Skocz do zawartości

Co lata/spada nad Ukrainą


giberes

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, JJ62 napisał:

To może podasz podobny przypadek prowadzenia wojny przez wojska USA.

Tak skutki nalotu na jedną z wietnamskich szkół w lutym 1966 roku opisywał dwudziestoczteroletni nauczyciel Thai Van Nham:

Części ubrania, książki, meble latały tak wysoko, że wszyscy w okolicy wiedzieli, iż szkoła została zbombardowana. Uczniowie byli porozrywani na kawałki. Wielu przysypała ziemia. […] Ciała dzieci wystawały częściami z ziemi. Znajdowaliśmy głowy w odległości dwudziestu jardów. Wnętrzności były rozrzucone wszędzie. […] Dzieci zostały wciśnięte w ściany rowu przeciwlotniczego. Rowy były wypełnione krwią. Dzieci przyciskały kurczowo do piersi swoje książki, poplamione krwią i atramentem. Niektóre ledwo mogły mówić. Potem z ust buchnęła im krew. Zmarły wskutek odniesienia obrażeń wewnętrznych.

 

żródło:

https://ciekawostkihistoryczne.pl/2019/03/23/najwieksze-zbrodnie-amerykanow-w-wietnamie/

 

Wielka Brytania oskarżona o tuszowanie zbrodni wojennych. "Mordowali dzieci"

Rząd i armia Wielkiej Brytanii zostały oskarżone o ukrywanie mordowania ludności cywilnej w Afganistanie i Iraku. 11 detektywów twierdzi, że odnalazło dowody okrutnych zbrodni wojennych, które dotyczą m.in. "mordowania dzieci i torturowania cywilów".

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii stwierdziło, że zarzuty są bezpodstawne. Detektywi twierdzą jednak, że brytyjscy żołnierze dopuścili się 52 nielegalnych zabójstw i nie ponieśli za nie odpowiedzialności. Wśród ofiar były dzieci.

żródło:

https://www.o2.pl/artykul/wielka-brytania-oskarzona-o-tuszowanie-zbrodni-wojennych-mordowali-dzieci-6447033024489089a

 

 

 

Francuskie zbrodnie w wojnie o niepodległość Algierii

Historycy szacują, że "bitwa o Algier" pochłonęła trzy tysiące ofiar. Przez sale tortur przeszły wszakże dziesiątki tysięcy ludzi. Obok bicia, gwałtów i podtapiania, żołnierze bardzo często sięgali po rażenie prądem i podpalanie. Wielu ludzi nie przetrwało przesłuchań; ich ciała zrzucano do morza z pokładów samolotów (gdy okazało się, że zwłoki unoszą się na wodzie, zaczęto do nich przywiązywać balast). "Odwiedzając areszty, widziałem na części zatrzymanych głębokie znamiona okrucieństwa i tortur, których osobiście zaznałem w lochach gestapo" - pisał w liście rezygnacyjnym szef algierskiej policji i weteran II wojny światowej Paul Teitgen.

 

żródło:

https://opinie.wp.pl/francuskie-zbrodnie-w-wojnie-o-niepodleglosc-algierii-6126018594641537a

 

Edytowane przez abtb
  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze a propos wojsk USA...

 

Z nowszych przykładów można podać dyskusję którą czytałem podczas drugiej wojny w Iraku, kiedy to jeden z amerykańskich weteranów wspominał jak to na jednej z irackich ulic ktoś do nich strzelał, więc zamiast mozolnie czyścić dom po domu i ryzykować życiem ludzi (prawdziwych ludzi! a nie takich biednych i czerniawych) to puścili MICLICa wzdłuż ulicy i już nie było problemu (ani ulicy też). Jak to czytałem, to pomyślałem sobie - a potem się dziwicie, że was nie lubią...

 

Albo jak kilka lat temu zablokowali na pół dnia całą Wrześnię bo nie poradzili sobie z prowadzeniem ciężarówek (to a propos inteligencji i finezji poszczególnych narodów).

 

A jak nasi walnęli z moździerza kasetówkę na wieś w Afganistanie to też nie zdobyliśmy nowych przyjaciół, prawda?

 

Oczywiście można mówić: u nas to był raz, tam dziesięć razy a u ruskich to sto albo i więcej, ale to wszystko bez sensu wobec śmierci, zwłaszcza w przypadku ludzi, których nikt nie pytał, czy mieli by ochotę wziąć udział w działaniach wojennych. Moim zdaniem należy pamiętać o odpowiedzialności tych, którzy podejmują decyzję i wysyłają armię, żeby robiła to do czego jest stworzona - siała śmierć i zniszczenie. W przypadku Władimira Władimirowicza sprawa jest wyjątkowo jasna...

 

Dla mnie tragedią jest coś innego... Na początku wojny w Ukrainie były takie głosy: a gdyby Ukraińcy się na samym początku poddali, to by się obyło bez strat w ludziach i w ogóle... Jaki jest sens walczyć z wielokrotnie silniejszym przeciwnikiem? To jest takie fajne, bezkompromisowe, pacyfistyczne myślenie - ale z perspektywy czasu widzimy, że z takiego czegoś nic by nie wyszło dobrego. I to jest moim zdaniem ta tragedia - można być zdecydowanym pacyfistą a w takich przypadkach trzeba wziąć broń do ręki i walczyć i tak, ze świadomością, że jak już G uderzyło w wentylator to niespecjalnie czemuś winni ludzie zginą tak czy tak, można się tylko starać ograniczyć ich liczbę, albo wybierać pomiędzy śmiercią osoby A albo osoby B...

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Grzes napisał:

Na początku wojenki był film jak dokładnie to samo robili bohaterscy ukraińcy przez włazy do porzuconego ruskiego sprzętu.

Przypadek?  :twisted:

Trafiłeś doskonale porównując to co robili bohaterscy Ukraińcy do porzuconego ruskiego sprzętu. Masz rację to był wyjątkowo dobry przykład pokój niewinnej cywilnej dziewczynki i sprzęt wojskowy .  Możesz wytłumaczyć , co robił ten sprzęt wojskowy na ukraińskiej ziemi?  Poza tym  po raz kolejny nie odpowiedziałeś na moje pytanie kto kogo najechał, kto niszczy  czyj kraj i zabija czyich cywilów, popełniając zbrodnie wojenne?? A tak poza tym to chyba raczej nie powinieneś pisać wojenka powinieneś raczej napisać  военная  спецоперация . Pozdr. A.

Edytowane przez Adams M1A1
  • Like 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś się za bardzo nakręcasz...

Podałem przykład identycznego zdziczałego zachowania obu nacji rosyjskojęzycznych i tyle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Grzes napisał:

Coś się za bardzo nakręcasz...

Podałem przykład identycznego zdziczałego zachowania obu nacji rosyjskojęzycznych i tyle. 

Wcale się nie nakręcam to raczej  wy staracie się relatywizować ewidentne  zbrodnie popełniane przez русскйe скот . I tyle 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, giberes napisał:

Kto by pomyślał, że radziecka kupa💩 w babcinej szafie może wygenerować tak zagorzałą rusofobię😁

Może ciągle czuć i nie da się z szafy korzystać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytając te wypociny co niektórych mam wrażenie, że nie rozumieją o czym piszą a na pewno nie rozumieją tej wojny na wschodzie. Tu nie chodzi o to żeby się kochać na zabój z Ukrainą tylko mieć poprawne relację na wielu płaszczyznach. Nie chodzi też o to kto jest bardziej lub mniej okrutny bo wojna, działania militarne niosą  krzywdę, ból i niesprawiedliwość tak było zawsze. Tu chodzi o zasady. To Rosja napadła na Ukrainę a nie odwrotnie to Rosja uzurpuje sobie prawo do mówienia Ukrainie co może a czego nie może państwo, które jest niepodległe i chce samo decydować co zrobi i gdzie pójdzie a nie nawiedzony putin płacząc na wspomnienie o ZSRS... Dodatkowo pozwalając ruskim się panoszyć i anektować co im się podoba popełniamy ten sam błąd jaki popełniła Europa w latach 30 w stosunku do Hitlera. Szarapał sobie Czechosłowację tu kawałek tam kawałek. Pozwolono rozmontować suwerenne(!) państwo bo nikt nie chciał wojny a tu zonk... 01.09.1939. Putek stosuje dokładnie te same frazesy o mniejszości narodowej o interesach uciskach itp. Nie można na to pozwolić bo to tylko rozochoci bandziora do wyciągania łap po więcej,

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mirage3raczej wszyscy się z Tobą zgadzamy, ale to nie jest spór o historię, a temat o tym, co współcześnie w powietrzu. Jeden pancerniak po prostu nas uziemił, nawrzucał błota, a potem sprowadził dyskusję na manowce historii. 

Edytowane przez giberes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, mirage3 napisał:

Tu nie chodzi o to żeby się kochać na zabój z Ukrainą tylko mieć poprawne relację na wielu płaszczyznach.

Zobaczymy jak te relacje będą wyglądać po wojnie.Powołanie na wiceszefa MSZ człowieka gloryfikującego Banderę i OUN dobrze nie wróży.

Na razie jest ok bo jesteśmi potrzebni.

31 minut temu, mirage3 napisał:

Putek stosuje dokładnie te same frazesy o mniejszości narodowej o interesach uciskach itp.

To coś tak jak w Serbii stosowało USA.

Też nikt się nie pytał Serbów o zgodę na utworzenie na ich terenach quasi państewka całkowicie finansowanego przez społeczność międzynarodową.Jak wyrazili sprzeciw to ich przekonano do tego za pomocą lotnictwa.

Błąd świata polegał na głaskaniu Putka .

A to MŚ a to Olimpiada.Poczuł się mocny to rozrabia.

Niestety wojna to biznes z ogromnymi wpływami.My maluczcy tylko możemy sobie popisać na forum.

Zauważcie że branża zbrojeniowa jako jedyna przeszła wszystkie lockdauny z zyskiem.

Wojny wywołują politycy w gabinetach a cierpią bezbronni ludzie. 

Edytowane przez Xmen
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, mirage3 napisał:

@Xmen Zjadłeś mięso została kość i przekonujesz innych, że też można się najeść. Serbia to jest teraz wtedy to była Jugosławia 🙃

Oj nie odrobiło się lekcji.

W 2008 już była Serbia.

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, mirage3 napisał:

Tu nie chodzi o to żeby się kochać na zabój z Ukrainą tylko mieć poprawne relację na wielu płaszczyznach.

Musiałoby też państwu, którego barwy prezentujesz, też zależeć na takich relacjach z Polską...

  • Like 1
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Xmen napisał:

Oj nie odrobiło się lekcji.

W 2008 już była Serbia.

Aha interwencja NATO to jednak poprzednie stulecie... Druga sprawa to robisz dokładnie tak jak lubi Kreml. Kto kogo i na pewno USA bo kontekst historyczny się nie liczy.

Edytowane przez mirage3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mirage3 podziwiam Twój zapał do pisania, ale to raczej syzyfowy i próżny  trud. Przez dziewięć miesięcy każdy mógł sobie wyrobić pogląd kto na kogo napadł i tak dalej, kto popełnia zbrodnie wojenne i w jakich proporcjach. Pisaliśmy o tym wiele razy. Tym niemniej, Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej im. Towarzysza Onucowa ma się świetnie. Nie robią na nich wrażenia Bucza, kolejne doniesienia o torturach czy ofiarach cywilnych agresji na Ukrainę. Za ruską propagandą powtórzą że to inscenizacja albo każda wojna tak wygląda, ześmieszkują fakt zbydlęcenia armii rosyjskiej i sprowadzą go do jakiejś kupy w fortepianie, zawsze podeprą się sprawą nalotów na biednych Serbów (którzy wcale nie popełniali zbrodni wojennych) czy imperializmem USA.

 

Ja Kolegom z ww wspomnianego Towarzystwa którzy tak się źle czują, uciskani przez zachodni imperializm, życzę, żeby mogli sobie odbyć długą wycieczkę do swojego Ukochanego Kraju i pobratać z ludem pracującym miast i wsi. Tam na pewno poczują się lepiej zrozumiani. No i będą mogli zażyć wszelkich dobrodziejstw cywilizacyjnych i kulturowych Kraju Wiecznej Szczęśliwości. 

 

 

 

Edytowane przez socjo1
  • Like 5
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, mirage3 napisał:

Aha interwencja NATO to jednak poprzednie stulecie... Druga sprawa to robisz dokładnie tak jak lubię Kreml. Kto kogo i na pewno USA bo kontekst historyczny się nie liczy.

Broń boże.

Każda wojna to zło.

Wkurza mnie tylko to że jak bombarduje USA lub ich sprzymierzeńcy to jest to niesienie demokracji a jak bombarduje Rosja to jest barbarzyństwo.

Dla mnie jedno i drugie jest barbarzyństwem i żadne tłumaczenia tego nie zmienią.Przynosi to cierpienia niewinnym ludziom,zmusza ich do porzucenia swoich domów.

Putin poczuł się mocny i dlatego zaatakował.

Na szczęście przelicytował i mam nadzieję że ta wojna się w końcu zakończy.

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Xmen napisał:

Broń boże.

Każda wojna to zło.

Wkurza mnie tylko to że jak bombarduje USA lub ich sprzymierzeńcy to jest to niesienie demokracji a jak bombarduje Rosja to jest barbarzyństwo.

Dla mnie jedno i drugie jest barbarzyństwem i żadne tłumaczenia tego nie zmienią.Przynosi to cierpienia niewinnym ludziom,zmusza ich do porzucenia swoich domów.

Putin poczuł się mocny i dlatego zaatakował.

Na szczęście przelicytował i mam nadzieję że ta wojna się w końcu zakończy.

 

No dobra - ale tk na spokojnie.

Nie widzisz różnicy skali i metod? Janikesi masowo mordują miejscową ludność? Grabią? Zatajają swoje działania? JAk Polacy ostrzlali z Rosomaka wioskę chyba w Afganie, mieli w kraju sąd. Na Zachodzi pewne rzeczy nie przechodzą - nawet jak wojskowi próbują coś zatajać (co nie jest regułą!) jest duża szansa, że naświetlą to media, osądzi opinnia publiczna i trafią przed sąd. Czy Serbia, na którą tak lubicie się powoływać,  została obrócona w perzynę? Zniszczone domy prywatne, całe miasta i masowe groby torturowanych ludzi? Daj spokój...  Żaden imperializm nie jest idealny, rzeczywistość nie jest czarno - biała, ale stawianie równości między polityką zachodu i Rosji to jest naprawdę nieuwzględnienie mnóstwa czynników.

Edytowane przez socjo1
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@XmenOk rozumiem co masz namyśli i to kupuję. Dlatego wspominam o kontekście historycznym bo to jest ważne dla sprawiedliwej oceny. Jak Kowalski da w ryja Nowakowi na ulicy w biały dzień to myślisz, Kowalski to zbój, Ok. Jednak jak wiesz, że Kowalski dał w ryj Nowakowi bo ten uderzył żonę Kowalskiego i chciał ukraść jej torebkę to nagle zbójem  jest Nowak. Szczegóły są ważne a upraszczanie przekazu jest pożywką dla manipulacji i budowania równoległej nieprawdziwej narracji.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Xmen napisał:

...Powołanie na wiceszefa MSZ człowieka gloryfikującego Banderę i OUN dobrze nie wróży...

Z mojego punktu widzenia nie wróży dobrze, że ważne stanowiska w polskiej administracji obejmują ludzie znani z tego, że zamawiają pięć piw...

Np szef IPN we Wrocławiu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, martinello napisał:

Z mojego punktu widzenia nie wróży dobrze, że ważne stanowiska w polskiej administracji obejmują ludzie znani z tego, że zamawiają pięć piw...

Np szef IPN we Wrocławiu.

Bo obecnie jedynym kryterium wyboru jest mierny ale wierny smutne ale prawdziwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałem tylko powiedzieć, że każdy kraj musi sobie poradzić z demonami że swojej przeszłości. Jednym wychodzi lepiej, innym gorzej.

A jak jeszcze trzeba zrobić to tak, żeby być w porządku do sąsiednich państw to poziom trudności rośnie.

Ukraina ma krótka historie państwowości i niewielu bohaterów. A w walce z wrogiem zewnętrznym bardzo przydaje się jakiś mit założycielski czy jakiś wzór. Nawet jeśli nam nie odpowiada...

Edytowane przez martinello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.