Skocz do zawartości

Usuwanie farby z modelu


NobelEXC

Rekomendowane odpowiedzi

Nie miałem pod ręką akurat zmywacza Wamodu, a widziałem gdzieś w poradnikach że szpachlę można rozrabiać zamiennie bezacetonowym zmywaczem do paznokci, więc założyłem że się uda. Farba zeszła elegancko. Po kilku ruchach pędzelkiem namoczonym z zmywaczu zaczęła się marszczyć i odchodzić kawałkami. Zaskoczył mnie natomiast efekt uboczny. Mianowicie elementy doklejone punktowo (antena, koła) zaczęły się ruszać i delikatnie pociągnięte odpadły. Kleiłem je Ravellem z igłą. Czy zmywacz wamodu też tak ma? Z tego co czytałem w tym wątku wamod czy cleanlux miał ruszyć tylko farbę i ewentualnie klej CA, nie rozklejając reszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 164
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Nie miałem pod ręką akurat zmywacza Wamodu, a widziałem gdzieś w poradnikach że szpachlę można rozrabiać zamiennie bezacetonowym zmywaczem do paznokci... Mianowicie elementy doklejone punktowo (antena, koła) zaczęły się ruszać i delikatnie pociągnięte odpadły. Kleiłem je Ravellem z igłą. Czy zmywacz wamodu też tak ma? Z tego co czytałem w tym wątku wamod czy cleanlux miał ruszyć tylko farbę i ewentualnie klej CA, nie rozklejając reszty.

To o co chodzi? Wamod czy zmywacz do paznokci? Skoro zmywacz rozpuszcza szpachlę, to nic dziwnego, że rozpuścił Ci i klej (szpachla to klej z wypełniaczem).

Myłem model i Wamodem i Cleanluxem i klej pozostał nieruszony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyłem zmywacza do paznokci, którym, jak wyczytałem w poradnikach na forum, można rozrabiać szpachlę jak zmywaczem Wamodu. Z połączenia tego co piszesz:

Skoro zmywacz rozpuszcza szpachlę, to nic dziwnego, że rozpuścił Ci i klej (szpachla to klej z wypełniaczem).

i informacji podanych w poradnikach, o zbliżonym działaniu obu zmywaczy (tego Wamodu i tego do paznokci) wynika, że skoro zmywacz Wamodu także rozpuszcza szpachlę, powinien Tobie też rozpuścić klej, a tak się przecież nie stało. Z racji mojego mizernego doświadczenia zarówno na forum, jak i przy składaniu modeli nie chciałbym, aby moje wynurzenia traktowane były jako mądrowanie się, czy kwestionowanie wiedzy bardziej doświadczonych forumowiczów. Chodzi mi po prostu o to, że uznałem że taka wiedza zdobyta w sposób empiryczny może się kiedyś komuś przydać, albo ktoś będzie umiał mi wytłumaczyć co się tu stało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Odświeżę temat bo nie mogę znaleźć odpowiedzi , chcę zmyć farbe vallejo MC i niby cleanlux podoła ale chcę również zmyć podkład motip ( ten : http://sklep.motip.pl/lakieru-uniwersalne/36-lakier-podkladowy-szary-500ml.html) czy cleanlux też na to podziała? Ile mniej więcej czasu mam w nim moczyć, jak da radę podkładowi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Również pozwolę sobie na odświeżenie gdyż mam pewien problem. Otóż chcę usunąć farbę (dokładnie dwie - czarny podkład citadel i szarą właściwą humbrol akryl) z modelu żywicznego i nie wiem jak. Przejrzałem wątki o krecie itp i nie udało mi się znaleźć odpowiedzi czy kret jest tak samo pomocny dla żywicy jak i dla plastiku.

Jak zatem najlepiej usunąć farbę z żywicy tak aby jej nie zniszczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Wlasnie wyprobowalem dettol, niesamowity srodek. Cleanlux sie do niego nie umywa. Co prawda przetestowalem tylko na plastiku, ale wiem ze ludzie stosuja to rowniez do metalu. Nie wiem jak reaguje z zywica.

http://marqltd.bazarek.pl/opis/2615648/dettol-750ml-benckiser-dettol-plyn-do-odbijania-wzoru-tatuaz-rowniez-jako-srodek-antyseptyczny-do-higieny-osobistej.html na razie to pierwszy link do polskiego sklepu z tym produktem.

Ps: uzywac w rekawiczkach i nie dopuszczac wody do roztworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Witam przepraszam, że odkopuję ale pytanko mam. Otrzymałem stary model ale jakiś bałwan pomalował(pomazał raczej) ją jakąś emalią - pomazał górną część kadłuba i skrzydła - myślę, że mogło to być zrobione b.dawno temu. Pytanie czym to zmyć? i czy w ogóle się da?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak starej? Mi zeżarł ponad 10-cio letniego Humrola, a te były lepsze od obecnych.

Nasączasz, zostawiasz. Nasączasz, zostawiasz. Aż farba nie będzie się marszczyć, potem ścierasz mokrym pędzlem. Nie żałuj Wamodu i czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie, ja tak samo wrzuciłem ponad 10-letnie figurki Dragona wymalowane olejnymi Humbrolami i wybrało je do białej kości a co więcej rozleciały się na elementy także Wamod wyżarł też klej (bez żadnych strat w plastyku) .Pozdrawiam M1A1(HA)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
18 godzin temu, halset napisał:

Czy kret w żelu (ten dwuskładnikowy) też nada się do zmycia farb z modelu? Malowany akrylami na podkładem mr. surfacer.

Nada.Ja wyżerałem na figurce żywicznej zamoczyłem w żelu.Ale była malowana olejnymi humbrolami.Nie wiem jak wyczyści te akryle ale spróbować idzie.Potem dodałem trochę ciepłej wody.Ale trzeba uważać bo wytwarza temperaturę i może zdeformować jakieś elementy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.