Skocz do zawartości

Tupolew SB-2, Hiszpania, Republikańskie Siły Powietrzne 1936-38, DFZ/NOVO 1/72


JollyMonk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam modelarzy!
Chciałbym uzupełnić moją kolekcję samolotów z czasów hiszpańskiej wojny domowej 1936-38. Inicjatorem tej kolekcji był samolot Polikarpow I-16 typ 5 firmy Clear Prop. Aby to zrobić, chcę otworzyć budowu jednego z pierworodnych radzieckiego przemysłu lotniczego - szybkiego bombowca Tupolew SB-2. Wezmę stary, ale oryginalny zestaw z Donieckiej fabryki zabawek. Specjalne dodatki w tym przypadku nie są planowane - celem jest staranne złożenie i piękne pomalowanie. Od razu jednak zastrzegam, że wszystkie canopy w kabinach będą wymienione, będą maski na nich i kalkomanie od Begemot. Mam nadzieję, że ta budowa przywoła ciepłe, nostalgiczne wspomnienia.

 

525855397_IMG_2199(1).thumb.JPG.3a85a6ef627fb612dd3db6a084bbdced.JPG

 

1204652101_IMG_2201(1).thumb.JPG.05d3617049d54327d7296028ca742c5b.JPG

 

903880356_TupolevSB-2Katiuska00.thumb.jpg.de42b6479a57effa2bb2161e33c7e620.jpg

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu podśmiewywano się ze mnie, że bawię się w struganie zestawów sprzed czterech- pięciu dekad ale nawet one w ramkach wyglądały lepiej niż Twój zestaw. Przerażający rzekłbym nawet. Życzę powodzenia i kibicuję. 

  • Thanks 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linie podziału blach są na tyle siermiężne, że nie będzie żadnego problemu żeby przeryć cały model - rysik będzie "szedł"  przy tych liniach jak przy najlepszej linijce. Można całkiem solidnego wintydża wystrugać. 

 

32 minuty temu, kapsel napisał:

Życzę powodzenia i kibicuję. 

Podpisuję się pod tym obiema rękoma :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to się zawsze zastanawiam co ludźmi kieruje by brać się za takie modele.

Jeszcze bym zrozumiał gdyby nie było lepszego jakościowo odpowiednika danego modelu.

Jednak w sytuacji gdy jest to po co utrudniać życie.

To jednak tylko moje zdanie.

Koledze życzę powodzenia i dużo samozaparcia bo na pewno będzie potrzebne.:super:

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Xmen napisał:

Jeszcze bym zrozumiał gdyby nie było lepszego jakościowo odpowiednika danego modelu.

A jest?

11 minut temu, Xmen napisał:

Jednak w sytuacji gdy jest

Jeżeli masz na myśli Katiuszke z ICM-u to to jest model żeby sobie

 

12 minut temu, Xmen napisał:

utrudniać życie.

Hubert z nim walczył na sąsiednim forum - wygrał ale czy mniej go to kosztowało niż struganie tego strucla?

A poza tym złożenie tamijuniowych "klocków lego" to nie to samo co walka z paździerzem - może wyjdzie tak sobie (a nawet słabo)  ale nabyte doświadczenie  - bezcenne. :wink:

A tak w ogóle to trzeba czasami zrobić "czyszczenie magazynów" i powalczyć ze struclem :haha:

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, abtb napisał:

 

A tak w ogóle to trzeba czasami zrobić "czyszczenie magazynów" i powalczyć ze struclem :haha:

O to to :piwo:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, abtb napisał:

A tak w ogóle to trzeba czasami zrobić "czyszczenie magazynów" i powalczyć ze struclem :haha:

U mnie podczas "czyszczenia magazynów " takie strucle to mają tylko jeden kierunek.Worek na opady plastikowe.

  • Like 1
  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, kapsel said:

Jakiś czas temu podśmiewywano się ze mnie, że bawię się w struganie zestawów sprzed czterech- pięciu dekad ale nawet one w ramkach wyglądały lepiej niż Twój zestaw. Przerażający rzekłbym nawet. Życzę powodzenia i kibicuję. 

Nie zaprzeczam, tak było.:piwo: Ale nie będę dodawać (dużo) - po prostu używam go jako palety.:roll: Ponadto te modele fabryki w Doniecku są mi bliskie od dzieciństwa, jak wspomnienie. A zostawić modelkę rozłożony w pudełku to grzech.:nienie: Poćwiczę rysowanie trudnego kamuflażu na tym modelu wcześniej jak wziąć dobre drogie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, abtb said:

Linie podziału blach są na tyle siermiężne, że nie będzie żadnego problemu żeby przeryć cały model - rysik będzie "szedł"  przy tych liniach jak przy najlepszej linijce. Można całkiem solidnego wintydża wystrugać. 

Podpisuję się pod tym obiema rękoma :cool:

Dzięki za wsparcie! Macie rację, ale życie jest za krótkie żeby przerysować na modelu NOVO. Przynajmniej nie będę na tym konkretnym modelem.
A może się mylę, ale zamiast żeber paski powinny być wypukłe (zewnętrzne).:stolek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Xmen said:

Ja to się zawsze zastanawiam co ludźmi kieruje by brać się za takie modele.

Jeszcze bym zrozumiał gdyby nie było lepszego jakościowo odpowiednika danego modelu.

Jednak w sytuacji gdy jest to po co utrudniać życie.

To jednak tylko moje zdanie.

Koledze życzę powodzenia i dużo samozaparcia bo na pewno będzie potrzebne.:super:

Tego modelu nie trzeba już kupować - już go mam. Ona uzupełni kolekcję. Nie zrobię dokładnej kopii - tylko starannie złożę. Zobaczysz, kiedy będzie skończony i pomalowany - nikt nie będzie pamiętał, że jest NOVO. Dziękuję!

Edytowane przez JollyMonk
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minutes ago, JollyMonk said:

A zostawić modelkę rozłożony w pudełku to grzech.:nienie:

:haha:

 

Idzie ci coraz lepiej z polskim, wiekszosc twoich postow jest prawie bezbledna, ale od czasu do czasu zdarzaj sie takie cukierki:)

Tak trzymac 👍

Pazdzierz nie pazdzierz to i tak kibicuje, bedzie wymagal sporo pracy zeby cos ciekawego z niego wyciagnac.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, abtb said:

A jest?

Jeżeli masz na myśli Katiuszke z ICM-u to to jest model żeby sobie

Hubert z nim walczył na sąsiednim forum - wygrał ale czy mniej go to kosztowało niż struganie tego strucla?

A poza tym złożenie tamijuniowych "klocków lego" to nie to samo co walka z paździerzem - może wyjdzie tak sobie (a nawet słabo)  ale nabyte doświadczenie  - bezcenne. :wink:

A tak w ogóle to trzeba czasami zrobić "czyszczenie magazynów" i powalczyć ze struclem :haha:

Całkowicie się zgadzam! :piwo: Chociaż może kiedyś kupię ICM do zrobienia uczestnika sowiecko-fińskiej wojny na nartach;)

  Hubertowi się udało zrobic dobrę robotę - jego model popchnął mnie na tę budowę :lajkonik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, abtb napisał:

A poza tym złożenie tamijuniowych "klocków lego" to nie to samo co walka z paździerzem - może wyjdzie tak sobie (a nawet słabo) 

No i można nie źle bujać w obłokach podczas długich sesji szlifowania.  :surfer:

Nie raz mówiłem że nie ważne co idzie na warsztat, liczy się koniec w galerii.  :cool:

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, marek d napisał:

No i można nie źle bujać w obłokach podczas długich sesji szlifowania.  :surfer:

Co kto lubi:mrgreen:.Ja wolę bujać w obłokach podczas innych sesji.:odlot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zabawne: na przyzwoitych modelach, gdzie autor wkłada maksimum wysiłku, reakcje są znacznie mniejsze niż tutaj, gdzie budowa jeszcze się nie zaczęła: lol:

Zaczynajmy! Przejdźmy od prostych do złożonych.

Naostrzyłem grubość stabilizatorów i podnośników od wewnątrz. Kompatybilność producenta nie jest zbyt dobra. Wycięcia zostały załatane. Połączenie będzie na przewodzie.

 

738627902_SB-2collage03.thumb.jpg.239502062b5bf35adccd7a2bce07b0be.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.