Skocz do zawartości

MiG-29 GWH, powrót do przeszłości


Mario

Rekomendowane odpowiedzi

IMG_20200206_205009.thumb.jpg.9c42fc89827f807be669091a16791499.jpgNa wstępie chciałbym podziękować wszystkim, tym którzy odpowiadali na moje liczne pytania i dzięki nim odpowiednio wyposażyłem sobie warsztat w chemię modelarska i narzędzia. Jak wiecie powróciłem do modelarstwa plastikowego  po kilkunastu latach, przez ostatnie budowałem głównie  modele RC. Jaki pisaliściecie braki wyjdą w trakcie i już takie są?. Wybór padł na MiG-29 od GWH docelowo ma być w malowaniu nr 56 lub 40 z Mińska,jako że mieszkam z 5 km od bazy ?. Wczoraj zapoznawałem się z aerografem, dziś dalej będę ćwiczył. Aczkolwiek pierwsze elementy już skleiłem. Trzymajcie kciuki i liczę na dalszą pomoc szczególnie podczas malowania będą pojawiały się pytania.

Edytowane przez Mario
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że braki wyszły szybciej niż przewidziałem,mianowicie chodzi o kolory farb, pytanie, mam taki zestaw jak na zdjęciu, trzy rodzaje farb Waters,oil,acrylic. 1.Czy mogę je zastosować np do pomalowania drobnych elementów w kokpicie? 2.Czy zawsze po nałożeniu koloru na koniec malujemy bezbarwnym, jeśli tak czy może to być jakiś w sprayu samochodowy, bo taki mogę kupić dziś, u siebie(najbliższy sklep modelarski mam daleko). 3. Czy zawsze przed malowaniem nawet fotel czy kokpitu nakładamy podkład, ja mam ten Surfacer 1200,czy on będzie ok?

IMG_20200207_090433.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oleje długo schną to raczej odpada. Wodnymi też bym nie ryzykował. Najlepsze wydają się być akryle - jak uda Ci się dobrać kolor to próbuj. Ale najpierw pomaluj kawałek ramki i zobacz jak farba sie trzyma, ile schnie, jak kryje itp.

Co do podkładu - to są różne szkoły. Niektórzy ogóle nie używają, inni bez tego nie pomalują. Generalnie dobrze jest najpierw odtłuścić części. Całe ramki możesz po prostu umyć w wodzie w płynem do naczyń.

Lakier w spreju może być, pamiętaj jednak że ciężko nim będzie pomalować małe elementy. Jak masz aero, to możesz lakier z puszki przepsikać przez rurkę do jakiegoś szczelnego słoiczka i masz bezbarwny do aero. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mario napisał:

Jako że braki wyszły szybciej niż przewidziałem,mianowicie chodzi o kolory farb, pytanie, mam taki zestaw jak na zdjęciu, trzy rodzaje farb Waters,oil,acrylic. 1.Czy mogę je zastosować np do pomalowania drobnych elementów w kokpicie? 2.Czy zawsze po nałożeniu koloru na koniec malujemy bezbarwnym, jeśli tak czy może to być jakiś w sprayu samochodowy, bo taki mogę kupić dziś, u siebie(najbliższy sklep modelarski mam daleko). 3. Czy zawsze przed malowaniem nawet fotel czy kokpitu nakładamy podkład, ja mam ten Surfacer 1200,czy on będzie ok?

Naprawdę warto żebyś obejrzał kilka filmów które Ci zlinkowałem.
Na początku zawsze Ci będzie kolorów brakować, to normalne. Ja gdy zaczynam planowanie nowego modelu to przede wszystkim sprawdzam czy nie potrzebuję jakiś dodatkowych kolorów farb do tych które już mam. Z reguły niemal zawsze czegoś brakuje i dokupuję.
Możesz przyjąć, że poza kolorami kamuflażu, potrzebujesz odpowiednie kolory do:
- wanny kabiny
- fotela
- podwozia i kół
- wnęk podwozia
- uzbrojenia
- dyszy silników
- do tego na pewno błyszczący i matowy bezbarwny.
Bez tego ani rusz.

Lakier bezbarwny kładzie się tylko wtedy gdy się chce zabezpieczyć położone kolory, np. przed weatheringiem, albo żeby uzyskać błyszczącą, czy też matową powierzchnię.
Jeśli np. pomalujesz fotel odpowiednimi kolorami i jest on już przez to matowy, to nie ma potrzeby kłaść matowego lakieru na to. Wszystko warto brać na logikę.

Podkład moim zdaniem kłaść zawsze warto, bo raz że on świetnie pokazuje wszelkie niedoskonałości w obróbce powierzchni, to także ujednolica powierzchnię i sprawia że wszystkie farby świetnie trzymają się podłoża. Farby na goły plastik to nie jest najlepsze rozwiązanie, choć naturalnie czasami można. Ale ja bym zaczynał od podkładu. Surfacer 1200 wystarczy jako podkład do wszystkich zadań. Za to jest słaby jako szpachlówka, gdybyś chciał go użyć do jakiś większych szpar.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solo filmy obejrzałem,nawet kilka więcej, po kilku godzinach walki z aerografem myślę że częściowo załapałem, złożyłem fotel, trochę kabiny, wziąłem się za pasy ale uważam że w instrukcji jest chyba błąd, nie da się ich złożyć tak jak pokazuje to instrukcja. Nawet na jakimś filmie widziałem że gość w końcu zrobił po swojemu i chyba ja zrobię tak samo. Podkład położony, jak wyszło oceńcie.

IMG_20200207_122641.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ma ktoś rozpiskę jakie kolory mam gdzie położyć? Naradzie chodzi o kabinę, z tego zestawu Polish modern Hataki mam Grey, Light Ghost Grey, camuflage Gray. Żeby było jasno ja wybrałbym Light grey, co sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mario napisał:

Może ma ktoś rozpiskę jakie kolory mam gdzie położyć?

Będzie fajnie jak będziemy wiedzieć co kleisz ? Także z którego roku jest Twój wybrany samolot . Od tego trzeba zacząć - zdjęcie lub rysunek oryginału . Wtedy można szukać zdjęć i informacji . Numer 56 można pomalować w kilku wersjach kamuflażu , a także wyposażenia . Najprościej zrobić z zestawu GWH MiGa-29 przed przeróbkami . Jeśli masz chęć dorabiać drobiazgi to nie ma znaczenia z jakiego okresu wybierzesz model . ????

Pozdrawiam Hello

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mario, pierwsze kliknięcie w googlach.

SLeUN0n.jpg

Ja bym wnętrze wnęk podwozia malował raczej Gunze 308, ale to zdaje się też nie było regułą., bo chyba zdarzały się nieco jaśniejsze/ciemniejsze wnęki. No ale to już musialiby się wypowiedzieć eksperci od MiGa-29.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Hello napisał:

Będzie fajnie jak będziemy wiedzieć co kleisz ? Także z którego roku jest Twój wybrany samolot . Od tego trzeba zacząć - zdjęcie lub rysunek oryginału . Wtedy można szukać zdjęć i informacji . Numer 56 można pomalować w kilku wersjach kamuflażu , a także wyposażenia . Najprościej zrobić z zestawu GWH MiGa-29 przed przeróbkami . Jeśli masz chęć dorabiać drobiazgi to nie ma znaczenia z jakiego okresu wybierzesz model . ????

Pozdrawiam Hello

Nie tak do końca bo jeśli chce zrobić 56 już w szarym malowaniu ( trzy odcienie szarości) to musi dorobić światła antykolizyjne, anteny TACAN, antenę i odbiornik GPS... Nie pamiętam kiedy 56 dostał nowy IFF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Tazman79 napisał:

Nie pamiętam kiedy 56 dostał nowy IFF

2004 - już jest . Tak jest na zdjęciach w Polish Wings nr 11 .

Hello

Edytowane przez Hello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po krótkim pobycie na feriach wróciłem do pracy, pomalowałem fotel, dalej biorę się za kokpit, wzorowałem się na zdjęciach z internetu, na innym forum znalazłem zdjęcia fotela z każdej strony. Obudowę fotela pomalowałem na czarno, a siedzisko z zagłówkiem to mój eksperyment aby symulować skórę użyłem gun metal i jest trochę błysku, wydaje mi się że wyszło ok, do tego aluminiowe elementy zgodnie z tym co na zdjęciach. Bardziej w szczegóły nie wchodzę bo i tak nie będzie tego widać. Jeśli macie jakieś uwagi to słucham, zastanawiam się jakiego koloru zrobić pasy, bo widziałem i pomarańczowe i szare.

 

IMG_20200211_201325.jpg

Edytowane przez Mario
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mario napisał:

Niestety tak, a chciałem tam kilka elementów pomalować jeszcze. Mecze się teraz z kalkami na kokpit, ach te maleńkie zegary... cierpliwości

Kalki to jest czysta przyjemność w porównaniu do pasów :hmmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Przemek R napisał:

Kalki to jest czysta przyjemność w porównaniu do pasów :hmmm:

Ale nie kokpitu chyba...no cóż zajęło mi to tylko 2 godziny. A niżej dorobiłem osłonę wyświetlacza,zaznaczam że to mój powrót do modelarstwa po kilkunastu latach więc krytyka mile widziana tylko nie za bardzo  żebym się nie zniechęcił ?

IMG_20200211_205826.jpg

IMG_20200211_210949.jpg

Edytowane przez Mario
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem rozglądać się za kalkami i z nr 56 nie mogę znaleźć zestawu wszystko wyprzedane, ale może to jednak lepiej bo on miał ten herb na grzbiecie kolorowy, więc chyba będę jednak robił 40, tym bardziej że model 29 UB Eduarda który już leci do mnie, ma w zestawie kalki właśnie z kolorowym herbem. Dlatego pomyślałem że jak będą stać koło siebie to jeden mógłby mieć kolor a drugi nie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mario napisał:

Zacząłem rozglądać się za kalkami i z nr 56 nie mogę znaleźć zestawu wszystko wyprzedane, ale może to jednak lepiej bo on miał ten herb na grzbiecie kolorowy, więc chyba będę jednak robił 40, tym bardziej że model 29 UB Eduarda który już leci do mnie, ma w zestawie kalki właśnie z kolorowym herbem. Dlatego pomyślałem że jak będą stać koło siebie to jeden mógłby mieć kolor a drugi nie. 

Bo kolorowe godła na "plecach" dostały tylko dwa samoloty, bojowy 56 i szkolno-bojowy 15. Do tej pory, mam na myśli najnowsze malowania, tak jest. Reszta samolotów ma szare godła...

Edytowane przez Tazman79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.