Skocz do zawartości

Usuwanie farby z modelu


NobelEXC

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 month later...
  • Odpowiedzi 164
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Mam pytanie, kilka razy czytałem na forum, że farbę z modelu można zmyć kretem ? Nigdy wczesniej tego nie stosowałem, aż raz mi się zachciało. Kupiłem kreta w płyne,wlałem do pojemnika, zanurzyłem model, odczekałem z 2 h i wyjąłem model......taki jak był ))) Nic nie schodzi. Model malowany kilka lat temu, ale jaka farba nie wiem, podejrzewam że humbrol. Czy jakoś da się to zmyć, czy tylko zeszlifować i przemalować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam! Proszę wszystkich forumowiczów o pomoc! Pomóżcie mi pozbyć się z modelu farby. Dodam że chcę ja usunąć z niestety już prawie w całości pomalowanego modelu. Malowałem farbami akrylowymi i olejnymi. Co jest najlepsze do zmycia farby? Najlepiej do gołego plastiku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj chciałem zmyć farbę z modelu by go pomalować jeszcze raz. Na noc zanużyłem go w rozrobionym krecie (preparat do udrażniania rur). Rano wyjąłem go z reparatu i nie zostało ani grama farby. Jednak działa on tylko na farby olejne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmywacz Wamodu do Farb Akrylowych (nie kieruj się nazwą). Namoczyć pędzlem farbę w.w. , poczekać, powinna spuchnąć i będziesz mógł prawie że rwać płatami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zadam kolejne głupie pytanie... Mam modele kupione na allegro, mają one po kilka dobrych lat, były sprowadzone z USA. Nie wiem jaka jest na nich farba, ale kretowanie nic prawie nie dało, farba może jest ciut miększa i nic więcej. W DOTcie też moczyłem, zero reakcji, czym to można jeszcze ruszyć bez obawy o plastyk który czasem ma po 18 lat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Namocz farbę zmywaczem Wamod, po jakimś czasie farba rozmięknie i wtedy daj model do kreta lub DOT 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz ja mam zagwozdkę... właśnie schrzaniłem malowanie wnętrza budy Nashorna... i teraz muszę to zmyc i od nowa zacząć. Malowane humbrolami ale jest jedno wielkie ALE. Mam tam wklejonych jakiś zylion blaszek i wszystko oczywiście na CA. Czym to zmyć, żeby mi kleju nie ruszyło? Cleanlux będzie dobry? Do tej pory kąpałem w krecie ale nie chcę ryzykować rozklejenia się połowy modelu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
moczę swój model malowany podkładem vallejo już 3 dzień w krecie i nic

:(.

Jednocześnie niektóre cześci mocze kilka dni w cleanuxie i tez kicha.

Jakies rady?

Miałem to samo. Podkład Vallejo w sprayu?

Wrzuć do zmywacza Wamodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie w sprayu gówno jakich mało, serdecznie odradzam wszystkim.

Dosyć ,że zacieki robią sie same z siebie to syf zcina się niczym przeterminowane mleko jak tylko siądzie na modelu.

 

Wrzuce do zmywacza jask mi radzisz muszę tylko dokupić z 3 butelki ,żeby wykąpać wanne. Swoją drogą mogę w tym moczyć model bez obawy o fakturę plastiku? (jak długo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą mogę w tym moczyć model bez obawy o fakturę plastiku? (jak długo)

Więc to bylo tak:

Raz wymoczyłem wieżę w tym zajzajerze przez 5 dni aby pozbyć się samej farby(pierwsze malowanie było pędzlem, bez podkładu). Okazało się, że trochę za długo. Plastik się odbarwił.

Nastąpiła jakaś reakcja po wyciągnięciu z kąpieli w wodzie z ludwikiem

i w oczach zaczął blednąć. Przy okazji plastik stał się kruchy, ale trzymalo się wszystko jakoś kupy.

Później, żeby pozbyć się tego podkładu, włożyłem to do Wamodu na jakieś 4-5 h. I wystarczyło.

Tu jest mój wątek warsztatowy z tą feralną wieżą:

 

viewtopic.php?p=137910#137910

 

Czasem jeszcze używam tego podkładu, kiedy nie chce mi się ciężkiej

artylerii wyciągać, do małych części ew. figurek. Ale trzeba z nim się

ostrożnie obchodzić. Szajsowate toto jest.

Jest jeszcze Surfacer w takiej postaci, nie wiem czy lepszy.

Muszę go kiedyś wypróbować.

Czasem po prostu wygodniej sięgnąć po puchę, niż rozkładać się

z kompresorem i aero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem jak mi radziłeś, kupiłem cztery flaszki zmywacza wamodu i kąpie pełzaka w nim, widze że rzeczywiście wamod rusza ten podkład powoli. Szkoda ,że mi paragon wyparował za ten podkład vallejo bo bym jak nic zwrotu kasy zażyczył sobie. Pierwszy mój model to jest , a tu taki ZONK.

Wszystko szło w miare płynnie a tu takie coś. A o kasie ,którą straciłem na wszystkie środki ,żeby tego badziewia sie pozbyć nie wspomnę. wyjeżdzam na 3dni to zostawie model w kąpieli, mam nadzieję że jak wróce wystarczy go opłukać.

Tymczasem zakupiłem surfacera 1200 +thinnera mr.hobby do aero i mam nadzieję ,że tym razem będzie już ok.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej nie zostawiaj aż na trzy dni, spróbuj jescze dziś wyszorować jakąś starą szczoteczką do zębów. Co prawda po 3 dniach nie powinien się plastik roztopić w Wamodzie, ale ... go wie jak zareaguje po takim czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

...Jest jeszcze Surfacer w takiej postaci, nie wiem czy lepszy.

Muszę go kiedyś wypróbować.

Czasem po prostu wygodniej sięgnąć po puchę, niż rozkładać się

z kompresorem i aero.

Surfacer w sprayu jest bardzo dobry. Niestety jest drogi i na krótko go starcza. Ale za to jaka wygoda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry do zmywania farby z modelu jest rozpuszczalnik do farb tylko nie moczymy modelu w nim bo już możemy więcej go nie zobaczyć!!!:) a jedynie pędzelkiem nakładamy lub nawilżamy szmatkę i z ścieramy farbę!!! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Marku jak cleanlux nie pomoże to będę szukał czegoś innego ;) ale dzięki za radę

 

No to trochę odgrzeję kotleta i zrobię mały update. Może potomnym się kiedyś przyda

 

Przypomnę że model pomalowany został sprayem TAMIYA TS-50 ale musiałem/chciałem pozbyć się z niego farby. Próbowałem kolejno kreta, Cleanlux, DOT3 - niestety nic nie pomogło. Dziś dopiero poszedłem po rozum do głowy ;) i zakupiłem zmywacz wamodu - farba zeszła aż miło

 

Teraz mam nadzieję że czas pozwoli mi na zajęcie się subaretką (z podpisu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.