Skocz do zawartości

Kleiner Panzerbefehlswagen / Italaerei 1:35


lukee82

Rekomendowane odpowiedzi

Zapraszam do mojego drugiego warsztatu na forum. Dla osób, które nie zerkały do poprzedniego przypomnę, że jestem początkującym modelarzem i pierwsze modele do sklejania celowo wybrałem z tych tańszych - do nauki.

20200907_172849.jpg

Kolejnym pojazdem, który będę chciał wykonać jest Sd.kfz 265 czyli Kleiner Panzerbefehlswagen. Na szybko przewertowałem forum w poszukiwaniu warsztatu ale nie natrafiłem na takie wykopalisko jak moje pudełko ? Wiem, że są Dragon'owe wersje tego czołgu - lepszej jakości ale skoro dopiero się uczę a ten model wpadł mi dosłownie za cenę "lepszej" czekolady to nie był bym sobą jeśli nie zmierzył bym się z nim :)

Ponieważ sam model nie ma zbyt wiele części będę chciał "dołożyć sobie trochę pracy" ?

Zakupię jakieś gąski do składania bo zestawowe to gumiaki. Również parę dodatków: z Aber'a zestaw blaszek 35063 ( bo lepszego zestawu blaszek nie znalazłem, ktoś ma lepszy pomysł?), karabin z RB Model oraz jeśli jest też jakaś lina, która by pasowała to również i tutaj prosił bym o poradę czy może coś EurekaXXL by się znalazło? Jeśli jest kupię też i antenę.

Sam czołg będę chciał wykonać z kampanii wrześniowej 1939. Również jak w moim pierwszym modelu nie zdecyduję się na odwzorowywanie konkretnego pojazdu z epoki. W przeciwieństwie do Pz.kpfw IV z poprzedniego mojego warsztatu tutaj spróbuję wykonać pojazd mający już jakieś większe ślady użytkowania.

Liczę oczywiście na waszą pomoc bez, której się nie obędzie ?

 

Edytowane przez lukee82
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli widziałeś mój warsztat Pz IV /70 od TAMIYA, to możesz domyślać się, że też lubię takie krzaczki jak ten zestaw. Dobrze kombinuję, że jest to Pzkpfw I, w wersji dowódczej? 

Wrzucaj sporo zdjęć surowych części w trakcie klejenia, jestem ciekawy zawartości wyprasek! 

Podpatruję i pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, mandrivecs napisał:

Jeśli widziałeś mój warsztat Pz IV /70 od TAMIYA, to możesz domyślać się, że też lubię takie krzaczki jak ten zestaw. Dobrze kombinuję, że jest to Pzkpfw I, w wersji dowódczej? 

Wrzucaj sporo zdjęć surowych części w trakcie klejenia, jestem ciekawy zawartości wyprasek! 

Nie jestem za bardzo obeznany z tym czołgiem i dopiero czytam o nim informacje. Natomiast tyle mogę potwierdzić - jedyneczka w wersji dowódczej i jeśli można wierzyć Wikipedii - był to pierwszy czołg dowodzenia. Wklejam link dla osób, które chciały by doczytać coś więcej o pojeździe.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kleiner_Panzerbefehlswagen

Wrzucam dwa zdjęcia jak wyglądają wypraski, niestety ciemno wyszły bo są też niestety takiej barwy. Sporo śladów po wypychaczach. Na bieżąco postaram się o zdjęcia poszczególnych ciekawszych elementów.

 

20200907_172955.jpg

20200907_172932.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Evildead napisał:

Tu masz chyba jeszcze set dedykowany Sd.kfz 265

Dzięki za informację, wygląda fajnie ale producent na swojej stronie podaje jednak, że to dla modeli Dragona więc chyba zostanę przy tym z Aber'a. Chociaż ten w stosunku ilość blaszek ( błotniki, cały w sumie tył) a cena prezentuje się lepiej. No ale nie chciał bym kupić takiego, który nie będzie pasował rozmiarami itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz beznadziejny model, argumentujesz ze wziales taniego trupa zeby sie uczyc i zaczynasz od poszukiwan blach. Ja rozumiem ze najszybciej sie uczy na wlasnych bledach ale sporo z nich mozna ominac. Jak sie ma glowe na karku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, mandrivecs napisał:

Koledzy, możecie wskazać model tego pojazdu, ale bardziej warty uwagi.?!

Robil to Dragon, tez mial troche bledow polecam poszukac relacji Mariusza72 chociaz nie gwarantuje ze fotki sa.

 

23 minuty temu, mandrivecs napisał:

Na pewnym etapie tak, ale można dłubać dla treningu.

Chyba tylko wprawianie sie w szpachloaniu i pilowaniu czesci. Nie, to nie ma zadnego sensu przy jakosci obecnych modeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olej niedzielnych malkontentów dla których jeszcze trochę wycięcie części z modelu będzie bez sensu. Twój model to sklejaj i poprawiaj na ile masz umiejętności to tobie ma to sprawiać przyjemność nie innym pozdrawiam OLO. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolisz ze zrobie sobie screena i bede go wklejal zawsze tam gdzie sie przyczepisz ze obic za duzo, kolor za malo sraczkowaty albo ma jedna nozke bardziej.

Musze natomiast przyznac racje, ze nawet wycinanie czesci z tego modelu to strata czasu szczegolnie w obecnych czasach gdzie do 150zl mozna kupic naprawde dobrej jakosci zestaw. Skoro jedbak autor ma zachcianke go ulepic, to w ramach dobrej woli poddaje pod przemyslenia swoja opinie na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, mandrivecs napisał:

Koledzy, możecie wskazać model tego pojazdu, ale bardziej warty uwagi.?! Jakiś Dragon, albo Miniart? 

Dragon 6218 Sd.Kfz. 265 kleine Panzerbefehlswagen - dr6218-fi.jpg.929ef87cc7f831f6687862f2460c5725.jpg

 

6 godzin temu, _OldMan_ napisał:

Ten model to RARYTAS !!!

Nie da się ukryć że "ANTYK" - wydany z nowymi częściami w 1979 roku. Podstawą był model z 1976 roku  - ITALAEREI -  N.222 Pz.Kpfw.I ausf.B

Pozdrawiam

Krzysztof

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ostatnią rzeczą jaką chciał bym czytać w swoim warsztacie to utarczki słowne i sprzeczki. Mam ten model już dawno, więc go skleję. Wiem, że są lepsze modele, innych firm. Spokojnie. Mam już na kupce odłożonych parę modeli od Dragona czy Tristara. Na wszystko przyjdzie czas. Nie wydaje mi się, bym stał się lepszym modelarzem jeśli zacznę od modeli za 150-200 zł. Pisałem w poprzednim warsztacie, że maluję na razie z puszki i pędzlem, uczę się dopiero technik, więc nie widzę sensu próbować robić "cuda" z najnowszymi modelami. Pewnym jest, że ich efekt finalny nie będzie warty wydania pieniędzy na taki zakup. Zdecydowanie wole trudniejsze i nowsze modele sklejać w późniejszym czasie kiedy zapoznam się już z technikami modelarskimi, może będę już miał coś fajnego do malowania itp. Wydaje mi się też, że modelarstwo istnieje trochę więcej niż parę lat i kiedyś ludzie sklejali i takie modele. Rozumiem, że nie dla każdego zabieranie się za taki antyk ma sens. Co do zakupu blaszek, to skoro zostały wydane to chyba właśnie po to by taki model jakoś "podratować". Czy warto i jak się uda? Spróbuję się przekonać sam ? A jeśli będzie trzeba coś zaszpachlować, użyć pilnika albo dorobić trochę rzeczy samemu? Trudno. Niektórzy od podstaw robią sami swoje modele. Wieczory będą coraz dłuższe a mi się nigdzie nie spieszy :)

Edytowane przez lukee82
  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Uzupełniam powoli dodatki do modelu. Zakupiłem zestaw blaszek z Abera o którym wspominałem wcześniej. Dokupiłem również składane gąski.

20200928_212330.jpg

Ponieważ sam model nie jest z górnej półki nie siliłem się na zakup gąsienic metalowych. Wybrałem plastikowe do sklejenia. Nie mają niestety elementów do łącznia więc trzeba posklejać na stałe. Producent sugeruje łącznie po kilka ogniw i późniejsze sklejanie w całość z kilku większych elementów. Wydaje mi się, że znów jak w poprzednim moim modelu będę musiał pierw zamocować gąski a dopiero skleić górę z dołem pojazdu. Mam wrażenie, że jak skleję górę z dołem pierw to potem nie będzie zbyt wygodnie wpasować gąski na miejsce. Także pierw zacznę pracę od układu jezdnego.

Przestudiowałem trochę informacji o samym czołgu tak by móc porównać zawartość pudełka z prawdziwym wyglądem pojazdu. Posiłkowałem się też Wydawnictwem Militaria a dokładnie numerem 409. Będę musiał zmienić jednak koncepcje wykonania modelu. Niestety mój pudełkowy zestaw nie daje możliwości wyboru wariantu i oferuje wersję czołgu z dodatkowymi płytami na pancerzu, które były mocowane dopiero w latach 1940-41. Nie udało mi się niestety natrafić na konkretną datę o ile jest taka znana. Pojazd posiada też płyty nadsilnikowe z dodatkowymi wywietrznikami. W związku z tym czołg nie będzie mógł być wykonany z Kampanii Wrześniowej 1939. Jeśli podczas sklejania nie wyjdą inne "kwiatki" będzie zapewne z działań na froncie wschodnim 41 lub później. Wyjdzie mi to chyba na plus ponieważ uniknę dwubarwnego kamuflażu. Spróbuję jeszcze doczytać o udziale tych pojazdów na innych frontach tak by może mieć alternatywę dla walk w Rosji.

Edytowane przez lukee82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, lukee82 napisał:

Niestety mój pudełkowy zestaw nie daje możliwości wyboru wariantu i oferuje wersję czołgu z dodatkowymi płytami na pancerzu, które były mocowane dopiero w latach 1940-41. Nie udało mi się niestety natrafić na konkretną datę o ile jest taka znana. Pojazd posiada też płyty nadsilnikowe z dodatkowymi wywietrznikami. W związku z tym czołg nie będzie mógł być wykonany z Kampanii Wrześniowej 1939. Jeśli podczas sklejania nie wyjdą inne "kwiatki" będzie zapewne z działań na froncie wschodnim 41 lub później.

W dniu 4 grudnia 1940 roku Wa.Pruef.6 stwierdził, że jest niezwykle pilne, aby 20 Pz.Kpfw.IB i 11 kl.Pz.Bef.Wg. został przebudowane na wersję 'tropikalną'.
W lutym 1941 roku modyfikacja ta została wdrożona w pojazdach Pz.Rgt.5 i Pz.Rgt.6. 

Do tej wersji te dodatkowe elementy na płycie nad silnikowej - dodatkowe chłodzenie i ich osłony pancerne. 

Pozdrawiam
Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.