Skocz do zawartości

Challenger 2 TES Megatron 1/35 RFM


TAW

Rekomendowane odpowiedzi

Zapowiadałem więc się wywiązuję . Takiego kanciaka będę sobie teraz lepił.

ef25adc4fca264cec2d1bcfbd2cc9fc0.jpg

Na fali początkowego entuzjazmu po otwarciu nowego pudła postanowiłem pominąć parę kroków w instrukcji i po sklejeniu wanny z marszu wziąłem się za najbardziej pasjonujące rzeczy - zawieszenie i kółka.

0ee9aa41ac6a18d434e8ba05c3ecb6e9.jpg

Wszystko jak do tej pory składa się bezproblemowo. Koła mają w środku gumowe tulejki takie jak w produktach Tamiya i mocno siedzą w wahaczach, więc nie trzeba ich doraźnie przyklejać do przymiarki gąsienic :super:. Jedynie z dopasowaniem uchwytów osłon bocznych mogą wyjść później problemy bo "naprowadzacze" są tak cieniutko wyrysowane, że coś mogło się przesunąć. Ale tak naprawdę to żaden problem bo to miejsce będzie tak niewidoczne, że można będzie robić później nawet mocno inwazyjne poprawki.

Skoro na początek poszły "najfajniejsze" rzeczy to jeszcze przygotowałem sobie trzy szklaneczki. W jakiś wolny wieczór przygotuję sobie jeszcze czwartą z czymś innym i się nimi zajmę. No to za Królową :szampan1: i żeby sprawnie poszło.

983334d5600249d2d9ccae2d0f9cbc61.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bajka nie moja ale że na razie nie ma zakazu oglądania obcych bajek więc sobie popatrzę. Na razie najbardziej podobają mi się szklaneczki.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Endrju napisał:

Na razie najbardziej podobają mi się szklaneczki.

Takie szklaneczki zawsze dobrze się kojarzą :) Gąsek nie za bardzo lubię sklejać a w takim opakowaniu wyglądają bardziej zachęcająco, przez co liczę, że szybciej się na nie skuszę 🤪

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, bazylms napisał:

Będziesz dorabiał antypoślizgowe powierzchnie? 

Oglądałem kiedyś walkaround egzemplarza gdzie ta powierzchnia była praktycznie niewidoczna i dorabianie jej w skali wydawało mi się bez sensu. Jednak na zdjęciach innych pojazdów już coś tam widać. Zdecydowałem, że coś popróbuję w tym temacie i zamierzam to zrobić rozcieńczoną pastą Miga.

35 minut temu, Bzdura napisał:

Planujesz siatkę maskującą jak w oryginale czy będzie nieprawdziwek?

Próbowałem różnych materiałów i klejów, lakierów bezbarwnych żeby wykonać te maty i wychodzą za sztywno (a w paru miejscach trzeba je będzie pozaginać). Najbardziej obiecująco było z lakierem bezbarwnym ale po dwóch dniach próbnik pokazany poniżej się rozleciał. Roboty z tym dużo, efekt może wyjść różnie na skończonym modelu i strach, żeby to po jakimś czasie  nie puściło - będzie golas.

barracuda.jpg.f6181548fc733b7a86d6f4c9cab10be5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wykorzystałem gotową siatkę od AK i tak samo jak AFV jest to tylko siatka, którą trzeba dokleić do jakiejś maty żeby odwzorować to co jest w rzeczywistości. Najlepiej żeby ta mata była z przezroczystego materiału bo można wtedy ją dorysować do odpowiednich kształtów. Próbowałem z taśmą klejącą i koszulkami do segregatorów. Oba rozwiązania nie zdały egzaminu pod względem technicznym a i tak odbiegały by od rzeczywistego wyglądu. Na sam koniec byłby jeszcze problem z czystym przyklejeniem tego wyrobu do powierzchni pancerza i mogłoby się skończyć katastrofą na gotowym już modelu. Próbowałem ale okazało się to za trudne na moje umiejętności. Poza tym do samego końca nie mógłbym być pewny tego co wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Cześć,

Zmieszałem już zawartość czterech szklanek i została mi jedna... ale jaka 😉 Gąsienice super się składają - po obrobieniu elementów to tylko 2 godzinki samego sklejania i gotowe. Jakby ktoś poszukiwał ruchomych gąsek do swoich challengerów, które takich nie maja to te z RFM mogę śmiało polecić :super:

51560737f51b6ea6cbaf77d2394220ac.jpg

 

Skleiłem prawie wszystkie elementy tylnej płyty - zostało jeszcze mocowanie szpuli na kabel ale to na dalszym etapie instrukcji. Mimo, że nie wygląda, to trochę roboty z tym było bo ilość elementów naprawdę spora. Większości niestety nie będzie jednak widać bo osłony z krat będą skutecznie zasłaniać to miejsce 😞 Blaszki mi się trochę powyginały ale nie rozpaczam bo większości na szczęście nie będzie widać z w/w powodu :)

f480fad46831bfd65c35513919c92496.jpg

 

Zanim złączyłem górna płytę z wanną pobawiłem się w przeróbkę peryskopu kierowcy w stylu @x_bandit (zachowując oczywiście wszelkie proporcje dot umiejętności). Na tylnej ścianie za szkłem zabezpieczającym wkleiłem kawałek metalizowanego papieru kolorowego żeby odzwierciedlić peryskop ze zdjęcia wzorcowego.

78306ae9f7f84fdc3923fc004980bb6b.jpg

 

Porównując peryskop z innego zdjęcia brakowało mi jednak refleksów światła jakie daje sama szyba przed peryskopem wiec wsunąłem jeszcze za przezroczysty zestawowy element kawałek płyty DVD (fioletowa część) i przy odpowiednim padaniu światła udaje się uzyskać efekt podobny do tego na drugim zdjęciu wzorcowym + parę innych odcieni tęczy 😉 Wsunięcie płyty nie przesłoniło efektu papieru metalizowanego - w pierwszym kolażu zdjęć też jest umieszczona płyta, tylko natężenie i padanie światła się różni. Być może sztuka dla sztuki bo to będzie dość zacienione miejsce i zobaczymy jak finalnie wyjdzie ale chciałem sobie poeksperymentować i jestem całkiem zadowolony :)

af1587fb3ae02ec1a7f1ae72bd1c9efc.jpg

Zdjęcia wzorcowe wykorzystane jedynie w celu dyskusji.

Edytowane przez TAW
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.03.2021 o 18:25, TAW napisał:

Ja wykorzystałem gotową siatkę od AK i tak samo jak AFV jest to tylko siatka, którą trzeba dokleić do jakiejś maty żeby odwzorować to co jest w rzeczywistości. Najlepiej żeby ta mata była z przezroczystego materiału bo można wtedy ją dorysować do odpowiednich kształtów. Próbowałem z taśmą klejącą i koszulkami do segregatorów. Oba rozwiązania nie zdały egzaminu pod względem technicznym a i tak odbiegały by od rzeczywistego wyglądu. Na sam koniec byłby jeszcze problem z czystym przyklejeniem tego wyrobu do powierzchni pancerza i mogłoby się skończyć katastrofą na gotowym już modelu. Próbowałem ale okazało się to za trudne na moje umiejętności. Poza tym do samego końca nie mógłbym być pewny tego co wyjdzie.

Ale siatka AFV to de facto kalkomania. Producent podał 9 kroków jak ją zrobić.

Ja jeszcze nie próbowałem, ale na pierwszy rzut oka to nic trudnego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, martinello napisał:

Ja jeszcze nie próbowałem, ale na pierwszy rzut oka to nic trudnego...

Samo zastosowanie siatki to zapewne nic trudnego. Na tym Challengerze ta siatka jest wykrojona pod rozmiar maty i do niej przyklejona a następnie ta mata dolega do pancerza prawdopodobnie na magnesach. Maty nachodzą na siebie lub w innych miejscach prawie do siebie dolegają. Problem byłby z równiutkim przycięciem tak wykonanych mat i równym ułożeniem na modelu (w niektórych miejscach są zagięte). Dlatego na moim modelu te maty oczywiście będą... ale ściągnięte 🤪 Kiedyś je muszą ściągać albo wymieniać, więc taki nieprawdziwy to on też wcale nie będzie 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co tak patrzę na ten peryskop i wydaje mi się, że ciekawiej wygląda opcja 1. Refleksy uzyskasz jeśli odwrotnie wkleisz szkiełko (wewnętrzną stroną płyty na zewnątrz :) ). Sprawdź na kawałku płyty pod lampką, inna strona inny efekt. Chyba gdzieś już o tym pisałem :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, x_bandit napisał:

Wiesz co tak patrzę na ten peryskop i wydaje mi się, że ciekawiej wygląda opcja 1.

No to fajnie bo ta opcja pojawia się w 90% przypadków jak się spojrzy na model. Drugi efekt refleksów zaistnieje jak dostanie trochę lepsze światło i popatrzy się pod odpowiednim kątem. Tak na szybko strzeliłem jeszcze jedno zdjęcie z zasłonięta górą ( tyle mniej więcej będzie zasłaniać wieża skierowana na wprost) i z o wiele gorszym światłem z głębi pokoju z sufitu i wciąż widać lśnienie peryskopu. Coś z tego jednak będzie :banan:

IMG20210323182315.jpg.b739b34e1d017d2bd6b3eb0f5d883da9.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnie antypoślizgowe na całym kadłubie położone. Z mojego riserczu wyszło mi, że dodatkowa płyta na przodzie nie miała antypoślizgów i tak zostawiam. A teraz ogólny zarys i parę zbliżeń na fakturę.

9415d5128e707ee438f75c36fae93ecd.jpg

 

bdeb6b4a4b3b1f54a0d494c5d0f1cad5.jpg

 

fbeba11886af6f60b7b87a4d2c29ed30.jpg

 

c8926e29c4129fee0625cf890c06124c.jpg

 

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki ale ciężko napisać że to farba, pasta może inny szuwaks, czy szybko schnie.  Samo zdjęcie nic mi nie powiedzało to się  zapytałem ,ale przepraszam że czas zabrałem taki laik ze mnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie sami laicy jak widzę... Jestem więc wśród swoich :D. Ale jako laik z pewnym już doświadczeniem z tym specyfikiem napiszę jak szła walka żeby rozwiać pewne wątpliwości.

Jest to lepka średnio gęsta pasta. Zasycha bardzo szybko. Zanim przyjdzie co do czego radzę poćwiczyć gdzieś na boku bo trzeba to po prostu wyczuć. Zdjęcia promujące produkt sugerują nakładanie pędzlem, jednak stwierdziłem, że w tym modelu mi się to nie sprawdzi. Pędzlowanie zostawia po sobie wyraźne niepożądane smugi. Dopiero druga lub nawet trzecia warstwa daje ok efekt. Z tego też powodu rośnie grubość samej powłoki. Ja chciałem tu zachować spawy na łączniu poszczególnych paneli i maskowałem je taśmą raz z jednej raz z drugiej strony i paciałem za pomocą gąbki z minimalną ilością pasty (miejscami widać prześwitujący plastik bo zależało mi na jak najcieńszej warstwy) w dwóch krokach po podeschnięciu pierwszej warstwy (ok 3 minuty). Przy pędzlowaniu paru warstw miałbym pokaźny schodek przy krawędzi antypoślizgu. Specyfik zasycha bardzo szybko więc trzeba się spieszyć z formowaniem struktury bo zbyt długie zabawy gąbką powodują powstawanie grudek. Z tego samego powodu trzeba też często zmieniać gąbkę bo na niej też te resztki zasychają i efekt nie będzie długo powtarzalny. Pisali w pewnych miejscach, że produkt jest "acrylic" i można go zmywać i korygować wodą. Można, ale na bardzo wczesnym etapie zasychania(czyli dla mnie zdecydowanie zbyt szybko), poza tym woda z pędzla podchodzi na okolice i już zmienia konsystencję zasychającego produktu. Sugeruję odczekać około 5 minut i nadmiar z niepożądanych miejsc wyskrobać wykałaczką (na drugi dzień też daje radę). Tak skrobałem właśnie dekielki i okolice, żeby zachować detal w tym miejscu. Po zaschnięciu powłoka jest nie do ruszenia przez wodę (jakby co to MLT itp. działa :cool:). Twardość powłoki po zaschnięciu jest bardzo dobra i dobrze przykleja się do powierzchni - bez wyraźnej intencji nic się jej nie stanie. Trzeba się dopiero wbić czym spiczastym w jej środek i zacząć skrobać to będzie schodzić. Podsumowując: ten wynalazek daje radę jak się już z nim oswoić. Nie mam doświadczenia z żadnym innym podobnym specyfikiem żeby porównać ale skoro mi, któremu pierwszy raz przyszło robić powierzchnie antypoślizgowe i jakoś to wyszło to i wam zapewne wyjdzie.

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie elementy kadłuba/wanny posklejane.

adcd0a1515a58d49075aa956b2b5088b.jpg

 

Na pierwszy rzut oka prawie bez zmian. Głównie mało zauważalne ale dość czasochłonne szczególiki (np 16 zawiasów i 14 uchwytów na płycie silnikowej).

9269430928f8630bf5044f16c7d02a94.jpg

 

Model jak narazie składa się bardzo dobrze - szpachli brak. Wszystko pasuje jak w Tamiya, jedynie rozdrobnienie części ich obróbka spowalnia trochę budowę. Jedynie co dodałem od siebie to przewody do lamp przednich, które inaczej niż w standardowym Challangerze nie są na sztywno przymocowane do pancerza i luźno sobie zwisają. Podzczas przegladania zdjęć TESa zobaczyłem, że producent zapomniał o dwóch śrubach zaznaczonych na zdjęciu. Miejsce dość dobrze wyeksponowane wiec zdecydowałem się dorobić.

5ff1cdc703d55d0def37bd437dc54c72.jpg

*Zdjęcie wykorzystane jedynie w celu dyskusji.

 

Przy okazji wesołych i przede wszystkim zdrowych świąt dla ekipy z forum :szampan1:

Edytowane przez TAW
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.