Skocz do zawartości

Sd.Kfz. 11 + sIG (AFV models)


Merten

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejny nieartyleryjski temat - ciężkie działo piechoty, to jak nazwa wskazuje broń piechoty właśnie, a nie artyleria.

Obydwa modele z AFV Models. Na razie składam ciągnik. Pamiętam, ze miałem już do czynienia z AFV i jakoś dobrze mi się kojarzyło, a tymczasem jestem trochę rozczarowany łączeniem części z wypraskami. Grube to jakieś i ciężkie do obrobienia potem. Może dlatego, że model ma już prawie 20 lat? Jak patrzę na sIGa, który jest o wiele nowszy, to wygląda o wiele lepiej. Ale więcej powiem jak już go zacznę.

Zestaw chciałem osadzić w realiach frontu wschodniego z lata 1944. I tak sobie pomyślałem o jednej z ciekawszych, a mało znanych 12. Dywizji Pancernej. Od razu pytanie: szukałem kalkomanii niemieckich dywizji pancernych, ale z reguły są robione pod konkretny czołg. Tymczasem szukam tylko symbolu 12. DPanc. Pomoże ktoś?

40592064543_00a8f31961_o.jpg418 on Flickr

33681344508_853d095f6d_o.jpg419 on Flickr

40592064113_f359ccfc41_o.jpg420 on Flickr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak od końca...

1. Wielkie dzięki Piotrkur za pomoc!

2.W pudełku oczywiśćie haubica leży i to ostatnia nie sklejona leFH 18, bo leFH 18/40 już mam i leFH 18M też. Ta ostatnia będzie w komplecie z ciągnikiem 5-tonowym.

3. Słuszna uwaga krzy65siek i rzeczywiście sIG pokazany na pudełku jest z kołami (i zawieszeniem) do wersji konnej (bespannt), ale AFV się popisało i dało trzy rodzaje kół i inne detale zawieszenia. Są właśnie te do wersji konnej, zwykłe jak do haubicy leFH 18 o ciągu motorowym i późne szprychowe, drewniane z oponą też do ciągu motorowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągnik sklejony.

Na koniec zostawiłem sobie przyjemność wyboru  logo firmy produkującej Sd.Kfz.11. W tej wersji AFV przewidziało dodatkowe blaszki i mógłby to być Auto-Union, Adler, Hanomag io jeszcze inne. A stanęło na Hansa-Lloyd .

47588659591_1c3b194806_o.jpg421 on Flickr

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie wygląda i co najważniejsze czysta praca. Mam nadzieję, że ten ślad po wypychaczu, widoczny na przodzie nie będzie później widoczny.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę fotek działa. W sumie mały szkrab, chociaż strzelał wielkimi pociskami.

Na razie wyglądem przypomina mi kolubrynę, którą imć Kmicic vel Babinicz pod Częstochową wysadzał. 

Aparat trochę oszalał ze względu na srebrną lufę, więc lepsze fotki wyjdą po położeniu podkładu. No, ale to jeszcze trochę.

33732806668_d44d94b3a1_o.jpg422 on Flickr

46694425185_b3f987f5c0_o.jpg424 on Flickr

46694425335_d0f6df805c_o.jpg423 on Flickr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie to wygląda, ale trochę offtopując, uważacie, że można użyć tej armaty jako zamiennik fabrycznej w modelu bison'a od ark models? Chciałbym go zbudować ale niestety jedyne co znajduje to ten od ark model a do nich mam uprzedzenie od czasu budowy pz1f. Podwozie ich, armata ta, da radę czy to za dużo dłubania? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...

Tak sobie po datach patrzę, że chęć na modelarstwo nachodzi mnie raz na rok i trzyma ze 2 miesiące. Dziś 13 kwietnia, więc minął rok bez dwóch dni, ale oglądanie rozgrzebanych projektów zacząłem już dobry miesiąc temu. sIG dokończony w jeden dzień i dokładnie wczoraj.

Robiąc fotki ciągnika odkryłem, że pomimo pochwał kolegów, zrobiłem coś takiego, że nie mogłem uwierzyć. Wkleiłem do góry nogami przednią oś! W efekcie koła nie wchodziły pod błotniki. Po chwili paniki jak to wyprostować zastosowałem 3 krople nitro, które rozpuściły co miały rozpuścić i jest ok. Szkody na plastiku minimalne, ale i tak dobrze, że ta część nie jest widoczna. Zdjęć tego bałaganu już nie robiłem. Cyknę fotke po pomalowaniu.

 

49768023948_fe38d36b91_o.jpg20200412_172710 on Flickr

49768882887_49947d6a02_o.jpg20200412_172749 on Flickr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Kilka tematów ciągnę równocześnie i długo to wszystko trwa. No, ale nic na siłę.

Pomalowany kamuflaż. Sugerowałem się dość popularną fotką z lata 1944, bo i w takich realiach model ma być osadzony, a do tego ma pasować też do Paka 40 i leFH 18/40, które już dawno czekają sklejone. Do ciągnika będę dorabiał fragment plandeki w centralnej części kadłuba. 

49870634518_c340e545d4_o.jpg439 on Flickr

49870634488_498b6ce5aa_o.jpg440  on Flickr

No i działo piechoty, które ma zostać w Dunkelgelb. Świeci się od Sidoluxu. Ciągnik zresztą też. Jedno i drugie wcześniej miało nałożone filtry. Teraz pójdzie wash. 

49871163451_f4e9c8a740_o.jpg442 on Flickr

49871163521_086021e191_o.jpg441 on Flickr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kamuflażu, to sugerowałem się tym poniżej i on z założenia miał być niedomalowany. Pewnie kiedyś uda mi się zrobić z ręki jakiś mniej "popluty".

Wyciągnę to może jeszcze, bo sporo warstw na to pójdzie.

A szary to pierwsza warstwa pod gumę (Dark Rubber - Vallejo). Szczerze mówiąc problem to mam z tymi czarnymi, na których została farba podkładowa.

image.png.da754a3deb6da897ed79750490c0bef7.png 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chodzi o z kwestie techniczną. Kamo samo w sobie bardzo ciekawie wyszło, jednak odkurz jest bardzo duży. Podejrzewam za gęstą farbę bądź zbyt wysokie ciśnienie. 

Co się tyczy kół, to masz kolor gumy nie w odpowiednich miejscach. Za dużo pomalowałeś. Zobacz na fotki poniżej (zdjęcia z Primeportal). 

sdkfz_251_ausf_a_12_of_66.jpg

sdkfz_251_ausf_a_15_of_66.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do malowania jest fajne lubię takie .Chodzi dokładnie o miękkość plam.Masz za słabe ciśnienie albo za gęstą farbą malujesz.Te grubsze kropki w koło plam.Powinna być niemal mgiełka rozmyta.Niby w rzeczywistości były i takie .Jak Tobie to nie przeszkadza to spoko.Jednak nas konserwatystów to razi po oczach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem!

A dla mnie kamuflaż wyszedł super! Ten twój wygląda jak pomalowany miotłą, szmatą lub szczotką do zamiatania. Nie zawsze malowano pistoletem natryskowym. Do malowania używano każdego sprzętu którym można było rozprowadzić farbę. Poza tym jakość malowania zależała też od rodzaju medium z którym zamieszano pigment. A jak wiemy używano nafty, benzyny, wody, pokostu itp. To jak pomalowałeś ciągnik nadaje mu według mnie większego realizmu.

Polepiłem jakiś czas temu 11/4 AFV. Stoi w galerii. Pamiętam że lepiło to się parszywie. Poza tym sam model był z transparentnego, jasnożółtego plastkiu, co utrudniało lepienie, a potem malowanie.

 

Mariusz

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Co do kół, to one są tak na sucho i jeszcze będę je poprawiał na szablonach. Oczywiście,, że na razie są niedomalowane.

Co do kamuflażu... Sam nie jestem zadowolony, ale malowałem już miejscami trzy razy i nie pokryję go jeszcze raz  Dunkelgelbem. To miało wyglądać jak niedbałe pociągnięcia pistoletem natryskowym. Miejscami po trzy razy w tym samym miejscu, miejscami raz i stąd różne natężenie. Tak (mi się wydaje) był malowany pojazd z załączonego zdjęcia z epoki. 

Na tą chwilę niestety nie potrafię tego niestety lepiej zrobić. Ćwiczyłem przed tym malowaniem, a na koniec i tak jest popluty a miejscami to nawet bardzo popluty. Nie ma co szukać tłumaczeń. Trzeba było dłużej poćwiczyć z rozcieńczaniem farby i ciśnieniem i dopiero malować. ? 

Teraz to już mi tylko zostaje jakoś to "wyciągnąć".

 

 

Edytowane przez Merten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mistrzów aerografu to te plamy kamuflażu na pewno nie do przyjęcia. Lecz o dziwo wygląda to bardzo interesująco i inaczej niż na wielu innych modelach i świetnie się prezentuje w swojej niedoskonałości. Jeszcze odpowiedni łedering i może być bomba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi sie wlasnie te plamki podobaja, wszyscy maluja piekne plamki z smart plastelinka albo z lapki pieknie wypelnione a jest masa fot sprzetu gdzie to byly wlasnie napackane bylejak plamy :) to samoz  camo zimowym ktore czesto bylo nakladane jakims mopem, wiaodmo, ze prezencja tego gorsza a w tym hobby wlasnie o prezencje czesto gesto chodzi :) 

Jedyne co to moze koncowke tego tłoka co wylazi pomaluj na jakis metaliczny i bedzie fajnie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za komentarze. Jak widzę są też zwolennicy, co cieszy, ale krytyczne też przecież dobre, bo po prostu chcę się ogarnąć i WRESZCIE nauczyć używać aerografu. Patrzę na tutoriale w necie i widzę co robiłem całkiem źle. Głównie to oczywiście rozcieńczanie farby. Szkoda, że nie chciało mi się wcześniej. Ehhh...

Więc na chwilę biorę na wstrzymanie i poćwiczę, a potem podejmę ostateczną  decyzję czy jeszcze raz maluję, czy pójdzie dalej jak jest. Z samego rodzaju kamuflażu nie zrezygnuję, bo te maziaje z oryginalnego zdjęcia bardzo mi się podobają, ale może (jednak!) pociągnę go jeszcze raz Dunkelgelbem i spróbuję zrobić takie plamki bez rozprysków wokół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.