Skocz do zawartości

Zadajemy pytania, dostajemy odpowiedź


DeX

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie a mianowicie jak mam zaczac skladac model? Kupilem wlasnie moj pierwszy model motocykl z firmy Heller i nie wiem czy pierw go pomalowac czy pierw poskladac a potem dopiero malowac i czy nalozyc na czesci podklad potem lakier czy bez podkladu moge klasc lakier na elementy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Możecie mi wytłumaczyć co to są i czym się charakteryzują Short run-y?

Short-runy to modele produkowane w małych seriach, albo przez małe firmy albo mało popularnych pojazdów. Wiąże się z to użyciem tańszych=gorszych materiałów do produkcji form do wtryskarek, mniej dokładnym wykonaniem form (które są najdroższym elementem obok wtryskarek przy przetwórstwie tworzyw sztucznych), a za tym idzie często gorsza jakość wyprasek.

W sumie należy się spodziewać kupy pasowania, szpachlowania, dorabiania detali - ale w zamian możemy cieszyć się unikalnymi modelami.

 

Mam pytanie a mianowicie jak mam zaczac skladac model? Kupilem wlasnie moj pierwszy model motocykl z firmy Heller i nie wiem czy pierw go pomalowac czy pierw poskladac a potem dopiero malowac i czy nalozyc na czesci podklad potem lakier czy bez podkladu moge klasc lakier na elementy?

Najlepiej podzielić sobie model na logiczne podzespoły, które możesz malować oddzielnie i potem bez problemu skleić nie uszkadzając nadmiernie farby lub uszkadzając ją w miejscu niewidocznym. Pamiętaj, że nie da się skleić trwale farby z farbą - trzeba kleić plastik z plastikiem. Jeżeli zaczniesz najpierw malować a potem sklejać wszystko, będziesz musiał poprawiać miejsca łączeń i narobisz się podwójnie.

Życie to nie je bajka i części nie zawsze idealnie pasują, więc czekać Cie będzie szlifowanie, szpachlowanie, docinanie części - a tego nie da się zrobić z pomalowaną częścią.

A najlepiej przejrzyj warsztaty motocyklowe innych modelarzy i o ile efekty przy sposobie składania jakie oni uzyskali są zadowalające, to kopiuj ;)

A podkład zawsze warto położyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem początkującym i mam niemiecki samolot Junkers Ju 87 i mam narzędzia:

-klej

-skalpel

-farby akrylowe

-pinceta

-3 pędzle numeru 1, 4, 0

co jeszcze mi jest potrzebne na początek model chce pięknie złożyć i pomalować i jakie będą koszty kupna nowego sprzętu??

czekam na waszą pomoc i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem początkującym i mam niemiecki samolot Junkers Ju 87 i mam narzędzia:

-klej

-skalpel

-farby akrylowe

-pinceta

-3 pędzle numeru 1, 4, 0

co jeszcze mi jest potrzebne na początek model chce pięknie złożyć i pomalować i jakie będą koszty kupna nowego sprzętu??

czekam na waszą pomoc i pozdrawiam

Witakj

Przydadzą ci sie jeszcze

Pilniczki

trochę papieru ściernego

a więcej przeczytasz tutaj

viewtopic.php?t=8224

viewforum.php?f=104

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Chciałem się zapytać czy rozcieńczanie humbroli emaliowych rozcieńczalnikiem ekstrakcyjnym(benzyna ekstrakcyjna modyfikowana) to dobry pomysł, i ewentualnie w jakich proporcjach.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie czy zamiast taśmy maskującej może być taśma malarska?? i czy zamiast szpachly modelarskiej może być poxilina?? i czy są jakieś konkursy na forum bo nie mogę znalez??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być taśma malarska tylko pamiętaj że ma ona mocniejszy klej (uważaj przy odrywaniu), co do poxiliny to pewnie nią zaszpachlujesz problem pojawi się przy szlifowaniu bo z tego co wiem to jest strasznie twarda i ma grube ziarno, co do konkursów to są widoczne jak slup w szczerym polu, popatrz uważnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i czy są jakieś konkursy na forum bo nie mogę znalez??

Na samej górze ;]

index.php

Taśmy malarskie są kiepskie, nie są wcale elastyczne, źle kładą się na krzywiznach i farba pod nie pochodzi. Poxylina po stwardnieniu może być strasznie trudna w obróbce - spróbuj i się przekonaj. ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie a mianowicie jak mam zaczac skladac model? Kupilem wlasnie moj pierwszy model motocykl z firmy Heller i nie wiem czy pierw go pomalowac czy pierw poskladac a potem dopiero malowac i czy nalozyc na czesci podklad potem lakier czy bez podkladu moge klasc lakier na elementy?

 

To zależy od samego modelu i cześć. Poprzeglądaj kilka relacji z budowy modeli i wywnioskujesz jakie części malować przed a jakie po sklejeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy na sam początek muszę kupować szpachle i taśmę maskującą bo pytałem się 2 chłopaków mówią ze bez tego się nie obejdzie dobre złożenie modelu Junkers Ju 87czy wystarczą tylko farby i pędzle???

I mam pytanie jeszcze jedno czy ta szpachla jest dobra na początek

http://www.mojehobby.pl/szczegoly.php?grupa_p=9&przedm=266113&kateg=115236

czy lepiej kupic odrazu tą??

http://www.mojehobby.pl/szczegoly.php?grupa_p=9&przedm=290153&kateg=115236

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę to kup tańszą, aby poznać jej właściwości. Duzo się pisze złego o szpachlówkach firmy Wamod, ale ja nie podzielam tego zdania. Przy szpachlówkachnajważniejsze jest jednak dokładnie oszlifowanie i wypolerowanie. Pomyśl zatem również o papierze ściernym o gramaturze od 2000 do 1500. Przydatnym narzędziem będą też polerki do paznkci dla bab...kobiet. Acha i najważniejsze sszlifowanie papierem ściernym robimy na mokro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ogólnie szpachli używacie do maskowania łączeń? np. jeśli coś się składa z dwóch części to sklejamy je jak klej wyschnie to miejsca łączeń szpachlujemy jak wyschnie szlifujemy kładziemy podkład itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.