Skocz do zawartości

BM-21 GRAD Wojsko Polskie (1:35 Trumpeter)


TAW

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety warsztatu nie będzie bo nie mam kompletnie czasu , a na to co robię staram się wyrywać jakiś czas w ciągu dnia:? , ale spokojnie to jest egzemplarz prototypowy, dopiero następny będzie taki jak powinien być :D a że  mam w planie zbudowanie  6-ciu różnych  wersji zabudowy Urala czyli  radiolinii R 412  ( najbardziej zaawansowana łącznie z antenami ) żurawia 9T31M ( kompletne rysunki wykonawcze  w skali1/35 i rozpisane materiały) radaru pogodowego MRK1 ( zdjęcia, brak anteny ) pojazdu 2T6 - pojazd załadowczy do Kruga (rysunki, brak rakiety:cry: ) pojazdu dowodzenia opl. MRK 1 ( rysunki) wszystkie LWP i  2L22Parol urządzenie  "swój-obcy" (rysunki) i cysterna ATZ 5 (rysunki) NVA NRD,  a razem ze skrzyniowym i katiuszą to 7 także  na pewno będzie opracowana waloryzacja, jakby coś teges.  Dobrze że ICM się zlitował i wydał osobno zabudowy KUNG to wiele uprościło nb. ta zabudowa świetnie pasuje do ramy tego Urala i  nic nie trzeba przerabiać:mrgreen:. Uhh ale się rozpisałem nie na temat, bardzo przepraszam. Pozdr. A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszły oleje. Biedronka i kurzenie. Jak to sobie przeschnie to dojdzie jeszcze wash punkowy żeby wyciągnąć parę szczegółów. Zdjęć trochę będzie bo na niektórych efekty są ledwo widoczne bo wciąż się mocno błyszczy. Tylko na kołach dosyć wyraźnie widać te oleje bo tam błyszczącego nie było.

69e0bf862d3c63330e09f177edc1e284.jpg

 

5538a55b74f6511e0311fec910d52b6a.jpg

 

d8b1f8e202312067d42f7606694c7967.jpg

 

89c1747f6651a50081f3a833b62b9de8.jpg

 

c9dae87e006c238f4bd368bff7a37254.jpg

 

870be8c6f01979a94be75f57622c1985.jpg

 

516598c97a3db181dc2a6aee965b8da6.jpg

  • Like 10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

U mnie w jednostce mało co jeździli więc srebrzanka była i to taka bardziej w kolor amelinium :D bardziej jasny bym dał , i jeszcze jedno -farby jakimi malowano były delikanie mówiąc "różne"- od pełnego matu (czarny) półbłyszczący (zieleń) i półmat (brąz) podajże z palety PKP 😉
Oglądam dalej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Greif napisał:

U mnie w jednostce mało co jeździli więc srebrzanka była i to taka bardziej w kolor amelinium :D bardziej jasny bym dał

Malowałem go kolorem titanium (jako srebrzanka z lekkim kurzowym nalotem) i na to mgiełka z rotbraun jako rdzawe wypryski. Jaśniejszego właśnie nie chcę, bo to by była jak nówka sztuka a teraz po ciemnym washu wygląda jeszcze na lekko przepalony i trochę brudny a weatheringu już na nim nie będę robił. Inaczej to wszystko wygląda jak pokazuje się osobno w pełnej lampie, a jak siądzie na właściwym miejscu to się powinien dobrze wtopić w otoczenie.

Co do palety PKP - Hataka powinna się tym zainteresować. PKP for modern Polish AFV :D Za to właśnie lubię naszą dzielną armię pod względem modelarskim - czym nie pomalujesz to będzie ok, no i każdy kamuflaż może być niepowtarzalny 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Doszedł wash punktowy, udało się wydobyć dzięki temu parę drobiazgów. Z samym washem miałem problem bo pigment strasznie mi się "brylił". Gotowiec z AK już mi się chyba przestarzał bo nigdy nie miałem z nim takich problemów a nie miałem żadnej farby olejnej w odpowiednim kolorze żeby sobie zrobić samemu. Przez to musiałem w wielu miejscach podziałać mocniej white spirytem i pozmywałem punktowo wcześniejszy weathering i musiałem go odtwarzać. Wyszło o wiele bardziej wyraźniej i cały wypłowiał mocniej niż wcześniej i powiem szczerze, że taki mi się teraz bardziej podoba. Z powodu problemów z washem do podkreślania wielu szczegółów ratowałem się zwykłym ołówkiem i to tak naprawdę ta metoda zrobiła tu większość roboty. Naprawdę polecam do podkreślania przetłoczeń niewiele wystających ponad płaską powierzchnię przez pocieranie boczną krawędzią dobrze naostrzonego ołówka - wychodzi o wiele bardziej wyraźniej i równo niż wash. Według mnie taki będzie już ostateczny wygląd weatheringu góry.

90b3d26222029445fc58a9d3b37fe9d3.jpg

 

7c5c83454f2b7f08e9e0fa284815dcb6.jpg

 

d78d498822e11ff0f06397b3b2475d3a.jpg

 

W pierwszym etapie brudzenia kół poszły ich środki. Teraz dodałem dosyfiłem okolice bieżników i pogłębiłem weathering środków żeby koła nadążały z mocniejszym brudzeniem samego pojazdu. Wygląd też już raczej ostateczny, tylko jeszcze lakier mat.

34fc0f3347b9f81a76027f3c8164995b.jpg

 

Chłodnica dostała wash w środku a ranty przetarte pigmentem dark steel i zgaszone potem mocno rozcieńczonym washem. Też już myślę, że więcej nic nie trzeba będzie robić w tym obszarze.

f002d58ee90b42127216e2fd2ef8aa5c.jpg

 

Model idzie do zabezpieczenia lakierem matowym, żebym mógł go sobie bezkarnie wywrócić do góry nagami i zabrać się za brudzenie spodu.

Edytowane przez TAW
  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabezpieczyłem Grada lakierem matowym i pobrudziłem spód. Wersja brudzenia typu stare zaschnięte błoto i kurz zrobione minimalistyczną metodą: błotko akrylowe dla tekstury + suche pigmenty. Koła zasłonią dużą cześć tych powierzchni a dodatkowo położą jeszcze cień więc nie stosowałem tu dużo siuwaksów i efektów bo znaczna większość będzie niedostrzegalna.

24a615d54fd4bdd01f7146e7eba8b1eb.jpg

 

80922d86aaeacd2251a98dc1e06122b3.jpg

 

Teraz właściwie zostało tylko pomalować wszystkie drobiazgi i osadzić to na modelu.

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zanim poskładam dziada do kupy to ulepiłem sobie "wystrzał" z wyrzutni z waty na drucianym rusztowaniu. Wata jest wstępnie usztywniona super mocnym lakierem do włosów 5+ żeby mi nie latała za bardzo podczas malowania. Zamierzam to malować mocno rozcieńczonymi clearami Tamiya na bardzo niskim ciśnieniu. Będę wdzięczny za wszelkie porady osób, które malowały takie efekty🔥  na wacie. Oj czuję, że będzie ciężko ale trzeba chociaż spróbować, żeby potem z czystym sumieniem powiedzieć, że się nie dało 🤪 Jakby co to wszystko jest łatwo zdejmowalne i będę się mógł bez problemu wycofać z tego pomysłu.

9d025cff374707eb1ff7c7c603f55f9c.jpg

 

0c0c73346857f176038c717e727cf999.jpg

 

4ec4b378c496d1ebfdd7298401c1f538.jpg

 

Edytowane przez TAW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malowałem kiedyś kurz z waty, w zasadzie żaden wielki problem, psikasz normlnie jak model. Ważne żeby nie przedobrzyć, lepiej malować na 2-3 razy niż raz przesadzić bo wtedy włókna będą zbyt widoczne. 

Trzeba było zapakować jakieś ledy do środka 😉

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady i trochę otuchy. Właśnie tego się obawiam, że jak za dużo farby pójdzie to się zrobi breja, a żeby to jakoś sensownie i płomiennie wyglądało to na pewno jakieś poprawki w malowaniu będę musiał robić. Już po lakierze do włosów zepsułem dwa pióropusze za wyrzutnią ale to żaden problem ukręcić nowy. Natomiast ten płomień za rakietą to musi wyjść od pierwszego strzała bo przy nim to już dużo więcej roboty, no i nie mam już żadnego pręta przezroczystego. Chyba zrobię sobie jeszcze dwa fajerbole za wyrzutnią i będę na nich robił pierwsze próby. Najwyżej nie wyjdzie i trudno... Co do LEDów to dają znakomity efekt ale i za późno o tym strzelaniu pomyślałem i konstrukcja też wydaje mi się dość niewdzięczna żeby tam to wszystko poupychać żeby nie było widać. Wiem, wiem, wymówki... 😉

Edytowane przez TAW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziałałem :pompki:

Poszły Tamije clear yellow i clear orange, miejscowo białe prześwity niezamalowywane. Z dalsza uważam, że całkiem nieźle.

a404356b290119c3d709d8b30d72d96e.jpg

 

57fad0c71c5946b89679d066711970db.jpg

 

84935b56783db4c6ccc1506a937a9771.jpg

 

Z bliższa... Wiadomo, włókna bardziej wyraźne ale myślę, że jeszcze w granicach dopuszczalności.

2d1a0b50a5071b61447cc5d9e7befe09.jpg

 

Ogólnie jestem zadowolony z tego jak to wyszło biorąc pod uwagę, że najprawdopodobniej miało to nie wyjść wcale i skłaniam się żeby ten wystrzał ostatecznie "zamontować". No ale "twórca" zawsze ma trochę ten obiektywizm zaburzony więc potrzebuję oceny chłodnym okiem. Strzelać w galerii czy nie strzelać?

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Evilu :) Właśnie o ten realizm się trochę bałem bo bez LEDów nie ma tej poświaty wokół płomienia i może trochę wygląda ten płomień Warhammerowo. Nie żebym coś miał do figurek fantasy ale to zupełnie inny styl. No ale jak taki dioramowiec mówi, że będzie ok to powinno być ok 😉 Coraz bardziej się ku temu skłaniam. Włókiem nie będę już niczym moczył bo dopiero może być z tym jazda. Już się przekonałem jak dałem za dużo lakieru do włosów na egzemplarzu próbnym. Teraz od wszystkiego co wilgotne wolałbym jak najdalej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynie co wymyśliłem to oderwałem końcówkę płomienia za wyrzutnią bo zbyt spiczasta była jak miotła czarownicy. Teraz płomień jest jakby bardziej zwarty. Zmiana niewielka ale jak na tę chwilę nic lepszego nie wykombinuję.

Na górze przed a na dole po poprawce.

5a43b206b106e1f4a7046ea1195faff9.jpg

 

Ogólnie wzorowałem się głównie na tych zdjęciach i wyszedł mi taki zlepek wszystkich z nich. Jedyne malowanie jakie mógłbym uzyskać samą farbą bez lampek to to z prawego dolnego rogu (płomień za wyrzutnią) i  stąd też wziął się pomysł na taki trochę postrzępiony ten płomień bo im sięcej nierówności tym łatwiej mi to było ubrać w kolory.

*Zdjęcia zamieszczone jedynie w celu dyskusji.

2b91a30430dade09df07e6f2746a596b.jpg

 

1 godzinę temu, halset napisał:

Zrobiłbym więcej dymu bo tak jak piszesz, wygląda trochę warhammerowo.

Samo dołożenie dymu nic mi nie da bo bez lampek nie uzyskam odpowiedniej poświaty a płomień rozrośnie mi się do jeszcze większych rozmiarów a już jest na granicy akceptowalności (przynajmniej jak dla mnie). A niech sobie będzie trochę fantasy... Dam go w sumie, bo jak nie teraz to nie wiem czy kiedyś się jeszcze zabiorę za taki pojazd. Oby tylko galeria przeszła w dziale pojazdów wojskowych a nie sci-fi  :szczerbol:🔥

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.