Skocz do zawartości

Normandia 1944 - mieszanka 1:35


DarkWing

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

W trakcie wakacji oraz sezonu urlopowego prace przy "dużym" Shermanie zastopowały ale chęci na modelowanie niezmiennie duże.

Od dawna chodziło mi po głowie zrobienie sobie jakiejś scenki - dioramki. Ponieważ mam kilka wiekowych modeli które uchowały się w zakamarkach, postanowiłem je odnowić i wykorzystać. Na pierwszy ogień poszła Normandia (a będą mam nadzieję inne - na półce już czeka Budapeszt i fabryka).

Warsztat założyłem w tym dziale ponieważ będzie tu troszkę pojazdów militarnych. Kiedy na koniec dojdę do właściwej dioramy, to trzeba będzie się zastanowić czy kontynuować tu czy przenieść warsztat do innego działu - ostateczną decyzję pozostawię Adminowi .

 

Jaki mam plan? Do budowy zasadniczej scenerii użyję gotowych półfabrykatów, które dostarcza MiniArt.

_MG_4236_zpsa753efd8.jpg

 

Jako "wypełnienie" będę chciał umieścić tam następujące modele:

Czołg Sherman - jest to model Tamiya, który był zbudowany mniej więcej 12 lat temu. Aktualnie jest po rewitalizacji. Zakupiłem do niego załogę.

_MG_4230_zps9d5b3484.jpg

 

będzie Jeep - również Tamiya i również wiekowy model oraz też po liftingu odmładzającym

_MG_4231_zps6e704b2a.jpg

 

Te dwa powyższe modele z powodów oczywistych nie będą miały swoich wątków warsztatowych.

Są jednak nowo zakupione inne modele które mam nadzieję wykorzystać i prowadzić dla nich warsztaty, a mianowicie:

_MG_4232_zpsdca78799.jpg

 

_MG_4233_zpse726d9b8.jpg

 

_MG_4235_zpsdc29e4a1.jpg

 

_MG_4234_zps415f4edd.jpg

 

znalazłem gdzieś jeszcze taki drobiazg

_MG_4241_zps4d37459e.jpg

w wersji pierwotnej był to rower jakiegoś żołnierza frontowego. Aktualnie został przemalowany na wersję cywilną ;)

 

Jeśli jesteście ciekawi jak w zarysie wyglada cała diorama to proszę bardzo

_MG_4238_zpsae3d6942.jpg

 

_MG_4239_zps03770d56.jpg

 

Mam nadzieję, że po pomalowaniu, postarzeniu oraz użyciu różnych specyfików (posypka, roślinność, cegiełki i wiele innych czasami dziwnych materiałów) całość będzie prezentować się w miarę realistycznie i ciekawie. Póki co to co widać to jakoby "szkielet". Dojdzie wiele dodatkowych elementów - rynny, okiennice, płot, latarnie

_MG_4242_zpsec5995b0.jpg

 

Każdy z elementów bedzie miał swoje smaczki.... jak np. latarnia

_MG_4243_zps9b6eaf5d.jpg

 

Nie ustaliłem jeszcze co i w jakiej kolejności będzie robione... niech będzie to niespodzianka. Od jutra ostry start...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tych zdjęciach nie wygląda żeby miały się zmieścić... ale na razie sam Sherman i Jeep zostawia dużo miejsca. Na bank wejdzie wóz i MP. Obawiam się troszkę o truck'a - ma ponad 17 cm.... Mam nadzieję, że dam radę i nie będzie za ciasno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta wersja M4A1 była używana od lipca 1944 roku, działo 76mm, z przeciwwagą przy wylocie, kadłub z mokrymi komorami na pociski (podpowiedziane przy budowie mojego M4). model to nie Tamiya, tylko Italeri, podobnie Jeep.

Jak to wszystko zmieścisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien tego Shermana czy akurat nada się do tego okresu.Jeśli robisz dioramkę z Caen to ta wersja przyszła do Francji koło sierpnia.

Dla mnie nie ma problemu, temat to 1944 i wcale nie upieram się na 6 czerwca - D-day. Równie dobrze może do być scenka z 2..3.. rzutu. Jednym słowem poprawność historyczna nie jest tu najważniejsza.

 

...model to nie Tamiya, tylko Italeri, podobnie Jeep...

Niestety po tylu latach nie ma już pudełek ale jestem przekonany, że Sherman to Tamiya, nie mam pewności co do Willisa... Sprawdzę jeszcze czy w modelach nie są gdzieś widoczne stemple producenta.

 

Jak to wszystko zmieścisz?

Wstępne przymiarki wykazały, że dam radę.... ale będzie tłoczno - i dobrze po co oglądać puste, błotniste-piaszczyste drogi

 

Dzisiaj pierwsza z nowości - jako dodatek "upiększający" efekt końcowy

 

_MG_4245_zps340ddbc1.jpg

 

_MG_4246_zpsa7281232.jpg

Oczywiście przednia oś z dyszlem są ruchome - skrętne, choć nie ma to większego znaczenia....

Aktualny stan to całość złożona, czeka na malowanie.

Wóz mam zamiar umieścić gdzieś na skraju dioramy, może złamię mu koło ... będzie porzucony na poboczu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Ciekawie się zapowiada! Planujesz może jakąś inscenizację wypadku drogowego? To mogło by tłumaczyć korek jaki powstanie... Będę zaglądał, bardzo lubię Twoje warsztaty - powodzenia!

 

pozdrawiam

Christian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo było głosów dot. tego , że chcę za dużo upchnąć na jednej podstawce... (na bliźniaczym forum) Hm... przyznam, że wszystkie elementy osobno sprawiają wrażenie jakby miały się nie zmieścić ale zapewniam, że nie jest aż tak źle... Zresztą ilość rzeczy do wykorzystania to sprawa otwarta - być może faktycznie z czegoś zrezygnuję. Jak wszystko będzie gotowe to zaczną się przymiarki i wtedy okaże się ostatecznie co zostanie.

Inna sprawa, że jak ogląda się filmy z epoki lub autentyczne zdjęcia to dana scena wcale nie świeci pustkami. Ruiny, zniszczone pojazdy i pełno amerykańców....

Moja scenka miała w zamyśle przedstawiać taka sytuację: jedni czekają na wolna drogę, inni przejeżdżają i maszerują. Czas akcji - po zdobyciu jakiegoś tam terenu przez poprzednia ekipę - przemarsz i dołączenie do frontu. To tyle fantazji... . - to po części odpowiedź na pytanie Reflect'a.

A to, że Sherman nie taki, że Jeep SAS... nieważne nie będzie to stało w muzeum...

 

Dzisiaj skończyłem kolejny element

_MG_4247_zps1eec82e7.jpg

Pierwsze zdjęcie to prawie to samo ujęcie co poprzednio - jeszcze przed malowaniem - można porównać...

 

_MG_4248_zpsd16b2088.jpg

 

Tu widać dokładnie moją próbę stworzenia większego realizmu poprzez dorobienie struktury drewna. Oczywiście zdjęcie do bólu obnaża jakość tego wykonania ale zapewniam, że na żywo, oglądając normalnie z odległości ok. 10 cm jest całkiem, całkiem... a już na pewno lepiej niż było w oryginale.

_MG_4249_zpsa97a62a4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CIekawy kolor drewna wyszedł.

A mógłbyś ubarwić emocjonalnie swoją wypowiedź . "Ciekawy", że dobry czy do bani.... ?

 

Dzisiaj motorek....

_MG_4252_zps90a77ce7.jpg

 

_MG_4253_zps843314d6.jpg

 

_MG_4254_zpsa406dce4.jpg

 

Póki co jeszcze bez "policjanta" ale ten i kolega już niebawem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety pogoda nie sprzyja modelowaniu... gorąco niemiłosiernie. Człowiek się poci, farby schną za szybko... dlatego tempo pracy jest takie, a nie inne... W tych warunkach udało mi się dokończyć zestaw Military Police.

 

_MG_4256_zps000953a8.jpg

 

i tak to prezentuje się w całości

_MG_4257_zps347118a4.jpg

 

Teraz kolej na ciężarówkę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To coś co lubię - pełna dioramka. To nie może być z dnia D-Day bitwa o Caen trwała od 07.06.1944 do 19.07.1944.

Naprzeciwko połączonym wojskom angielsko-kanadyjskim wyszła 21. Dywizja Pancerna wsparta później 12. Dywizją Pancerną SS "Hitlerjugend".

Sprzętu niemieckiego jest bez liku - jest w czym wybierać.

Może byś pomyślał o jakimś sprzęcie niemieckim rozbitym lub pozostawionym.Można połączyć dwie dioramki MiniArt-a.

Tak czy inaczej życzę powodzenia i trzymam kciuki.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w temacie Commando Jeepa. Nigdy nie spotkałem się z tego typu wersją uzbrojoną dodatkowo w angielskie lotnicze obserwatorskie Lewisy będącą na wyposażeniu US.Army- była to doraźna brytyjska modyfikacja.Musisz niestety zmienić kierowcę( wystarczy głowa z beretem i przemalowanie kurtki ).Opaski żandarmów z MP były w kolorze czarnym z białymi literami,ja drukowałem z papieru, wyglądają bardziej realistycznie, czołg i wóz miodzio.Pozdrawiam M1A1(HA)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do żandarmów - opaska zdecydowanie czarna z białymi napisami(widać to na zdjęciach), zastanowiłbym się też nad przemalowaniem oznaczeń na hełmach z koloru białego na żółty(jak to czynili żandarmi służący na froncie lub blisko, twoja wersja była raczej powszechna w jednostkach tyłowych) i rękawiczki przemalowałbym na kolor skórzany(ciemnoskórzany). Skoro planujesz dioramkę przedstawiającą sytuację dziejącą się blisko frontu, dopiero co opanowaną, to żandarmi byli jeszcze narażeni na ataki wroga i paradując z białymi elementami stroju byliby bardziej widoczni. Z tego powodu przemalowywano napisy na kolor żółty, a rękawiczki widocznie zamieniano lub rezygnowano z ich noszenia. To tak tyle ode mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie wszystkim bardzo dziękuję za wszelkie uwagi i sugestie. Doceniam wszelką wiedzę w temacie i dziękuję za czujność oraz podpowiedzi. Niestety nie do wszystkiego będę w stanie/będę chciał się ustosunkować (nie wymienię czołgu, nie poprawię jeep'a) ale postaram się co nieco poprawić (rękawiczki....).

Proszę przyjąć mój projekt troszkę z przymrużeniem oka, ja osobiście całość traktuję tak jak to ładnie nazwał kol. leon1291 - artystycznie .

 

Czas na ostatni model scenki.

Dzisiaj podwozie ciężarówki

_MG_4258_zps6102a78d.jpg

 

_MG_4259_zpseca3f4cb.jpg

 

_MG_4260_zpse1802ec3.jpg

Nie ma tu żadnych "wodotrysków" - na razie całość pomalowana na kolor bazowy, czeka na "wyeksploatowanie" przed dalszym montażem. Ciężarówka będzie tylko sklejona, żadnych udoskonaleń typu kabelki itp. Główne wrażenie ma robić całość projektu więc poszczególne modele nie muszą być tak bardzo szczegółowe - tak jakby były robione gdyby miały się prezentować indywidualnie....

Mam też koła na tył.

Zaraz po sklejeniu

_MG_4261_zps3172f558.jpg

 

oraz po "czystym" malowaniu

_MG_4262_zps803af6a1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak.. ogladacie, oglądacie i cały limit wyssaliście , ale spoko już opłacone konto i zdjęcia przez miesiąc są unlimited...

 

Dzisiaj gotowe podwozie wraz z kołami.

_MG_4263_zps25111988.jpg

 

_MG_4264_zps923dcde6.jpg

 

_MG_4265_zpsc51b5566.jpg

Końcowe efekty dodam po złożeniu wszystkiego w całość z racji tego, że teraz model będzie dość intensywnie dotykany w czasie składania... To co widać jest już dość dobrze zabezpieczone lakierem - matem. Na koniec jak już będzie gotowy postaram się jeszcze odpowiednio przykurzyć i dodać świeże zadrapania i zacieki.

Kolejnym elementem będzie zbiornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.