Skocz do zawartości

XVIII Międzynarodowy Festiwal Modelarski Bytom 25-26 marca 2023


Erni

Rekomendowane odpowiedzi

@Staryfajter1954 strasznie w moim odczuciu wciskasz kartony do Bytomia.

Ten rok pokazał, że nie starczy miejsca.

Bytom ma swój klimat, Jaworzno swój.

Skoro organizatorzy nie rozważają wprowadzenia modeli kartonowych to mają ku temu konkretne i racjonalne powody. I to wypada uszanować.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Sjmport napisał:

@Staryfajter1954 strasznie w moim odczuciu wciskasz kartony do Bytomia.

Ten rok pokazał, że nie starczy miejsca.

Bytom ma swój klimat, Jaworzno swój.

Skoro organizatorzy nie rozważają wprowadzenia modeli kartonowych to mają ku temu konkretne i racjonalne powody. I to wypada uszanować.

Jedynie zwracam uwagę na to, żeby wrócić do koncepcji ponownego wprowadzenia modeli kartonowych. Była taka koncepcja, powiedziano A to organizatorzy powinni pójść za ciosem i wprowadzić chociaż  na próbę wprowadzić kategorię kartonowców. Oczywiście to tylko propozycja, sugestia a organizator zrobi co będzie uważał za stosowne to proste i jasne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak w lotnictwie nie każda koncepcja jest realizowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.04.2023 o 22:12, Staryfajter1954 napisał:

Natomiast w kwestii handlowej to na hali sportowej na Szombierkach w Bytomiu gdzie odbywa się ten festiwal jest jeszcze antresola, na której z powodzeniem można rozmieszczać do woli stoiska klubowe albo handlowe.

Były już takie próby - i był bojkot ze strony zarówno klubów jak i handlowców.
Po prostu na te antresolę nikt z publiki nie zagląda...
Hala jest taka jaka jest i większa nie będzie - kiedyś modele konkursowe były na całym parkiecie, potem był podział parkietu na dwie połówki (konkurs/giełda) a obecnie było to podzielone w stosunku 2/4 (co można było łatwo zauważyć po ilości okien...)
Także pomysły na ładowanie coraz większej ilości kategorii (czy to kolekcje czy wintydże czy też kartony) to jednocześnie ograniczanie powierzchni handlowej - a organizatorzy przecież muszą skądś mieć kasę choćby na opłacenie sali (że o innych wydatkach nie wspomnę)

Edytowane przez gajowy z wąsami
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, gajowy z wąsami napisał:

bo to chyba jedyny konkurs gdzie kol. @Staryfajter1954 przeforsował kategorie Vintage / retro...

A nie, bo to nie moja zasługa :) . Kategoria Vintage jest w Jaworznie rozgrywana chyba od samego początku istnienia tej imprezy i co ciekawe towarzyszy ona caly czas odkąd pamiętam. Kiedy pierwszy raz się pojawiłem na festiwalu w Jaworznie to byłem zaskoczony, że taka kagtegoria w ogóle jest i zażarła a ja jedynie funduję nagrodę specjalną od swojej grupy Stare pierniki rero & vintage models. Jednak popieram taką inicatywę i bardziej jak już to przepchnąłem kategorię vintage ale na festiwalu w Bielsku Białej gdzie rozmaiwalem na ten temat z organizatorami i takową kategorię wprowadzili. Równocześnie z Jaworznem albo nieco później kategoria vintage byla rozgrywana na festiwalu w Koszęcinie i Krakowie. Ja skromnie dodam od siebie, że jedynie konktynuuję tą tradycję i propaguję kategorię vintage, ktorą uważam za bardzo fajną ideę min promocji historii modelartwa redukcyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, gajowy z wąsami napisał:

Były już takie próby - i był bojkot ze strony zarówno klubów jak i handlowców.
Po prostu na te antresolę nikt z publiki nie zagląda...
Hala jest taka jaka jest i większa nie będzie - kiedyś modele konkursowe były na całym parkiecie, potem był podział parkietu na dwie połówki (konkurs/giełda) a obecnie było to podzielone w stosunku 2/4 (co można było łatwo zauważyć po ilości okien...)
Także pomysły na ładowanie coraz większej ilości kategorii (czy to kolekcje czy wintydże czy też kartony) to jednocześnie ograniczanie powierzchni handlowej - a organizatorzy przecież muszą skądś mieć kasę choćby na opłacenie sali (że o innych wydatkach nie wspomnę)

No właśnie ten podział hali 2/4  mi ososbiście nie przeszkadza ale jak słyszę głosy znajomych, którzy festiwal w Bytomiu odwiedzili to mogę stwierdzić, że impreza zaczyna być giełdą/targami modelarskimi a nie festiwalem modelarskim. Giełda jednym zdaniem zaczęła dominować nad festiwalem i ekspozycją modeli konkursowych.  Jak daje się to odczuć to nie wszystkim się to zwyczajnie podoba bo ludzie chcą oglądać modele sklejone a kupować przecież mogą przez internet.  Takie krytyczne informacje docierają do mnie nie od dziś tylko od kilku lat a więc od czasów jeszcze przedmandemicznych. Dlatego wprowadzenie modeli kartonowych jak i klas vintage i kolekcje mogłoby podnieść prestiż imprezy jako konkursu modelarskiego a giełda znów byłaby imprezą towarzyszącą wystawie modeli redulcyjnych. Warto dodać, że w Bytomiu co miesiąc odbywa się już od jakiegoś czasu giełda i z powodzeniem ososby zainteresowane zakupami modeli na takowej gieldzie mogą z niej skorzystać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Staryfajter1954 napisał:

..... przepchnąłem kategorię vintage ale na festiwalu w Bielsku Białej  

..... kategoria vintage byla rozgrywana na festiwalu w Koszęcinie i Krakowie.

Bielsko - póki co - po pandemii się nie podniosło... podobnie Kraków i Koszęcin...
Oczywiście nie jest to żadna teoria spiskowa i życzę organizatorowi z Jaworzna aby miał siły by ciągnąć swą imprezę jeszcze przez lata...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Staryfajter1954 napisał:

 Warto dodać, że w Bytomiu co miesiąc odbywa się już od jakiegoś czasu giełda i z powodzeniem ososby zainteresowane zakupami modeli na takowej gieldzie mogą z niej skorzystać. 

Jasne, tyle ze mało kto z kraju będzie przyjeżdżał do Bytomia co miesiąc na giełdę - zresztą oferta giełdy bytomskiej (wiem bo bywałem osobiście) a oferta handlowców podczas festiwalu to dwa odrębne światy...

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, gajowy z wąsami napisał:

Bielsko - póki co - po pandemii się nie podniosło... podobnie Kraków i Koszęcin...
Oczywiście nie jest to żadna teoria spiskowa i życzę organizatorowi z Jaworzna aby miał siły by ciągnąć swą imprezę jeszcze przez lata...

 

Chodzą już sluchy, że oranizator festiwalu w Bielsku Białej planuje kolejną edycję swojej imprezy (było nawet jego stoisko klubowe na festiwalu w Bytomiu) i jest szansa aby znów tam wystartować z modelami. W Krakwowie jest planowany konkurs modelarski na 60 lecie istnienia Muzeum Lotnictwa Polskiego (możliwe, że będzie to impreza cykliczna o czym wspominał mi orgaziator) a Koszęcin niestety ale ma jakieś problemy organizacyjne jeszcze z casów przedpandemicnzych i niesteyt ale póki conie ma wiadomości co do kolejnych edycji tej udanej imprezy.

Edytowane przez Staryfajter1954
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, gajowy z wąsami napisał:

Jasne, tyle ze mało kto z kraju będzie przyjeżdżał do Bytomia co miesiąc na giełdę - zresztą oferta giełdy bytomskiej (wiem bo bywałem osobiście) a oferta handlowców podczas festiwalu to dwa odrębne światy...

Nikt nikomu nie zabrania aby na geldzie modelarskiej w Bytomiu pojawiali się typowi handlowcy, stosiska sklepów modelarskich itp.  W końcu ta giełda jest organizowana po to, żeby przyjeżdżali specjaliści z dziedziny handlu i branży modelarskiej. Nie widzę ososbicie przeszkód aby ta giełda się rozrosła i stała się z czasem np dużymi targami modelarskimi. No chyba, że organizator festiwalu chce zrobić typowe targi modelarskie połączone z festiwalem to wtedy już powinien zadbać o zdecydowanie większą halę bo ta faktycznie byłaby za mała. 

A póki co to lepiej by było z tego co mi znajomi mówią i z własnych obserwacji, żeby festiwal był festiwalem, konkursem modelarskim a giełda jedynie imprezą towarzyszącą bo jak tak dalej pójdzie to nie będzie co oglądać w kwestii modeli konkursowych i wtedy cala impeza zatraci już swój charakter.

Edytowane przez Staryfajter1954
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weźmy też pod uwagę, że dzięki giełdzie organizator ma na różne opłaty. Dyplomy, medale i nie ma opłaty wpisowej. Wynajem hali też trzeba opłacić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Staryfajter1954 napisał:

Chodzą już sluchy, że oranizator festiwalu w Bielsku Białej planuje kolejną edycję swojej imprezy (było nawet jego stoisko klubowe na festiwalu w Bytomiu) i jest szansa aby znów tam wystartować z modelami. W Krakwowie jest planowany konkurs modelarski na 60 lecie istnienia Muzeum Lotnictwa Polskiego (możliwe, że będzie to impreza cykliczna o czym wspominał mi orgaziator) a Koszęcin niestety ale ma jakieś problemy organizacyjne jeszcze z casów przedpandemicnzych i niesteyt ale póki conie ma wiadomości co do kolejnych edycji tej udanej imprezy.

Bielsko - w tym roku nie będzie, a będzie dopiero jak dogadają się z miastem / samorządem (no kimkolwiek dzięki któremu będą mogli wynająć halę). Także może w przyszłym roku impreza będzie, może... (info - co prawda z drugiej ręki - ale od organizatorów)
Kraków - konkurs modelarski na 60lecie MLP to nie to samo co przed pandemijny Lajkonik o wcześniejszych Galicjadach nie wspominając - popatrz choćby na zakres (klasy startowe) konkursu - w zasadzie tylko to co stoi w MLP...
Koszęcin - ten organizator już nigdy nic nie zorganizuje, a na innego w takim "dużym" środowisku jak Koszęcin nie masz co liczyć - tu sprawę znam dość dokładnie...

Edytowane przez gajowy z wąsami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Staryfajter1954 napisał:

Nikt nikomu nie zabrania aby na geldzie modelarskiej w Bytomiu pojawiali się typowi handlowcy, stosiska sklepów modelarskich itp.  W końcu ta giełda jest organizowana po to, żeby przyjeżdżali specjaliści z dziedziny handlu i branży modelarskiej. Nie widzę ososbicie przeszkód aby ta giełda się rozrosła i stała się z czasem np dużymi targami modelarskimi. No chyba, że organizator festiwalu chce zrobić typowe targi modelarskie połączone z festiwalem to wtedy już powinien zadbać o zdecydowanie większą halę bo ta faktycznie byłaby za mała.

🤣🤣🤣 żartujesz oczywiście...
Sorry, ale żaden "specjalista z dziedziny handlu i branży modelarskiej" nie będzie przyjeżdżał na "targ staroci"...
Jeśli robić "targi modelarskie" to nie w szkole czy to na sali gimnastycznej czy na boisku...
Sorry, ale są do tego bardziej  profesjonalne miejsca...

 

3 godziny temu, Staryfajter1954 napisał:

A póki co to lepiej by było z tego co mi znajomi mówią i z własnych obserwacji, żeby festiwal był festiwalem, konkursem modelarskim a giełda jedynie imprezą towarzyszącą bo jak tak dalej pójdzie to nie będzie co oglądać w kwestii modeli konkursowych i wtedy cala impeza zatraci już swój charakter.

 Jak widać na załączonym obrazku (przenośnia taka) Kolega nie bywał na poważnych zagranicznych imprezach modelarskich.
Tam przede wszystkim  jest giełda (czy raczej stoiska handlowe producentów, a nie "modelarska wyprzedaż garażowa") oraz stoiska klubowe, gdzie ludzie siedzą, robią modele, pokazują modele, gadają o modelach (i nie tylko) - a sam konkurs, no cóż... to dodatek dla tych co "mają parcie na krasnale" i zajmuje on moooże aż 20% całej powierzchni imprezy...
Tam podstawą jest spotkanie się ze znajomymi (i nieznajomymi ale o podobnych zainteresowaniach), obejrzenie wystawionych modeli, uczestniczenie w pokazach czy seminariach, a konkurs... no cóż, też jest..., dla tych co chcą konkurować.
No ale do takiej formy imprezy modelarskiej my - jako społeczeństwo - jeszcze chyba nie dorośliśmy...

No i jeszcze jeden ważki argument - u nas wszelkie imprezy są bezpłatne dla publiki, a organizatorzy w najróżniejszy sposób starają się ściągnąć sponsorów na sfinansowanie imprezy. Tam (za granicą znaczy - głównie zachodnią) jest to po prostu biznes.
Zwiedzający płacą za wejście, handlowcy płacą za stoiska, startujący płacą opłaty startowe, ect - i jeśli te zagraniczne imprezy nadal istnieją i rozwijają się, to znaczy że ludziom taki system odpowiada...
 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie jest jak Gajowy pisze. Dla przykładu plan SMW w Telford w Anglii

 

SMW22-Hall-Layout-small-V1-300x221.jpg

 

w przybliżeniu każda hala to Bytom i tylko na małej hali na małym kawałku na czerwono macie zaznaczone miejsce konkursu.

Z cenami w Telford jest jeszcze ciekawiej. Darmowy wstęp i start w konkursie maja wyłącznie członkowie IPMS-ów. Wstęp dla publiki ostatnio kosztował ponad 30 funtów. W konkursie mogą brać udział tylko członkowie IPMS. A na fotkach widać jaka była kolejka dla zwiedzających w 2018 roku.

 

W Belgii było podobnie , hala 6000 metrów z czego konkurs zajmował może z 200. Ceny trochę niższe bo chyba z 10 euro.

IMG_20181110_090241.jpg

IMG_20181110_090238.jpg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, gajowy z wąsami napisał:

No ale do takiej formy imprezy modelarskiej my - jako społeczeństwo - jeszcze chyba nie dorośliśmy...

Niestety prawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.04.2023 o 15:20, Xmen napisał:

Zamiast kartonowych to trochę więcej miejsca zrobić na modele plastikowe.W niektórych kategoriach był ścisk jak diabli na stołach a niektóre stoły praktycznie puste.Z nowych kategorii dodałbym tylko kolekcje.

Nie musi to być od razu ławica śledzi.:haha:Wystarczy pięć modeli związanych tematycznie.

 

 

W tym roku bardzo dużo uwagi poświeciliśmy na rozmieszczenie miejsca na stołach na modele. Nie było taśm granicznych i można było swobodnie przesuwać. Tylko np w Pancerce było około 3mb stołu wolnego a wszystko pościskane. I gdzie tu wina organizatora? Miejsce zapewnione ale zawodnicy ustawiają jeden koło drugiego , stad ten tłok. Co do kolekcji jesteśmy dalej na nie, z uwagi na brak miejsca. Bardziej będziemy skłonni , żeby zawodnik mógł wystawić 3 modele w kategorii niz 2 jak dotychczas. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.04.2023 o 23:20, Staryfajter1954 napisał:

Owszem, mogę o tym festiwalu w samych superlatywach się wypowiadać. Jest na nim wszystko to czego oczekują modelarze. Sama przyjemność fundowania nagród, wręczania ich (pełen szacunek organizatora dla fundatora nagród), są modele kartonowe, kolekcje i vintage a do tego organizator przeniósł imprezę na nowe miejsce na reprezentacyjną halę. Zapraszam do Jaworzna w pierwszy weekend września. Myślę, że organizatorzy innych konkursów i festiwali mogą brać przykład od organizatorów festiwalu w Jaworznie na który również przyjeżdżają modelarze zagraniczni. 

Te super to mocno dyskusyjny temat . Marcin kolejny raz utyskujesz, że w Bytomiu nie mogłeś wręczyć  publicznie swoich statuetek. Ale powiem Ci jedno, nie byłeś jedynym fundatorem , fundatorów klubowych oraz prywatnych było około 35 osób. Jak wyobrażasz sobie to jak 35 osób wręcza publicznie nagrody , w blasku fleszy i oklaskach widowni ?  Średnio jedne wręczenie nagrody to czas około 3 min ( wyjście sponsora odczytanie nagrody , wyjście nagrodzonego i wręczenie nagrody ) Czyli to blisko 2 godziny  siedzenia i klaskania  nagrodzonym , i przeklinaniu w duchu organizatorów , co za kretyn to wymyślił . Marcin  do Bytomia jada ludzie z całej Polski i każdy chce dotrzeć do domu o normalnej godzinie . Więc jeżeli chcesz nagradzać w blasku fleszy , przed duża widownia to polecam Jaworzno u nas zostaje po staremu.

 

Zaradny z Ciebie facet zorganizuj festiwal / konkurs  zobaczysz jak to wygląda od kuchni . 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Erni napisał:

Nie było taśm granicznych i można było swobodnie przesuwać

Może warto do nich wrócić bo jednak przy dużym ścisku klasy płynnie przechodziły jedna w drugą.Tym bardziej że w klasie Hobby było sporo modeli które mogły śmiało startować w klasie Master.

 

 

4 godziny temu, Erni napisał:

I gdzie tu wina organizatora?

Ale ja nikogo nie winię.Broń Boże.Myślę że frekwencja zaskoczyła wszystkich.

 

4 godziny temu, Erni napisał:

Co do kolekcji jesteśmy dalej na nie, z uwagi na brak miejsca.

Ok.Ja to rozumiem.Hala nie jest z gumy.

Z mojej strony to taka luźna sugestia była.

Tak na zakończenie gratuluję udanej imprezy i oby starczyło zapału na następne 18 edycji.:super:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.