Skocz do zawartości

M 977 Hemtt Gun Truck z Iraqu


Erni

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

No i skończyłem w końcu długą walkę z tym modelem. Co tu wiele pisać Italka z 1997r + równie stary Eduard oraz masa własnej produkcji. Wzorowany na fotkach z netu jak i od znajomego, co to tam był osobiście. Oceniajcie to moje dziwadło:)

 

 

Hemtt07.jpg

Hemtt06.jpg

Hemtt05.jpg

Hemtt04.jpg

Hemtt03.jpg

Hemtt02.jpg

Hemtt01.jpg

Hemtt00.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale, niesamowity , świetny przykład co można zrobić z pozornie nieciekawej ciężarówki, napisy genialne.

PS to ramie z tyło to zestawowe czy jakaś inna produkcja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, fajowy... można jeszcze o jakąś fotę od przodu prosić? Chciałem zerknąć, co tam pan kierowiec sobie w kabinie czyta ;)

...o Panie ,toż to ciężko będzie gdyż kabina jest zamknięta z powodu ,że jest nie otwarta

 

Ale ładne to jest .Teraz to już mnie zastrzeliłeś

Masz jednak tę "lekkość" malowania,.Pięknie Erni.Mnie się podoba.

Coś trzeba zrobić ze zbiornikiem paliwa(okurzyć ,porysować od spodu etc.).Tak po mojemu.Nie ?

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny

Bez napisów i w trochę innym malowaniu mógłby wystapic w filmie " Mad Max 2010" ;)

Fajna odskocznia od tych wszystkich abramsów itp. z tamtego teatru militarnych działań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idea gun truck to doposażenie powszechnie używanych ciężarówek czy pojazdów osobowych w dodatkowe opancerzenie i uzbrojenie (przeważnie broń małokalibrowa, szybkostrzelna karabiny maszynowe różnego typu, granatniki automatyczne 40 mm). Trzeba pamiętać że gun trucki to nie tylko pojazdy improwizowana bo są też konstrukcje seryjnie produkowane. Do tego jest to tania konstrukcja w przeciwieństwie do drogich typowo bojowych wozów. Napewno w wojnie asymetrycznej gdzie nie ma szeroko pojętych bitew takie pojazdy bardzo dobrze się sprawdzają w patrolach, eskortowaniu konwojów. Napewno obsługa czuje się bezpieczniej a i siła ognia takej ciężarówki w ewentualnym starciu jest nie bez znaczenia. Gun trucki to bardzo fajne konstrukcje i model tak samo pięknie wygląda. Swego czasu również zamierzałem zrobić takiego gun trucka ale niestety jest mały problem ze zdjęciami tej ciężarówki. Mam pytanie karabiny na pace z jakich zestawów pochodzą ? Szkoda że nie dorzuciłeś jeszcze stanowiska strzelca km na dachu szoferki (takie tylko właśnie zdjęcie posiadam z Iraku). Bym zapomniał czy opony są z zestawu czy żywiczne ? Pytam dlatego bo z tego co widziałem chyba inny bieżnik powinnien być.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ritter tez miałem ochote zrobić to gniazdo KM w szoferce mam sporo fotek jego tylko jest małe ale.Ono jest całkiem inne srednica niz w M1025 i Big Foocie. I zeby je wykonać należy kupić zestaw do Hummera z E$duarda i mocno go poprzerabiac a to sa koszty dlatego zrobiłem takiego bez gniazda:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wielu operacjach bojowych istotnym problemem staje się zapewnienie bezpieczeństwa systemowi zaopatrzenia wojsk, poprzez patrolowanie wytyczonych szlaków komunikacyjnych lub bezpośrednia ochronę konwojów. Regulaminy przewidywały wykorzystanie w tym celu opancerzonych wozów bojowych-rozpoznawczych,transporterów i bojowych wozów piechoty, a nawet czołgów. Okazała sie to mało praktyczne, gdyż z jednej strony ochrona zaopatrzenia, wymagająca nieraz zaangażowania aż 40-60% całości sił, byłaby zbyt kosztowna i wiązała sprzęt potrzebny do działań bojowych. Z drugiej strony wozy bojowe nie są dostosowane do takich zadań i ograniczają mobilność kolumny transportowej. Stworzono wiec improwizowane wozy eskortowo-patrolowe, w postaci samochodów ciężarowych z zamontowanym opancerzeniem i uzbrojeniem. Wszystko zaczęło się od wojny w Wietnamie, gdzie Amerykanie wykorzystywali popularne jeepy, uzbrojone w karabiny maszynowe do osłony konwojów. Wkrótce okazało się,że jest to niewystarczające i podjęto próby dopancerzenia tych pojazdów, lecz zabieg ten zmniejszył ich osiągi. Padło wiec na większe pojazdy, wszech obecne w każdym większym konflikcie- ciężarówki, które maja większy udźwig i mogły przewozić dodatkowe opancerzenie załogi + wzmocnione uzbrojenie.

 

Nawet Polska stosowała Gun-Trucka w Iraku. Był nim (albo ciągle jeszcze służy) opancerzony Star 944 uzbrojony dodatkowo w wkm 12,7mm na obrotowej podstawie o nazwie własnej HIENA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Ritter.

Warto dodać do tego co napisał Ritter, że potężna i wydawałoby się świetnie wyposażona armia USA po zakończeniu symetrycznej fazy wojny w Iraku okazała się prtaktycznie nieprzygotowana do fazy asymetrycznej (patrolowanie w wąskich uliczkach, konieczność osłony konwojów na długich drogach narażonych na ataki partyzantki). Stąd wzięła się duża ilość improwizowanych polowo gun trucków, takich jak mi.in. przedstawia model Erniego. Dopiero potem zaczęto myśleć o fabrycznym opancerzaniu pojazdów lub produkcji zestawów opancerzenia możliwych do zamontowania na miejscu.

 

...Swego czasu również zamierzałem zrobić takiego gun trucka ale niestety jest mały problem ze zdjęciami tej ciężarówki...

Polecam tę książkę (Tankograd - American Special 3002):

3002_01.jpg

 

 

A żeby całkiem nie "offtopicować", powtórzę za kolegą:

Gun trucki to bardzo fajne konstrukcje i model tak samo pięknie wygląda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubisz ta ksiażka jest genialna tylko szkoda że nie ma w produkcji połowy modeli co są w niej przedstawione:).

Dla zainteresowanych powiem ze planuje cała serie Gun Trucków

 

Zainteresowany już jestem. Jak Cię znam, to się na razie nie pochwalisz co kombinujesz, ale czekam na rezultaty

 

A co do modeli z książki, to nie jest tak źle. Są do kupienia M998 HMMWV z kilku firm, M923 i M977 HEMTT z Italeri, M1078 FMTV z Trumpetera, M1070 HET z Accurate Armour, M915 z Miniman Factory. Ta ostatnia firma robi także gotowy zestaw M915 Gun Truck (taki jak na zdjęciach w książce). Oczywiście wszystkie te modele trzeba przerabiać na Gun Trucki, oprócz wspomnianego M915 i jednego zestawu M998 HMMWV z Academy. Inna sprawa to ceny, bo część modeli to żywice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.