Skocz do zawartości

Zadajemy pytania, dostajemy odpowiedź


DeX

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 month later...

Witam, mam dwa pytania dotyczących pierwszego modelu do sklejania,

 

1. Który z tych modeli będzie najlepszy na początek (A,C,E to samochód w skali 1:24, a B i D samoloty w skali 1:72)

A. Citroen 2CV Charleston od Revell 
B. F4 U-4 Corsair od Revell

C. Range Rover Classic od Italeri

D.  F4F-4 Wildcat od Academy 

E. Renault 4L od Heller

 

2. Jaki wybrać podkład i jakie farby? Akrylowe czy emailowe, i jakiej firmy?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Rynceusz napisał:

Witam, mam dwa pytania dotyczących pierwszego modelu do sklejania,

 

1. Który z tych modeli będzie najlepszy na początek (A,C,E to samochód w skali 1:24, a B i D samoloty w skali 1:72)

A. Citroen 2CV Charleston od Revell 
B. F4 U-4 Corsair od Revell

C. Range Rover Classic od Italeri

D.  F4F-4 Wildcat od Academy 

E. Renault 4L od Heller

 

2. Jaki wybrać podkład i jakie farby? Akrylowe czy emailowe, i jakiej firmy?

 

Zacznij od samolotów:

Proponuję D.

https://www.mojehobby.pl/products/F4F-4-Wildcat.html

2.

Podkład z puszki jak nie masz aerografu (Gunze, Tamiya lub samochodowy) może być np, taki:

https://www.mojehobby.pl/products/AK1009-FINE-PRIMER-BLACK-SPRAY.html

Zestaw farb do pędzla:

https://agtom.eu/blue-line/354965-hataka-bs052-late-us-navy-paint-set-5901087600372.html

hataka-bs052-late-us-navy-paint-set.jpg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejne trzy pytania

1. Jakie pędzle kupić?

2. Czy mogę użyć pędzli z podstawówki? Bo mam je w pudełku, rozmiary to 2,6,12 z włosiem naturalnym

3. Czy mogę malować farby emailowe pędzlami do farb akrylowych?

Edytowane przez Rynceusz
Poprawki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Rynceusz napisał:

Mam kolejne dwa pytania

1. Jakie pędzle kupić?

2. Czy mogę malować farby emailowe pędzlami do farb akrylowych?

1. Na początek

https://allegro.pl/oferta/pedzelki-pedzle-artystyczne-do-malowania-6-szt-13072347370

https://allegro.pl/oferta/zestaw-pedzli-artystycznych-akwarele-akryl-24-szt-13425520694?reco_id=97b80ba0-e665-11ed-812c-06f4fb3d035a&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

Potem jak się podszkolisz kup lepsze w sklepie dla plastyków

2. Można po umyciu i wysuszeniu:

Farby akrylowe woda lub alkohol

Emalie, benzyna, white spirit, terpentyna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Rynceusz napisał:

A czy mogę używać pędzli z podstawówki? Bo mam je w pudełku, rozmiary to 2,6,12 z włosiem naturalnym

Pewnie tak, zależy w jakim są one stanie. Jak mocno zużyte to nie bardzo.

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie mogę kupić coś co nada się na "nóżki" w podstawce pod model (okrętu) ? :) Przeszedlem ostatnio Leroy-Merlin i nawet wśród szerokiego wyboru uchwytów do drzwiczek meblowych nie znalazłem nic co by pasowało: a) wyglądem; b) grubością (aby w środku ukryć śrubę w rozmiarze 8).

Gdzie kupujecie takie cosie? Poniżej zdjęcia poglądowe o co dokładnie mi chodzi.

h8lNnIx.jpg

pnciZdQ.jpg

PvWKUKB.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! A przy zamawianiu tabliczki z grawerem na coś specjalnego trzeba uważać? So jakieś lepsze/gorsze materiały? Gdzie Wy to zamawiacie?

qN1dTOu.jpeg 

Edytowane przez Dudzio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.05.2023 o 13:59, Dudzio napisał:

Dzięki! A przy zamawianiu tabliczki z grawerem na coś specjalnego trzeba uważać? So jakieś lepsze/gorsze materiały? Gdzie Wy to zamawiacie?

qN1dTOu.jpeg 

Jesteś z Wawy, idziesz do kogoś kto się w tym specjalizuje ponieważ ma więcej materiałów do wyboru na których pracuje, popularne grawerowanie laserowe, dobra jakość (firmy od pieczątek, druku i grawerowania ) Na miejscu namacalnie wszystkiego dotkniesz i zdecydujesz co spełni Twoje oczekiwania. Prawdopodobnie tabliczka powyżej to jakiś materiał w kolorze czarnym pokryty złotym kolorem. Grawerowanie usuwa wierzchnią złotą warstwę. Jakość dobra. Możesz też obejrzeć tabliczki na drzwiach w miejscu w którym mieszkasz. Dlatego napisałem by się wybrać osobiście i porównać samemu materiały w ofercie i pytać o różnice pomiędzy nimi (z doświadczenia wiem, że trzeba samemu wykazywać inicjatywę zadając pytanie Czym się między sobą różnią ?) Możesz powielać wybory innych lub samemu coś wybrać. Płacisz za użyty materiał, za głębokość grawerowania, za ilość znaków i za to, że grawer zamieni Twój pomysł na papierze lub wskazany wzór z internetu w formę elektroniczną ponieważ czynności poza standardowymi są płatne dodatkowo. Możesz też zamówić u osoby z Forum, dzięki temu nie wyważasz otwartych drzwi i możesz liczyć na zrozumienie w temacie. Ja chodzę do firmy dostępnej z ulicy dla każdego, która drukuje wizytówki, robi różne typy pieczątek i graweruje tabliczki na drzwi, oraz na puchary sportowe dla dzieci szkolnych. Zwracam tylko uwagę by kolor tabliczki współgrał z całością, nie ścierał się po przetarciu zwykłą chemią domową podczas prac porządkowych, tworzywo się nie kruszyło, nie było ryzyka zranienia się po obróbce, czy akceptuję to co mogę zobaczyć po ewentualnym grawerowaniu lub przed na wąskich bokach i by projekt był ekonomiczny finansowo. Można też tabliczkę zrobić samemu według własnego uznania bo to jest dla Ciebie, techniki dowolne komponujące się z całością byle zachować jakieś normy estetyczne. Tutaj przykład tabliczek własnej roboty i pewnych konkluzji z tym związanych

 

Edytowane przez panmopsik
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.05.2023 o 13:59, Dudzio napisał:

Dzięki! A przy zamawianiu tabliczki z grawerem na coś specjalnego trzeba uważać? So jakieś lepsze/gorsze materiały? Gdzie Wy to zamawiacie?

 

https://grawerstwo.com.pl/kontakt/

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Rynceusz napisał:

O to i zdjęcie pędzli

 

Szału nie ma ..........

 

12 godzin temu, Rynceusz napisał:

Czy muszę dawać podkład i lakier jeśli pierwszy raz będę malował model?

Podkład po farby akrylowe koniecznie, lakier dopiero przed washem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę malował farbami emailowymi. Pytałem o lakier bo oglądałem film Agtoma na temat kalkomanii i było tam że przed nałożeniem kalkomanii należy nałożyć lakier, potem płyn pod kalkomanię a następnie płyn na kalkomanię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lakier (błyszczący!) daje się ,żeby wyrównać (wygładzić) powierzchnię. Eliminuje to w znaczący sposób "srebrzenie się" kalek, Płyn pod kalki ułatwia pozycjonowanie i ułożenie kalek, płyn na kalki zmiękcza je ułatwiając ułożenie na elementach modelu (głównie wnikanie w linie podziału poszycia). Lakier w ostateczności można zastąpić Sidoluxem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Rynceusz napisał:

Czy mogę używać Tamiya X-22 z pędzelkiem?

 

Jak nie masz aerografu to kup sobie taki podkład:

 

tamiya-surface-primer-podklad-w-sprayu-1

 

https://agtom.eu/podklady/310580-tamiya-surface-primer-podklad-w-sprayu-100ml-szary-4950344870264.html

 

i taki lakier:

 

farba-w-sprayu-tamiya-ts-13-clear.jpg

 

https://agtom.eu/lakiery-bezbarwne/342031-farba-w-sprayu-tamiya-ts-13-clear-4950344993550.html

 

Inaczej to nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.