Skocz do zawartości

Usuwanie farby z modelu


NobelEXC

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 164
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

ostatnio wymieniałem płyn chamulcowy w samochodzie gołymi rękoma. na początku nic, ale potem wyżera troszke naskurek i pod ciepła wodą jak sie myje rece to sie wydaje jak by sie myło we wrządku. nie polecam dotu bez rekawiczek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio wymieniałem płyn chamulcowy w samochodzie gołymi rękoma. na początku nic, ale potem wyżera troszke naskurek i pod ciepła wodą jak sie myje rece to sie wydaje jak by sie myło we wrządku. nie polecam dotu bez rekawiczek

Ja tam uzywam dotu i ladnie schodzi farba tam gdzie jest slabiej polozona a co do wyzerania i ciepla w rekach to niewiem co to za plyn bo ja z

DOT-4 nic takiego nie mam . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od DOTa tez nic nie czuję. ale kreta radzę nie dotykać, a broń boże nachylać się nad miską z gorącym roztworem wody i kreta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem, że czyjaś matka nasypała kupę kreta do kibelka, zalała całym czajnikiem wrzątku i zemdlała. Musieli ją wynosić na powietrze i długo wietrzyć łazienkę. Z chemią nie ma żartów Nawet zimny roztwór jak się nad nim nachyli przy wyjmowaniu modelu potrafi "zawrócić w głowie". Cleanlux - najlepsze rozwiązanie do wszystkich farb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo prawdopodobne! Ja natomiast leję do aerka zmywacz do farb akrylowych, psikam na emalie, na akryle, zmywa nawet klej cyjanoakrylowy. Soda jak amba, zeżre wszystko. Ponoć płyn hamulcowy też daje radę emaliom, nie sprawdzałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio walczyłem z dwoma modelami. Moczyłem je w DOT3 firmy Delphi i dało radę. Jeden był pomalowany Motipem (model plastikowy), a drugi to blaszak Bburago z oryginalnym lakierem. Z plastika elegancko zszedł lakier i został sam podkład, natomiast na blaszaku lakier się pomarszczył i zaczął odchodzić płatami - zrobiła się taka skórka, którą trzeba było ściągnąć. Suma sumarum - w obu przypadkach efekt zadowalający

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam chcę usunąć farbę z modelu farba to model master wiem że do tego celu uzywa sie kreta ale nic wiecej czy po wymoczeniu takiego modelu farba sama otchodzi czy trzeba ją wyszorować?

 

Jeśli to akryle to tak jak wyżej napisali zmywacz do akryli firmy Wamod albo zmywacz do paznokci. Co do olejnych to nie wiem bo nie używam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Mam "kreta" i nie zawacham sie go użyć....ale nie wiem jak. Chciałbym zmyć starą farbę z modeli ale nie do końca jestem pewien jak użyć "krtka" .Czy wlac go do pojemnika rozcieńczonego, jak długo trzymac model ..no i jaki musi byc pojemnik by sie nie rozpuścił.

ps. To mój pierwszy post na forum modelarskim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojemnik jakikolwiek, byle nie aluminiowy. Czyli plastikowa miska nadaje się idealnie. Ile kreta? Nie żałować - byle nie tyle, że nie zdoła się cały rozpuścić. Wodę lepiej mieć przy wrzucaniu zimną ewentualnie letnią, bo przy gorącej może dojść do gwałtownego rozpuszczania z wydzieleniem dużej ilości trujących oparów co może "walnąć w czapę". Zamieszać, włożyć cały model, nakryć. I tak patrzeć co parę dni co z modelem. Farba zacznie widocznie mięknąć i puchnąć - można pomagać od czasu do czasu szczoteczką. Ja moczyłem parę modeli, średnio od 2 tygodni do miesiąca. Obecnie do zmywania farby stosuje Cleanlux.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ostatnio w sklepach chemii gospodarczej pokazał się zmywacz do sidoluxu podobno zmywa z powodzeniem farby olejne i bezpieczniejszy

To jest właśnie cleanlux o którym pisał reggy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Ja go używam (do akryli) i z powodzeniem ładnie mi wszystko schodzi. A cena to ok. 5 złotyszy, a jeszcze znalazłem tańszy środek o takim samym zastosowaniu i o wiele tańszy ( M-Lux ok. 3 złotych). I to chyba tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.