Skocz do zawartości

Rafale M (F.2) // Revell // 1:48


Solo

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 432
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Widzę, że i Solo zrobił sobie długi weekend modelarski, Rafale elegancja-Francja.

Jak rozumiem jeszcze coś pocieniujesz bo cały czas kreskówka jest widoczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno jeszcze będę troszkę tłumił preshading w kilku miejscach, ale to już bardziej tak kosmetycznie.

Kolejny krok to rozjaśnianie paneli, bo jednak bez tego model jest troszkę zbyt monotonny.

Dopiero wtedy będzie ukończone właściwe malowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tych zdjęciach widać wyraźnie jakim jasnym kolorem jest pomalowany Rafale.

I dlatego uważam, że mój jest trochę za ciemny, dlatego lekkie cieniowanie/rozjaśnienia paneli dobrze mu zrobią.

To co jest ciemniejsze na tych zdjęciach to zabrudzenia, jaśniejsze miejsca na kadłubie to naturalny kolor kamuflażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i główne malowanie uważam za ukończone.

Zrobiłem lekkie cieniowanie paneli, skrzydeł, etc., mieszając kolor bazowy z jasnoszarym C315.

Nie wiem czy nie zrobiłem tych rozjaśnień trochę za mocno, bo docelowo miały być delikatne.

No ale to mój pierwszy raz w zasadzie, więc wyszło jak wyszło, choć mi się podoba.

Teraz zrobię jakieś lekkie korekty bazowym filtrem i chyba będzie gotowe.

Kolejny krok to sól i symulacja zabrudzeń kolorem Smoke.

 

127.jpg

128.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to malowanie nie zajęło mi dużo czasu.

Jak to podliczyłem sobie mniej więcej, to najdłużej trwało malowanie preshadingu, sądzę że ze 2-3 godziny w sumie.

Samo malowanie kolorem bazowym to może ze 40 minut, a cieniowanie to z 15 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale do tego jeszcze sporo został odo zrobienia.

 

Panowie, mam pytanie: planuję teraz położyć sól i pobrudzić nieco górę maszyny farbą Smoke.

Zastanawiam się, czy zrobić to na kalkach, czy przed kalkami.

Na logikę wypadałoby brud położyć na kalkach, ale nigdy nie kładłem soli na kalki i boję się, że mogę je uszkodzić albo oderwać w trakcie zdejmowania soli.

Co doradzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kalkach. Jak porządnie wychną i zabezpieczysz je lakierem to nic im się nie stanie. Wcześniej zrób inne brudzenie a kalkach potem smoke.

 

EDIT.

 

Choć w tym modelu chyba masz jedynie napisy eksploatacyjne, więc raczej kolejność bez znaczenia. Dwa rondle na końcach skrzydeł brud może ominąć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj i dziś zająłem się malowaniem wszelkich detali na kadłubie Rafale.

To takie męczące drobiazgi, ale wszystkie trzeba było zamaskować, pomalować, zdjąć maski, zobaczyć co poszło nie tak i czynność powtórzyć, czasami więcej niż raz.

Tak teraz wygląda model gotowy praktycznie do położenia lakieru bezbarwnego i oczekujący na kalkomanie.

 

129.jpg

130.jpg

 

A tak Rafale wygląda z zamontowanymi sterami wysokości i silnikami.

 

131.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą skończyłem kładzenie kalkomanii. Sporo tego było, bo sto i kilkadziesiąt sztuk, robota na prawie cały dzień.

Użyłem niemal samych kalkomanii zestawowych, poza kilkoma wyjątkami z zestawu Syharta - niestety, te ostatnie są słabej jakości.

Revellowskie to zdaje się Cartograf i to widać, jeśli chodzi o wydruk.

Chyba po raz pierwszy zdarzyła mi się dość nieprzyjemna sytuacja - Sol położony na kalkomaniach w kilku miejscach rozpuścił farbę. Muszę teraz zrobić kilka małych poprawek, ale trochę to dziwne.

Tak wygląda w tej chwili mój Rafale:

 

132.jpg

 

133.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kusi Cie, żeby po nim tu i ówdzie przejechać szara mgiełką ?

znam odpowiedź ,-)) NIE.

ale w ten sposób pozbył byś się schematycznosci i monotonności. Wszystkie linie podziału są podkreślone w dokładnie taki sam sposób. Jest to efektowne ale z pewnością nie realistyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja jeszcze nie robiłem ani washa, ani weatheringu.

Co do wycieniowania powierzchni - bo o tym piszesz, tak? - owszem, chyba troszkę nieco przygaszę jeszcze preshading w kilku miejscach.

Jeśli coś innego proponujesz, to powiedz co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to super !! Przejedź się "mgiełką" po znakach rozpoznawczych. Na zdjęciach często wyglądają, jakby były trochę pryśnięte mgiełka. To taki charakterystyczny element dla morskich Rafałków. Niespotykany chyba na innych samolotach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz chyba faktycznie troszkę pocieniuję kolorem bazowym te rondelki oraz co mocniejszy preshading w kilku miejscach, a potem położę lakier bezbarwny i zrobię ciemnoszary wash.

Potem dopiero będzie sól i brudzenie w kilku miejscach, a na samym końcu klasyczny weathering, głównie pod spodem maszyny.

Taki mam plan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.