Skocz do zawartości

Zamiennik kleju cyjanoakrylowego?


YoYo

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,
możecie polecić jakiś klej o podobnym działaniu, który kleiłby również metalowe elementy (i to w miarę szybko, oczywiście chodzi o elementy fototrawione) ale nie byłby na bazie cyjanoakrylu? Jak się go nawdycham w większej ilości to zaczynam mieć ... katar 8), te substancje są tam drażniące jak już się klei, któryś dzień z rzędu, więc pomimo jego ogromnych zalet chyba go odstawię.

Do głowy mi przychodzą kleje epoksydowe dwuskładnikowe, no ale tutaj jest dość długi okres wiązania i tak ładnie się nie rozprowadza. Wiem, że są przezroczyste nawet, miałem kiedys taki. Jest też jakiś klej adhezyjny do klejenia folii aluminowej, np. 
Microscale MI-8 Micro Metal Foil Adhesive  ale nie wiem jak on się zachowuje bo to teoretycznie do klejenia folii alu.

Edytowane przez YoYo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że ten Ultra Glue jest tutaj piłowany non stop ;). Minus, że dość długi czas schnięcia i jak widać wchodzi lekko w reakcję z blaszkami, akurat tu przykład:

No ale chyba nic lepszego nie wymoncę. Szlag mnie trafia z tym CA po jakimś czasie ;), chociaż klei świetnie  .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam klej światłoutwardzalny UV, przed utwardzeniem łatwo wyczyścić nadmiar, utwardzenie UV w parę sekund, a wcześniej spokojnie można wypozycjonować. Tylko cena wyższa.

Ktoś tu kiedyś chyba pisał mniej agresywnym zapachowo i nie uczulającym o kleju CA, ale nie pamiętam wątku.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, myszaty napisał:

Ciekawy klej znalazłem na allee : Acrifix192...opis wygląda zachęcająco.

 

Tyle, że on do części fototrawionych tak raczej średnio, bo działa na zasadzie rozpuszczania poliestru, trochę w sumie jak podstawowe kleje modelarskie. Z blachami może nie dać rady, może ew. na większych powierzchniach jak stosujemy części mieszane:

Cytat

ACRIFIX 1R 0192 Jednoskładnikowy klej polimeryzacyjny. Transparentny, bezbarwny, lepki roztwór polimeru akrylowego w metakrylanie metylu, który polimeryzuje całkowicie po wystawieniu na światło. Stosowany głównie do klejenia krawędziowego i powierzchniowego transparentnych części z akrylu (PMMA czyli Plexi), części formowanych wtryskowo z granulatu PMMA, jak również innych transparentnych tworzyw sztucznych, takich jak PS (polistyren), PC (poliwęglan) oraz PCV (polichlorek winylu). Klej jest klejem reaktywnym co sprawia, że powierzchnia klejonych tworzyw zostaje rozpuszczona, a po wyschnięciu tworzy mocną jednolitą spoinę. Klejenie tym klejem można porównać ze spawaniem metali.

Tym klejem można łączyć różne tworzywa ze sobą - te które są wymienione w opisie powyżej. Np. plexi z PCV itp.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No prosze proszę - trzeba by przetestować przy owiewkach a jesli chodzi o ten Ultra Glue to zakupiłbym na próbę - gdzie można dostać?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ultra Glue to zwykły klej poliwinylowy (PVA). Microscale Kristal Klear to w zasadzie to samo. Ja używam "zwykłego" PVA ze sklepu budowlanego.
Evo-Stik Wood Adhesive 125ml 

Z tym, że to nie może być pierwszy z brzegu klej PVA tylko jakiś o lepszej jakości (czysty). Inaczej po zastygnięciu będzie mętny.

Wadą PVA jest stosunkowo słaba lepkość na początku, więc trudniej części fototrawione umiejscowić zanim klej zacznie chwytać. Klejenie bardzo drobnych części jest też kłopotliwe, bo ciężko utworzyć bardzo małą kroplę kleju.

Dlatego ja chętnie używam kleju akrylowego własnej roboty na bazie żywicy paraloid.: 

 Klej od razu "łapie" ale nie schnie szybko więc umożliwia manipulowanie elementami przez pewien czas. Daje mocniejszą spoinę od PVA. Jego nadmiar można zmyć np. spirytusem nawet po zastygnięciu. W ten sam sposób można rozkleić zaschnięta spoinę. 

Gotowym klejem akrylowym o podobnych właściwościach jest Revell Contacta Special. Trochę zbyt mocno ciągną się z niego "nitki" co utrudnia nakładanie.

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.09.2020 o 22:44, kzugaj napisał:

Standardowy wikol

No to pojechal :). Do wikolu tego nie porownoj, zobacz jak to wyglada po zastygnieciu, jaki ma kolor i konstystencje. Wikol chociaz na podobnej bazie zupelnie inaczej sie zachowuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jimenez robi generalnie kiepską chemię moim zdaniem, ale akurat kleje produkuje/konfekcjonuje bardzo dobre. Lubię jego kleje CA, które nie zasychają latami i nie sklejają nakrętki. Lubię też tego Ultra, zasycha ładnie, dobrze trzyma, jest przezroczysty. Warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwietniu użyłem kleju poliuretanowego PU Falco do... zalania nakrętek w osłonie radaru MiG-31 od AMK. Nie było tego wiele, ot kilka cienkich glutów, żeby z grubsza zlepiły takimi nitkami to wszystko, i tak planowałem całość zakleić zaślepką z polistyrenu. Rano przychodzę, a nochal miga leży na biurku, taki wyciągnięty :glupek: Użyłem tego kleju, bo była sobota wieczorem, a introligatorski zasechł w buteleczce. I ten nochal był taki rozmiękły, klej w środku w ogóle nie wysechł. Jakbym zalał tak jak PVA to pewnie razem z kabiną by mi roztopiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.09.2020 o 09:14, HKK napisał:

Owszem, Wikol to klej PVA. Ale standardowy Wikol zastyga na mętno-żółtawo więc do oszklenia się słabo nadaje.

Ok nie byłem świadom iż w PL jest wikol w wersji PVA. 

A to co sprzedaje MIG to Zwykły PVA

Kleiłem blaszki na PVA i wszystko ładnie się kleiło i nic się nie rozpuszczalo. Zaletą PVA jest to iż w razie problemu można zerwać element a PVA z plastiku można usunąć nawet paznokciem. Co firma to inny PVA ale ja mam taki z budowlanego wysycha dosyć szybko i jest bezbarwny po wyschnieciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Finalnie zostało tak i są to kleje w zasadzie uzupełniające się:

BWSrzNXh.jpg

1/ klej epoksydowy - Pattex, Repair Epoxy 5min, w takich małych strzykawkach, transparentny - ładnie wiąże małe i średnie elementy fototrawione (razem lub z plastikiem). 1 minuta docisku wystarczy, można jeszcze coś poprawiać, tak przy 3 już robi się mocno gęsty, przy pięciu już w zasadzie bez siły nic nie skorygujemy, potem warto zostawić na kilka godzin do utwardzenia. Strzykawki to nie najlepszy tu pomysł, najlepiej by było tą masę wycisnąć do jakiś buteleczek i po prostu wyjmować sobie wykałaczką i mieszać razem małe krople. Potrzeba odrobinę, a ze strzykawek wychodzi tego o wiele za dużo. Ogólnie klej spoko i przezroczysty i trochę już pokleiłem nim małych elementów (trzeba tylko uważać, by nie dać za dużo). W sumie ten klej najczęściej stosowałem przy obecnym robieniu wnętrza kabiny (Lim-6bis).

2/ "sławetny" MIG Ultra Glue - nawet jestem mile "rozczarowany", myślałem po otwarciu, że będzie gorzej ;). Na pewno nie nadaje się do małych elementów (druciki itp.), zbyt długi okres wiązania i element nam "tańczy" ale już co ma prostą i większą powierzchnie już ok (najlepiej blaszki, które łatwo docisnąć). Finalnie nie żałuję zakupu, konsystencja śmietany, możliwość korekcji, długi czas schnięcia (6 godz). Ale jako uzupełnienie tego co wyżej nadaje się, robi się faktycznie ładnie krystaliczny, do ew. osłon (chociaż mam clear fixy) kabin można spróbować, pod warunkiem, że to nie osłona vacu zapewne.

3/ CA - nie da rady się w zasadzie jednak obejść bez, zwłaszcza dot. najmniejszych elementów, które mają być pod dziwnymi kątami. Ale teraz robię tak - klejenie na balkonie, więc na powietrzu, do tego maseczka obowiązkowa, których teraz mamy wszyscy pod dostatkiem (biorę trochę lepszą, ew. można te jednorazowe zakładać po dwie). I jak na razie.... sprawdza się. Kataru brak ;>.

 

Edytowane przez YoYo
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

A tak ogólnie jak ten CA z Amazing Artu ja mam jakiś taki z Green Stuff Words i jakieś kropelki. Zaletą tego z GFS jest to że jest w buteleczce i nie marnuje sie po jednym użyciu a kropelki są fajne, szybko wiążą ale są w tubkach. 
Może możecie polecić jakieś kleje CA które byłyby dobre i w buteleczce 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tych z AmazingArtu. Przy porządym zakręceniu klej nie zasycha, a jednocześnie nie ma problemu z zatkanym dziubkiem -  mają igłę w nakrętce. Mam już nie wiem ile czasu i nie zauważyłem żeby chociaż zgęstniał. No i cenę ma super niską.

Mówię o klejach w owalnych butelkach - https://www.mojehobby.pl/products/Klej-Cyjanoakrylowy-Ca-sredni-igla-20g.html.

Edytowane przez ppompka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.