Skocz do zawartości

F 16


rob-2020

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, DTG napisał:

No jak nie ma jak ma, tylko że jest w zasadzie nie do kupienia w sklepach (przynajmniej w polskich), za to można kupić go na eBaju, za nieco zaporowe 700 dolarów z transportem. Jeden z tych poszukiwanych modeli, którego Tamka od lat nie chce wznowić, a szkoda.
Na marginesie wersję polskiego Jastrzębia, zarówno w 48 jak i w 32 można zrobić z zestawów Thunderbirds bez problemu, bo są tam właśnie wszystkie części do wersji Block 52.

dziękuję za sprostowanie......to tak jest się człowiek bierze nie za swoją skalę.... jeśli chodzi o THUNDERBIRDS to dziękuję za informację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, awc-models napisał:

Z tego co wiem to TAMIYA nie ma tego block 52..... Żeby to było wszystko ok. oprócz zestawu korygującego trzeba by zrobić wlot i dyszę silnika..... i tu się robi problem....

 

Właśnie w tym problem, że tak jak napisał DTG, Tamiya produkuje w 1/32 obecnie tylko Block 50 i nie widać aby coś miało się zmienić w tym temacie.

Wlot small mouth w plastiku do Tamiya praktycznie nie jest osiągalny, a jak się pojawi na ebay-u to po horrendalnych cenach.

Oba wloty daje Academy w zestawach do Sufy, ale w tym przypadku również wykorzystujemy small mouth. Znane też są opinie, że oba wloty przygotowane przez Academy nie oddają dobrze kształtu oryginału.

Zestawy korekcyjne do  obu typów wlotów dla Academy robi Zactomodels, tylko że cena z przesyłką z USA zabija opłacalność takiego zakupu (ok 50 USD + podatek i opłaty celne u nas).

Zatem i tu przydałby się u nas łatwo dostępny zestaw korygujący, bo to bardzo charakterystyczny i mocno wpływający na sylwetkę element.

Dysza to mniejszy problem, bo tę w ofercie ma Aires.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, KP.Taurus napisał:

 

Właśnie w tym problem, że tak jak napisał DTG, Tamiya produkuje w 1/32 obecnie tylko Block 50 i nie widać aby coś miało się zmienić w tym temacie.

Wlot small mouth w plastiku do Tamiya praktycznie nie jest osiągalny, a jak się pojawi na ebay-u to po horrendalnych cenach.

Oba wloty daje Academy w zestawach do Sufy, ale w tym przypadku również wykorzystujemy small mouth. Znane też są opinie, że oba wloty przygotowane przez Academy nie oddają dobrze kształtu oryginału.

Zestawy korekcyjne do  obu typów wlotów dla Academy robi Zactomodels, tylko że cena z przesyłką z USA zabija opłacalność takiego zakupu (ok 50 USD + podatek i opłaty celne u nas).

Zatem i tu przydałby się u nas łatwo dostępny zestaw korygujący, bo to bardzo charakterystyczny i mocno wpływający na sylwetkę element.

Dysza to mniejszy problem, bo tę w ofercie ma Aires.

 

Sam zestaw korekcyjny uważam jest do zrobienia - najwięcej dłubania będzie z podstawą statecznika oraz pokrywą podwozia przedniego. Reszta to drobiazgi - w miarę łatwe do zrobienia od podstaw. Zgadzam się, że wlot to będzie wyzwanie, chociaż samej spłaszczonej rury tworzącej dolot do silnika nie uważam za problem ale obudowę zewnętrzną uważam już za wyzwanie!!!  Wykonanie ładnego podziału i delikatne linie wraz z nitami - to jest to czego się boję i co powoduje, że raczej sobie odpuszczę. Zactomodels zrobił super wlot ale podzielił go na 2 części - i znowu trzeba w środku szpachlować i szlifować.... Ja raczej bym robił wszystko żeby odlać to w całości chociaż kilka miesięcy głowiłem się jak zrobić formę aby odlewać takie elementy w całości. I wpadłem na pomysł....

Tak jak napisałem wcześniej teraz kończę te zestawy i wracam do konwersji do F-16 D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj powalczyłem z pylonami aby na jednym skrzydle "powiesić" komplet. W końcu się udało chociaż walka z washem była ostra....

 

F_16_C_D_PYLONY_4

 

 

F_16_C_D_PYLONY_5

 

tutaj widać jak pocieniłem ścianki podłużnych otworów - przebija wash, który jest w środku na imitacji przewodów.... na szczęście na zewnątrz jest wszystko ok :)

 

F_16_C_D_PYLONY_6

 

 

F_16_C_D_PYLONY_7

 

Tutaj wysunąłem śruby ustalające z zamka aby zobaczyć jak wszystko pasuje, a obie połówki  zostały ze sobą połączone wraz z wlotem powietrza. Chciałem sprawdzić czy nie ma problemu z montażem. Szpary ze względu na próbny montaż bez kleju

 

F_16_C_D_PYLONY_8

 

Wyjąłem zamek ze śrubami ustalającymi - widać wszystkie detale. Otwory pod śruby ustalające są już zrobione tylko do odlewania zostały częściowo "zadeklowane". Wystarczy wiertło 0,4 mm i pod kątem należy zrobić owiercenia. Wycinanie śrub to czysty sadomasochizm ... Do każdego pylonu jest 6 śrub - zawsze zgubię 2 szt.... Rezerwa musi być.

 

F_16_C_D_PYLONY_9

 

widok na całość - dobrze widać spód wyrzutni rakiet z prowadnicami....

 

F_16_C_D_PYLONY_10

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@awc-models po co za każdym razem cytujesz w całości wypowiedź, która poprzedza Twoją?
Ogólnie użytkownicy forum są rozgarnięci i potrafią złożyć w całość rozmowę bez cytowania poprzedniej wypowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DTG dziękuję za uwagi i cieszę się, że pylony Ci się podobają😄👍. Teraz tylko instrukcja i sprzedaż....

 

Jeśli chodzi o goleń przednią do naszych F-16 to nawet nie zwróciłem uwagi na tę różnicę. Poprawić goleń to nie problem - łatwa rzecz. Tak jak napisałeś problemem będzie wykonanie z odpowiedniego materiału. Są żywice tzw "udarne" ale nawet stosując je nie dam gwarancji, że goleń się nie rozjedzie. Najlepiej byłoby to odlać z metalu. Muszę pomyśleć.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skończyłem instrukcję do wlotów do modelu F-16 BLOCK 25/32/42/52 z  TAMIYA. Od poniedziałku zestaw będzie w sprzedaży. Kolor żywicy będzie standardowy szary - żółty tylko do testów.

 

AWC_A48-37_1_INSTRUCTION

 

AWC_A48-37_2_INSTRUCTION

 

Teraz zaczynam prace nad instrukcją do pylonów. Chcę dołożyć jeszcze jeden ważny element do zestawu - jak uda mi się to zrobić to od razu wrzucę kilka zdjęć..... Zobaczymy.......

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, DTG napisał:

Znakomicie.
A ja jeszcze podpowiem Ci jeden drobiazg, w sumie malutki, ale jakże przydatny: czujnik JHMCS montowany w kabinie naszych F-16 na ramie owiewki.

image.thumb.png.e0369adfe1341165b3ffea34e9b12ecd.png

Jak się nie mylę to jest on chyba w blaszkach Eduarda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pylon na pozycji 5R jest taki sam jak dla Liteninga. Dla Snipera pod F-16 i B-1 potrzebny jest jeszcze adapter pomiędzy zasobnikiem a pylonem.

 

ANAAQ-33_Sniper_XR.JPG

 

Swoją drogą bo mile widziany byłby zasobnik DB-110 tego nikt nie robi... Jeszcze 😉

Polish-F-16-DB-110.jpg?resize=678,381&ss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, mirage3 napisał:

Pylon na pozycji 5R jest taki sam jak dla Liteninga. Dla Snipera pod F-16 i B-1 potrzebny jest jeszcze adapter pomiędzy zasobnikiem a pylonem.

 

ANAAQ-33_Sniper_XR.JPG

 

Swoją drogą bo mile widziany byłby zasobnik DB-110 tego nikt nie robi... Jeszcze 😉

Polish-F-16-DB-110.jpg?resize=678,381&ss

EDIT: Ten "dinks" w kabinie w skrócie nazywa się MTU -Magnetic Transmitter Unit - JHMCS MTU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tylko Edek robi Snipera ? Można użyć też zasobnika nie dedykowanego do F-16 wtedy adapter byłby fajnym dodatkiem.

EDIT: Zamiast robić pylon można zrobić adapter do  zestawowego 😛

Edytowane przez mirage3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZESTAWOWY PYLON (a nie Sniper) dostępny w F-16C 25/32. Rozumiem, że można nie mieć tego zestawu to OK pomysł z pylonem ma sens. Ja mam kilka takich pylonów (5R) więc mnie to nie rusza, ale Inni mogą być zainteresowani takim zestawem. Zresztą jestem za każdą polską produkcją na poziomie zaprezentowanych ostatnio zestawów AWC. A czy to będzie zestaw 6, 7 czy 8 pylonów to bez różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, DTG napisał:

Ten pylon -J22- jest w każdym zestawie F-16 Tamki w 48, nie tylko w Block 25/32.

Co do jakości produktów AWC: byłoby dobrze gdyby te nadchodzące zestawy były nieco lepiej dopracowane niż CFT z pierwszego zestawu do F-16. O ile sama podstawa statecznika była w miarę ok, tak już same zbiorniki były niestety kiepskiej jakości. Nie jest moją intencja podcinać skrzydeł nowemu polskiemu producentowi, ale warto go dopingować do produkowania coraz lepszych dodatków.

A widziałeś dodatki do Su-22 bądź Mi-24 tego producenta? Chcę Ci oznajmić że jest to ręczna robota a nie maszynowa...

Edytowane przez Tazman79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, DTG napisał:

Nawet miałem je w ręku bo kupiłem. Nie zmienia to faktu że zbiorniki mu bardzo nie wyszły i w praktyce nie nadają się do użycia, szczególnie ze wciąż można kupić zbiorniki Attack Squadron, najładniejsze na rynku.

A do którego modelu chciałeś użyć tych zbiorników? Bo one są do Tamki i moje pasują dobrze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę, że dyskusja bardzo merytoryczna. dla mnie aż za bardzo :)

ale mam inne pytanie czy na dziś poza zestawami kinetic (niedostępne) są takie w 1/72 aby zrobić nasze jaszczembie? i aby w nim nic nie przerabiać , lub przerobić z dostępnych zestawów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.