Skocz do zawartości

Wybór aerografu


rom789

Rekomendowane odpowiedzi

32 minuty temu, rom789 napisał:

Po ćwiczeniach z 4 chińczykami dojrzałem do "normalnego" sprzętu - mój wybór to AEROGRAF HARDER & STEENBECK ULTRA 2w1 albo Aerograf Iwata NEO CN grawitacyjny 0,35mm GRAVITY

Poproszę o doradztwo...

Ja mam taki:

https://agtom.eu/aerografy/310461-aerograf-harder-steenbeck-infinity-solo-4039868005212.html

big_Infinty_Cr.gif?lm=1594900291

Iwatę też mam, używam jej głównie do podkładów i lakierów bezbarwnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Ultrę. Zalety - cena niższa, niż Infinity (choć pewnie kosztem jakości), bardzo proste rozkładanie i składanie, co znacznie ułatwia czyszczenie, żadnych tam odkręcań, kluczyków i urwanych głowic. Wady - mały pojemnik, bez pokrywki (można dokupić). Jestem zadowolony, na obecnym etapie zabawy w modelarstwo wystarcza mi za rozsądną cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, zaruk napisał:

Wady - mały pojemnik, bez pokrywki

Ultra ma wymienne pojemniki, mniejszy i większy. 

 

Ja osobiście jestem zadowolony z ultra. Polecam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Pozwolę sobie odświeżyć temat i podpiąć.

Pierwszy aerograf. Tak wiem,pytanie milionowe... ( wybaczcie).

Do wydania mam ok. Sześciu stòwek. Uwagę skupiłem na dwòch markowych lecz prostych sprzętach.

1 HP-CR 0.3

2 Evolution 0.2

Pierwszy kusi ową legendarną jakością i trwałością. Do tego uniwersalna 0.3. Minusami wydają mi się wkręcana dysza, trochę się obawiam że popsuję a wiadomo że ceny części przyprawiają o bòl głowy.

Drugi wydaje się łatwiejszy w czyszczeniu,bez obawy o ukręcenie tejże dyszy. Tańszy o stòwkę,tańsze części.

Niestety 0.2 i mniejsza (tak wyczytałem) trwałość.

Doradźcie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkładana dysza jest znacząco większa, co powoduje łatwiejsze zbieranie się zaschniętej farby wewnątrz. Co prowadzi do konieczności częstszego czyszczenia samej dyszy. Wkręcana dysza japońskich aero bardzo rzadko (niemal wyjątkowo) wymaga wykręcenia. Przy stosowaniu farb "rozpuszczalnikowych" przedmuchanie płynem do czyszczenia wystarcza. Choć może się zdarzyć, że po pewnym czasie kłaczki z wacików, ręcznika, kurz ze zbiornika itp mogą zebrać się w dyszy i trzeba ją wykręcić do przetkania. 

Edytowane przez HKK
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Mariusz45 napisał:

Pozwolę sobie odświeżyć temat i podpiąć.

Pierwszy aerograf. Tak wiem,pytanie milionowe... ( wybaczcie).

Do wydania mam ok. Sześciu stòwek. Uwagę skupiłem na dwòch markowych lecz prostych sprzętach.

1 HP-CR 0.3

2 Evolution 0.2

Pierwszy kusi ową legendarną jakością i trwałością. Do tego uniwersalna 0.3. Minusami wydają mi się wkręcana dysza, trochę się obawiam że popsuję a wiadomo że ceny części przyprawiają o bòl głowy.

Drugi wydaje się łatwiejszy w czyszczeniu,bez obawy o ukręcenie tejże dyszy. Tańszy o stòwkę,tańsze części.

Niestety 0.2 i mniejsza (tak wyczytałem) trwałość.

Doradźcie.

 

Może to Ci trochę pomoże :

 

Mam teraz ps 274 0,3. H&S ultrę 2.0 używam już chyba ze 2 lata jak nie lepiej. Idzie do mnie Iwata HP-C plus (też 0.3).  To sprzęt pewnie deko niżej niż Twoje propozycje, ale zasady będą te same.

 

1. Mit o wkręcanej dyszy - nie wiem jak można to popsuć to po pierwsze. Po drugie dyszy się raczej nie odkręca. Generalnie aero płuczesz porządnie i jest OK, szczególnie przy dyszy 0,3. Mniejsza potrafi się zapchać jak zalejesz błotem, albo poskąpisz LT. Raczej nieczęsto się to zdarza.

2. Generalnie j/w, czyścisz przepłukując. Jak odstawiasz na dłużej warto wlać kilka krople LT co jakiś czas, żeby nic nie zaschło.

 

Ultrę zostawiłem sobie dokupując dyszę 0,6 do lakierów. Przesiadka na PS to inny świat - lepsza praca spustu, większa kontrola mimo teoretycznie większej dyszy. Zobaczymy jak przyjedzie Iwata, ale do H&S nieprędko wrócę. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Po pierwsze jak będziesz kupował w Fine art to Evolutiona możesz zamówić z dowolną z trzech dysz ( 0,2; 0,4 lub 0,6) - przynajmniej tak było kiedyś;

Po drugie wielkości dyszy się tak bardzo nie sugeruj: 0,2 lub 0,3 to właściwie to samo.

Poza tym jednak wziąłbym Iwata (np w tym sklepie trochę taniej:

https://www.aerograf-fengda.pl/pl/p/Airbrush-IWATA-R-4503-Revolution-HP-CR3-0%2C3-mm/6826

 

ale jednak sugeruję trochę inny model:

https://www.aerograf-fengda.pl/pl/p/Airbrush-IWATA-ECL-4500-Eclipse-HP-CS-0%2C35-mm/6807

 

Kolega HKK dobrze prawi: japońskie aero są wykonane znacznie lepiej.

 

Ale najważniejsze są odpowiednie farby:

- nie lać do aero błota typu Valejo i AK

- dobrze rozcieńczone Tamiya, Gunze lub pomarańczowa Hataka to gwarancja sprawnej pracy i braku problemów przy czyszczeniu.

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Tomek1124 napisał:

Witam,

Po pierwsze jak będziesz kupował w Fine art to Evolutiona możesz zamówić z dowolną z trzech dysz ( 0,2; 0,4 lub 0,6) - przynajmniej tak było kiedyś;

Po drugie wielkości dyszy się tak bardzo nie sugeruj: 0,2 lub 0,3 to właściwie to samo.

Poza tym jednak wziąłbym Iwata (np w tym sklepie trochę taniej:

https://www.aerograf-fengda.pl/pl/p/Airbrush-IWATA-R-4503-Revolution-HP-CR3-0%2C3-mm/6826

 

ale jednak sugeruję trochę inny model:

https://www.aerograf-fengda.pl/pl/p/Airbrush-IWATA-ECL-4500-Eclipse-HP-CS-0%2C35-mm/6807

 

Kolega HKK dobrze prawi: japońskie aero są wykonane znacznie lepiej.

 

Ale najważniejsze są odpowiednie farby:

- nie lać do aero błota typu Valejo i AK

- dobrze rozcieńczone Tamiya, Gunze lub pomarańczowa Hataka to gwarancja sprawnej pracy i braku problemów przy czyszczeniu.

 

Muszę przyznać że "namieszałeś"mi trochę.

W Fine-art ten model ponad tysiaka🤔

 Nawet w tej cenie z linku trochę jednak ponad mòj budżet... 

Edytowane przez Mariusz45
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź Procona z Japonii, z wysyłką wyjdzie ok 500 PLN.

 

https://www.amiami.com/eng/detail/?gcode=TOL-0452

 

PS-289 jest bardzo uniwersalny. Mam 3 Procony, a z tego korzystam 90% czasu. Można malować zarówno detale jak i większe powierzchnie.

 

Ukręcanie dyszy to jakiś mit, jak ktoś nie potrafi dyszy w aerografie odkręcić i przykręcić, to modelarstwem tym bardziej nie powinien się zajmować.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta droższa Iwata Eclipse ma dyszę wkładaną (dużą) i to jedyny plus dodatni względem pozostałych, oczywiście jeśli ktoś takiego rozwiązania potrzebuje, ale w tych pieniądzach masz jw PS-289 a w nim zaworek MAC (meega przydatny) a także możliwość wykręcania dyszy z całą głowicą, co dla bojących się jej ukręcenia jest bezpieczną opcją 😁

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chcesz Procona z Japonii to jest za 394.35zł z dostawą na Amazonie Japońskim dostawa w 3 dni DHL. Przynajmniej nie płacisz cła i vatu jak przy innych japońskich sklepach. A dlaczego nie płacisz vatu i cła? Bo ja sprawdzałem i moge Polecić .

image.thumb.png.108e17e147f0aef1532fb7243fbeec2a.png

Edytowane przez DamianosPL
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS-289 używam do wszystkiego. Stosunkowo często muszę wykręcać dyszę, bo robi mi się filcowy kłaczek. Nie wiem jak można uszkodzić dyszę wykręcając lub wkręcając ją. Pewnie trzeba zastosować wkrętarkę udarową. Dodatkowy plus to zaworek MAC- regulację ciśnienia masz pod ręką. Swojego kupiłem w amiami, dawno to było, ale bez problemów wszystko. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, giberes napisał:

Stosunkowo często muszę wykręcać dyszę, bo robi mi się filcowy kłaczek

Odkąd przestałem dłubać w zbiorniku uchogrzebem i nie wystawiam aero z otwartym zbiornikiem na działanie kurzu, problem jakby zniknął.  A PS-289 owszem, super aero. Kiedyś używałem do wszystkiego, teraz jakby mniej, bo łapa mi sie szybko męczy. Wolę mniejsze i lżejsze aerografy. 

Edytowane przez HKK
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Mariusz45 napisał:

Skłaniam się w stronę Iwaty. Ps-289 chyba za ciężki i nieporęczny.

PS-289 to pod każdym względem aerograf wyższej klasy niz Iwata Revolution. Dopiero Iwata HP-CH jest równorzedny choć nieco lżejszy. A co do wymiarów Procon-a, to wszystko zależy od indywidualnych preferencji oraz wielkości dłoni. Wielu użytkownikom ten rozmiar i waga całkowicie odpowiadają. Jak dla mnie, obecność zaworka MAC jest absolutnie kluczowa dla wygody pracy. Zaworek na szybkozłączce daje radę, ale to mimo wszystko gorsze rozwiązanie niż wbudowany.

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, HKK napisał:

PS-289 to pod każdym względem aerograf wyższej klasy niz Iwata Revolution. Dopiero Iwata HP-CH jest równorzedny choć nieco lżejszy. A co do wymiarów Procon-a, to wszystko zależy od indywidualnych preferencji oraz wielkości dłoni. Wielu użytkownikom ten rozmiar i waga całkowicie odpowiadają. Jak dla mnie, obecność zaworka MAC jest absolutnie kluczowa dla wygody pracy. Zaworek na szybkozłączce daje radę, ale to mimo wszystko gorsze rozwiązanie niż wbudowany.

Jako osoba zupełnie zielona w temacie muszę opierać swòj wybór na waszych radach i opiniach. Tak jak napisałem chciałbym sprzęt markowy .Oglądałem sporo testów na YouTube i PS jest sporym sprzętem. Iwata chyba poręczniejsza. Kluczowa jest też cena.  Procon jest w Polsce droższy a z Japonii najzwyczajniej nie chcę kupować. W razie jakiejś obsuwy mam na miejscu gwaranta i możliwości zwrotu,wymiany itd. 

Przemyślę jeszcze temat i przedyskutuję kwestię kosztów z domowym ministrem finansów i może uda się podwyższyć pròg cenowy😏.

Pòki co temat cały czas otwarty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Mariusz45 napisał:

z Japonii najzwyczajniej nie chcę kupować. W razie jakiejś obsuwy mam na miejscu gwaranta i możliwości zwrotu,wymiany itd. 

Nie ma to w praktyce żadnego znaczenia. Prawdopodobieństwo, że przyślą Ci sprzęt od razu uszkodzony, jest niemal zerowe. A wtedy i tak masz gwarancję zwrotu kasy - np. płacąc Pay-Palem. Aerograf nie ma w zasadzie szans zepsuć się sam z siebie na skutek jakiejś ukrytej wady. Każde jego uszkodzenie będzie skutkiem nieprawidłowej obsługi, więc i tak nie podlega gwarancji.  A dostępność serwisu i części zamiennych w Polsce jest pełna.

A to, czy dany typ aerografu leży Ci wygodnie w ręce, i tak można stwierdzić dopiero po wypróbowaniu.

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, HKK napisał:

Nie ma to w praktyce żadnego znaczenia. Prawdopodobieństwo, że przyślą Ci sprzęt od razu uszkodzony, jest niemal zerowe. A wtedy i tak masz gwarancję zwrotu kasy - np. płacąc Pay-Palem. Aerograf nie ma w zasadzie szans zepsuć się sam z siebie na skutek jakiejś ukrytej wady. Każde jego uszkodzenie będzie skutkiem nieprawidłowej obsługi, więc i tak nie podlega gwarancji.  A dostępność serwisu i części zamiennych w Polsce jest pełna.

Rozumiem.

A ile trzeba czekać na przesyłkę?

I jeszcze jedno pytanie:

Patrzyłem też na Infiniti. Ta precyzyjna regulacja plamki wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla początkującego. Czy ten aero jest wart tej kasy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Mariusz45 napisał:

Patrzyłem też na Infiniti. Ta precyzyjna regulacja plamki wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla początkującego. Czy ten aero jest wart tej kasy?

Wg mnie nie jest wart. Taka regulacja plamki jest niemal w każdym aero, łacznie z PS. W infinity jest dodatkowo mechanizm umożliwiający wyłączanie i włączanie blokady. Gadżet. Na dodatek, dysze HS zawsze sprawiały kłopoty. Nie wiem jak jest teraz. Generalnie - stosunek ceny do parametrów jest wg. mnie kiepski. Brak zaworu MAC i watpliwa jakość dysz mocno tu rzutują.

Edytowane przez HKK
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.