Skocz do zawartości

Chińczyk z kuricą czyli T-54 z Type 59 (Takom 1:35)


TAW

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 7.09.2020 o 20:02, OLO napisał:

wtej chwili to masz wieżę z 54 a kadłub z 55

No nie dawało mi to spokoju. Ludzie patrzą, wstyd na całe Wojsko Ludowe. Luz luzem ale coś mnie chyba zamroczyło, że wykazałem modelarsko defetystyczną postawę. I do tego ten kolor jak Shrek na weselu... Składam wniosek formalny o odpuszczenie grzechu zaniechania wraz z załącznikiem ?

f4b1361bb2ac4f8568fbe7a4437514f0.jpg

Jak widzicie będę malował jeszcze raz i tak samo będę zaczynał od czarno białej bazy. I znów pytanie o farbę (śmierdzącą) żeby (mam nadzieję) na jednym podejściu się zakończyło. Tamiya w instrukcji malowania swojego T-55 w polskim wariancie podaje khaki drab. W rosyjskim olive green lub olive drab 2. Znalazłem jeszcze Hataka Polish AFV Khaki Green. W co byście szli - LWP lata 50te? A i jeszcze jedno pytanie. Tam przy wydechu gdzie pojechałem pomarańczą przeźroczystą. Rdzewiało to czy nie?

Edytowane przez TAW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rdzewiało ale ciągle się malowało na nowo  bo kwatermistrz by do paki wsadził za niszczenie mienia.Takie zajechane  to Bałkany , Afryka  ,Irak Iran i  Afganistan.I inne konflikty pod koniec XXwieki i początku  XXI. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.09.2020 o 21:08, TAW napisał:

Jak widzicie będę malował jeszcze raz i tak samo będę zaczynał od czarno białej bazy. I znów pytanie o farbę (śmierdzącą) żeby (mam nadzieję) na jednym podejściu się zakończyło. Tamiya w instrukcji malowania swojego T-55 w polskim wariancie podaje khaki drab. W rosyjskim olive green lub olive drab 2. Znalazłem jeszcze Hataka Polish AFV Khaki Green. W co byście szli - LWP lata 50te? A i jeszcze jedno pytanie. Tam przy wydechu gdzie pojechałem pomarańczą przeźroczystą. Rdzewiało to czy nie?

Spawy wyszły znakomicie- opłacało się je odtworzyć. Super efekt wizualny i techniczny.  Co do farb używanych przez jednostki do malowania pojazdów- to dobra jest każda zieleń. Z tego co pamiętam z 27 lat mojej służby w WP - to jednostki wojskowe same kupowały farbę na lokalnym rynku. Nie było wtedy lokalnych mieszalni farb - jak obecnie (można zamówić dowolny odcień  wg wzornika RAL czy FS). W zielonych garnizonach były tylko sklepy GS (Gminna Spółdzielnie) i kupowano taką jaka była na półce. W miarę jednolicie kolorystycznie sprzęt prezentował się po powrocie z naprawy średniej lub głównej. były one realizowane najczęściej w OWT  (Okręgowe Warsztaty Techniczne) lub w RWT (Rejonowe Warsztaty Techniczne). Modernizacje i remonty kapitalne wykonywano, głównie u producenta. Sugeruję osobiście farbę Tamiya XF-62 olive drab. Moim zdaniem najbliższy odcień kolorystyki pojazdów LWP.  Możesz spróbować Hatakę zestaw Warsaw Pact - kolory tez OK - od zielonej trawki po zgniłą zieleń.  Masz jako materiał poglądowy -foty T-54 z Poznania.

 

 

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Robercie. Na Twoich zdjęciach widać że ta przetłoczona blacha nad wydechem to cieniutka była. Można by tam delikatnie rudej dać bo chyba troszkę musiało podejść nalotem zanim malowali ponownie. Także co do koloru jeśli to sprawa dość umowna to wolałbym uniknąć malowania olive drab i zostawić go na Pattona który właśnie się lepi. Chciałbym uniknąć malowania czołgu z drugiej strony kurtyny tą samą farbą. Ewentualnie jeśli naszego pomalowałbym OD to Patton dostałby Khaki Drab jako dość mocno wypłowiały podczas działań wojennych olive drab. Ale zanim zacznę malować "Type 54" to na wycieniowanym kawałku plastiku wykonam test następujących farb, żeby zobaczyć jak się kładą na czarno białej powierzchni. Któraś z nich powinna się załapać.

2.jpg.2737a7ead644265df8b4eb9c479c242b.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o kolor Pattona- to możesz wybierać kolor olive drab jaki chcesz tzn. od wypłowiałego od warunków atmosferycznych  do nówki sztuki prosto z fabryki. 

 

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro oszczędzasz amerykański kolor dla amerykana to sugeruję kolor Hataki  A 113 Warsaw Pact Yellow Green:

 https://www.scalemates.com/no/colors/hataka-hobby--685/htk-as24-warsaw-pact-afv-panel-lighting-set--17951

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem kilka postów wcześniej - obstawiam odcień farby  Hataki do malowania pojazdów WP to Hataka HTK-A193 Yellow Olive (RAL 6014). Wg mojego wzroku -bardzo zbliżony do olive drab. Wybór pozostawiam Tobie?!!!!

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Hataka to tylko pomarańcza - szkoda że nie wypuścili tych kolorów UW na porządnym rozcieńczalniku. A co do yellow olive to już wiele razy naciąłem się na to, że kolor na próbniku i po przejściu przez dyszę to zupełnie inne dwa światy. Starałem się szukać wykonań innych modeli na etapie farby bazowej bez domieszanej innej farby i nadzieje pokładam w J.A. Green (Tamiya) i Khaki Green (Hataka), które właśnie widziałem w stanie surowym na innych modelach. Niestety nie udało mi się znaleźć modelu, który byłby pomalowany yellow olive od Hataki.

Edytowane przez TAW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak robiłem t-72 z Małego Modelarza, to tam w instrukcji podawali żółta 7 części ,czarna 1 część. Wszystkie te cuda odcienie to też trzy podstawowe plus czarna biała. Świetnym przykładem jest poradnik na YouTube how to mix flesh tones.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, johnrambo napisał:

Ja malowałem swojego t-55 Tamiya XF 51 - ale ten kolor strasznie dziwny jest i poszedł do mycia. Później zastosowałem A. mig 056  i ten jest fajny

Widziałem warsztat i kiedy miałeś pomalowany XF-51 to strasznie jasnobrązowy się wydawał ale miałeś chyba problem z oświetleniem zdjęć. Po farbie Miga wygląda już fajnie ale ja mam uraz do akryli tego producenta. Może na jednolity kolor to bym pewnie pomalował ale żeby jakieś efekty z niej powyciągać to wątpię. Po prostu nie czuję tych farb więc odpada.

Godzinę temu, copycat napisał:

Jak robiłem t-72 z Małego Modelarza, to tam w instrukcji podawali żółta 7 części ,czarna 1 część.

To by wskazywało na Olive Drab bo OD składa się właśnie z czarnego i żółtego pigmentu.

3 godziny temu, martinello napisał:

Tak po prawdzie, to pattony nie były już malowane OD (mały OfTopic) jeszcze nie ustaliłem koloru farbki, ale zimnowojenne czołgi były zdecydowanie zieleńsze niż OD...

To jest Twoja subiektywna obserwacja na podstawie zdjęć czy gdzieś o tym czytałeś, że powojnie używali już innej mieszanki? Bo jeżeli rzeczywiście zmienili farbę na bardziej zieloną to pojawia się jeszcze opcja żeby naszego pomalować zwykłym OD a Pattona może Olive Drab 2 czyli tzw. brytyjski OD. Tamiya robi taką farbę w serii LP dokładnie numer LP29. Co o tym sądzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo OD to ochra (a nie żółty) i czarny...

 

A co do odcienia farby z Wietnamu - popełniłem skrót myślowy. To nadal był kolor nazywany OD, ale o zupełnie innym odcieniu. Drugowojenny był brązowy, zaś Wietnamski - wyraźnie zielony.

A.MIG 081 US Olive Drab VIETNAM ERA (FS 24087) - Image 1

LP29 to krok w dobrą stronę, ale jest chyba za jasny.

Edytowane przez martinello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Znowu baza...

70a9a0f520eb8adeea3a280c4bb5fd70.jpg

bc3c1cc6769f30740be9db66b84d2ece.jpg

I znowu kolor. Skoro na Pattona trzeba coś zieleńszego to na naszego poszedł Olive Drab.

a8651f08bcf8d13444cf1e2661bd84fa.jpg

cf6c0e8e529467a0a8005fd7bee06e39.jpg

Malunki na dziś zamknąłem lakierem błyszczącym.

f801f3bb2b19f90eda800752536a3516.jpg

W rzeczywistości wydaje mi się że wpada w bardziej zielony odcień ale nie udało mi się tego uchwycić na zdjęciach. Ogólnie wyszedł za ciemny. Będę musiał używać jasnych olei  i w brudzeniu postawię na kurz.

Edytowane przez TAW
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, TAW napisał:

Znowu baza...

I znowu kolor. Skoro na Pattona trzeba coś zieleńszego to na naszego poszedł Olive Drab.

 

Gratuluję trafnej decyzji. Kolor idealny dla pojazdów LWP. A taki był amerykański.....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, cieszę się, że tym razem malowanie siadło :)  Chińczyk już z kuricą, dostał też czarny wash punktowy i pomalowałem osłonę jarzma. Prysnąłem go jeszcze mgiełką flat earth żeby trochę go rozjaśnić i zrobić grunt pod brudzenie. Na koniec znów błyszczący bezbarwny. Teraz czas na oleje.

55a03954222f6a55f235fc1da5b9a75a.jpg

5af436f7676505369c6784b0afac7732.jpg

Edytowane przez TAW
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malowanie wyszło super. Kolor bardzo naturalny, Pamiętaj, żeby nie przesadzić z wheateringiem. Delikatnie przetrzyj olejami z dodatkiem bieli tytanowej (imituje ładne wypłowienia koloru od warunków atmosferycznych). Dodaj wash lub panel line - najlepiej dark brown. Okopć wydech pigmentem smoke.  Przeleć potem mgiełką z aero delikatnym dustem lub earth dla zrównoważenia color modulation.  Kalki Toro ładnie siadły.  Pamiętaj zero rdzy- technik kompanii za rdzę na sprzęcie miał zabierany miesięcznik  (dodatek do pensji).  Gratulacje!!!!

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wzbogacić modelik o niedrogi zestaw:

 http://www.eurekaxxl.com/towing-cables-35/er-3557-towing-cables-for-t-55

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TAWMoże się czepiam, ale wydaje mi się, że w malowaniu popełniłeś kilka błędów:

- przedni błotnik rozjaśniony, ale kawałek dalej, gdzie zaczyna się błotnik (główny?) jest już ciemno- nienaturalne i gwałtowne przejście z jasnej do ciemnej powierzchni. Poza tym tylny błotnik chyba zbyt mało rozjaśniony w stosunku do przedniego.

- skrzynka (na wycior?) rozjaśniona w połowie. Światło tak chyba nie oświetla powierzchni, że oświetla jedną połowę a drugiej już nie.

Kończąc z błotnikami napiszę jeszcze, że chyba powinny być rozjaśnione od góry przestrzenie np. między zbiornikami.

- przednia płyta pancerna w górnej części rozjaśniona, ale dalej płyta, na której osadzona jest wieża, jest już ciemna, chociaż światło pada na nią z góry.

- lufa podobnie rozjaśniona tylko w części.

Model fajnie pomalowany, ale gdy się przypatrzeć, to w oczy boli mnie to, o czym napisałem.

Jeszcze taka luźna uwaga: z tym brakiem rdzy, to bym naprawdę nie przesadzał- woda i brud gromadziły się w różnych miejscach np. pod skrzynkami, czy zbiornikami i tam rdza mogła sobie poszaleć, tak jak przy mocowaniach i innych drobnych elementach. Subtelnie dodał bym trochę rdzy.

Pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.