Skocz do zawartości

Fuyuzuki 1945 - 1/700 Rainbow


chudyhunter

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Matxek napisał:

jestem pod szczególnym wrażeniem wykonania bulai. W jaki sposób udało Ci się je tak równo i czysto przykleić? Jakim narzędziem nakładasz bulaje na burtę? Kleisz na CA? gdzie kładziesz klej, na bulaj czy na burtę?

Cześć, dzięki! Nie używam do tego pęsety, bo więcej z tego strat niż pożytku, ale od początku. Jesli burty masz gładkie i nie ma na nich otworów imitujących bulaje, to najpierw zaznacz sobie ołówkiem miejsca gdzie chcesz je zamocować. Będzie ci łatwiej zrobić to równo.  Możesz CA, ale to raczej wymaga dużej wprawy i szybkiego działania. Robiłem tak ostatnio, ale teraz uważam,  że znacznie lepszym sposobem jest wikol. Tak więc teraz robiłemto tak.

Rozcieńczyłem wikol wodą i cieniutkim drucikiem nanosiłem kropelkę wikolu na burtę. Następnie końcówką ostrzą skalpele chwytałem bulaj i przenosiłem na burtę. Na wikolu spokojnie masz chwilę na prawidłowe umiejscowienie. Koniec :)

Bulaje są bardzo małe i cala czynność może sprawiać wrażenie trudnej, ale jest to naprawdę prosta sprawa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze lepszy do tej roboty jest BCG, bo w przeciwieństwie do wikolu, praktycznie wcale nie ma grubości. Trzeba to potem przejechać jeszcze podkładem, co wzmocni wiązanie. Można potem spokojnie lepić na to osłabiona taśmę, nic się nie odrywa. BCG najlepiej nakładać pędzelkiem na na kadłub, a potem tym samym pędzelkiem po poslinieniu przenosisz wycięty bulaj na swoje miejsce i ustawiasz jak chcesz. Wbrew pozorom jest to dziecinnie prosta i przyjemna robota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, chudyhunter napisał:

Cześć, dzięki! Nie używam do tego pęsety, bo więcej z tego strat niż pożytku, ale od początku. Jesli burty masz gładkie i nie ma na nich otworów imitujących bulaje, to najpierw zaznacz sobie ołówkiem miejsca gdzie chcesz je zamocować. Będzie ci łatwiej zrobić to równo.  Możesz CA, ale to raczej wymaga dużej wprawy i szybkiego działania. Robiłem tak ostatnio, ale teraz uważam,  że znacznie lepszym sposobem jest wikol. Tak więc teraz robiłemto tak.

Rozcieńczyłem wikol wodą i cieniutkim drucikiem nanosiłem kropelkę wikolu na burtę. Następnie końcówką ostrzą skalpele chwytałem bulaj i przenosiłem na burtę. Na wikolu spokojnie masz chwilę na prawidłowe umiejscowienie. Koniec :)

Bulaje są bardzo małe i cala czynność może sprawiać wrażenie trudnej, ale jest to naprawdę prosta sprawa. 

Bardzo dziękuję za wyjaśnienia. Brzmi bardzo sensownie, dzisiaj spróbuję to zrobić u siebie.

jeszcze tylko pytanie czy bulaj, który tu zastosowałeś to wymiar dla niszczyciela  (chyba nr 4 lub 5 na blaszcze Rainbow) czy wziąłeś największy, jedynka na blaszce?

Edytowane przez Matxek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalem 4 i są idealne.

A co do BCG, to możesz też zrobić tak jak piszesz Michał. Tak czy inaczej, obie metody dają wystarczająco dużo czasu, by osadzić równo bulaje. Ja użyłem wikolu, bo akurat mam go w domu, a z BCG jeszcze nie pracowałem. Staram się go kupić od roku, ale jakoś mi nie idzie 😛

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję Wam za obie podpowiedzi.

zupełnie nie wziąłem pod uwagę takiej metody, walczyłem z ca i pencetą z marnym skutkiem. penceta to w ogóle porażka, bluaja "4" to nawet nie ma za co złapać, kładłem "jedynki", które w praktycznie każdym przypadku deformowałem. zerwałem wszystko i pomyślałem o zrobieniu bulai z drutu. nawinałem najcieńszy jaki mi się udało znaleźć w domu ( przewód 2x0,75mm2) nawinałem na wiertło 0,4mm.  po przecięciu  takiej sprężynki i otrzymywałem pierścień, trzymający w miarę kształt. Nakleiłem to na burty, stosując taśmę maskującą jako linię przymiarową. nawet wyszło równo, ale jednak drut był zbyt gruby i efekt wyszedł mocno przeskalowany. poza tym nie przypominał faktycznego bulaja. znowu wszystko zerwałem i prawie się załamałem.

po Waszych podpowiedziach wracam do życia, spróbuję dzisiaj z wikolem.

dziękuję.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał robi pedzelkiem, ja chwytałem czubkiem ostrzą, ktoś tam robi na posliniony ołówek. Generalnie pęseta to chyba najgorsze rozwiązanie :) No i tak, to prawda, robota jest prosta i przyjemna. Z resztą już jakieś tam próby masz za sobą, więc myślę że teraz nie będziesz mieć problemu. 

CA tez daje rade, ale więcej z tym roboty, mniej czasu na układanie, a w sumie to jego brak. Jak za pierwszym razem nie trafisz prosto to będziesz musiał zrywać. 

No, to w końcu kupiłem BCG, więc następnym razem przetestuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku długich ciągów bulajów też naklejam sobie taśmę, trzeba wtedy tylko pamiętać żeby klej nakładać na kadłub w taki sposób zeby nie zetknął się z taśmą. W przeciwym przypadku zdejmując taśmę, zdejmiesz tez błonki kleju razem z bulajami :haha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, chudyhunter napisał:

@Matxek w sumie jak już zacząłeś temat, to pochwal się co tam składasz? :)

😁cisnę Mikazuki. Hasegawa + Rainbow, zestaw dedykowany + bulaje 😁

 

Zacząłem jeszcze przed słynnym projektem grupowym na MW, zatrzymałem się na rok, a teraz postanowiłem wrócić do tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to ten wONtek był żeby go zaśmiecać :haha: Projekt nie został oficjalnie zakończony, jest jeszcze kilku takich co zaczęło, a nie skończyło, także smiało dołączaj do nich  :wink: 

Edytowane przez Szydercza Gała
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Szydercza Gała napisał:

Po to ten wONtek był żeby go zaśmiecać :haha: Projekt nie został oficjalnie zakończony, jest jeszcze kilku takich co zaczęło, a nie skończyło, także smiało dołączaj do nich  :wink: 

Święte słowa!

6 minut temu, Matxek napisał:

nie chcę zaśmiecać wątku, ale bulajami się pochwalę 😉

Wrzucaj, wrzucaj i nie szukaj wymówek :wpier:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja w końcu zacząłem malowanki. Działa, komin i nadbudówki w oryginalnej szarej Kurowej farbie, ale na razie nie ma co pokazywać. Będą cieniowanki i inne sajensfikszony to wrzucę fotki :) Na razie mam zamiar poznęcać sie trochę nad dnem. Dno wymalowane Tamkami, a dokladnie mieszanką xf7, xf68, xf2 i xf3 w proporcjach 10:4:4:4. Cieniowanie wykonane xf68, a rozjaśnienia plyt rozjaśnioną mieszanką powyższych 4 kolorów. Na całość poszedł połysk i emalia AK Brown streaking Grimm. Oczywiście to dopiero początek :)

 

R65YYK0.jpg

wały i śruby tylko mi przeszkadzały, więc je upitoliłem i dam je na koniec. 

 

HA0n7Pg.jpg

 

 

Edytowane przez chudyhunter
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie to wygląda, świetny poradnik dla mnie przy zbliżającej się mojej walce z. klasą Kagero, czyli Yukikaze.

Jak malowałeś mocowanie linoleum - pędzelkiem inną farbą, czy ścierałeś farbę z mocowania

Edytowane przez lkemot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lkemot napisał:

Jak malowałeś mocowanie linoleum - pędzelkiem inną farbą, czy ścierałeś farbę z mocowania

Nie wiem w jakiej kolejności robil Michał, ale na pewno drapał do gołej blachy. W mutsukach robiliśmy tak samo.

Ja będę robił tak samo jak poprzednio. Najpierw farba podkładowa na fototrawiony pokład, malowanie, cieniowanie, drapanie listew skalpelem do gołej blachy, błyszczący lakier, wash, usunięcie nadmiaru washa i na koniec matowy lakier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu udało się znaleźć chwilę czasu i pomalować gumoleona. W związku z tym, że Tamiya XF79 Linoleum deck brown jest dość ciemnym kolorem i moim zdaniem stanowczo za ciemnym do małych okrętów w 700ce, rozjaśniłem go. Najpierw pomalowałem całe linoleum mieszanką w następujących proporcjach: xf79 linoleum (3), xf7 flat red (1), xf3 flat yellow (1), xf2 flat white (1). Następnie przyciemniłem listwy łączące linoleum przy użyciu xf79 linoleum. Teraz dobrze widać jak ciemny jest ten kolor, a po lakierze i washu jeszcze ściemnieje. Na chwilę obecną prezentuje się to tak. 

 

zPLZCAi.jpg

SBhtYkQ.jpg

yzRM7Mn.jpg

 

Wieczorem postaram się dodać rozjaśnienia na środkach paneli linoleum i na koniec przejechać to bazową mieszanką, by złagodzić efekt cieniowania. 

Edytowane przez chudyhunter
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.