Skocz do zawartości

Literaturka lotnicza


Nexus

Rekomendowane odpowiedzi

Kurcze, patrząc tylko na rozdział "Geneza" to widzę tam sporo ciekawostek!

Myśliwsko-szturmowy M-7,  szkolno-bojowy M-16... Ciekawe czy się jakieś rysunki zachowały.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Grzes napisał:

Kurcze, patrząc tylko na rozdział "Geneza" to widzę tam sporo ciekawostek!

Myśliwsko-szturmowy M-7,  szkolno-bojowy M-16... Ciekawe czy się jakieś rysunki zachowały.  

Coś zapewne się zachowało. W książce jest to :

WP_20220401_22_45_55_Pro_Fotor.jpg

WP_20220401_22_46_39_Pro_Fotor.jpg

WP_20220401_22_46_55_Pro_Fotor.jpg

WP_20220401_22_47_16_Pro_Fotor.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli porównywać to do MiG-23 z dodatkowymi silnikami nośnymi w kadłubie. Po za tem , to było jak dzisiaj, nikt nic nie wymuszał, ci którzy mieli likwidować przemysł lotniczy w Polsce robili to. ,,Wymusili zamkniecie programu i zniszczenie makiety, któś wymyslił aby pomalować arkusze skleiki na biało, połamać i wyrzucic .Tak zrobiono , a sama makiete ukryto. Przyjechali ważniacy zobaczyli stoś białej sklejki ,pogadali i odjechali. Makieta stała jeszcze jakiś czas na W-51 ? czyli start i pózniej rzeczywiście ją zniszczono,, Taką relacje usłyszałem od ojca kolegi który jako młody inzynier na początku lat 60 rozpoczynał prace jako konstruktor w PZL Okęcie.Może Wojtek coś dopowie /jęśli to pan Wojtek z rogu H-4 piętro 1/ .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, em napisał:

Jeśli porównywać to do MiG-23 z dodatkowymi silnikami nośnymi w kadłubie. Po za tem , to było jak dzisiaj, nikt nic nie wymuszał, ci którzy mieli likwidować przemysł lotniczy w Polsce robili to. ,,Wymusili zamkniecie programu i zniszczenie makiety, któś wymyslił aby pomalować arkusze skleiki na biało, połamać i wyrzucic .Tak zrobiono , a sama makiete ukryto. Przyjechali ważniacy zobaczyli stoś białej sklejki ,pogadali i odjechali. Makieta stała jeszcze jakiś czas na W-51 ? czyli start i pózniej rzeczywiście ją zniszczono,, Taką relacje usłyszałem od ojca kolegi który jako młody inzynier na początku lat 60 rozpoczynał prace jako konstruktor w PZL Okęcie.Może Wojtek coś dopowie /jęśli to pan Wojtek z rogu H-4 piętro 1/ .

Trafiony, zatopiony jeśli chodzi o p. 1 z H-4 pokój narożny. 😜

Ale aż tak stary nie jestem, żeby pamiętać czasy projektowania Grota. Natomiast faktem jest, że znalazłem zachowaną część jego dokumentacji.

Najwięcej informacji zawarto w PKL tom 6 i w poniższej książeczce.

Była projektowana również wersja dwusilnikowa tego samolotu.

Z kolei odnosząc się do porównań z MiG 23/-27, to pamiętam jeszcze z lat 80-tych książeczkę w CBW (wówczas przy Alei Szucha w Warszawie), która przedstawiała niezrealizowane projekty Messerschmitta. I tam, wypisz, wymaluj, był projekt uderzająco podobny do tego samolotu. Należy pamiętać, że ZSRR uwięziło część pracowników biura Messerchmitta, więc może "towarzysze" coś 'zapożyczyli'.

20220403_115026[1].jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Wojtek59 napisał:

Należy pamiętać, że ZSRR uwięziło część pracowników biura Messerchmitta, więc może "towarzysze" coś 'zapożyczyli'.

Nie jest tajemnicą, że wszystkie zwycięskie mocarstwa chciały zdobyć osiągnięcia technologiczne III Rzeszy.

Nie tylko pozostały sprzęt, ale i zasoby ludzkie - doświadczonych inżynierów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może bardziej chodzi o MiG-15, mówisz że niemce projektowali coś na kształt 23/27 ?  Tata ,kolegi wzioł nas gnojków do hangaru gdzie stała makieta Iskry 22 ,również biała z czerwonymi akcentami. Najbardziej z tej wizyty zapamiętałem ..parawan za którym stała makieta, a jeszcze bardziej ciecia-strażnika z Mosinem i charakterystycznym smrodem cebuli. Jak to dziecku można łatwo zniszczyć psyche...

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, wuwumaster napisał:

Wznowione "Donaldy Zumbacha"

na pewno wznowione, a nie znalezione gdzieś w czeluściach magazynu u hurtownika?

Jeszcze kilka lat temu, u jednego z hurtowników, paczki publikacji Rossagraphu pałętały się po kątach - w tym m.in Donaldy...
A w stopce redakcyjnej cały czas te same namiary na wydawcę, nieaktualne od chyba dwunastu lat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to już nie wiem, ale grunt że można upolować dość poszukiwaną poblikacje, do tego cena raczej mocno okazyjna (ok 2 lata temu upolowałem w jakims antykwariacie za 30-40zl, było brać albo nie , więc wziąłem)

Dla tego tu wrzuciłem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wuwumaster napisał:

... grunt że można upolować dość poszukiwaną poblikacje, do tego cena raczej mocno okazyjna ...

Fakt - cena też "przedwieczna" (odpowiadająca w detalu aktualnej cenie hurtowej tego hurtownika u którego w magazynie kiedyś widziałem te paczki... - ma ten tytuł cały czas w swojej ofercie, więc paczki w magazynie też... ) - i do tego jeszcze kod ISBN w starym formacie, nie używanym od 2007 roku (10 a nie jak obecnie 13 cyfr)

2 godziny temu, wuwumaster napisał:

Dla tego tu wrzuciłem 

I to się chwali 🙂 - według strony MH wprowadzili sobie ten produkt do bazy we wrześniu 2021 a w styczniu tego roku mieli pierwszą, zapewne "kontrolną" dostawę (1 sztukę??), kolejną dostawę mieli w lutym i jak towar sprzedał im się w marcu, to teraz w kwietniu, wzięli kolejną sztukę - oczywiście to moje przypuszczenia na bazie tego co MH pokazuje u siebie w "historii dostępności".
Z tego, oraz z Twojej informacji

 

2 godziny temu, wuwumaster napisał:

ok 2 lata temu upolowałem w jakims antykwariacie ..., było brać albo nie , więc wziąłem)

wynika, że sklepy mają jednak dość skąpe informacje o tym czego szukają potencjalni klienci - albo, po prostu, nie chcą handlować "starociami"...
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.04.2022 o 11:49, gajowy z wąsami napisał:

Fakt - cena też "przedwieczna" (odpowiadająca w detalu aktualnej cenie hurtowej tego hurtownika u którego w magazynie kiedyś widziałem te paczki... - ma ten tytuł cały czas w swojej ofercie, więc paczki w magazynie też... ) - i do tego jeszcze kod ISBN w starym formacie, nie używanym od 2007 roku (10 a nie jak obecnie 13 cyfr)

Podana jest nawet data wydania: 2004

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieśmiało zapytam - czy może ktoś z Was nabył poniższą pozycję?

Ciekaw jestem co w środku...

W dniu 22.03.2022 o 20:55, kopernik napisał:

pkl.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Podobno sylwetki boczne...ale nie dopytywałem. Dopytałem . Tom 7 składa się z dwóch książek , 1 część plany tradycyjne czyli rzuty oraz 2 część te malowanki. Zamówiłem .

Edytowane przez em
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.