Skocz do zawartości

Rafale M (F.2) // Revell // 1:48


Solo

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 432
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Mam mały problem, może ktoś będzie wiedział i doradzi.

Na poniższym zdjęciu widać goleń przedniego podwozia Rafale M:

 

rafale_m_enol_043_of_108.jpg

 

Mam pytanie dotyczące tych dwóch "skrzynek" zamontowanych po obu stronach goleni, z reflektorem po lewej i kolorowymi światełkami po prawej.

Cała goleń jest z metalu, natomiast nie mam pewności czy także obudowa tych elementów jest z metalu, czy jest to może jednak pomalowane na biało/jasnoszaro.

Może ktoś wie?

 

Drugie pytanie dotyczy prawej skrzynki: jak widać na powyższym zdjęciu na górze, nad trzema światełkami jest pokrywa.

Na niektórych zdjęciach nie ma jej i widać tam okrągłe, pomarańczowe światełko, tak jak na zdjęciu poniżej.

Czy ktoś wie od czego to zależy i jak to należy zrobić w moim modelu?

Revell zrobił część z zaznaczonym okrągłym światłem, ale na większości zdjęć widać tę sześciokątną pokrywę...

 

070412-n-8157c-542.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oczekiwaniu na dostawę pylonów kończę robić różne drobne detale: zacząłem od najtrudniejszych, czyli podwozia.

Zanim skończę golenie (oj jest tam tych kabelków, jest...), zrobiłem koła samolotu.

Po raz pierwszy skusiłem się na odtworzenie bieżnika na oponach i wyszło chyba nie najgorzej.

Opony pomalowane kolorem Tamiya Rubber Black, felgi Aluminium Alclada, bieżnik to C033 Gunze, a starte powierzchnie opony to C317.

 

090.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy Ci o tym wspominałem, ale ja gdy nie mam masek do kół, to maluję je bez żadnego maskowania.

Jest metoda.

W przypadku gdy między krawędzią felgi a oponą nie ma wyraźnego rowka, wówczas ostrym szpikulcem/igłą pogłębiam ten co jest, tak aby była równa, wyraźna krawędź oddzielająca dwa kolory malowania.

Potem maluję felgę.

Gdy dobrze wyschnie, biorę farbę (do malowania pędzelkiem) w kolorze opony (stosuję zwykły czarny matowy Vallejo Master Color), rozcieńczam ją tak aby była płynna i najcieńszym pędzelkiem jaki mam, niewielkie kropelki tej farby nakładam jak najbliżej tego wyżłobionego rowka.

Bardzo ostrożnie spycham te kropelki tak, aby w pewnym momencie one same dotarły do rowka i rozpłynęły się w nim.

Kilka takich kropli i mam gotową obręcz w kolorze opony wokół felgi.

Trzeba tylko uważać żeby kropelki nie były zbyt duże, bo czasami mimo tego że wpłyną do rowka, to potrafią zostawić ślad na feldze, ale tylko wtedy gdy są zbyt duże.

No i rowek nie może być postrzępiony, bo krawędź malowania nie będzie elegancka.

Potem maluję resztę opony i gotowe.

Metoda prosta i w sumie bardzo łatwa, a dająca kapitalny efekt, bo fizyka załatwia tutaj problem nierównych krawędzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień bez zdjęcia to dzień stracony.

Chciałem pokazać Wam wszelkiej maści drobiazgi jakie podorabiałem do tego modelu, maleństwa które kosztowały mnie sporo pracy i cierpliwości.

A i tak prawie nie będzie ich widać w gotowym modelu.

 

091a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień bez zdjęcia to dzień stracony.

Chciałem pokazać Wam wszelkiej maści drobiazgi jakie podorabiałem do tego modelu, maleństwa które kosztowały mnie sporo pracy i cierpliwości.

A i tak prawie nie będzie ich widać w gotowym modelu.

 

091a.jpg

 

Postaw każdy szczegół na tej 1-groszówce i walni fotę --- to będzie bardzo ciekawe i pouczające szczególnie dla mnie bo właśnie się uczę od mistrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczesciarz z Ciebie sabatms. Też chciałbym uczyć się od jakiegoś mistrza.

 

to czytaj, oglądaj i się ucz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podwozie wreszcie ukończone.

Muszę przyznać, że Revell zrobił te części po mistrzowsku i chyba nawet żywice nie byłyby dużo lepsze.

Tak czy inaczej dodałem sporo własnego okablowania i kilka innych elementów, na przykład te pseudo-skrzyneczki na tych elementach o kształcie litery V (co to jest w ogóle?) na wysokości tłoków.

Generalnie Rafale ma kabli od groma na podwoziu i odtworzenie tego to było spore wyzwanie, ale chyba wyszło nie najgorzej.

Golenie malowanie SM01 Gunze, w użyciu był także Steel Aclada oraz SM07, opony to Black Rubber Tamki oraz C033 Gunze, kabelki to farba Vallejo (czarny i jakiś taki musztardowy kolor), plus kilka innych kolorów Gunze do drobiazgów.

Washowałem ciemnobrązowym washem MIGa oraz Raw Umber Model Mastera.

Tłoki wykonałem z folii chromowanej samoprzylepnej.

 

092.jpg

093.jpg

094.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Raw Umber.

I to nie wash tylko zwykła farbka, którą ścieram White Spiritem.

Gdzieś kiedyś wyczytałem że to dobry kolor do washowania zużytych czarnych powierzchni i faktycznie - fajnie się komponuje z czernią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że się podoba, ale bez przesady.

Felerem tych goleni jest ołowiany drut, który fajnie się kładzie i wygina, ale jest zbyt miękki, przez co przy kilku zmianach jego ułożenia (wystarczy dotknąć goleń palcami) robią się takie małe załamania i drucik coraz mniej przypomina elastyczny kabel.

Chyba wrócę do drucików miedzianych, szkoda że nie ma czegoś pośredniego, jeśli chodzi o giętkość, pomiędzy miedzią a ołowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jak by te opony jeszcze lepiej pobrudzić, bo przecież w rzeczywistości one są takie jakby wypłowiałem.

Może jakiś jasnoszary, albo wręcz biały wash, albo pigment?

Ktoś ma jakieś doświadczenie w temacie "brudzenia opon"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.