Skocz do zawartości

Zadajemy pytania, dostajemy odpowiedź


DeX

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, Rynceusz napisał:

A jak trzeba zrobić odtłuszczanie tak żeby nie było użyć podkładu przed nałożeniem farby emaliowej?

Emalie na ogół lepiej trzymają się powierzchni (np. Humbrol, od którego zaczynałem i jeszcze czasami używam) niż akryle. Ewentualnie delikatnie zmatowić  powierzchnię.

 

4 godziny temu, DamianosPL napisał:

To ktoś jeszcze odtłuszcza modele?  Ja nigdy tego nie robiłem i zawsze farba sie trzymała.

 Ja czasami kiedy mam wrażenie, że wypraski jednak tego wymagają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Baas ArK napisał:

Emalie na ogół lepiej trzymają się powierzchni (np. Humbrol, od którego zaczynałem i jeszcze czasami używam) niż akryle. Ewentualnie delikatnie zmatowić  powierzchnię.

Czyli nie muszę odtłuścić i używać podkładu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Rynceusz napisał:

Czy mogę zmywać farby emaliowe wodą? Czy trzeba użyć dedykowanego zmywacza?

Farby emaliowe nie są rozpuszczalne w wodzie, tylko po co zmywać emalię po pomalowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.05.2023 o 16:46, DamianosPL napisał:

To ktoś jeszcze odtłuszcza modele?  Ja nigdy tego nie robiłem i zawsze farba sie trzymała.

 

Dla niektórych to wciąż tradycja a ta wiadomo, zobowiązuje.

Osobiście też nigdy nie myłem wyprasek i nigdy też nie miałem z tym po malowaniu jakiegokolwiek problemu. 

...no ale co kto lubi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Rynceusz napisał:

Chodziło mi o zmywanie pędzla, zapomniałem dopisać

Wamod rozcieńczalnik do farb olejnych 250ml typu Humbrol, Testors, może być terpentyna,  benzyna ekstrakcyjna

Wamod Rozcieńczalnik - 125 ml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka. Kupiłem klej do elementów fototrawionych od  Ammo - MIG ULTRA GLUE. Jest to gęsty szarawy klej. Postanowiłem go wypróbować i niestety chyba się zawiodłem. Zrobiłem eksperyment i nałożyłem klej w 3 różnych miejscach - mała ilość kleju, średnia, i duża. Szczerze efekt różni się tylko tym że przy dużej ilości kleju pozostają białe ślady, bo we wszystkich przypadkach po prostu nie chce wiązać. Czy robię coś źle? Czy ten klej wymaga bardzo długiego czasu wiązania? Czy po prostu jest to nieefektywne pójście na skróty a przy elementach fototrawionych sprawdza się  tylko klej CA?

Edytowane przez barti94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, barti94 napisał:

Hejka. Kupiłem klej do elementów fototrawionych od  Ammo - MIG ULTRA GLUE. Jest to gęsty szarawy klej. Postanowiłem go wypróbować i niestety chyba się zawiodłem. Zrobiłem eksperyment i nałożyłem klej w 3 różnych miejscach - mała ilość kleju, średnia, i duża. Szczerze efekt różni się tylko tym że przy dużej ilości kleju pozostają białe ślady, bo we wszystkich przypadkach po prostu nie chce wiązać. Czy robię coś źle? Czy ten klej wymaga bardzo długiego czasu wiązania? Czy po prostu jest to nieefektywne pójście na skróty a przy elementach fototrawionych sprawdza się  tylko klej CA?

 Ammo - MIG ULTRA GLUE to po prostu Wikol -ten klej służy do ustalenia części fototrawionej na modelu, Ma bardzo długi czas wiązania ok, 24 h do pełnego wyschnięcia. Jest rozpuszczalny w wodzie. Możliwa jest korekta przyklejenia części.  Mam ten klej i rzadko go stosuję tylko do dużych elementów fototrawionych. Małe elementy i siatki przyklejam rzadkim CA.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z matem się nie spotkałem. Ogólnie sidolux jest środkiem zabezpieczającym i nabłyszczającym powierzchnię.

A czemu chcesz wymyślać koło od nowa z tym matem? Nie prościej bez kombinacji kupić mat pod pod pędzel + rozcieńczalnik (np. Matt Cote Humbrol + Thinner) albo coś w sprayu?

 

Edyta:

Opcja B - nie malować zostawić naturalne wykończenie farby.

Edytowane przez Baas ArK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Rynceusz napisał:

Czy każdy rodzaj Sidoluxu działa tak samo czyli jak lakier bezbarwny błyszczący, czy są rodzaje które działają jak lakier bezbarwny matowy?

To jest rozcieńczony lakier akrylowy-bezbarwny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.06.2023 o 13:18, Rynceusz napisał:

Czy każdy rodzaj Sidoluxu działa tak samo czyli jak lakier bezbarwny błyszczący, czy są rodzaje które działają jak lakier bezbarwny matowy?

Niestety nie każdy, a, co gorsza, nie każdy jest lakierem błyszczącym. Kiedy będziesz kupował, szukaj takiego, który ma napisane, że chroni i nabłyszcza, a nie myje.  I szukaj, oczywiście, takiego do drewna lub paneli.

Edytowane przez krn78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, krn78 napisał:

Niestety nie każdy, a, co gorsza, nie każdy jest lakierem błyszczącym. Kiedy będziesz kupował, szukaj takiego, który ma napisane, że chroni i nabłyszcza, a nie myje.  I szukaj, oczywiście, takiego do drewna lub paneli.

Czy to na pewno jest wciąż forum modelarskie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
34 minuty temu, Rynceusz napisał:

Do malowania farbami emaliowymi modeli

Kup i wypróbuj. Nie spodziewasz się chyba, że każdy zestaw chińskich pędzli był testowany przez użytkowników forum? Jak nie będa gubić włosów, to dla Twoich potrzeb na pewno się nadadzą. Do powierzchniowego malowania jakiś średni, płaski pędzel. Do szczegółów i zakamarków małe, okragłe.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, HKK napisał:

Kup i wypróbuj. Nie spodziewasz się chyba, że każdy zestaw chińskich pędzli był testowany przez użytkowników forum? Jak nie będa gubić włosów, to dla Twoich potrzeb na pewno się nadadzą. Do powierzchniowego malowania jakiś średni, płaski pędzel. Do szczegółów i zakamarków małe, okragłe.

Dzięki za poradę, muszę samodzielnie wypróbować. Nie spodziewam się że każdy zestaw chińskich pędzli był testowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Rynceusz napisał:

Dzięki za poradę, muszę samodzielnie wypróbować. Nie spodziewam się że każdy zestaw chińskich pędzli był testowany

Jak chcesz w miarę już bardzo dobre pędzelki to poszukaj Kozłowski seria 309.Naturalne włosie.Niemniej cena zależy od rozmiaru pędzla.Najtańsze nie są ale przyzwoite.Są też płaskie nylonowo -naturalne włosie tego producenta.Ale najpierw wypróbuj jak już masz te do malowania paznokci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję koloru Dunkelgelb (RAL 7028)  koniecznie od Vallejo. Który numer byłby najlepszy? Trafiłem na 70978 czy też 70806 które okazały się totalnym nieporozumieniem. Czy po prostu Vallejo nie ma dobrej farby w swojej palecie imitującej ten kolor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, barti94 napisał:

Poszukuję koloru Dunkelgelb (RAL 7028)  koniecznie od Vallejo. Który numer byłby najlepszy? Trafiłem na 70978 czy też 70806 które okazały się totalnym nieporozumieniem. Czy po prostu Vallejo nie ma dobrej farby w swojej palecie imitującej ten kolor?

 

Czy najlepszy, to nie wiem, ale RAL 7028.

 

10975.jpg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.