Skocz do zawartości

M3 Grant 8 Armia Afryka - 1/35 Academy


bazylms

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Postanowiłem tym razem pójść w coś bardziej nietypowego niż zawsze. Model ten nie jest zbyt częstym bywalcem na forach. Jednak zawsze mnie fascynował ze względu na swój nietypowy kształt i dwa działa. Jak na owe czasy konstrukcja wydaje się być przestarzała, a jej wysokość w żadnym stopniu nie ułatwiała walk na pustyni. Jednkże moim zdaniem jest to piękna maszyna i dlatego postanowiłem się z nią zmierzyć jak ongiś Erwin Rommel w Północnej Afryce.

 

IMG_0747.JPG

 

Model na pierwszy rzut oka wydaje się być dobrej jakości, a ilość części jest ogromna. Zestaw umożliwia zbudowanie dwóch wersji podwozia.

Z planowanych dodatków to:

 

Lufy RBM 35B76

 

IMG_0751.JPG

 

Lufy do Browningów RBM 35B82

 

IMG_0750.JPG

 

Anteny RBM 35A02 lub 35A03 oraz podstawa 35A07 - o ile będzie się nadawać

 

IMG_0752.JPG

 

Gąsienice prawdopodobnie założę gumowe z zestawu, gdyż wyglądają przyzwoicie.

 

IMG_0748.JPG

 

Teraz malowanie. Czołg występował w kilku wersjach kamuflażu. ale dla 8 armii chcę wykorzystać jedną z tych:

 

united-kingdom-grant-m3-01-north-africa.jpg

 

grant_02.jpg

Zdjęcia ze strony www.wwiivehicles.com

 

Dużym wyzwaniem jest pomalowanie kamo jak na drugim zdjęciu i właśnie takiego chciałbym spróbować. Czołg ten znajduje się w muzeum w Bovington i wygląda tak:

 

header.jpg

Zdjęcie z serwisu Armorama

 

Tu jednak napotykam pierwszy problem, gdyż z zgodnie z teorią wiatr w oczy modelarzowi. Zestaw kalkomani który posiadam kompletnie nie nadaje się do w/w malowania. Jedyny komplet kalek jaki znalazłem to Bison Decals 35086. Niestety po przejrzeniu wielu sklepów modelarskich nigdzie nie znalazłem ich na składzie.

 

A oto kalki jakie mam:

 

IMG_0749.JPG

 

Dalatego na tą chwilę w opcji pozostaje malowanie pierwsze, lub drugie ale bez kalek. No chyba że jakiś cud się wydarzy i uda mi się znaleźć odpowiednie kalki.

 

No, strasznie się rozpisałem. Tym razem tempo prac zdecydowanie będzie wolniejsze, ale postaram się aby temat nie umarł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 560
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Gąski jednak idą do wymiany. Już kupiłem Bronco we210. Dostałem także informację od Bison, że prawdopodobnie kalki ukażą się pod koniec roku. A więc idę po bandzie z malowaniem - wariant drugi (zobaczymy jak wyjdzie ).

Prace rozpoczęte, ale zanosi się na powolny postęp ze względu na liczne pole do popisu dla szpachli.

 

Na początek poszła płyta podłogowa. trzeba było zmienić jej bananowy kształt poprzez obróbkę cieplną.

 

IMG_0754.JPG

 

Łączenie przedniej części wanny jest osobnym elementem i wymaga korekcji z użyciem szpachli - tragedia.

 

IMG_0755.JPG

 

A tak wygląda obecny postęp prac:

 

IMG_0756.JPG

 

Model posiada pewnie dużo nieścisłości merytorycznych, ale pewnie wszystkich nie poprawię. Na zdjęciu te które chcę uwzględnić:

 

IMG_0756a.JPG

 

Z tego co wiem to Grant miał radiostację w wieży, dlatego wylatuje radiostacja i fotel radiooperatora. Dam tam jakieś pudła czy coś. Nie wiem co to jest za pojemnik w górnym prawym rogu zdjęcia (oczywiście go tam chwilowo nie ma, ale wirtualnie). Są w nim jakieś okrągłe, czarne dyski. Chcę go wymienić na pojemnik z amunicją do 75.

 

Model i tak pewnie będzie abstrakcją od rzeczywistego, ale to ma być przyjemność a nie droga przez piekło (choc po początkam sam nie wiem gdzie jestem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Prace posuwają się powoli do przodu. Udało mi się częściowo poskładać górę kadłuba. Po wew nętrznej stronie mnóstwo śladów po wypychaczach, które trzeba było zaszpachlować, gdyż wnętrze będzie widoczne. Jednak i tak kadłub na zewnątrz będzie wymagał szpachlowania, choć starałem się go polepić jak najlepiej (górna część lekko zwichrowana).

 

IMG_0759.JPG

 

IMG_0760.JPG

 

IMG_0761.JPG

 

IMG_0762.JPG

 

Który łańcuch z http://www.rbmodel.com/index.php?action=products&group=086 będzie najodpowiedniejszy do skali 1/35? Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Country of London Yeomanry [CLY] Regiment posiadal Granty w tym kamo.Powstalo ono gdy kapitan Dick Sutton znalazl cementownie kolo Nilu, a tam ,,produkty'' bialy, czarny, brazowy ktory po zmiksowaniu z woda naniesiono na light stone[bazowy kolor].Odnosnie kalk ,to jest Grant w tym kamo w ofercie Echelon Decals nr ALT 352015.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wdzięczny temat. Na probelmy wymagające szpachli polecam Mr. Dissolved Putty of Guzne - praca z tym to istna bajka. W porównaniu np. z Italeri to jak niebo do ziemi. Chyba, że już znasz to luz.

 

Taka dygresja - Academy jest znane z małej akuratności/zgodności z realem, jeśli Ci zależy na zgodności to radzę mocno postudiować "materiał dowodowy" bo często okazuje się, że czegoś brakuje/jest w innym kształcie albo są rzeczy fikcyjne. Nie wiem jak z tym konkretnie - mam nadzieję, że jest on OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Żeby nie było że temat przymiera, zdjęcie z postępu prac. Nie jest tego wiele, ale za to dużo szpachlowania.

 

IMG_0902.JPG

 

Większość elementów jest nieprzyklejona, bo chcę być pewny że wszystko się poskłada, a także chcę mieć dostęp w czasie malowania. Najpierw będzie Red Hull (z kilkoma wyjątkami) a potem Offwhite.

 

Ma ktoś jakiś namiar na skrzynki z amunicją do browningów 12.5 mm? Najlepiej plastik albo żywica (z metalem jestem na z góry straconej pozycji). Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zrobiłem trzy wózki. Może jutro uda się zrobić dalsze trzy. Wnętrze czeka na części, które gdzieś w trasie utknęły.

 

IMG_0904.JPG

 

Znalazłem takie skrzynki

 

476b_1.JPG

 

Co o nich myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze skrzynkami za późno, już kupiłem.

Zrobiłem próbkę kamo.

 

IMG_0905.JPG

 

Po lewej Sand Light Stone a po prawej Light Stone. Bardziej mi pasuje kolor z lewej. Użyłem też dwóch kolorów brązowych - Flat Brown (ten ciemniejszy) i Nato Brown. Wydaje mi się, że oba mogą być, choć Flat Brown jest jakby bardziej odpowiedni.

 

Co o tym myślicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update. Rozjaśniłem białą Nato Brown i chyba wygląda lepiej.

 

IMG_0906.JPG

 

Kolory lekko przekłamane - brąz w rzeczywistości jest jaśniejszy. Być może będzie go i tak trzeba jeszcze rozjaśnić, ale to pozostawiam już na etap malowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tutaj sobie monolog prowadzę, ale nic na to nie poradzę . Widać, że przynaajmniej jest jakaś oglądalność. W każdym razie kontynuując projekt - dziś powstał sponson i działo 75mm. Przy okzji znalzłem, że źle wkleiłem trójkątny element kadłuba, ale już poprawiony.

 

IMG_0918.JPG

 

Na jaki kolor powinienem pomalować zamek działa - mosiądz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Na jaki kolor powinienem pomalować zamek działa - mosiądz?

 

Czarny, mat

 

 

IMG_0756a.JPG

 

Z tego co wiem to Grant miał radiostację w wieży, dlatego wylatuje radiostacja i fotel radiooperatora. Dam tam jakieś pudła czy coś. Nie wiem co to jest za pojemnik w górnym prawym rogu zdjęcia (oczywiście go tam chwilowo nie ma, ale wirtualnie). Są w nim jakieś okrągłe, czarne dyski. Chcę go wymienić na pojemnik z amunicją do 75.

 

W miejscu gdzie na zdjęciu jest zaznaczone miejsce na radiostacje, w Grancie były zbiornik na wodę o pojemności 12 galonów, na zbiornikiem na wodę była skrzynka na zapasowe peryskopy kierowcy. Za nim ( w kierunku przodu) był pojemnik na 16 pocisków dymnych.

Widać to na rysunku po niżej

 

52.jpg

 

Rysunek pochodzi z książki wyd.Militaria - M3 Grant/Lee

 

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Bigmodel za fotkę wnętrza. Przyda się bardzo. Pewnie ograniczę się do większych detali. Mam już skrzynki na amunicję, które są na miejscu fotela radiooperatora, także mogę rozpoczynać przeróbkę wnętrza. Trzeba jeszcze gdzieś Thompsona skołować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę podłubłem nad przeróbką wnętrza. Zrobiłem zbiornik na wodę, skrzynię na amunicję do 37-ki, oraz pojemnik na amunicję do browningów.

 

IMG_0947.JPG

 

IMG_0948.JPG

 

IMG_0949.JPG

 

Rozmieszczenie wyposażenia we wnętrzu.

 

IMG_0950.JPG

 

Zrobiłem jedną z sześciu butelek umieszczonych na osłonie kosza wieży. Ale nie wiem czy je robić, bo trzeba by jeszcze jakieś mocowania dorobić. Nie wiem jak daleko chcę iść z przeróbkami, bo wnętrze jest z Lee i trzeba by praktycznie wszystko wymienić.

 

IMG_0953.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mike Starmer podaje proporcje na BS61 Light Stone -tamiya XF2+XF59+XF3 w proporcjach 7-2-2,humbrol H74+H26 w proporcjach 8-1.Odnosnie brazu byl to kolor z poza katalogu barw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam ostatnio za dużo czasu na pracę, ale dziś udało mi się posklejać skrzynkę na amunicję do 75.

 

IMG_1036.JPG

 

IMG_1037.JPG

 

Jeszcze trzeba popełnić tylko kilka gratów do wewnątrz i można zabrać sie za malowanie (jak w końcu przyjdą farby).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Marioba. Amunicja to RB model. Niestety dziś odkryłem moją fatalną pomyłkę. W miejscu położenia skrzyni kadłub jest już niższy i skrzynia się nie mieści. Będę ją musiał skrócić o przynajmnie jeden rząd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajna amunicja i cała walorka wnętrza też mi się podoba. Po cichu czaje się na ten model od dłuższego czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę trzeba wnętrze poprawić, bo Academy poszło na skróty i dali je z Lee - nawet na wypraskch ciagle widnieje napis Lee. Poprawiona skrzynka na amunicję oraz zrobiłem uchwyt na butelki Nie jest idealny, ale taki będzie. Jak klej wyschnie to jeszcze lekko kształt poprawię.

 

IMG_1093.JPG

 

IMG_1094.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.