Skocz do zawartości

Hawker Tempest Mk.V 1/32 Special Hobby


Artur D.

Rekomendowane odpowiedzi

Hawker Tempest JN752 JF-S

pilot: F/Sgt Stanisław Domański

3 dywizjon RAF

 

Stanisław Domański nr sł. 782357 urodził się 1 XI 1919 r. w Garwolinie. Od początku wojny razem z bratem Józefem i Tadeuszem brali czynny udział w walce z okupantem.

W 1940 roku przedostał sie do Wielkiej Brytanii.

W Anglii po przeszkoleniu pilotażowym (m. in. w 16 (P)SFTS) odbył praktykę pilotażową w 1 AACU. W maju 1942 r. skierowany na przeszkolenie myśliwskie do 58 OTU, po czym w VII 1942 r. przydzielony do 308 dywizjonu.

W XII 1943 r. przeniesiony do 195 dywizjonu RAF, a w II 1944 r. do 3 dywizjonu.

Łącznie wykonał 32 loty bojowe w czasie 50 godz. i 30 min.

Odznaczony Krzyżem Walecznych i Polową Odznaką Pilota nr 1308 (Rozkaz 10/43).

3 VII 1944 r. około godziny 8.50 wystartował na samolocie Hawker Tempest V numer JN752 JF-S. Wykonywał lot bojowy z zadaniem patrolowania rejonu zwalczania bomb latających V-1. W pościgu za łatającą bombą nie nadał sygnału identyfikującego i został zestrzelony przez własną artylerię plot.

Pionowo spadł na ziemię i rozbił się w Cliff Farm, Playden w Sussex.

 

6 czerwca 1944 lecąc samolotem Hawker Tempest EJ582/JF-T, uzyskał wynik jedna V-1 zestrzelona i jedna uszkodzona

29/06 i 30/06/1944 lecąc samolotem Hawker Tempest JN752/JF-S uzyskał dwa zestrzelenia V1, co w sumie daje 3 pewne i jedną uszkodzoną.

 

Pochowany na cmentarzu w Falkirk, grób nr 284, działka 11 (Wielka Brytania).

Prywatnie był bratem mojego dziadka, Tadeusza

 

SdS3C1Y.jpg

f3vUd9a.jpg

A7yIU9D.jpg

nSAXY0X.jpg

nSAXY0X.jpg

h3TGPew.jpg

8GRBiqa.jpg

00Jes5r.jpg

H9OeUU7.jpg

E9PTJGB.jpg

uhw7euA.jpg

mWGgDSV.jpg

PRFL0Ma.jpg

cGSE5pU.jpg

vwF76qU.jpg

alrg8Vd.jpg

XvR0jh9.jpg

9PeOs8E.jpg

KSsz9Al.jpg

QUp3ddw.jpg

GdPjDKc.jpg

1suULu4.jpg

hyOjDcg.jpg

dI5vc8K.jpg

U2927oY.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, no po prostu REWELKA!!!

Arturo; biję pokłony, noszę za Tobą walizy. Dla mnie świetny, realistyczne ślady użytkowania, zdjęcia - chyba specjalnie przygasiłeś słońce - Gratki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie pomalowany i pięknie pobrudzony samolot, choć sama maszyna jest dla mnie okropnie nudna.

Ale model na niektórych zdjęciach wygląda jak prawdziwa maszyna, no jak żywy.

Jedna z piękniejszych prac jakie się tu ostatnio pojawiły.

Powiem jeszcze, że szkoda że nie Tomcat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, no po prostu REWELKA!!!

Arturo; biję pokłony, noszę za Tobą walizy. Dla mnie świetny, realistyczne ślady użytkowania, zdjęcia - chyba specjalnie przygasiłeś słońce - Gratki!

Jarku nie odbieraj mojej pracy z noszeniem walizek

 

Dziekuje za słowa uznania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak Ci się kleiło? Jak-3 kupiony?

Kleiło sie jak to short run, najwięcej kłoptu było ze spasowanie kadłub skrzydło, musiałem rozpiłowywać ścianki wnęk podwozia i ścinać kratownicę, oraz dopasowanie czesci nosowej, ale da się zrobić.

Jaka jeszcze nie mam, czekam aż do mnie dotrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej opinii jest tak realistyczne że aż chciałoby się wejść do kabiny i pokręcić tym i owym.

Wygląda rewelacyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artur... Gratuluję kolejnej świetnej roboty.

Może kiedyś zechcesz podzielić się swoją tajemnicą tak świetnego i realistycznego malowania.

Dziękuje, a co do malowania to transparentne warstwy, dużo tych warstw i preshading ciemniejszy od ostatecznego koloru i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Fajny model

Zdjęcia masz na mailu

A tak wygląda obecnie nagrobek w Falkirk zdjęcie z dzisiaj niestety tylko cegłą :(

th_WP_20160907_13_05_54_Rich_zpsambinsny.jpg

Pozdrawiam i gratuluję pięknego modelu szkoda że z smutną historią w tle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.