Skocz do zawartości

BMW R75 skala 1/72-budowa od podstaw.


Marudek

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 309
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam!

 

Niestety nie mam dzis zadnych zdjec. Ale napisze co sie teraz dzieje u mnie w warsztacie. Zabralem sie wczoraj za pomiary i przeskalowanie kosza i silnika. Kiedy twardnial Milliput, z ktorego powstanie kopyto kosza - wzialem sie za czesci silnika. Jeszcze nie kleilem ich razem, bo najpierw chce pokazac silnik w "rozsypce".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

W poprzednim poscie napisalem, ze kosz powstanie na kopycie wyrzezbionym w szpachlowce. Ale wczoraj wpadlem na inny pomysl. Znalazlem rysunek kosza i przeskalowalem do 1/72. Nastepnie wydrukowalem na papierze samoprzylepnym. Nakleilem wydruk na cienki arkusz plastiku i wycialem. Kosz wymaga teraz szpachlowania, ale wydaje mi sie, ze nie jest tak zle jak by moglo byc . Popatrzcie sami:

 

th_DSC01327.jpg th_DSC01328.jpg th_DSC01330.jpg th_DSC01332.jpg

 

Licznik czesci: 122

 

P.S. Zycze wszystkim milego weekendu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3222ac13d50d22eb.jpg

To obiecany schemat.

środkowy walec zmniejsza niedokładność palików zewnętrznych.

Pewnie to nic nie wnosi, ale może :-))

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Spiton!

 

Super rysunek! Tylko ja juz probowalem tej opcji przy prototypach... Jesli sie dobrze przyjzysz zdjeciu z "jigiem", to zobaczysz otwor w samym srodku "jigu". Co prawda wstawilem tam taki sam pret jakie sa na obwedzie kola, ale jak na skale 1/72 imitowaloby beben o odpowiedniej srednicy. Szprychy nawijalem troche inaczej niz to pokazales na swoim schemacie. Efekt byl swietny - ale tylko do momentu zdjecia kola z "jigu". Jesli srodkowy pret ma zostac w jigu, to psuje sie misterne nawiniecie szprych.

 

Chyba, ze... Jesliby srodkowy pret zastapic kawalkiem ramki od modelu, moznaby wyjac kolo razem ze srodkowym pretem, a potem odciac niepotrzebne kawalki pretu pozostawiajac na kole tylko malenki plasterek. Tak, to jet to! Dokladne odciecie pretu tuz przy szprychach moze byc trudne, ale warto sprobowac. Poza tym trzeba bedzie uwazac z klejem i nawijac szprychy dokladnie, zeby mi sie jakis babol nie zrobil w samym srodku kola .

 

Dzieki Spiton! Sprobuje tej nowej metody, a jak sie uda - moze pokusze sie o nowy zestaw kol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o skali 35, a zaginanie "szprych" na wewnętrznym kołku likwiduje efekt wielu punktów przecięcia. Poza tym środkowy walec można posmarować olejem, a całą siateczkę delikatnie skleić cjanopanem, nakładając go igłą.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę,że ważnym elementem jest stosowanie technologii, które dają dyscyplinę geometryczną wykonywanego elementu. A ta technologia ją daje.

zrobić coś "równo' to też wielka sztuka, nie chodzi tylko o ilość elementów :-))))

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Spiton, masz racje. Nie sztula zlepic razem 300 czesci jesli nie ma to - jak to ujales: "dyscypliny geometrycznej". Na pewno wykorzystam Twoje sugestie w kolejnych motorach w 1/72. Jeszcze w tej skali gotow jestem przebolec to, ze szprychy krzyzuja sie na srodku kola, ze jest ich o polowe mniej niz powinno byc; albo to, ze - kiedy zastosuje Twoja metode szprychy beda lekkim lukiem owijac srodkowy beben.

 

Ale mysle, ze im wiekszy model, np. 1/35 tym trudniejszy - bo wiecej elementow mozna oddac w tej skali. Jeszcze gorzej jest z wiekszymi motorami (tu trzeba juz lby srub imitowac). Gdybym mial okazje/ochote robic wiekszy motor - staralbym sie oddac wszystko tak jak w oryginale (lacznie z oryginalnym ukladem szprych). Tylko kiedy to nastapi

 

Udalo mi sie wczoraj troche podlubac. Niewiele tego... Wyszpachlowalem kosz i zlozylem wszystko do kupy (na sucho). Chyba jestem coraz bardziej niecierpliwy koncowego efektu, bo cokolwiek nowego wydlubie, zaraz skladam razem . A tak to teraz wyglada:

 

th_DSC01336.jpg th_DSC01341.jpg th_DSC01343.jpg th_DSC01344.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Jawkers ten znaczek to kalka... TYlko, ze nie naniesiona na mokro, a przyklejona razem z papierem . Po prostu nie dalem rady z takimi malymi kalkami . Fabryczne kalki tej wielkosci sa inne - sama kalka jest juz docieta i po namoczeniu mozna nia jezdzic po papierze, co ulatwia nalozenie. Ja musialem wyciac swoja kalke razem z papierem, a potem nie moglem jej zesliznac, nie mowiac juz o prawidlowym ulozeniu... W akcie desperacji wycialem jedna i nakleilem razem z papierem. W sumie dobrze wyszlo, w oryginale ten znaczek tez odstaje od plaszczyzny baku. Dopiero po czasie zauwazylem, ze znaczek powinien miec jeszcze czarna obwodke. Ale to da sie latwo dorobic . A tak wygladala moja kalka po wydrukowaniu:

 

th_DSC01244.jpg

 

Dzieki Ar2r, mi tez sie coraz bardziej podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi tez sie coraz bardziej podoba.
A tak bardziej szczegółowo to podoba mi się ten kosz. I wogóle cała koncepcja budowy tego maleństwa. dawaj do końca...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

 

Spiton, ale o co ja mam sie gniewac? Zapodales ciekawy pomysl, z ktorego na pewno skorzystam.

 

Wicio1d - a jestes pewien, ze swoj post wpisales w odpowiednim watku?

 

Ar2r, jak Ci sie podoba kosz, to prosze bardzo - dalsze postepy w pracach. Acha, tej apteczki nie ma w zestawie ITALERI, ale widzialem w necie na innym modelu R75. No i tez chce taka miec

 

th_DSC01348.jpg th_DSC01352.jpg th_DSC01355.jpg

 

Licznik czesci: 136

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Dalsze postepy w pracach nad modelem prezentuja sie nastepujaco:

 

th_DSC01358.jpg th_DSC01361.jpg th_DSC01362.jpg

 

Trzecia skrzynka, ktora na razie lezy sobie luzem, bedzie zamontowana z tylu z lewej strony motoru. Bylem zadowolony z tych skrzynek dopuki nie zobaczylem ich na monitorze (czyt. w duzym powiekszeniu)... Wydaje mi sie, ze te skrzynki sa troche "lyse". Brak im szczegulow widocznych u ITALERI. Chyba dodam przynajmniej po jednej czesci w okolicy tych palakow ugniecionych z zielonego drutu

 

Zastanawiam sie tez, czy nie polozyc czegos na siedzeniu w koszu. Moze helm, karabin maszynowy, albo czapka? Moglbym "odkroic" od figurki w 1/72 (zostalo mi ich troche z zestawu HAT z Zunadappem). Co Wy na to?

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

To chyba ostatni post przed weekendem. Wczoraj zmienilem pare rzeczy. Nie podobaly mi sie te skrzynki... Wiec jak zwykle: zdemontowalem, rozmontowalem i zlozylem od nowa. Mysle, ze teraz jest juz dosc szczegulow (kazda skrzynka sklada sie z 7 czesci). Dodalem tez mocowanie MG 34. Tu jeszcze dorobie pare duperelek. Nie zdazylem jeszcze wszystkiego pomalowac, ale zgodnie z Wasza rada nie spiesze sie z tym. Ach, przydalby sie aerograf. Moze na rocznice slubu?

 

Teraz kiedy mam wyrazniejsze zdjecia widze ze kalka na apteczce troche sie blyszczy. Trzeba to bedzie poprawic.

 

Przegladalem wczoraj figurki. Do wyboru mam: helm z nalozonymi na niego goglami, czapka, albo KM. Nie jestem pewien, czy gogle nalozone na helm wygladalyby naturalnie, jak myslicie? KM tez chyba odpada - nie chce tego motoru uzbroic po zeby (to nie ma byc "Wunderwaffe" ). Tak to teraz wyglada:

 

th_DSC01382.jpg th_DSC01384.jpg

 

Licznik czesci: 160

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marudek - zabić cię za to malowanie to mało. Miałeś malować partiami.

I kup sobie deboner do scierania nadmiaru kleju.

Na warsztacie jesteś głosem, no drugim głosem który mnie naprawdę zachwyca, ale za malowanie dwója - szkolna dwója!!!!!!!!!!!!!

popraw się bo naprawdę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.