Skocz do zawartości

MiG-29 GWH, powrót do przeszłości


Mario

Rekomendowane odpowiedzi

15 godzin temu, Mario napisał:

a tyle się nalepiłem tym patafixem...

Jeśli mogę coś doradzić.
Uważaj jak malujesz przy granicach plam, tam gdzie jest patafikx. Na Twoim zdjęciu widać wyraźnie że masz raz płynne, raz ostre przejścia między łatami kamuflażu a to nie wygląda dobrze. Staraj się malować w tych miejscach zawsze pod kątem 90 stopni, żeby farba zawsze padała na model mniej więcej tak samo. Gdy malujesz tryskając farbę pod patafix, to masz ostre granice, jeśli potem w tym samym miejscu pryśniesz pod kątem 90 stopni, to masz dodatkowo płynne przejście i to wygląda fatalnie. Trzeba bardzo ostrożnie i dokładnie malować taki kamuflaż zamaskowany "plastelinką".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś wytłumaczyć jak zastosować te kalki? Tą plamę naklejamy na model jako maskę na jasny szary, psikam wszytko na ciemno, zrywam maskę i mam ładna jasną plamę. Dalej co z godłem po co ciemne gwiazdki i paski i oddzielnie jasne, naklejam jedne na drugie?

IMG-20200304-224331.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Solo napisał:

Czy ta kalkomania nie jest aby do takiego konkretnego malowania?

Znalezione obrazy dla zapytania: mig-29 polish air forces

No jest, bo taki robię, ale tej łaty nie przykleje bo będzie różnić się od reszty jasnych łat. Dlatego myślałem ją wyciąć, przykleić na jasny kolor i pomalować ciemnym, później zerwać łate i mam. Ale skoro to nie maska, to nie wiem do czego tak wykorzystać. Tak samo te ciemne gwiazdki z godła chyba trzeba wyciąć i wstawić te dodatkowe jasne.

YLmzZlm.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to ciekawi czy dobrałeś kolor farby do kolorów godła kalkomanii. Bo z tego co widzę na zdjęciach, to różnica jest bardzo wyraźna i nie będzie to dobrze wyglądać, jak zamiast dwóch, będziesz miał 3 odcienie szarości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Solo napisał:

Mnie to ciekawi czy dobrałeś kolor farby do kolorów godła kalkomanii. Bo z tego co widzę na zdjęciach, to różnica jest bardzo wyraźna i nie będzie to dobrze wyglądać, jak zamiast dwóch, będziesz miał 3 odcienie szarości.

Kolory mam takie jak samolot był malowany, zauważ że na zdjęciu samolotu plama na której jest częściowo godło jest jasna jak reszta jasnych plam kamuflażu, a ta z kalki ma odcień ciemnego kamuflażu a powinna być jasna więc ja ją traktuje jako maskę, pomaluje jasną farbą, przyłożę plamę z lalki i obmalujr wszystko ciemnym wtedy uzyskam identyczną plamę pod godło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Mario napisał:

Kolory mam takie jak samolot był malowany, zauważ że na zdjęciu samolotu plama na której jest częściowo godło jest jasna jak reszta jasnych plam kamuflażu, a ta z kalki ma odcień ciemnego kamuflażu a powinna być jasna więc ja ją traktuje jako maskę, pomaluje jasną farbą, przyłożę plamę z lalki i obmalujr wszystko ciemnym wtedy uzyskam identyczną plamę pod godło

W zestawie do tych kalek powinny być również maski do zrobienia tej plamy, co do kolorów kamuflażu , masz pewność że kolory podane w FSach będą się pokrywać z kolorem kalki? Porównywałeś je ze sobą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie musisz jej kleić. Jak uczciwie ją "dogniesz" do powierzchni i spokojnie popracujesz aerografem przytrzymując ją sobie np "wykałaczką" - powinieneś dać radę ją obmalować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś kiedyś jak nie było tych wszystkich cudów po prostu wycinałem z papieru śniadaniowego maski i przyklejałem na Maskol.

I do roboty!!! Co to za przestoje???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pracę jak pisałem wstrzymać musiałem ale pomagam synowi, przy jego 1/72 nałożyliśmy dziś bezbarwny tamiya clear, i nie wiem czy finalny efekt wyszedł dobrze, czy po bezbarwnym ma być błyszcząca i gładka powierzchnia jak lustro czy lekko błyszcząca ale znowu nie taka gładka?

IMG-20200314-140626.jpg


IMG-20200314-140635.jpg


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile warstw nałożone?

Sam pracuję akurat z lakierami Hataki, ale kupiłem też ostatnio tamkę na próbę. Normalnie kładę 3 warstwy przed kalkami, 1 to delikatna mgiełka, powierzchnia wydaje się matowa zaraz po pomalowaniu, ale thinner odparowuje i lakier osiada, co widać już po kilku minutach. Odpoczynek 10 minut i jadę z drugą warstwą, bardziej wilgotna ale nie mokra. Minimum pół godziny odpoczynku i trzecia, w pełni mokra warstwa. I tu daję minimum 24, ale najlepiej 48 godzin na porządne wyschnięcie.

Jeżeli po takim czymś efekt mnie nie zadowala, jest sporo kurzu czy skórka pomarańczy, to jadę model gąbką 2000/3000 i albo kładę jeszcze jedną, wilgotną warstwę, albo (co robiłem raz) pasta polerska. Efekt podobny, ale wydaje mi się, że łatwiej jest położyć lakier niż cały model przepolerować.

 

 

 

Edytowane przez Tap-chan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja dałem jedną, myślałem że raz trzeba przed kalakami i już schnie że 2 godziny, mam nałożyć kolejną?jakie proporcje lakieru do rozpuszczalnika? Czy dwie trzy godziny wystarczy przed nałożeniem kalek?

Edytowane przez Mario
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Mario napisał:

Co po nałożeniu kalek, wash brudzenie czy lakier, i dopiero brudzenie, jeśli lakier to błysk?  Po lakierze brudzenie i jeszcze raz lakier ale mat? Bo mam mętlik a syn już prawie kończy

Po kalkach lakier błysk, wash, brudzenie i lakier finalny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.