Skocz do zawartości

Zadajemy pytania, dostajemy odpowiedź


DeX

Rekomendowane odpowiedzi

Przecież doskonale wiadomo, że chodzi o hak trzymający lampę w szczycie sklepienia wieży bramnej w Łęczycy. Model, co oczywiste, jest w skali 1/20.

 

3.jpg

 

Należy wziąć drucik 0,25 mm, owinąć na odpowiednio dobranym wiertełku i przyciąć w kształt haka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz odpowiedniej grubości płytkę plastikową. Jeśli nie znajdziesz, możesz skleić cieńsze. Jak będziesz miał fart to obejdzie się bez szpachlowania. Jeśli nie, to łączenia trzeba będzie na gotowym haku podszpachlować (np. rzadkim CA) i podszlifować. Można też spiłować na płasko pręt plastikowy np. z ramki wlewowej, o ile jest wystarczająco duży (lub hak wystarczająco mały ;).

 

Na płytce narysować żądany kształt i wypiłować płaski hak. Potem opiłować go nadając mu odpowiednie przekroje. Iglaki i wygładzanie papierem ściernym. Ewentualnie papier zwinięty w cienką rolkę, albo owinięty np. na wykałaczce. Gdy hak gotowy odciąć go od naddatku (naddatek jasno szary, linie cięcia przerywane, czerwone). Naddatek jest niezbędny. Pozwala wygodnie trzymać obrabiany przedmiot, albo mocować go w imadle.

 

hak.jpg

 

Drugi rysunek dotyczy sytuacji, gdy końcówka haka jest w przekroju okrągła (nie znam się na czołgach). Wtedy lepiej odciąć tę końcówkę i dokleić zamiast niej przygotowany i ucięty kawałek profilu o przekroju koła. Łączenie oszpachlować i opiłować do właściwego kształtu. Tu lepiej sprawdzi się miękka szpachla, np. Gunze w płynie. Chodzi o to by nie ułamać pręcika przy szlifowaniu. Nie zaszkodzi nawiercić pręcik i trzon haka po czym zastosować kołeczek montażowy z drucika.

Można też najpierw zgrubnie wypiłować hak z naddatkiem, nawiercić dość głęboko płytkę, wkleić pręcik i dopiero opiłowywać cały hak.

 

Zostaje wyciąć z cienkiej płytki podstawę haka, dokleić hak i całość można znowu gubić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polistyren (zwany też hips) możesz kupić w sklepach modelarskich albo na Allegro. W arkuszach, albo profilach o różnych rozmiarach.

Warto to mieć w domu.

Ewentualnie możesz wyciąć to z kawałka jakiejś niepotrzebnej części z modelu który robisz albo zrobiłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nada się też dowolny, niepotrzebny plastikowy przedmiot z przyzwoitym plastikiem. Zabawka, naczynie itd.

Fakt, że hips w arkuszach jest wygodniejszy.

Warto w domu przeglądać takie różne starocie pod kątem modelarskim przed wyrzuceniem. Warto też zwracać na takie szpeje uwagę w otaczającym świecie. Np. kolorowe sztućce itp. z przeźroczystego plastiku, czy kolorowe plastikowe patyczki do liczenia dla dzieci kosztują grosze, a pozwolą rozwiązać wiele zagwozdek z dorabianiem elementów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z uprzejmych forumowiczów może podać link do jakiegoś sklepu gdzie dostane metal stickery ( A+Club lub inna firma) , potrzeba jest do Hondy CR-Z . Tutaj haczyk sklep który jest w Europie chiny zostawiam na później bo same stickery nieopłacalne tam zamawiać. Tutaj kiedyś mieli http://www.car-model-kit.com ale już nie posiadają oferty A+Club .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z was słyszał o stosowaniu akrylu do przedłużania paznokci jako szpachli modelarskiej? Słyszałem już o produktach dentystycznych, ale o takim akrylu jeszcze nie. Wczoraj na YouTube zobaczyłem filmiki i wygląda to bardzo obiecująco. Łączymy sypki akryl oraz specjalny płyn i dostajemy gęstą masę którą po paru minutach można szlifować! Jeżeli będzie trzymał się plastiku, to będzie to dla mnie objawienie. Wygodna szpachla która się nie zapada oraz można od razu obrabiać. Brzmi zbyt pięknie? Czas pokaże.

Cały zestaw dorwałem na eBayu za circa 20zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem, że reaguje. Wyczytałem, że można rozcieńczać nitro, ale to nie wchodzi w grę. Jakaś inna sprawdzona propozycja?

 

OK, opacznie zrozumiałem.

Z doświadczenie wiem, że nawet gęsty, (ale jeszcze płynny) działa w miarę dobrze, o ile w ogóle to do czegoś się nadaje?

Specyfik wydaje mi się już dzisiaj niepotrzebny i nie znajduje dla niego zastosowania w mojej zabawie. Kłopotliwe osłony kabiny można montować np. na poxipol. Pewniej i od razu wyszpachlowana szpara na łączeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.