Jump to content

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL

Recommended Posts

• Replies 2.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Nie wiem, czy w tym wątku jestem najstarszy, ale z pewnością tamtą epokę znam i pamiętam bardzo dokładnie. Oczywiście zaczynałem od sklejania NRD-dowskich modeli, ale już w końcówce lat 1970-tych zacz

Znalazłem kilka dni temu zdjęcia o których myślałem że już przepadły. Robiłem je dokładnie późną wiosną 1990 roku testując nowo zakupionego Zenitha 12XP. Na zdjęciach są moje modele budowane w latach

To ja dokładam moją historię alternatywną z Jakiem-1 w roli głównej. Kiedyś, w trochę innej wersji, była na PWM, ale Kamil Feliks mnie męczył aby odkopać i odświeżyć nieco te truchełko. https://w

Posted Images

• Super Moderator

ad. vintage 😉 no to zależy, raz jest spoko a raz ceny potrafią być szalone, za niektóre 72 potrafią osiągnąć nawet po 40 funtów, ale ogólnie oscylują w okolicach +/- 10 funa, dlatego jak się coś trafi to sobie nie żałuje .
Ad dubletów, @jmx62na pewno mam Blenheima- kupiłem kiedyś solo a potem się trafił w Giftbox więc mam 2szt. i chyba mam podwójnego Tempesta ale to sprawdzę po odpakowaniu 😉 z kartonów całości, jak coś to dam znać.

Z literatury jeszcze wykopałem takie czasopismo.

Co prawda w ramach czasowych to już nie PRL a,e warto odnotować z kronikarskiego punktu widzenia. 

Nie miałem z nim nigdy styczności i nie wiem jaki poziom to pismo prezentowało ani kto je wydawał, redagował i w jakim okresie się ukazywało. Może ktoś pomoże.Zdjęcia zapożyczone z internetu na potrzeby dyskusji.

model styl 92.03.jpg

model styl 93.04.jpg

Czasopismo wydawane Przez P.H. DREAM z Łodzi. Dystrybutora Italerii na Polskę.  https://www.dream.pl/

Ukazało się 5 numerów, 1/91, 2/92, 3/92, 4/93, 1-2/94.

Współredagowali: Maciej Dauksza, Jacek Spychalski, Jarosław Wróbel.

To tak na szybko. Jeżeli interesuje coś więcej, śmiało pytać.

Jak sami wiecie, nie samym sklejaniem człowiek żył ! Zresztą przerwy w dostępie do nowych sklejanek były czasem długie .. a wtedy wyciągało się żelaźniaki i dawaj na podwórko ! Sensu zabawy  dziś nie ogarniam, ale wtedy było super ! A, grało się też w gałę.

zabawa samochodzikami.jpg

• Like 1

W piaskownicy całe miasta się budowało dla resoraków. A tutaj moje dwa pierwsze, oczywiście kupione na nowo po latach . Ten zielony był dołączony do zestawu toru Loop Matchboxa który miałem w dzieciństwie:

IMG_20210310_103839.jpg.e207d6c7179c44cd265c0779770327ca.jpg

A tutaj zestaw Loop z mojego dzieciństwa, tak to wyglądało. Zdjęcie niestety z sieci, mój nie przetrwał:

s-l1600.thumb.jpg.445ba2e7394c92e4b58e9f66b9e31424.jpg

Edited by barszczo
  • Like 1

Jak już tak trochę skręciliśmy w stronę zabaw i zabawek z epoki, to pokażę wam jeszcze moją zabawkę - marzenie z tamtych lat, odrobinę zahaczającą o modelarstwo bo to czołg. Zobaczyłem ją u kolegi i zachorowałem. Czołg T-62 firmy  Anker z NRDowa. Jeździł we wszystkich kierunkach i obracał wieżą. Wjeżdżał na najtrudniejsze przeszkody i  zachowywał się jak prawdziwy czołg. Sterowanie niby znajome, a wcale nie było proste. Tak trułem cztery litery rodzicom że w końcu gdzieś z pod ziemi wygrzebali mi tą zabawkę. W pudełku była najprawdziwsza kalkomania do nałożenia, nawet był polski orzeł choć nigdy tych maszyn w WP nie było. Beczki z tyłu zaczepiało się na gumki i można je było otworzyć. Figurka pancerniaka była tylko połówką wkładaną we właz. A największym problemem było zdobycie baterii które leciały w tempie kosmicznym, a zdobycie płaskich w tamtych czasach to był wyczyn. Dobrze że miałem ciocię w kiosku Ruchu, oprócz teczki na gazety były prawie zawsze świeże baterie. Zdjęcie z sieci, mój miał inne pudełko:

046.jpg.2b0883ca583969b67baa6ff89adced95.jpg

Edited by barszczo
  • Like 1
8 godzin temu, martinello napisał:

Miałem go !!!

Poległ na podwórku, a "pilota" z tą boczną wajchą miałem jeszcze jakiś czas

Mieć coś takiego, to znaczyło być królem podwórka 🤩

Pierwszy numer Piper Cub, potem Jaczek, cała seria P-38, a potem już nie kupowałem. Chyba tam jeszcze Hs126 był. Fajne to było bo wszystko rozrysowane w skali, a nawet kilku.

12 godzin temu, barszczo napisał:

Jak już tak trochę skręciliśmy w stronę zabaw i zabawek z epoki, to pokażę wam jeszcze moją zabawkę - marzenie z tamtych lat, odrobinę zahaczającą o modelarstwo bo to czołg. Zobaczyłem ją u kolegi i zachorowałem. Czołg T-62 firmy  Anker z NRDowa. Jeździł we wszystkich kierunkach i obracał wieżą. Wjeżdżał na najtrudniejsze przeszkody i  zachowywał się jak prawdziwy czołg. Sterowanie niby znajome, a wcale nie było proste.

Miałem blaszanego (prawdziwie panzer 😉), gąsienice gumiaki, wieża plastikowa. Nie wiem który typ miał przestawiać, miał czeskie znaki.

Stary znajomy... Ten Gladiator to był mój pierwszy model z Matchboxa - a drugi był Walrus

Pozdrawiam

Paweł

• Super Moderator

no się trafiło za 60 pln 3 sztuki :) tom nie wybrzydzał... Warlusa mam z Airfixa, wiadomo że Matchbox ładnie się skleja ale co tam do muzeum może być taki i taki xDD

Posted (edited)

Kolekcja naszych modeli 1:144. Najlepszy jest Łoś w dwóch wydaniach. Prawie się nie różni 😁 Seria była ok, tylko niepotrzebnie przypisywali modelom rzeczywiste samoloty. 

01.png

Edited by kopernik

Z tej odległości to nawet je przypominają. Największe gnioty to chyba stary Łoś i Hurricane który wygląda jak wersja szkolna z dwoma miejscami dla instruktora i ucznia obok siebie. Ale brało się jak leci. I pojedyncze i w zestawach.

Edited by barszczo

Znalazłem instrukcje od Modelaków. Była na odwrocie opakowania zawierającego podstawowe kolory. Skarb, który przetrwał do dzisiaj. 

m 2 (1)_Fotor 2.jpg

m 2 (1)_Fotor 1.jpg

m 2 (1)_Fotor.jpg

W dniu 14.03.2021 o 03:12, kopernik napisał:

Kolekcja naszych modeli 1:144. Najlepszy jest Łoś w dwóch wydaniach. Prawie się nie różni 😁 Seria była ok, tylko niepotrzebnie przypisywali modelom rzeczywiste samoloty. 

01.png

Cholera znowu u mnie byłeś jak mnie nie było. Muszę zamki zmienić 😛:mrgreen:

I kolejny wykopek. Znalazłem zawartość działu Moje hobby z pierwszych roczników czasopisma Lotnictwo Aviation International o którym już pisaliśmy. Kiedyś dawno temu robiąc miejsce na półkach wywaliłem kilka roczników Lotnictwa ale zachowałem sobie wszystkie działy modelarskie, monografie i co ciekawsze artykuły i okładki metodą wyrywania 😂. Tutaj dla przykładu pierwszy artykuł z pierwszego numeru Lotnictwa ze Stycznia 1991 roku, autor nieoceniony Krzysztof Wagner. Jak chcecie następne to piszcie, będę wklejał po kilka co jakiś czas żeby nie zaśmiecać wątku:

IMG_20210315_165506..thumb.jpg.c221fbbd9ed4f11c3c91c7e8659cf6b2.jpg

Edited by barszczo