo stalowych nerwów albo dużej dozy sympatii do rodziny tych czołgów. Dziwne te produkcje Skifa. Przeglądałem parę pudełek i widzę, że jadą na podstawowych ramkach T-55, które uzupełniają shortrunowymi ramkami danej podwersji. Niestety po ramkach podstawowych widać wiekową technologię (straszliwe jamki w bardzo niewdzięcznych miejscach, w zasadzie uniemożliwiających ich usunięcie) ale plastik jest w miarę ok i detal nawet ładny. Ramki dodatkowe, to już jednak porażka na całej linii. Beznadziejny plastik i ohydna jakość, trzeba szlifować, szlifować ... Do tego w pudełku mamy małą blaszkę ze śmiesznego stopu, trochę twardawego ale za to ładne są i delikatne te blaszki. To plus. Gąski to typowa wschodnia tragedia. Nie wiem co z tym zrobię. Szkoda mi kupować Friule do tego ale kto wie. Na razie zamówiłem lufkę.

Przechodząc do rzeczy. Entuzjastów i znawców tej konstrukcji z jednej strony proszę o wyrozumiałość, bo lepiłem tego czołga prosto z instrukcji i jak coś zwaliłem to wina Skifa Nie chodziło mi jednak o poprawność merytoryczną ale wypróbowanie nowej szlifierki i pobawienie się farbami. Z drugiej strony proszę o krytyczne uwagi bo zmierza już do mnie tamiyowski T-55, którego będę już na poważnie przerabiał w kierunku izraelskiego Tirana 5.

Tymczasem zlepiłem tyle, nawet nie dokumentowałem budowy, bo nie było co.

 

DSC00597.jpg

DSC00598.jpg

DSC00599.jpg

DSC00600.jpg

DSC00601.jpg

DSC00602.jpg

DSC00603.jpg

DSC00604.jpg

DSC00605.jpg

DSC00606.jpg

DSC00607.jpg

DSC00608.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pardon, nie załapałem, że to drewniana belka! Choroba, a tak ją ładnie wyszlifowałem Dzięki, wymienię ją, nie jest przyklejona, tak się jakoś sama trzyma.

Wanna była prosta, skleiła się ok, jedynie przód wymagał zaszpachlowania połączenia z górą, oprócz oczywiście mnóstwa jamek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie zrobiłeś fotek z budowy ale widać że można coś z tego zmontować. Ciekaw jestem jak Skif wygląda postawiony koło Tamiyi.

 

Jedna moja uwaga: haki do podnoszenia wieży przykleiłeś do góry nogami !

 

Masz we mnie kibica

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę zrzucić winę na Skifa, bo tak pokazał w instrukcji ale jak trzeba, to się przekręci. I tak miałem je jeszcze obsmarować klejem co by udawał spaw. Poza tym na razie czekam na lufkę żeby ją wmontować i zacznę malować. Kołom się za bardzo nie przyglądałem, trochę je poniszczyłem i i razem już z lufką będę pryskał podkładem. Najprawdopodobniej czolg będzie bez gąsek, bo bliższe przyjrzenie się gąskom z pudełka zniechęca do dalszych spojrzeń, a szkoda mi kasy na Friule do niego. Będą do tamiyowskiego T-55 i chyba, że w międzyczasie ten ostatni zdąży do mnie dotrzeć i gąski tamiyowskie będą ładniejsze, to może je założę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Weekend miałem pracowity i większość roboty już wykonana. Z racji prędkości nie nadążałem robić zdjęć

Po tym co było widać na górze zabrałem się za wykonywanie światłocienia używając do tego dwóch farb Gunze serii C-321 i 313. Wiązało się to ze nudnym maskowaniem detali, które trwało kilka razy krócej niż samo malowanie. Poniżej zdjęcia z tego etapu.

 

DSC00650.jpg

DSC00651.jpg

DSC00654.jpg

DSC00653.jpg

DSC00652.jpg

 

Poniżej zdjęcia podstawowej palety jakiej użyłem stosując trzy farby Gunze w kolejności od lewej do prawej.

DSC00672.jpg

Następnie pędzelkiem dokonywałem drobnych poprawek i podmalowania detali, które miały być jaśniejsze. Do tego używałem farb Vallejo.

DSC00673.jpg

Efekty rdzy robilem przy pomocy odpowiedniego zestawu Lifecolor, nakładając farby od prawej do lewej aerografem, pędzelkiem i gąbką.

DSC00674.jpg

Trochę efektów można zrobić innym zestawem farb Lifecolor. Używałem ich m.in. do podmalowania zbiorników.

DSC00675.jpg

Całość modelu pokryłem filtem grey MIG-a, a następnie zrobiłem wash brownem.

DSC00676.jpg

 

Po tym wszystkim model wygląda tak jak poniżej, z tym że zdążyłem jeszcze wieżę pociągnąć z lekka olejami żeby trochę ją jeszcze uwypuklić i spód wanny pisakami Tamiyi wstępnie pobrudziłem. Teraz będę zbierał siły na pigmenty.

DSC00656.jpg

DSC00657.jpg

DSC00658.jpg

DSC00659.jpg

DSC00660.jpg

DSC00661.jpg

DSC00662.jpg

DSC00663.jpg

DSC00664.jpg

DSC00665.jpg

DSC00666.jpg

DSC00667.jpg

DSC00668.jpg

DSC00669.jpg

DSC00670.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z niepozornego modelu na początku powstał model 1 klasa !

nie sądziłem, że będę tak podziwiał korozję na modelu

a jednak ...

 

szkoda, że nie pokazałeś kolejnych etapów rdzewienia, ale domyślam się, że musiałbyś co chwilę przenośić model i robić zdjęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.