Skocz do zawartości

Iliuszyn Ił 14T, Amodel, 1/72


abtb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, godzina "W" wybiła i  trzeba w końcu zrobić coś "cywilnego".:szczerbol: 

A  zatem odpalam kolejny warsztat modelu z mojej ulubionej wytwórni gliny czyli Amodelu. Tym razem na warsztat trafia jeszcze ciepły (paka doszła we środę) Ił 14T w wersji transportowej.

Historia

Ił 14 to ulepszona wersja Ił-a 12. Na przełomie 1949/1950 roku Iliuszyn otrzymał zadanie zmodernizowania samolotu Ił 12. W nowym samolocie niezmieniony pozostał kadłub, usterzenie poziome oraz podwozie. Samolot otrzymał natomiast nowe skrzydła (mniejsze od poprzednika o 3m2,)nowy kształt usterzenia pionowego i silniki o większej mocy i mniejszym zużyciu paliwa. Początkowo produkowano 18-miejscową wersję Ił 14P a następnie Ił 14M z większą ilością miejsc pasażerskich. Podjęto także produkcję wersji transportowych: Ił 14G i Ił 14T. Ogółem w latach 1954-1960 zbudowano 1112 sztuk. Samolot Ił 14T wykazał bardzo dobre właściwości w lotach polarnych w Arktyce i na Antarktydzie.

Artbox

20OTRIK.jpg

Inbox

fsP2JPA.jpg

szSAT6l.jpg

7UZhglM.jpg

txRawMd.jpg

schemat malowania

2jOxQmn.jpg

Będę robił Ił-ka w malowaniu Lotnictwa Polarnego ZSRR

Prace ruszyły ostro z kopyta, bo czasu na budowę jest tyle co materiału w stringach - MAŁO.

Jakość wyprasek całkiem, całkiem,  ale oczywiście koło Hasegawy to nie leżało. Nadlewek jest niewiele ale nad powierzchnią trzeba troszkę popracować.

Na chwilę obecną kadłub już jest:

- sklejony

- zalany CA

- przetrasowany

- przeszlifowany z grubsza.

Wygląda to tak:

EzxvBvP.jpg

dvXzGne.jpg

pcyOiZz.jpg

Oczywiście Amodel to Amodel:

NF7pCfY.jpg

Plan na łykend jest taki żeby latawca dokładnie przeszlifować z grubsza, wylizać na gładko i z nowym tygodniem rozpocząć nitowanie.

:model:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez abtb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesnaja maszina.Będziemy pilnie śledzić zmagania z tym "mydłem"bo efekt końcowy może być bardzo ciekawy.Zasiadam zatem w pierwszym rzędzie :kawa:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Paaanie! Miód na me serce. Też u mnie zalega, tylko w wersji P.
No i bardzo mi się ten samaliot podobuje. 
Także śledzę pilnie i liczę nity!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, abtb napisał:

godzina "W" wybiła i  trzeba w końcu zrobić coś "cywilnego".

No mogłem napisać, że "C" :oops: wtedy 

 

11 minut temu, Matys napisał:

model dość ciekawy, ale to przecież nie jest Victor 

nie było by zaskoczenia

Victor ruszy jak się ogarnę z dwoma "brytolskimi" tematami (dość ciekawymi, więc warto pocierpieć)

8 minut temu, Grzes napisał:

O Paaanie! Miód na me serce.

Oj, a już się spodziewałem ostrej z...............ki. A tu proszę - taki celny strzał. Cieszę się podwójnie

9 minut temu, Grzes napisał:

Także śledzę pilnie i liczę nity!

Nitów to dużo nie będzie bo za mocno go nie nitowali. Temat będzie krótki bo raptem jest 1,5 miecha na ogarnięcie. Strasznie kuso, ale postaram się.:pompki::pompki:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę podpatrywał. Z pewnością uwiniesz się w czasie ? Powodzenia a warsztat zapowiada się bardzo smakowicie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kapsel napisał:

Z pewnością uwiniesz się w czasie

Też mam taką nadzieję

2 minuty temu, lesio-69 napisał:

koniecznie musi być  "śnieżna" podstawka.

:hmmm:

Coś się wymyśli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomaleńku do przodu :D

Kadłub w całości przenitowany - fotki słabe :oops: ale robione porą wieczorową. Jutro postaram się pstryknąć przy świetle dziennym

T9ISfub.jpg

td8ZrXb.jpg

TLk3iZD.jpg

przenitowałem też usterzenie pionowe

fztll9M.jpg

Ogólnie nie jest źle ale roboty w ch..... z tymi dziurkami. Wziąłem na warsztat też płaty.Tu jest odrobinę gorzej - linie są wypukło - wklęsłe. "Przejechanie" ich od ręki niestety daje mizerne efekty. "Jazda" przy linijce/ szablonie wykazała niestety że linie są takie jakby ... wół szczał. Żeby to jakoś wyglądało postanowiłem linie zalać Ca

pvwwM3Y.jpg

i przeryć od nowa

Tak więc jutro "rycie" i dalsze nitowanie. Na płatach powinno pójść łatwo bo wystarczy jeździć przy szablonie :szczerbol:

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Pomaleńku do przodu :szczerbol:

Przenitowałem już całość płatów, tzn góra + dół. Został jeszcze centropłat i usterzenie poziome. Mam nadzieję że jutro da się to ogarnąć. Psikąłem też czarnym podkładem kadłub, żeby było lepiej widać co z tego szycia wychodzi

o47lrO9.jpg

djAF5DV.jpg

pXeGXLj.jpg

FJlYwSN.jpg

1SFDmhj.jpg

:pompki:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.