Skocz do zawartości

Su-22 UM3-K Eduard/Ciro 1:48


GEM

Rekomendowane odpowiedzi

Sobota i niedziela upłynęła na ponownym maskowaniu i malowaniu. Jak zwykle był problem, jakie farby dobrać. Wybór padł na akryle, Gunze i Tamiya.

Pomalowałem raz, nie byłem zadowolony, mieszałem, poprawiałem, i coś tam wykombinowałem.

img6640sq.jpg

img6644d.jpg

Nie ukrywam, że z drżącym sercem zabrałem się za zrywanie maskowania. Raz z samej ciekawości, jaki będzie efekt, a po drugie to trochę się obawiałem czy przy takiej ilości masek coś się nie poderwie.

Ale nie było tak źle. Wprawdzie wyszły małe odpryski jak zrywałem taśmę z elementów wykonanych z blaszki aluminiowej, ale to jest do poprawienia. Tak to wyszło.

img6647s.jpg

img6648b.jpg

img6660gl.jpg

img6661d.jpg

Efekt jest trochę mylący, bo jeden kolor jest matowy, inny połysk. Jak przyjdzie lakier to mam nadzieję, że wszystko wyrówna.

Teraz trochę się uspokoiłem, obawiałem się trochę o efekt malowania. Moim zdaniem, jest zadowalająca. Teraz mogę się zabrać za wnęki podwozia, nowe golenie, fotele, owiewki kabin...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 184
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Tak jak pisałem po uspokojeniu się o efekt malowania, zabrałem się za podwozie.

Oferowane przez zestaw golenie mało przypominają oryginał. Wykorzystałem częściowo elementy zestawu, ale trzeba je bardzo mocno obrobić. Do tego dorobiłem brakujące elementy i udało mi się upodobnić golenie do oryginału.

img6667n.jpg

Pokrywy podwozia głównego również wyglądały bardzo ubogo i wypadało je trochę poprawić. Te wybrzuszenia zrobiłem z płytki z polistyrenu, powycinałem otwory, oszlifowałem i podkleiłem do zestawowej pokrywy.

Te mniejsze elementy są zrobione od podstaw.

img6673h.jpg

Teraz malowanie i wypełnianie wnęk przewodami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu miałem do Ciebie pisać. Otóż mam problem właśnie z pokrywami głównych kopytek. Osłony są dobrego kształtu? Kombinowałem na 100 różnych sposobów i niby jest ok. Ale na planach one są zupełnie inne. Ty coś ze swoimi robiłeś dodatkowo???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak poprawiałem je.

Główna pokrywa jest za duża, kiedy potniemy ją zgodnie z liniami, które daje zestaw.

Ja pociąłem tak jak szły linie, ale potem wg. planów poobcinałem główną pokrywę, a te mniejsze zrobiłem nowe.

Oczywiście grubość trzeba również skorygować, o tych wytłoczeniach to już nie wspominam, bo to trzeba niestety zrobić od podstaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę, jutro jak znajdę czasu to zobaczę jak to tam wygląda. I ciąć po tych liniach mówisz. A na jakich planach się opierałeś??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smialus ja bazuję na rysunkach Grzegorza Skowrońskiego.

Teraz aktualizacja.

Dotarły do mnie kalki i nie mogłem się oprzeć aby je położyć i sprawdzić jak to wygląda. Nie ukrywam że głowa tygryska to było to o co najbardziej się obawiałem. Może nie wszyscy wiedzą ale głowy tygrysa różnią się po obu stronach. Było tutaj trochę utrudnienia, bo każdą trzeba było rysować indywidualnie. Kalki zaprojektowałem sam, - pierwszy raz to robiłem.

A o wydruk, poprosiłem kolegę, który chciałby pozostać anonimowy, ale ja Bardzo, ale to Bardzo mu za tą pomoc dziękuję

Kalki siadły bardzo ładnie. A tak to się prezentuje.

img6679qr.jpg

img6677iv.jpg

img6703o.jpg

Nie wiem jak wy to ocenicie, ale ja jestem zadowolony.

Kalki są jeszcze niczym niezabezpieczone, i mogą gdzieś trochę pobłyskiwać, ale to się opanuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dziękuję za wszelkie uwagi.

Prace postępują.

Prawie wykończyłem dyszę wylotową.

img6705m.jpg

We wnęki podwozia wkleiłem golenie podwozia, z siłownikami itd.

img6709qn.jpg

Pomalowałem dolną część kadłuba. Na fotkach różnie to wygląda, mniej lub bardziej przybrudzona. Ale zauważyłem, że bywa trochę przebarwiona w odcień brązu. Zacząłem ją tak robić. Pas kadłuba pomalowałem Metalikiem Gunze, a potem trochę prysnąłem transparentną pomarańczowa, i trochę to pobrudziłem.

img6719r.jpg

Na boku kadłuba przykleiłem "patelnię” Wykonałem ją z folii aluminiowej. Wykorzystałem do tego folijkę z szyjki szampana. Przetarłem ją trochę papierkiem 2000 dla zatarcia połysku. Następnie od lewej strony oddusiłem główki nitów. Po przyklejeniu prysnąłem lakierem matowym, i przybrudziłem rozcieńczalnikiem przybrudzonym kropelką czarnej farby. Oczywiście to będzie jeszcze trochę dopracowane., Na tą chwilę tak to wygląda.

img6717u.jpg

W golenie wkleiłem koła i można było pierwszy raz postawić model we właściwej pozycji.

img6714u.jpg

Mam przygotowane skrzydła z wklejonymi lotkami i klapami.

img6727bo.jpg

Teraz przyszedł czas na rozprowadzenie przewodów, wykończenie kabiny.

Panowie piszcie, co jest nie tak. Co można jeszcze poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu z tą patelnią bym się zastanowił. Leszek wstawił zdjęcie i jednak nie ma wypukłych nitów. Co do grzebienia na metalicznej spodniej stronie, taka sugestia on jest w 3 częściach. A co do koloru pomarańczowego, nie ten kierunek koloru, bardziej to podchodzi do żółtego z domieszka metalicznego i tylko niektóre panele jak i sam grzebień. Ja u siebie o mieszałem żółtą z domieszką aluminium:

 

th_IMG_7689.jpg

 

Żebym wiedział, że walczysz z dyszą podesłałbym Ci gotowca.

 

A tutaj Twoja:

 

http://www.airliners.net/photo/Poland---Air/Sukhoi-Su-22UM3K/2027766/L/

 

qalimar dobre foto. Pięknie usmolony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie o to chodziło. Wreszcie jakaś konstruktywna dyskusja.

Jeśli chodzi o nity na patelni to tutaj jest sprawa do dyskusji. Popatrzcie na te zdjęcia.

98428289.jpg

190678.jpg

I tutaj zbliżenie samego fragmentu

patelniac.jpg

Może to jakieś moje złudzenie, ale wygląda na to, że blacha jest przykręcona wkrętami z soczewkowymi łbami. Moim zdaniem na zbliżeniu widać, że jednak te łby są trochę wypukłe. Może u mnie są trochę za wysokie, ale tutaj nie powinno być problemu z lekkim skorygowaniem. Folijka, z której tą blaszkę zrobiłem jest na tyle delikatna, że po lekkim dociśnięciu, lub potarciu trochę da radę to skorygować.

A co Wy o tych łbach myślicie?

Leszku te patelnia na modelu nie jest malowana. To blaszka aluminiowa, którą lekko zmatowiłem i prysnąłem lakierem matowym. Chcę spróbować zrobić to tak, aby to przybrudzenie przetrzeć tak jak było to czyszczone po strzelaniu. Mam nadzieję, że wtedy ten brud wejdzie w szparki, a łebki nitów/ wkrętów lekko się przybłyszczą.

Dolne powierzchnie jeszcze nie są skończone to taki początek pracy nad podcieniowaniem powłoki.

Jeśli chodzi o te pomarańczowo/żółtawe przebarwienia to może ktoś mi podpowie, od czego one mogły powstawać. Czy były to może pozostałości po smarze, oleju? Którym były jakoś zabezpieczane metalowe powierzchnie? To będzie dla mnie ważna wskazówka jak to zrobić dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.