Skocz do zawartości

JAS-39D Gripen MPM 1:48


Lucas HS

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczynam z tym oto zestawem.

IMG_2493.jpg

Firma MPM Spakowała do jednego pudła wypraski Itraleri, kilka zestawów żywic CMK, tłoczoną owiewkę i metalowe golenie prawdopodobnie CMK, dwa arkusze blach, świetny arkusz kalkomanii, referencje zdjęciowe, plany, oraz bardzo czytelną i dokładną instrukcję. Dużym plusem takiego zestawu jest jedna instrukcja do całości, a nie instrukcja do modelu plastikowego + zestawu żywic 1 + 2 + 3 + instrukcji do blach. Pewnie nie szło by się połapać z tyloma dodatkami. Liczę, że powstanie czysto złożona i ładnie pomalowana kupa gotowych elementów z różnych materiałów. Ostatnio spróbowałem sił z dorabianiem kabiny pilotów oraz wnęk od podstaw w B-2, to teraz zrobię coś równie zdetalowanego, ale mniejszym wysiłkiem. Nie mówię, że będzie łatwo, bo to moja pierwsza styczność na taką skalę z żywicą i druga z blachami. To teraz część zdjęciowa. Pokusiłem się o In-Boxa małego...

IMG_2495.jpg

 

Zbliżenia na wybrane elementy plastikowe:

IMG_2499.jpg

IMG_2500.jpg

IMG_2501.jpg

IMG_2503.jpg

 

Żywiczne:

IMG_2506.jpg

IMG_2508.jpg

 

Blaszki:

IMG_2497.jpg

IMG_2507.jpg

 

Kalkomanie zawierające podobno każde oznaczenie eksploatacyjne:

IMG_2513.jpg

 

Metalowe golenie:

IMG_2504.jpg

 

"Szkło" Italeri i CMK:

IMG_2505.jpg

 

Będę korzystał z takiej dokumentacji:

IMG_2517.jpg

01.jpg

 

Zdjęcia szczegółów z Aero:

IMG_2518.jpg

IMG_2519.jpg

 

Fotki dołączone przez MPM do modelu:

IMG_2520.jpg

IMG_2521.jpg

 

Szczegóły instrukcji modelu:

IMG_2512.jpg

IMG_2514.jpg

 

Ja zdążyłem wkleić wnęki podwozia, hamulców aero, skleić połówki skrzydeł oraz wyciąć klapy.

IMG_2509.jpg

IMG_2511.jpg

 

Pozdrawiam i zapraszam do udzielania się. Zacznę z całej pary jak skończę MiGa-29, lub B-2, ale narazie będe powolutku dłubał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 91
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Zestaw SUPER. Powiedz mi jeszcze tylko ile takie cudo kosztuje???

Przykładowo znalazłem w Martoli dwumiejscówka taka jak klei Lucas za 155 zł a jednomiejscowy za 206 zł.

http://www.martola.com.pl/pl307/produkty16050/JAS_39C_Gripen

http://www.martola.com.pl/pl307/produkty19110/JAS_39D_Gripen_two_seat

Ten drugi to moim zdaniem tanio jak na taką ilość multimediów w zestawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja go ściągnąłem z pomocą Eduard Polska od producenta z Pradze. Bo nigdzie nie było. Wszystko z przesyłką z Czech do Wrocławia i potem z Wro do Żor wyniosło mnie coś koło 186zł. Nie wiem czy jest jeszcze do dostania, bo to seria limitowana na 999 sztuk pamiętam, że wersji C nigdzie nie było już rok temu, nawet u producenta.

 

Malowanie planuję szwedzkie, jako... uznanie za to o czym czyta się w encyklopediach itp. Postanowili sami zbudować swój przemysł militarny na swoich maszynach i udało im się. Ponadto fajną rzeczą są lotniska-drogi w lesie. Chciałbym uczynić ten model typowo szwedzkim.

 

Aha. Miejsca między el. żywicznymi a plastikowymi specjalnie obficie zalałem CA, jako szpachlówka, która dodatkowo wzmacnia spoinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Maluśki postęp. Między koncertem Comy, a próbami zespołu wpasowałem kabinę pilotów, było to małe wyzwanie dla mnie, robiłem to pierwszy raz i jest troszkę nierówno. Wziąłem się właśnie za malowanie. Złożyłem sobie bryłę, pasuje znośnie. Śliczna sylwetka, zamknę osłonę, żeby nie psuć

IMG_2539.jpg

IMG_2540.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem ciekaw bardzo skąd masz pieniądze na te blaszki edka i zywiczne dodadki skor jest es 15 latkiem nie pracujesz wiec
- zbiera makulature, lub otrzymal spadek.

 

Kolego Kocur, jeszcze jeden taki prowokacyjny wpis i administracja forum straci cierpliwosc.

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocur, może Cię to ciekawi, ale to moja sprawa, Tobie nie chcę mówić, bo byłeś dla mnie niemiły kiedy próbowałem Ci pomóc z modelem. Mam nadzieję, że nie będziesz mnie już nękał zaczepkami.

 

PS: Dziś wrzucę zdjęcia, ale muszę trochę popracować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Krzysiek I dzięki cała reszto podglądających postępy. A ja trochę popędziłem i poskładałem kokpit do kupy, pomalowałem go, dodałem tylną tablicę trawioną. Była barwiona, podoba mi się Z przednią tablicą poczekam, bo cały panel musi się grać z owiewką, której jeszcze nie wyciąłem (Vacu). Skleiłem model do kupy. Kadłub Contactą Revella, a skrzydła dokleiłem CA. I jestem już przekonany, ze wolę CA. Jeśli nałożyć go za dużo, to po oszlifowaniu zacieku nie musimy już szpachlować. Niestety okazało się, że zrobiłem błąd trochę krzywo sklejając wnęki podwozia głównego, co spowodowało takimi krzywiznami, że musiałem wkroczyć ze szpachlówką epoksydową dwuskładnikową. Przednią komorę wkleiłem na CA i zalewałem szpary CA i szlifowałem aż do uzyskania gładkiej powierzchni bez szpary. W sumie chyba 4 razy zalewałem. Musiałem wkleić też kawałek polistyrenu. Italeri tak zaplanowało coś...

IMG_2542.jpg

 

Co miało wyglądać tak:

51.jpg

 

Więc załatałem i zrobiłem klapkę w pozycji zamkniętej.

IMG_2546.jpg

 

Chciałem rozwiercić wloty powietrza, ale powstał taki uskok, że wloty zaślepię żółtą pokrywką jak w oryginale.

IMG_2543.jpg

 

Proszę resztę

IMG_2544.jpg

IMG_2552.jpg

IMG_2554.jpg

IMG_2555.jpg

IMG_2556.jpg

IMG_2558.jpg

 

I kabinka.

IMG_2549.jpg

IMG_2550.jpg

IMG_2551.jpg

 

Oczywiście model wymaga ogromu poprawek szpachlowo-szlifierskich, ale z grubsza mam już wykonaną tą robotę. Zostały szczelinki, niedoskonałości, niedobory, ryski.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to na kokpicie to kalki i blachy ?( już doczytałem - blachy. Obij je troszeczkę jak dla mnie będzie wtedy trochę realistyczniej) bo wygladają bardzo ładnie. Pracuj dalej, chętnie popatrzę.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, mam pytanie; ten kokpit to pędzlem malowany czy aero? wygląda trochę niestarannie, mimo że ma ładną blaszkę. Mam nadzieję że to poprawisz. Wogóle trochę byś odkurzył to przed zdjęciem Ja ostatnio staram się malować czarne wykończenia kokpitu pod koniec, po szpachlowaniu i szlifie aby ten syf nie kleił się do farby. Strasznie czyści się taki pył na czarnych obudowach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wyczyściłem, ale brystol pod zdjęcia kładłem na biurko modelarskim a szlifowałem dziś Gryfa prawie dwie godziny, więc pył jest wszechobecny. Nie postarałem się, bo to zdjęcia poglądowe z warsztatu, a pył oddaje klimacior

 

Kokpit. Masz rację, ale starałem się. To chyba mój trzeci kokpit tego typu malowany aerografem, także mam małe doświadczenie. Najpierw pomalowałem na czarno całość, zamaskowałem i psiknąłem szarym. Okazało się, że wanna kokpitu ma okropną powierzchnię, dlatego jakość powłoki jest nieidealna. Potem pomalowałem przyciski itp na czarno - było ok. I nagle zonk. Zrobiłem washa, który ładnie wszedł we wszystkie zagłębienia. Szkoda, że panele po bokach mają jakieś dziwne niby nity, rozmieszczone zupełnie nieregularnie, dlatego jest kilka czarnych kropeczek :/ Czarny element między kabinami pilotów został pomalowany i wklejony na CA. Szpary również zostały jeszcze zalane CA, dlatego może wydawać się niestarannie wykonane. Generalnie całość będzie jeszcze poprawiana. Ale nie, ze "coś nie wyszło", to wynika z mojego schematu budowy. Poproszę o podobną krytykę (jeśli będzie potrzebna) następnym razem, jak powiem, ze kokpit jest na TIP-TOP

 

Pzdr, dzięki za wsparcie merytoryczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem ciekaw bardzo skąd masz pieniądze na te blaszki edka i zywiczne dodadki skor jest es 15 latkiem nie pracujesz wiec

Są różne opcje

[...CIACH - reszta postu wycięta przez moderatora. Nie chcemy prowokować do kolejnych potyczek]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.