Skocz do zawartości

Junkers Ju 87 B-2 Stuka, Italeri, 1:48


Stalooki

Rekomendowane odpowiedzi

To maskowanie kokpitu taśmami nie wydawaje mi się zbyt dobre. Zawsze zostaje niezamalowany ślad który trzeba potem poprawiać. Zrobiłem eksperyment z Patafixem od wewnętrznej strony kokpitu. Myślę że się go da spokojnie zdjąć na końcu. Nie bójcie się. Nie nawciskałem dużo do środka. Jest to taka jakby kopułka z placków Patafixu trochę na końcu wyrzeźbiona, poorana tak dla zabawy.

DSC_0001.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem, dzięki. Dobry film, musze go zasubskrybować. Myślałem o blackbasingu, ale jeszcze w tym modelu chciałbym zastosować preshading linii paneli. W następnym modelu pewnie zrobię blackbasing.

  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomalowałem spód samolotu farbą RLM 65 (Hellblau). Był to konkretnie mix farb XF-21 i XF-23 w proporcji 1:1. Prawie zakryłem cienie ale widać jeszcze zależy jak się spojrzy. Dojdzie jeszcze weathering, także jestem zadowolony z efektu. Farba była dosyć rozrzedzona ale nie wiem dlaczego powierzchnia nie jest dokładnie gładka. Występuje efekt takiego proszku. Może powinienem zastosować Paint Retarder (opóźniacz). Muszę trochę poszorować twardziejszym pędzlem powierznie żeby zlikwidować ten efekt proszku. Retarder już zamówiony, górną powierzchnię spróbuję pomalować z jego zastosowaniem.

DSC_0005.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekt proszku to może być overspray. Możliwe, że odsuwałeś aero zbyt daleko, więc część farby wysychała w powietrzu. A możliwe, że problem pojawił się już na etapie podkładu, jak u mnie w Me-262. Podkład warto przeszlifować na mokro drobnym papierem albo chyba micromesh (ale nie mam pewności, jeszcze nie zdobyłem tego materiału). Widziałem też, że ludzie szorowali podkład filcem, ale czy i jak to działa to sam muszę dopiero wypróbować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozcieńczam X-20A. Możliwe że odsuwałem trochę za daleko, odległość ok. 10 cm. Farby miałem wstępnie rozcieńczone w buteleczkach w proporcji 2 częsci farby i jedna część rozcieńczalnika, a jak mieszałem to dodałem jeszcze 33% rozcieńczalnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

X-20A już zawiera retarder. 

Farbę używasz gęsta. 1:1 to totalne minimum dla Tamki. Dlatego masz chropowatą powierzchnię. 

Możesz prześlifować gąbkami 3M.

 

Edytowane przez mbrnnr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem z chropowatą farbą Tamki. Dlatego przy modelu, który teraz robię, z ciekawości, zastosowałem farby Tamiya rozcieńczone tak do konsystencji mleka. Myślę, że stosunek rozcieńczalnika do farby to jakieś 70% do 30% albo nawet nieco więcej. Kryje to słabo i trzeba się więcej namachać aerografem ale pierwszy raz uzyskałem idealnie gładką powierzchnię. Podobnie postępuję z podkładem Tamki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Po dłuższej przerwie wracam do modelowania. Chciałbym zrobić tego Junkersa dosyć ścioranego (odprapania, smugi, olej itd.), tak żeby przypominał samolot który przelatał już wiele godzin. Będzie to w pewnym sensie eksperyment z weatheringiem i nie wiem jak to wyjdzie bo mam mało doświadczenia z tym. Na początek pomalowałem kamuflaż, wcześniej próbowałem materiałów ściernych i wyszła dziwna niejednolita powierzchnia po lakierowaniu. Tak to wygląda w tym momencie.

DSC_0001.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model dostał oznaczenia (kalkomanie) 2 skrzydła niemieckich sił powietrznych Sturzkampfgeschwader 2 Immelmann gdzieś w Rosji z lipca 1941. Skrzydło to walczyło w kampanii w Polsce, później w bitwie o Francję i Brytanię a także na bałkanach i na froncie wschodnim. Ciekawe jest to zdjęcie archiwalne, widać że ten samolot naprawdę dużo się narobił. Ja oczywiście nie ścioram go tak jak na zdjęciu ale dodam w miarę dużo odprysków, zabrudzeń, zabrudzeń z rur wydechowych itd.

Stuka - StG2.jpg

Stuka - Top.JPG

Stuka - Down.JPG

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Znowu powrót do modelarstwa. Robię ten model z dłuższymi przerwami ale plan był żeby go zrobić do 1 września na 80 rocznicę wybuchu wojny, także jestem dużo przed czasem. Do zrobienia jeszcze pewne detale: śmigło, dolne hamulce, antena, bomby. Ostatnio zrobiłem tzw. szklarnię. Model dostał też brązowy wash. Widać że model jest tak jakby przykurzony aby zrobić wrażenie prawdziwego a nie zabawkowego. W ogóle moje wrażenie np. z pobytu na wystawach modelarskich to takie że po pierwszym wejściu na salę wydaje się że te wszystkie modele są jakby stare, przykurzone, jakby leżały długi czas na półce i przykurzyły się. Ale to właśnie ten weathering. Po bliższym przyjrzeniu się modelowi widać te zamierzone przybrudzenia i model bardziej się podoba.

Stuka - szklarnia.JPG

Stuka - dół.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

I to by było na tyle. Wydaje mi się że samolot już gotowy. Pomalowałem śmigła, bomby, poprzyklejałem linkę antenową z żyłki wędkarskiej 0,20 mm. Spróbowałem go trochę ściorać dodając zadrapania na przodzie skrzydeł, na skrzydłach przy wejściach kokpitu (chyba nieudana próba chippingu), sami oceńcie. Ogólnie model wyszedł według mnie fajnie, ma dużo szczegółów, silnik np. wyszedł dobrze według mnie. Zauważyłem że plastik jest bardzo wytrzymały na zgięcia. Nie udało mi się niczego złamać chociaż niekiedy szturchałem ręką małe szczegóły. Tak to wyszło, na razie zrobię jeszcze galerię i odstawiam go na półkę. Robiłem go od kwietnia, plan był żeby zrobić go na 80-tą rocznicę wybuchu wojny, tak więc zmieściłem się bez problemów w czasie. Dziękuję wszystkim śledzącym warsztat. Pozdrawiam.

Linka.JPG

Stuka.JPG

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz rację. Chipping jeszcze nie mam dobrze opanowany, ale chodziło mi o dodanie pewnego kontrastu w wyglądzie i miał to być samolot wysłużony, po przejściach, gdzieś na przykład na wschodnim froncie, przykładowo w bitwie o Stalingrad. Myślę że samolot będzie może miał jeszcze więcej weatheringu ale muszę pomyśleć. Albo zrobię jakąś dioramę z nim ale to w przyszłości. Na razie odstawiam go do gablotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i super. Model prezentuje się bardzo przyzwoicie. Sam go budowałem i mam takie same przemyślenia odnośnie zestawu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.