Skocz do zawartości

Zadajemy pytania, dostajemy odpowiedź


DeX

Rekomendowane odpowiedzi

ok dzięki za podpowiedz o szpachli. A teraz farby mam samolot Junkers Ju 87 jak pisałem powyżej i pewien chlopak powiedział mi ze musze kupic oto takie farby

- Steel kolor stalowy

- RLM 66

- RLM 70

- RLM 71

- RLM 65

- Gunmetal

czy te wszystkie farby musze kupowac zeby pięknie pomalowac samolot??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki za podpowiedz o szpachli. A teraz farby mam samolot Junkers Ju 87 jak pisałem powyżej i pewien chlopak powiedział mi ze musze kupic oto takie farby

- Steel kolor stalowy

- RLM 66

- RLM 70

- RLM 71

- RLM 65

- Gunmetal

czy te wszystkie farby musze kupowac zeby pięknie pomalowac samolot??

Wypadałoby żebyś kupił, ale możesz również improwizować i coś samemu wymieszać, bo tak np. RLM 70 potrzebujesz jedynie do pomalowania śmigieł, więc możesz dodać nieco czarnego do RLM 71 i będzie git

RLM 66 to Revell 77,

RLM 65 to Revell 49

RLM 71 to Revell 39

RLM 70 to Revell 40

Gun Metal to Revell 69

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypadałoby żebyś kupił, ale możesz również improwizować i coś samemu wymieszać, bo tak np. RLM 70 potrzebujesz jedynie do pomalowania śmigieł, więc możesz dodać nieco czarnego do RLM 71 i będzie git

Kolega przeczytał co tu jest napisane??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej składam model suzuki rgv 500 w skali 1:24 i tak się zastanawiam czy jak bym pomalował pędzlem cały model to by dobrze wyglądało? bo w sumie jest malutki i nie wiem czy jest sens kupowania spreju?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy jaki efekt chcesz osiągnąć. Wiekość modelu nie ma tu absolutnie żadnego znaczenia.

Dla przykładu podam (i tutaj poniekąd przy okazji odpowiedź dla kolegi Mikołaja) TEN model. Niby jednokolorowa buda, a cały model ma niecałe 9cm długości. W sumie użyłem do jego malowania coś chyba 8 albo 9 kolorów, z czego większość nakładana aerografem. Nie wliczając podkładu (w sprayu), washy, lakierów (znowu spray) i pigmentów.

 

Pozdrawiam

Eryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

mam problem z kalkami z modelu firmy tamiya. Wogole się nei trzymają. model to Porshe 911 targa. Fajnie się skleja i nieźle wygląda ale kalka to tragedia :/ Kalki imitujace zegary sa za duże i nie mieszczą się w zaglębienia w desce ale daje rade je wcisnąć ale nie chcą sie trzymac :( nawet na plaskim po wyschnięciu odpadają jakby wogóle nie miały kleju. Da się na to coś zaradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam kilka pytań?

1. Jak zrobić washa na modelu samolotu pomalowanego metalizerem, czy jest to ta sama technka jak przy "zwykłych" farbach.

2. Czy metalizery również traktujecie lakierem bezbarwny/sido przed kalkomanią?

O jakie metalizery pytasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nałożysz bezbarwny na metalizer to on straci swój efekt.

Pod metalizer daj czarny błyszczący podkład. Jezeli metalizer jest akrylowy to daj akrylowy podklad. Wtedy "może" linię będą ciemniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie po zakonczeniu malowania naniesieniu ubrudzen, pigmentow, washow itp itd. Czy model nalezy pomalowac jakims plynem zeby zabezpieczyc warstwy ? Do czego sluza lakiery matowe i sidolux ??? Naprawde nie wiem. Aha jak powinny wygladac etapy pracy przy modelu w kolejnosci ??? - bylo gdzies na forum ale zgubilem niestety...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam dość nie typowe pytanie ,ale po części związane z naszą tematyką

Czym usunąć szpachlę modelarską z ubrania? Kiedyś pękła mi tubka i oleista substancja wylała mi się na bluzę Da radę to jeszcze jakoś uratować ?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam kilka pytań?

1. Jak zrobić washa na modelu samolotu pomalowanego metalizerem, czy jest to ta sama technka jak przy "zwykłych" farbach.

2. Czy metalizery również traktujecie lakierem bezbarwny/sido przed kalkomanią?

O jakie metalizery pytasz?

Z twoim pytaniem mam problem bo jeszcze sam nie wiem . Z tego co zdąrzyłem się doczytać są "dwa rodzaje" farb imitujących niemalowany metal. Na przykład w ofercie farb Humbrola sklepu mojehobby.pl są farby metaliczne np. Metallic Aluminium nr 56 i metalizery np. Metalcote Matt Aluminium 27001, a Revell ma tylko metaliczne. Mam pytania:

-czym różnią się te dwa rodzaje farb,

-które lepiej stosować do modeli lotniczych skala 1/72 (malowanie aregrafem),

-jakie zalety/wady mają te dwa rodzaje farb

No i oczyiście jaką techniką zastosować na nich washa, jeżeli wogóle można to zrobić i co z lakierowaniem przed położeniem kalkomani, czy wogóle można takie farby lakierować przed kalkomanią jeżali tak to czym.

Jak wygląda ostateczny werniks w przypadkufarb metalicznych i metalizerów. O brudzenie i postarzanie na razie nie pytm, może za kilka modeli.

Będę wdzięczny za odpowiedź przeszukałem dosyć dokładnie nei tylko to forum i nie mogłem znaleźć pełnej informacji na ten temat.

Adrian440 dzięki za podpowiedź, ale czy możesz podpwiedzieć czy pisałeś o farbach metalicznych czy metalizerach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

radziopol4 Farby metaliczne zawierają tzw. brokat co powoduję większy połysk i inną od zwykłych farbek głebie. Natomiast metalizery są to farbki imitujące metale różnych rodzajów i odcienie. Mają one drobinki metal, aluminium itp co powoduję, że taki metalizer przypomina do bólu metal. Efekt zwiększa się po spolerowaniu (nie wszystkie farbki)

Metallic Aluminium nr 56 ma odcień aluminium. Metalcote Matt Aluminium 27001 ma drobinki aluminium i "wygląda jak aluminium".

Jeżeli taki metalizer spolerujesz, bądz jest w połysku to nie musisz nanosić lakieru pod kalki, bo będzie już sam metalizer gładki. Natomiast lakier bezbarwny na metalizer? Gdzies słyszałem że psuje efekt. Ale Gunze Mr. MetalColor zaleca by pod niego stosować podkład Mr. MetalPrimer, który również nadaje sie jako wierzchnia warstwa ochronna, bo jest lakierem bezbarwnym o wysokim połysku. Czyli raczej można. Musisz poczekać aż odpisze Ci ktoś kto już to przerabiał, albo sam spróbujesz na jakimś tanim modelu. Później będzie służył jako tester

 

Co do podkładu to mówiłem o Metalizerze. By uzyskać barwe naturalnego metalu musi być gładka powierzchnia, co skutkuje lepszym połyskim metalizera. Może to być czarny, może to być neutralny szary jasny. Możesz każdą blaszke na modelu psiknąć róznymi odcieniami szarości co da Ci różne odcienie blach po pomalowaniu konkretnym metalizerem np wspomnianym Metalcote Matt Aluminium.

 

mPL. Sidolux to "domowy" błyszczący lakier bezbarwny. Popularny pod kalki, na klaki, jako końcowy lakier bezbarwny, przed wash'em jako warstwa ochronna, po brudzeniu. Matowy zaś jako końcowy lakier, by nam model sie nie świeciał, bo oryginał był matowy.

Co do suchych pigmntów i lakieru bezbarwnego to nie jestem pewin bo może Ci zmyć pigmenty i stracą efekt.

 

 

PS. Olejek terpentynowy to terpentyna, którą stosujmy w modelarstwie do niektórych farbek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni model plastikowy popełniłem w podstawówce, czyli bardzo dawno, potem był papier, a teraz coś mi odwaliło i robie dioramę plastikową -

 

I tu pytenie - kupiłem kawałek ulicy i domek z mini artu, z tym, że cześci - tj. ściany budynku są w postaci wytłoczek na "tafli" plastiku - jak to fachowo wyciąć ???

 

Sorry, że forum takimi głupotami zaśmiecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.