Skocz do zawartości

XVIII Międzynarodowy Festiwal Modelarski Bytom 25-26 marca 2023


Erni

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, Sjmport napisał:

Tak wskazuje statystyka.

 

Bo tych modeli jest najwięcej.

Mamy na konkursie postawione obok siebie dwa modele.Jeden to np. model węgierskiego czołgu Toldi a drugi to wszechobecna Pantera.Toldi jest zrobiony na powiedzmy średnim poziomie z widocznymi brakami w warsztacie natomiast Pantera jest zrobiona na wysokim poziomie z wszystkimi niuansami malowania.Pytanie brzmi: kogo nagrodzić .Czy model Toldi bo jest rzadko spotykany czy model Pantery?

Kto będzie bardziej pokrzywdzony?

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Xmen napisał:

To może jeszcze zrobić młodzika i juniora w sobotę a seniora w niedzielę.

Żeby seniorzy nie czuli się zbyt dowartościowani tą "niedzielą" to proponuję od 10 do 12 samoloty tłokowe a od 12 do 14 odrzutowe

plus 20 minut w międzyczasie na śmigłowce bo to taka trochę niszowa kategoria.

 

A teraz na poważnie.

Organizator w każdej kategorii ma prawo nagrodzić/wyróżnić tyle modeli ile mu się podoba - takie jego zbójeckie prawo.

Taki ciekawy przykład: w kategorii X wystawiono 10 modeli, sędziowie przyznali dwa wyróżnienia. Jest awantura postronnych zjadaczy chleba - A dla czego nie trzy albo sześć? Przecież było z czego wybrać! Odpowiedź - bo autorów było dwóch - jeden wystawił siedem modeli a drugi trzy.  Ale kogo to obchodzi (a poza tym kto o tym poza sędziami wie)  - ważne że jest powód do zrobienia awantury.

Statystycznie (to takie fajne słowo w tym wątku) 98% konkursów kończy się awanturą o sposób sędziowania, ilość przyznanych "krasnali", sposób wręczania nagród itd. I najwięcej w tym temacie mają do powiedzenia ci którzy nic nie wystawiają i nic nie organizują - to też taka ciekawostka.

Po konkursach "szwendam" się już osiem lat i szanuję pracę organizatorów oraz sędziów i podziwiam to, że im się "chce" po "lekturze pokonkursowej" organizować je dalej.

 

 

  • Like 10
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to akurat na krasnalach średnio zależy. Jest to jest, nie ma to nie ma.

W Bytomiu miałem zupełnie inne cele.

I na tym kończę udział w dyskusji.

Konkurs stoi na wysokim poziomie.

Choć kilka poprawek można wprowadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmywacie temat...

Krótka piłka : czy wypada napisać

że było jedno wyróżnienie w danej klasie bo  ludzie paździerze przywieźli.

I teraz czy model kolegi to paździerz? Nie wydaje mnie się...

Za to w innych dali  i po 6.

Swobodne żonglowanie pomiędzy klasami ilością wyróżnień nigdy nie będzie  czyste i transparentne.

Szczególnie jak się używa takich argumentów.

11 minut temu, abtb napisał:

Organizator w każdej kategorii ma prawo nagrodzić/wyróżnić tyle modeli ile mu się podoba - takie jego zbójeckie prawo.

Zbójeckie na pewno.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, myszaty napisał:

Rozmywacie temat...

Krótka piłka : czy wypada napisać

że było jedno wyróżnienie w danej klasie bo  ludzie paździerze przywieźli.

I teraz czy model kolegi to paździerz? Nie wydaje mnie się...

Za to w innych dali  i po 6.

Swobodne żonglowanie pomiędzy klasami ilością wyróżnień nigdy nie będzie  czyste i transparentne.

Szczególnie jak się używa takich argumentów.

Zbójeckie na pewno.

 

 

Ale nikt nie twierdzi że kolegi model to paździesz.

Poprostu nie znalazł uznania w oczach sędziów a to różnica.

Na innym konkursie oceniany przez innych sędziów może wygrać  wszystko co będzie do wygrania.

Proponuję zrobić w każdej kategorii nagrodę publiczności.I wtedy ludzie wybierają to co im się najbardziej podoba.

To że w innych kategoriach dali po 6 wyróżnień to też nie jest argument.Jak w danej kategorii jest 30 modeli to nie dziwi. W przypadku jak jest tylko parę sztuk to mają wszystkich nagrodzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, myszaty napisał:

Wszystko  jest kwestią opisania  zasad. Masz dużo panther?

To zwiększ ilość wyróżnień, ale nie odbieraj innym klasom.

Chcesz być szanowany?

 Szanuj innych.

A co mają igrzyska ciekawszego?

Damy 5 medali biegaczom  bo kulomioty słabo rzucali...?

Zawody to zawody.

I nie ma znaczenia jakie.

I tego wymaga podstawowy szacunek do startujących  - a sędzia?, musi zacisnąć  zęby i  ocenić i wybrać.

Nie sędziowie mają  stanowić o jakości dyscypliny.

Dla mnie : farsa...

 

 

 

Akurat  ilość wyróżnień   ( medali ) była dostateczna na obdarowanie i jeszcze zostało ich sporo.  Może po prostu Twój model był słaby ze nic nie dostał ? Może podasz w końcu o jaka klasę modeli dokładnie chodziło bo na razie to mącisz kijem wodę.  Prosze o konkrety wtedy ta dyskusja ma sens.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Kon_Bar napisał:

Ja za to zauważyłem, że w tej klasie było tylko jedno wyróżnienie i nie wiem, czy to celowy zabieg czy też w bałaganie sędziowie pominęli pozostałe modele. 🤔

 

11 godzin temu, Erni napisał:

A jaka kategorie masz na myśli ? Jeżeli w danej kategorii wart nagrodzenia był tylko jeden model ,to  tylko jeden zdobywał nagrodę . Nie mamy w zwyczaju nagradzania modeli nie zasługujących na to , tylko z uwagi na to że musza być nagrodzone trzy modele.  Były kategorie gdzie i po 6 modeli dostawało nagrody .

 O to to...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja chcąc zamknąć ta jak uważam zbędna dyskusje o sędziowaniu ,zapraszam jako organizator kolegę myszaty( jeżeli jesteś pełnoletni, bo nie wiem  z kim mam przyjemność  )  w przyszłym roku do sędziowania  kategorii  w której czuje sie dobrze i do podzielenia sie swoimi doświadczeniami z innymi kolegami z grupy. Poznasz sprawę od kuchni , zobaczysz co to znaczy stać kilka godzin nad modelami , i starać sie dokonać właściwych wyborów .Naprawdę serdecznie zapraszam .

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Erni napisał:

jeszcze zostało ich sporo.

W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest po zakończeniu imprezy przy wyjściu postawić wiadro z tymi medalami - niech każdy niezadowolony weźmie sztukę na otarcie łez :wink:

 

 

 

 

Edytowane przez abtb
  • Like 3
  • Haha 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, abtb napisał:

takie jego zbójeckie prawo.

 

Godzinę temu, myszaty napisał:

Zbójeckie na pewno.

 

Ale prawo. Które zresztą dokładnie określił/opisał w Regulaminie.  A startując w Konkursie z automatu to prawo/ regulamin  akceptujesz. A jak nie akceptujesz to nie startujesz.

Niestety problemem wielu startujących jest mniemanie, że ich model jest "best of galactica, ever" i choćby potop to ich model powinien dostać "krasnala"  Ale niestety, sędziowie mogą być innego zdania. Podobnie jest z widzami - to co wg ich jest "best of" nie musi być takie w oczach sędziów czy też sponsorów/fundatorów nagród specjalnych.

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając powstałą dyskusje nasunęły mi się takie dwa pytania otwarte, odnoszące się do większości tego typu imprez. Pierwsze jest takie dlaczego funkcjonuje przeświadczenie że wygranych ma być dużo? I drugie pytanie dlaczego na takich imprezach nagrody są "modelarskie"?

To są pytania nie złośliwości więc nikt niech nie czuje się nimi atakowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, abtb napisał:

 

 

Ale prawo. Które zresztą dokładnie określił/opisał w Regulaminie.  A startując w Konkursie z automatu to prawo/ regulamin  akceptujesz. A jak nie akceptujesz to nie startujesz.

Niestety problemem wielu startujących jest mniemanie, że ich model jest "best of galactica, ever" i choćby potop to ich model powinien dostać "krasnala"  Ale niestety, sędziowie mogą być innego zdania. Podobnie jest z widzami - to co wg ich jest "best of" nie musi być takie w oczach sędziów czy też sponsorów/fundatorów nagród specjalnych.

 

nie o to mi chodziło .

wyszło że można zignorować iluś tam zawodników (modeli) li tylko pod hasłem niski poziom, przez sędziów 

to nie ma nic wspólnego z zasadami rywalizacji - takiej zdrowej.

bo teraz wychodzi że zawodnicy nie rywalizują między sobą, ale chodzi o to by podlizać się sędziom.

powinno być jasno określone ile wyróżnień na ilość modeli w danej klasie.

jeżeli  klasa jest słabsza  to trudno...takie jest życie,

oprócz widzimisię standardów i tak nie ma jasno określonych

Edytowane przez myszaty
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, myszaty napisał:

wyszło że można zignorować iluś tam zawodników (modeli) li tylko pod hasłem niski poziom, przez sędziów 

to nie ma nic wspólnego z zasadami rywalizacji - takiej zdrowej.

O jakiej ignorancji Ty mówisz?

Bo nagrody (dyplomu) nie dostał model który tobie się podobał?

27 minut temu, myszaty napisał:

chodzi o to by podlizać się sędziom.

Zwłaszcza w przypadku gdy nie wiesz kto sędziuje daną kategorię.Bardzo proste to jest.

 

29 minut temu, myszaty napisał:

oprócz widzimisię standardów i tak nie ma jasno określonych

Jasno określone standardy to są w konkursach punktowanych.Tyle i tyle punktów za to i za to.

W konkursach gdzie modele są oceniane na zasadzie "podoba się nie podoba" zawsze będą kontrowersje bo każdemu podoba się co innego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serio ja tak niejasno pisze ?

klasy powinny być pod tym względem równe - i oceny/ i  ilości wyróżnień vs ilość zgłoszeń w danej klasie.

3 minuty temu, Xmen napisał:

O jakiej ignorancji Ty mówisz?

 

3 minuty temu, Xmen napisał:

Zwłaszcza w przypadku gdy nie wiesz kto sędziuje daną kategorię.Bardzo proste to jest.

to w końcu zawodnicy konkurują między sobą czy zawodnicy vs sędziowie?

8 minut temu, Xmen napisał:

W konkursach gdzie modele są oceniane na zasadzie "podoba się nie podoba" zawsze będą kontrowersje bo każdemu podoba się co innego.

 

to też jest jakieś kryterium 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, myszaty napisał:

klasy powinny być pod tym względem równe -

A nie są?

Wiem że Cię boli to że twój faworyt nie wygrał .

Jeżeli w danej kategorii będą 4 modele w tym tylko jeden zasługujący na wyróżnienie to wytłumacz za co mają być nagrodzone pozostałe.Bo chyba nie za to że w ogóle są.

43 minuty temu, myszaty napisał:

to w końcu zawodnicy konkurują między sobą

Zawodnicy między sobą ale to ty napisałeś o podlizywaniu się sędziom.Ale komu mam się podlizać jak nie wiem kto sędziuje?

 

43 minuty temu, myszaty napisał:

to też jest jakieś kryterium 

Faktycznie.Niegraniczone żadnymi ramami.

Ps.Startowałeś w konkursie?

Edytowane przez Xmen
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, ale byłem bardzi ciekaw jak to wygląda, bo plany na starty miałem.

Ale mi przeszło...skutecznie.

Modele nie były moimi faworytami bo nie miałem pojęcia jak to wygląda przy ocenie, teraz już wiem i pisanie o nich ,,słabe" też jest słabe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Sjmport napisał:

Miałem wrażenie, że chwilami klasy hobby mieszały się z klasą master. To mogło wywołać pewien drobny chaos.

Może podzielić halę konkursową na trzy sekcje?

1. Juniorzy/młodzicy 

2. Klasy hobby 

3. Klasy master 

Może dzięki temu byłoby jakoś łatwiej zwiedzającym i sędziom.

Czy mógłbyś rozwinąć myśl?  Na czym polegałoby ułatwienie przy zastosowaniu kolorowych kartek dla juniorów i młodzików - a może też dla seniorów?

Pozdrawiam, Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, donalyah00 napisał:

Czy mógłbyś rozwinąć myśl?  Na czym polegałoby ułatwienie przy zastosowaniu kolorowych kartek dla juniorów i młodzików - a może też dla seniorów?

Pozdrawiam, Marek

Rozwijam.

Można pomyśleć o podzieleniu hali konkursowej na trzy segmenty:

Segment A juniorzy i młodzicy

Segment B seniorzy klasa hobby 

Segment C seniorzy klasa master

Wtedy hobby nie mieszałby się z master.

Rzecz jasna to taka myśl.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, donalyah00 napisał:

Dość oczywisty schemat podziału rozumiem. Moje pytanie brzmi - po co go wprowadzać?  Chodziło mi o rozwinięcie myśli dlaczego hobby nie miałoby się mieszać z master i juniorzy/mlodzicy z seniorami.

 

Pozdrawiam, Marek

Z prozaicznej przyczyny.

Dzięki temu sędziom będzie łatwiej. W tym roku było naprawdę gęsto i trudno dla przeciętnego nie związanego z hobby odróżnić. Granica podziału była bardzo nieczytelna, nawet dla mnie.

Juniorzy/młodzicy w moim odczuciu powinni być osobno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Xmen napisał:

komu mam się podlizać jak nie wiem kto sędziuje?

Nie ważne "komu", ważne "jak" - kładziesz  obok swojego modelu truflę w czekoladzie i masz  "krasnala" w kieszeni :wink:

Gorzej, jak sędzia nie lubi trufli - wtedy lipa.

W związku z zaistniałą dyskusją pokonkursową proponuję dokonać reasumpcji przyznanych wyróżnień i nagrodzić tych co trzeba. Bedzie spokój i zapanuje mir społeczny.

 

Sorry panowie za moją pisaninę, ale jak czytam to wszystko to się zastanawiam czy wy (zaraz mi tu taki jeden wyjedzie z  towarzyszami i partią :cool:)  rozumiecie istotę słowa  "konkurs", regulamin, i ogólną zasadę "libi - nie libi". 

Może w tym momencie bronię organizatora i wychodzę na chama ale jeżeli w kategorii Y wystawionych jest 6 modeli z tego jeden ładnie pomalowany aerkiem a reszta ławkowcem i w dodatku z brakiem geometrii,  to oczekujemy, że nagrodę/ wyróżnienie  dostanie ten najlepszy czy też wszystkie? Bo jeżeli wszystkie to sorry, organizator powinien wysyłać medal za samo zgłoszenie. 

@Erni (przepraszam za spoufalanie się) napisał, że konkurs ma pewną renomę i w związku z tym porzeczka jest ustawiona na takiej wysokości a nie innej. I trzeba to zrozumieć/ docenić  a nie wychodzić z założenia, że każdemu się należy.

Jak bym wystawił model, który budowałem pół roku, włożyłem w niego blachę, żywicę, podpierałem się jakimiś zdjęciami a obok stoi model zrobiony do niedzielnego obiadu i otrzymuje takie samo wyróżnienie jak mój to chyba bym strzelił focha i skreślił imprezę z kalendarza definitywnie.

 

:odlot:

 

Edytowane przez abtb
  • Like 8
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat nie marudzę na brak nagrody.

Widać za niski poziom prezentuję i tyle.

Cenię ogrom pracy organizatorów serio.

Jak dożyje pewnie zawitam do Bytomia za rok.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Xmen napisał:

W konkursach gdzie modele są oceniane na zasadzie "podoba się nie podoba" zawsze będą kontrowersje bo każdemu podoba się co innego.

To jest klasyczne wypaczenie idei oceniania podoba się/ nie. Nie mówię, że nie powszechnie spotykane, ale nadal wypaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.