Skocz do zawartości

Zadajemy pytania, dostajemy odpowiedź


DeX

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie nietypowe pytanie dotyczące farb. Czy farbę błyszcząca do sie przerobic na Matową bo potrzebuje FS 15050 do koloru czołgu.

image.png.eca1190287a95f62806f2b239e1e27ca.png

Edytowane przez DamianosPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To potrzebujesz FS 15050 czy matowej? Bo matowa będzie FS 35050. Jedynka z przodu oznacza błyszczącą. Mat na błysk albo odwrotnie najprościej uzyskuje się przez pokrycie odpowiednim lakierem bezbarwnym. Poza tym, farbę błyszcząca można zmatowić dodając czynnik matujący. Tamiya taki oferuje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Pytanie natury elementarnej 😉

Czy po nałożeniu na model pigmentów i utrwaleniu ich fixerem od Ammo mogę na model jeszcze nałożyć lakier bezbarwny (matowy)? Konkretnie to Tamiya XF-86. Czy zepsuje to cały efekt pigmentów?

Zależy mi na tym, by móc model później "odkurzać" pędzelkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz, Co prawda nikt nie spodziewa się Hiszpańskiej Inkwizycji, ale w tej kwestii powinieneś czuć się nie bardziej zagrożony niż zwykle. 😉

 

Jeśli zaś chodzi o zachowanie pigmentów to już trudniej. Fixatywa to w zasadzie lakier i już przesunęła te drobinki, które były do przesunięcia i ponowne lakierowanie nie powinno wprowadzić drastycznych zmian. Ale to teoria. Często utrwalając pigmenty stosuje się stosunkowo małe ilości płynu by właśnie ograniczyć zmiany. To oznacza, że zostaje jeszcze coś do przesunięcia. Dochodzi kwestia ilości lakieru. gruba warstwa nie tylko chętniej przesunie drobinki, ale i zmieni sposób odbicia światła i tym samym wpłynie na wizualny efekt. Innymi słowy nie ma pewności i te rzeczy trzeba niestety wyczuć i spodziewać się niespodzianki.

 

Matowe wykończenie (a takie występuje w zasadzie zawsze, gdy mówimy o realistycznych efektach) pozwala na zachowanie pewnego manewru. Część drobin osadza się w fakturze powierzchni bardzo solidnie. Na tyle by delikatny kontakt odkurzającego pędzelka im nie szkodził. W poszczególnych miejscach można spróbować zastosować pigmenty jako ostatnie działania na modelu. Trochę loteria, bo tego nie da się w stu procentach kontrolować, ale jeśli efekt będzie odpowiadał i przejdzie crash test odkurzania, to można tak zostawić.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Dudzio napisał:

Pytanie natury elementarnej 😉

Czy po nałożeniu na model pigmentów i utrwaleniu ich fixerem od Ammo mogę na model jeszcze nałożyć lakier bezbarwny (matowy)? Konkretnie to Tamiya XF-86. Czy zepsuje to cały efekt pigmentów?

Zależy mi na tym, by móc model później "odkurzać" pędzelkiem.

 

Czemu po prostu nie spróbujesz na kawałku plastiku? Takie gimnastyki nie są pewnie często wykonywane, trudno więc liczyć na odpowiedź typu "wiem, bo to właśnie robiłem".  Przetrzyj ścieżkę i będziesz mądrzejszy o jedno doświadczenie 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego że taka gimnastyka odtwarzająca warunki wyjściowe trwała by kilka godzin (pomalowanie kawałka plastiku, czekanie aż wyschnie itd, potem weathering itp.), a czas na zabawę z modelem miałem akurat wczoraj po południu i wolałem go przeznaczyć na prace wykańczające, a nie doświadczenia.

Poza tym sztuką jest się uczyć na cudzych błędach 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Kleje CA.

 

Fine Art które kupiłem, ma w ofercie trzy rodzaje: rzadki, średni i gęsty.

 

Dotychczas sądziłem, że różnią się tylko konsystencją. Tyle że mam wrażenie, że gęsty tworzy dużo słabszą spoinę niż średni. Część przyklejoną gęstym, byłem w stanie bez problemu rozdzielić po kilku minutach. Średni jest praktycznie nie do ruszenia.

 

To jest zasada dla klejów CA? A może moje wrażenie jest mylne? Ktoś ma jakieś doświadczenie w tym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam doswiadczenie ze kupujac duza butle rzadkiego nie ma sensu kupować średniego czy gęstego. Po jakimś czasie gęstnieją. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

W jakich zagranicznych sklepach powinienem zacząć poszukiwania zestawów blaszek Fujimi? Nie orientuję się niestety w rynku zagranicznym. Potrzebuję czegokolwiek spośród zesatawów: 

Fujimi 60061

Fujimi 60070

Fujimi 11297

Fujimi 11219

Fujimi 11223

...ale żaden sklep w kraju ich nie ma dostępnych 😞 eBuy i Amazon już sprawdzałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Czy do słoiczka z lakierem błyszczącym GX100 można dolać MLT, żeby go rozrzedzić trochę ?

I to samo tyczy się Gunze C ?

 

Kolejna sprawa jak  nanosić warstwy - pierwsza mgiełka a potem na mokro ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, PancerLama napisał:

Czy do słoiczka z lakierem błyszczącym GX100 można dolać MLT, żeby go rozrzedzić trochę ?

I to samo tyczy się Gunze C ?

 

Można, ale:

Nie dolewaj rozcieńczalnika do słoiczka z farbą, bo możesz sobie zrobić kuku.

Wymieszaj dobrze zawartość słoiczka, przelej do innego pojemnika i dopiero rozcieńczaj do pożądanej gęstości.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolewałem MLT do Gunze C bo mają tendencję do wysychania i póki co żadnych negatywnych konsekwencji nie odnotowałem, nawet w błyszczącym bezbarwnym C046, czy białym. 

Co innego emalie olejne, np. Humbrole bardzo źle znoszą dolewanie rozcieńczalników do puszki. 

Edytowane przez arhtus
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mi nic nie zżółkło C046 o którym wspomniałem rozcieńczyłem w słoiczku MLT grubo ponad rok temu i póki co nic się nie dzieje.

Mam nawet przygotowaną gotową mieszankę do malowanie C046+MLT w osobnej buteleczce , która też ma co najmniej rok i jest nadal idealnie przezroczysta.  

Edytowane przez arhtus
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PancerLama napisał:

Czy do słoiczka z lakierem błyszczącym GX100 można dolać MLT, żeby go rozrzedzić trochę ?

I to samo tyczy się Gunze C ?

 

Kolejna sprawa jak  nanosić warstwy - pierwsza mgiełka a potem na mokro ?

Tu masz samolot

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składam Cromwella 1/35. Jaki lakier satynowy polecacie pod weathering ? Tomek z AGTOMU nakładał na cromwella Vallejo Premium Satin. Po Błyszczącym Vallejo nie mam przekonania odnośnie ich lakierów choć matowy jest OK.

Edytowane przez PancerLama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.