Skocz do zawartości

XVIII Międzynarodowy Festiwal Modelarski Bytom 25-26 marca 2023


Erni

Rekomendowane odpowiedzi

30 minut temu, greatgonzo napisał:

To jest klasyczne wypaczenie idei oceniania podoba się/ nie. Nie mówię, że nie powszechnie spotykane, ale nadal wypaczenie.

Pozostaje zrobić na zawodach modelarskich konkurencję "rzut własnym modelem na odległość". Wtedy oceny nie będą subiektywne, a wszystkie trzy miejsca uhonorowane. 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wtedy w przypadku rzutu modelem mielibyśmy już sport . Co prawda nieolimpijski , ale sport.  Można by pomierzyć odległości i wtedy ogłosić zwycięzcę . Wg  konkretnego kryterium .  Ale  dla rzetelności konkursu należałoby ustalić  dopuszczalną masę i rozmiary rzucanego obiektu i oczywiście kategorie wiekowe , albo wagowe wśród modelarzy  😀

 

To jest  doskonały przykład  dlaczego wystawianie  modeli na wystawie sportem nie jest , ale wyłącznie ocenną formą współzawodnictwa już tak.  

 

Co do sportu to jak mijam młodzież jeżdżąca na deskorolce na parkingu  to wiem , że nie tylko uprawiają sport co jeszcze konkurencje olimpijską. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, merlin_70 napisał:

Ale wtedy w przypadku rzutu modelem mielibyśmy już sport . Co prawda nieolimpijski , ale sport.  Można by pomierzyć odległości i wtedy ogłosić zwycięzcę . Wg  konkretnego kryterium .  Ale  dla rzetelności konkursu należałoby ustalić  dopuszczalną masę i rozmiary rzucanego obiektu i oczywiście kategorie wiekowe , albo wagowe wśród modelarzy  😀

 

To jest  doskonały przykład  dlaczego wystawianie  modeli na wystawie sportem nie jest , ale wyłącznie ocenną formą współzawodnictwa już tak.  

 

Co do sportu to jak mijam młodzież jeżdżąca na deskorolce na parkingu  to wiem , że nie tylko uprawiają sport co jeszcze konkurencje olimpijską. 

Nie ma co wyważać otwartych drzwi. Mamy już coś takiego w przepisach FAI – Fédération Aéronautique Internationale

Kategoria modeli swobodnie latających:

F1N - modele szybowców halowych wyrzucanych z ręki

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, modelasz napisał:

Pozostaje zrobić na zawodach modelarskich konkurencję "rzut własnym modelem na odległość". Wtedy oceny nie będą subiektywne, a wszystkie trzy miejsca uhonorowane. 

Na którymś festiwalu w Czechach była taka konkurencja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na konkursie był gazetkowy model Bismarcka jak i model złożony z gotowych zestawów z blaszek (aczkolwiek, co wiem z doświadczenia, wbrew pozorom nie są to łatwe składanki), a na jednej z poprzedniej edycji był nawet model kartonowy, pomalowany.

Mam pytanie, czy takie modele też są kwalifikowane i oceniane, czy traktowane tylko jako ciekawostki?

 

Co do nagród, niektórzy to by się dali zabić aby z czymś wrócić do domu.

Uważam, że powinny być wręczane tylko nagrody specjalne i sponsorów. Organizator by zaoszczędził fundusze, kontrowersje związane z ocenianiem, a i samo wręczanie trwało by krócej.

 

Edytowane przez Agnieszka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Agnieszka napisał:

Uważam, że powinny być wręczane tylko nagrody specjalne i sponsorów. Organizator by zaoszczędził fundusze, kontrowersje związane z ocenianiem, a i samo wręczanie trwało by krócej.

Zapraszamy zatem do Wrocławia w weekend 22-23 kwietnia! :)

 

Pozdrawiam, Marek

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, donalyah00 napisał:

Zapraszamy zatem do Wrocławia w weekend 22-23 kwietnia! :)

 

Pozdrawiam, Marek


Kusisz, oj kusisz…

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Xmen napisał:

Pakuj się i jedź a nie się czaisz.


Szukam już hotelu. Zawsze było mi nie po drodze - może w tym roku… 😉

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie impreza b fajna,bardzo mila obsluga,klimat, giełda (szkoda ze glownie lotnicza) ale niestety widzac dyskusje podczas samego wydarzenia, reakcje ludzi podczas rozdawania wyroznien (widzialem jak ktos wyszedl oburzony:)) czy dyskusje po tutaj jak i na fb,forme obrony organizatorów, nadal brak pelnych wyników i nazwisk sędziów (zadzwiajace) oraz myśląc o moich modelach, gdzie nagrode zgarnął ten słabszy a o dziwo nie dostaly te gdzie uwazalem sie za faworyta widzac poziom konkurencji na miejscu, to nie dziwie sie teoriom spiskowym. Organizatorzy sami sie o nie proszą takimi działaniami,niejasnoscią etc.. Powinni jak najszybciej ujawnic pelne wyniki,sklady sedziowskie oraz zapewnić wyeliminowanie uchybień z ceremonii, do ktorych sie chyba nie poczuwają.

 

Ps. Juz w trakcie zawodow na pogaduchach na giełdzie slyszalem pogloski o ustawce, ze kluby z klubami sie wzajemnie znają i punktują a najlepsi nie zawsze wygrywają. Nie jestem w temacie ani klubie,  od lat nie bylem na zawodach wiec nie bede rzucal oskarzeń z szacunku dla organizatorów.  Czekam jak dyskusja sie rozwinie. Pozdrawiam 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę bardzo dobrze wspominał tą imprezę. Ilość modeli, fantastycznych modeli, których nawet nie zdążyłem obejrzeć na festiwalu (i teraz przeglądając zdjęcia myślę sobie: jak mogłem to ominąć 😞 ) przerosła moje oczekiwania. Świetna giełda, na której obkupiła się cała rodzina i nawet jej niemodelarska cześć. Nagroda od IPMS Ukraina - jeszcze "ciepły" fragment historii w rękach, widać było wzruszenie laureata. Dzięki wielkie dla organizatorów a dla sędziów współczucia - zadanie niewdzięczne bo nie można wystartować do rywalizacji z własnym modelem, trochę czasu trzeba poświęcić na to sędziowanie a i zawsze znajdzie się ktoś niezgadzający się z decyzją czy posądzający o kumoterstwo itp. Jak najbardziej ludzkie kiedy liczyło się na więcej, ale jednak każdy zgadzał się na to kładąc swój model na stole. Sam startowałem w popularnej klasie, nic nie "wpadło" ale to już widziałem po szybkim rzucie oka po okolicy i przynajmniej mam ten psychiczny luz, że wiem, że były lepsze modele i tyle. Oczywiście można by w tej klasie czy każdej innej klasie przyznać po 10 wyróżnień ale jaką wartość ma wyróżnienie, które dostają wszyscy? Wielką nagrodą samą w sobie jest też to kiedy pośród tylu innych obok ktoś zatrzyma się na dłużej przy naszym i chwała za to tym, dzięki którym możemy szarzej prezentować swoje prace na żywo! Jak się nic nie wysypie to za rok na pewno też się piszę 👍

Edytowane przez TAW
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, myszaty napisał:

Zawody to zawody.

I nie ma znaczenia jakie.

Ma olbrzymie znaczenie ponieważ zawody np. sportowe nie mają nic wspólnego z konkursami twórczości jakimi niewątpliwie są konkursy modelarskie. Np. w konkursach malarskich jest zupełnie oczywiste, że może zajść sytuacja gdzie żaden obraz nie zostanie uhonorowany miejscem medalowym. I w sumie dziwne by było gdyby było inaczej, bo nie wyobrażam sobie sytuacji kiedy marny obraz zwycięża tylko dlatego, że nie było dobrego.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, jerzype napisał:

Ps. Juz w trakcie zawodow na pogaduchach na giełdzie slyszalem pogloski o ustawce, ze kluby z klubami sie wzajemnie znają i punktują a najlepsi nie zawsze wygrywają. 

 

To może być.... Ja w kolejce do bigosu słyszałem pogłoski o powołaniu tajnej Loży Niewyróżnionych, w której najznamienitsze funkcje objęli Niewyróżnieni Niestartujący. Ponoć regulamin Loży nakazuje krytykę organizatorów i sędziów zakazując przy tym przytaczania konkretnych przykładów zarzutów....

  • Like 7
  • Haha 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Mikolaj75 napisał:

słyszałem pogłoski o powołaniu tajnej Loży Niewyróżnionych

Wychodzi na to, że jestem podwójnie przegrany. Nie dość, że nie dostałem żadnego wyróżnienia to jeszcze powstanie tajnej Loży Niewyróżnionych przegapiłem i się nie zapisałem.🤪 

Odrobinę luzu Panowie i Panie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, jerzype napisał:

Ogolnie impreza b fajna,bardzo mila obsluga,klimat, giełda (szkoda ze glownie lotnicza) ale niestety widzac dyskusje podczas samego wydarzenia, reakcje ludzi podczas rozdawania wyroznien (widzialem jak ktos wyszedl oburzony:)) czy dyskusje po tutaj jak i na fb,forme obrony organizatorów, nadal brak pelnych wyników i nazwisk sędziów (zadzwiajace) oraz myśląc o moich modelach, gdzie nagrode zgarnął ten słabszy a o dziwo nie dostaly te gdzie uwazalem sie za faworyta widzac poziom konkurencji na miejscu, to nie dziwie sie teoriom spiskowym. Organizatorzy sami sie o nie proszą takimi działaniami,niejasnoscią etc.. Powinni jak najszybciej ujawnic pelne wyniki,sklady sedziowskie oraz zapewnić wyeliminowanie uchybień z ceremonii, do ktorych sie chyba nie poczuwają.

 

Ps. Juz w trakcie zawodow na pogaduchach na giełdzie slyszalem pogloski o ustawce, ze kluby z klubami sie wzajemnie znają i punktują a najlepsi nie zawsze wygrywają. Nie jestem w temacie ani klubie,  od lat nie bylem na zawodach wiec nie bede rzucal oskarzeń z szacunku dla organizatorów.  Czekam jak dyskusja sie rozwinie. Pozdrawiam 

Najpierw zweryfikuj swoich informatorów a  potem pomyśl co napisać .

 

Edytowane przez Erni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam te gorzkie żale i się zastanowiłem czy zawsze tak było. Odszukałem wpis dotyczący poprzedniego Bytomia. Jednak można bić pianę w inny sposób.

Przeglądając warsztaty często widziałem, jak ktoś szykuje się z modelem na tę imprezę, jak gospodyni z ciastem na święta. Podniosła atmosfera, czy zdążę, czy dojadę, spotkam się z ludźmi. Sam nie jeżdżę, bo większość imprez jest za daleko, ale zawsze mi się wydawało, że fajnie byłoby się kiedyś wybrać, nawet z rodziną, żeby pokazać innych ludzi pozytywnie zakręconych. Jednak po lekturze tego wątku odeszła mi chęć. Zapewne niesłusznie, bo przypuszczam, że te granaty chlapią tylko w naszym (MW) szambie, ale jednak niesmak zostaje. Niemal jak dyskusja w tematach "politycznych"- najpierw zgnoic oponenta, wyzwać od najgorszych, a jak się spotkamy na imprezie, to z uśmiechem uścisnąć mu dłoń. 

 

 

 

Edytowane przez giberes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Erni napisał:

Najpierw zweryfikuj swoich informatorów a  potem pomyśl co napisać .

 

Nie musze tego robic. W y r a z n i e   przecież napisalem ze odcinam sie od takich tekstów i zarzutów i czekam na rozwój dyskusji. To mogli być zarowno frustraci,mitomani jak i ludzie realnie pokrzywdzeni czego jak  r ó w n i e ż napisałem nie moge zweryfikować stąd dystans do owych "informatorów":)

 

 

Mi osobiscie zasada "podoba sie" wcale nie przeszkadza bo modelarstwo jest jak sztuka bardziej niż sport i tak powinno sie oceniać modele i tyle.

Edytowane przez jerzype
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Mikolaj75 napisał:

 

To może być.... Ja w kolejce do bigosu słyszałem pogłoski o powołaniu tajnej Loży Niewyróżnionych, w której najznamienitsze funkcje objęli Niewyróżnieni Niestartujący. Ponoć regulamin Loży nakazuje krytykę organizatorów i sędziów zakazując przy tym przytaczania konkretnych przykładów zarzutów....

Jeli to do mnie to niezbyt uczciwie kolego mnie atakujesz. Jesli nie do mnie tylko tak ogólnie to przepraszam.  Konkretnie przecież napisalem na przykladach co mi sie podoba bardziej i co mniej a do tego od innych zarzutów jakie slyszalem się odciąłem bo sam nie moge ich zweryfikować.prosze czytac ze zrozumieniem,bez szydery.

 

 

A ha. To nie jest relacja jednostronna ale wzajemna. Wydalem na wyjazd cene kilku dobrych modeli wiec też dalem organizatorom cos z siebie. szanujmy sie wzajemnie bez wywyższania.

 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, giberes napisał:

Jednak po lekturze tego wątku odeszła mi chęć.

Nawet nie wiesz jak bardzo się z Tobą zgadzam.

Nie wiem czy jest sens jeździć na następne imprezy.

Bytom to mój najdalszy wyjazd jak na razie i raczej ostatni w PL.

Edytowane przez Xmen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako fundator dwóch nagród sponsorowanych pragnę poinformować iż nagrodę NATO TROPHY od administratora grupy Jety, śmiglaki i wiatraki w miniaturze otrzymał model samolotu wykonany przez Marcina Witkowskiego. Model przedstawia samolotów Boeing F-18F Super Hornet w skali 1/48. Podstawą do wykonania tej miniatury jest zestaw firmy Hasegawa. 
Drugim nagrodzonym przeze mnie modelem jest model samolotu Douglas SBD-2P

Dauntles wykonany w skali 1/48 z zestawu Accurate Miniatures przez Adama o nikcu Aiks (nie podaję nazwiska gdyż autor

modelu siebie tego nie życzył ale jest ono podane w  spisie nagrodzonych). Model zachwycił mnie swoją niebanalną formą prezentacji odrestaurowywanego wraku wydobytego z morza. Plusem była również prosta wręcz ascetyczna podstawka nie odwracające wzroku od oglądanego modelu. Nagroda 1/48 została przyznana przez administratora grupy Airplanes/Samoloty 48. 
W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować kolegom: Kajetanowi Stasikowi, Piotrowi Krzyczmonikowi i  Przemkowi Siwkowi za okazaną mi pomoc przy wyborze lauretów obu nagród.

No a co do samej imprezy to mogę napisać, że była ona podobnie jak w roku poprzednim i poprzednich przedpandenemicznych latach bardzo udana. Spora ilośc stanowisk handlowych, na których można było kupić nie tylko modele ale i akcesoria i narzędzia (sam kupiłem dwa nitowadla i lupę nagłowną) oraz bardzo wysoki i przyjemny poziom prezentowanych modeli sprawiła, że

miło  było mi gościć na tej imprezie przez dwa dni. Jedyne zastrzeżenie z mojej strony jako fundatora nagród sponsorowanych jest to, że nie były one ujęte w oficjalnym wykazie nagród (nie piszę tu o nagrodach specjalnych fundowanych przez

organizatora, które w wykazie ujęte zostały zgodnie ze sztuką). Jest to nie tylko moje zdanie gdyż z podobną opinią spotkałem się również z ust przedstawiciela znanej grupy miłośników samolotów F-14 Tomcatsky (mam nadzieję, że nie pokręciłem czegoś).

Jako fundator nagród sponsorowanych i admin grup

modelarskich uważam, że organizator powinien jednak wpisywać do oficjalnego wykazu nagród i nagrody sponsorowane przez kluby, administracje grup

modelarskich i osoby prywatne.  Z pewnością byłoby to miłym gestem organizatora w kierunku fundatorów nagród sponsorowanych zachęcającym do fundowania nagród sponsorowanych w kolejnych edycjach festiwalu. Z mojej strony to jedyna krytyczna uwaga odnośnie organizacji tej udanej imprezy, którą mam nadzieję odwiedzić również za rok i już podaż kolejny ufundować nagrody. 

 

 

 


 

A2C03922-C97F-43FF-A8A0-0CD6BDC47164.jpeg

53D0E62C-3913-46EB-9AA9-07DB56A04471.jpeg

Edytowane przez Staryfajter1954
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Xmen napisał:
8 godzin temu, giberes napisał:

Jednak po lekturze tego wątku odeszła mi chęć.

Nawet nie wiesz jak bardzo się z Tobą zgadzam.

Nie wiem czy jest sens jeździć na następne imprezy.

Zrób inaczej: postaw model na stole i o nim zapomnij na chwilę. Zagadujesz kolegę co stawia model, za chwilę podchodzi inny i tak dalej. :D W ten sposób poznałem wielu modelarzy, kolegów z forum też. Tak poznałem też kilku mistrzów  którzy nie wstydzą się pogadać ze sklejaczem.

Edytowane przez marek d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jerzype - moja wypowiedź o zabarwieniu ironicznym miała charakter sprzeciwu wobec stawiania zarzutów bez dowodów.

 

W jakimś stopniu dotyczy to też Twojej wypowiedzi, albowiem - w mojej ocenie - dodatek, że "nie jestem pewien, nie chcę rzucać oskarżeń, odcinam się" jedynie w nieznacznym stopniu łagodzi wydźwięk wypowiedzi głównej, nawet jeśli nie było w niej świadomej złej intencji .

Czym bowiem różni się zdanie:

 

16 godzin temu, jerzype napisał:

Juz w trakcie zawodow na pogaduchach na giełdzie slyszalem pogloski o ustawce, ze kluby z klubami sie wzajemnie znają i punktują a najlepsi nie zawsze wygrywają. Nie jestem w temacie ani klubie,  od lat nie bylem na zawodach wiec nie bede rzucal oskarzeń z szacunku dla organizatorów.  Czekam jak dyskusja sie rozwinie. Pozdrawiam 

 

Od zdania:

"Słyszałem pogłoski, że modelarz "X" kradnie kalkomanie ze stoisk na giełdzie. Nie jestem w temacie, nie byłem na zawodach, więc nie będę rzucał oskarżeń z szacunku do modelarza "X". (...)" ?

 

Co zostanie zapamiętane? Że nie będzie oskarżeń, czy może jednak, że modelarz "X" kradnie kalkomanie..?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.