Skocz do zawartości

PZL W-3 Sokół od Mirage Hobby w 1/72 i Answer Plastic Kits w 1/48, 1/72


Botan

Rekomendowane odpowiedzi

Przypomnę Wam temat sprzed 12 lat: Sokół z AJM
Wybaczcie, że bez zdjęć. Istotne są w nim jednak nie zdjęcia, a pierwsze reakcje na przedstawiony model.

Edytowane przez Grzes
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, wisa napisał:

Sokoły MW o nr 0209 i 0304 z tyłu osłon silnika, na górze mają charakterystyczny prostokątny "daszek". Ja nie mogę się tego elementu doszukać ani w instrukcji, ani wśród części...

Po sprawdzeniu dokładnie zawartości pudełka nie znalazłem tych części. Choć model pokazowy miał to odzwierciedlone. Jest kilka błędów  w instrukcji (pozycja 10 siedzenia, pozycja 51 klamka wisząca w powietrzu). Brakuje też choć rysunku - podwieszenia pod kadłubem widocznego na zdjęciach. O innej wyciągarce już wspomniano. Brakuje listy elementów nie używanych w modelu.

Miło by było jakiś zestaw korekcyjny.

Mimo tego uważam model za naprawdę świetny i zdetalowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.10.2019 o 10:07, Aleksander z Zalasu napisał:

To i ja się wtrącę.

Zgodnie z dokumentacją konstrukcyjną:

Niebieski RAL 5015

Pomarańczowy RAL 2008.

Szachownica o wysokości 600 mm.

Potwierdza się stara reguła, że kwity trzeba weryfikować. Czasem warto też poszperać bo w najmniej oczekiwanym miejscu można znaleźć jakiś 'wzornik' koloru ?

Miłosz Rusiecki przejrzał swoje zdjecia i podesłał ze zgodą na umieszczenie w sieci wykonane podczas prezentacji anakondy - ten sam dzień, fotograf i klisza.

w-3.thumb.jpg.b6ccd025eb101256c14ea75a6edb0a8b.jpg

12 godzin temu, wisa napisał:

Sokoły MW o nr 0209 i 0304 z tyłu osłon silnika, na górze mają charakterystyczny prostokątny "daszek". Ja nie mogę się tego elementu doszukać ani w instrukcji, ani wśród części...

brakuje też czujników (opromieniowania??) na nosie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Zgadzam się, że informację należy weryfikować. Pogrzebałem w archiwum i dotarłem do oryginalnego rysunku malowania ś-ca 0209. Podane kolory RAL dotyczą ś-ca 0411. Dla 0209 użyto emalii EP-140 kolor ciemno błękitny (niebieski), kolor pomarańczowy  emalia 7462-000-660 wg normy BN-75/6115-41. Wielkość szachownicy taka jak dla Mi-2, czyli 500 mm.

Co do czujników na nosie to chyba chodzi o antenę IFF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyglądając się dyskusji o kolorach postanowiłem podzielić się anegdotą.

Przez pewien czas pracowałem u dystrybutora lakierów i na jednej z firmowych imprez, gdy wszyscy byli już dobrze wyluzowani padlo pytanie o najlepszy okres firmy ,szef wspomniał o czasach gdy zaopatrywali PZL Świdnik... ponieważ do pojemników trafiało wszystko co było pod ręką(baza, akryl, renowacja) byle kolor +/-  się zgadzał i szło... był to początek lat 90

Więc co jest warte analizowanie zdjęć, FSów jak każda partia lakieru wychodziła tak na ile udało się zbliżyć do zakładanego wzorca. O tym że takie mixtury zachowywały się w sposób nieprzewidziany już nikogo nie muszę przekonywać.

Nie mam oczywiście dowodów na to że te konkretne śmigłowce zostały pokryte opisanymi tworami ale to nie jedyna ciekawostka bo historii zasłyszanych od ludzi którzy malowali śmigłowce w PZL słyszałem wiele i jedyne co mogę napisać to to że technologia była elastycznie dopasowywana do konieczności...

Pozdrawiam

  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leonie, tu masz rację. Nie ma sensu walczyć o FS czy RAL skoro nie został on jednoznacznie zdefiniowany. Miał być niebieski to jest niebieski, a czy to był taki RAL czy numer większy, to nie miało znaczenia. (Teraz jest już inaczej, kolory są jednoznacznie zdefiniowane). No i należy uwzględnić fakt, że ten sam kolor z dwóch partii zamówienia mógł mieć już inny odcień, plus to co piszesz o jakości dostarczanej farby.

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak obawiam się że nie o ustalenie dokładnego odcienia tu chodzi. O tym jak były przygotowywane lakiery wie niewielkie grono ale o tym że fotografie są analogowe wiedzą juz wszyscy. Tak jak i o wpływie trudnych warunków atmosferycznych na (wątpliwej jakości) lakier...

Zresztą nawet po ustaleniu "właściwej" farbki i tak większość położy ją na preszajding, poprawi postszajdingiem, łoszem, olejami, filtrami i pigmętami... można by wymieniać prawda?

Odnosze przykre wrażenie że kolejna strona tematu o nowości na którą wielu czekało ,kręci się wokół tego czego nie da się z tego zestawu zrobić, o wyciągarce, tablicy  i kominku( w zasadzie bylo już o tym wiadomo zanim model trafił na półki i zrobienie tego nie jest problemem) oraz złego doboru niebieskiego odcienia... nie wiele osób wspomina o świetnych delalach, wielu bardzo drobnych częściach, ciekawym podziale technologicznym i mnogości części 'nadplanowych' i dobrej cenie. Byle wbić szpileczke... że short run, że szybko zniknie itd.

Dobrze że za granicą koledzy po fachu jakoś cieplej model przyjeli i potrafią docenić ilość pracy i zaangażowanie małej polskiej firmy...

Pozdrawiam i do zobaczenia w warsztacie?

Edytowane przez leon
  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z tymi opiniami o nowym modelu to nie przypadek.
To z góry ustalony, powtarzający się scenariusz, więc myślę że trzeba to po prostu przeczekać. 
Ci co lubią ponarzekać, ponarzekają, ci co są zadowoleni też to jakoś okażą.

I jak napisał @leon - czekamy na warsztaty!

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grześ masz absolutną rację :szampan1:

Przebrnąłem Panowie przez wątek, i ...  słów mi brak.

Czy wy jesteście Komisją weryfikacyjną?

Miast się cieszyć, że wreszcie jest model... i to rodzimej konstrukcji... i przez naszego wydawcę wypuszczony...

Wy doszukujecie się najdrobniejszych pierdół, żeby na czymś zaistnieć... Żenada Panowie.

Ciekawi mnie ilu z Was ten model w ogóle kupiło, i jaki odsetek go zrobi ? (Tak wiem to podobno trudniejsze od gadania )

 

Dla tych co to się będą jednak chcieli  fizycznie"męczyć" z modelem sokoła i dorobić te parę elementów, mała zachęta :szampan1:

Pierwszy z Was który pokaże tu swojego sokoła, ma u mnie flachę na Babarybie 2020 ( :twisted: ...i nie, nie Andrzeja)

 

... a może ktoś już nawet zaczął? Przyznawać się :szampan1:

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Grzes napisał:

My Grzeski to czekamy na 1:72, no nie? :mrgreen:

Jak zwykle nie mijasz się z prawdą... :szampan1:

Jeśli model zachowa takie detalowanie, to będzie świetny. Ja sobie z brakami poradzę :haha:

Osobiście czekam na Głuszca, bo mi się nie chce samemu rzeźbić... jeśli będzie :twisted:

Edytowane przez Mitrandir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Mitrandir napisał:

Wy doszukujecie się najdrobniejszych pierdół,

To ja dorzucę pytanie o wentylki. No w tej skali to już powinny być wyraźnie widoczne

48 minut temu, Mitrandir napisał:

żeby na czymś zaistnieć

I tym pytaniem zaistniałem w wątku :szczerbol:

49 minut temu, Mitrandir napisał:

Przebrnąłem Panowie przez wątek, i ...  słów mi brak.

Ja też. I odniosłem wrażenie, że to już chyba jest "forum sklejaczy polistyrenowych części" a nie forum modelarzy

51 minut temu, Mitrandir napisał:

ma u mnie flachę na Babarybie 2020

Jak 0,5 to odpuszczam ale jak 0,75 to zacznę myśleć o zmianie skali :szampan:

51 minut temu, Grzes napisał:

My Grzeski to czekamy na 1:72,

Ja też bym poczekał, ale z gwiazdą to chyba nie latał :wink:. Więc nie czekam :odlot:. Ale z miłą chęcią popatrzę na wasze ulepy.

 

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno nie zgodzić się z Kolegami powyżej... Od kilku dni czytam wpisy i jak w przysłowiu - najpierw był śmiech, potem litość, a teraz to już trwoga... Naszą narodową cechą jest malkontenctwo, które przenosimy na wszystkie dziedziny życia... Kiedyś znajomy powiedział mi że modelarstwo to hobby, to zabawa. A w zabawie chodzi o to, żeby dawała radość. Jeśli zaczynamy popadać w skrajności i klejenie staje się stresującym zajęciem, bo przecież te modele to chłam (do każdego zestawu "fachowcy" od danej maszyny się przyczepią, bo zestawu idealnego jeszcze nikt nie wydał), to lepiej sobie odpuścić - szkoda zdrowia.
Nad modelem Rosmaka też było wiele dyskusji... Szczególnie oberwało się kołom, bo zły wymiar, bo plastik, bo bez ugięcia... Na dzień dzisiejszy mamy chyba dostępnych 4 zestawy żywiczne, z dwoma typami opon, a wysypu warsztatów nie widać...
Panowie - naprawdę szkoda nafty na narzekanie. Każdy zbuduje model jaki będzie chciał - zdecydowana większość z pudełka, część zaczeka na waloryzacje, a wąskie grono samo coś wystruga... Niech to będzie zabawa, a nie wieczne narzekanie. Trochę więcej luzu i spokoju życzę...

  • Like 4
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, abtb napisał:

z gwiazdą to chyba nie latał :wink:. Więc nie czekam

Ale z CCCP to już tak, więc nigdzie nie idziesz :nienie:

W3_CCCP-04111_1.jpg

028575.jpg

Edytowane przez Grzes
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam uzasadnione obawy że w 1/72 nie będzie:

- daszku nad tym czymś z tyłu

- stopni do drzwi wejściowych

- stopni drabinki do silnika (ów)

- wentylków

a zatem zestaw będzie słaby i nie godny uwagi :wink:

A dorobienie tego we własnym zakresie jest zbyt trudne i czasochłonne :szczerbol:

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Grzes napisał:

Ale z CCCP

W barwach Aerofłotu to ja będę robił coś większego. Taka malizna to nie w moim stylu. I stawiam dolary przeciwko orzechom że zgarnę wafelka na Babarybie bo flacha jest temu co Sokoła wystruga.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.