Skocz do zawartości

Tupolew SB-2, Hiszpania, Republikańskie Siły Powietrzne 1936-38, DFZ/NOVO 1/72


JollyMonk

Rekomendowane odpowiedzi

41 minut temu, Xmen napisał:

Co kto lubi:mrgreen:.Ja wolę bujać w obłokach podczas innych sesji.

:D Co kto lubi. Projekcje astralne są fajne ale mało produktywne. :szampan:

4 minuty temu, JollyMonk napisał:

To zabawne: na przyzwoitych modelach, gdzie autor wkłada maksimum wysiłku, reakcje są znacznie mniejsze niż tutaj, gdzie budowa jeszcze się nie zaczęła:

Masz rację. Już przestaję i kibicuję po cichu. :stolek:

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, JollyMonk napisał:

To zabawne: na przyzwoitych modelach, gdzie autor wkłada maksimum wysiłku, reakcje są znacznie mniejsze niż tutaj, gdzie budowa jeszcze się nie zaczęła: lol:

A to jest akurat proste do wytłumaczenia.

Poprostu za takie "strucle" mało kto się bierze .Stąd zwiększone zainteresowanie .

Już znikam i spokojnie czekam na efekty.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, zaczęła się taka gorąca dyskusja, że zapomniałem nawet powiedzieć o obrazie modelu samolotu.

Pierwsze SB-2 zaczęły przybywać do Hiszpanii pod koniec 1936 roku. Według niektórych rzadkich materiałów samoloty te przybyły zdemontowane bez kamuflażu (goły metal lub farba podkładowa). W ten sposób Hiszpanie sami zastosowali na nich kamuflaż. Samolot otrzymał pieszczotliwy przydomek bombardero Katiuska - bombowiec Katiuszka (imię żeńskie). Nie będzie sztywnego wiązania się z pierwowzorem - chcę raczej stworzyć obraz zbiorowy. Jako podstawę wezmę nr 2 (niektóre zdjęcia zostały zachowane):

2-f1.jpg.87fd6f6305b60597d08c2fd78949d903.jpg

 

2-f2.jpg.2d2517339887a947ad56068c6a0156a8.jpg

 

2-lpr.jpg.907587f8a82ae09bf1e93d9487c4f0d4.jpg

 

Jednak przy nakładaniu kamuflażu planuję oprzeć się również na innych zdjęciach:

 

pic_18.jpg.e946613ca83df0ec9364e8861745e2b6.jpg

 

pic_19.jpg.df92fbf80b50b37f271653423960ad30.jpg

 

pic_21.jpg.163b43a32c1064288dc9473d15ef84d1.jpg

 

SB2_spain_1.thumb.JPG.9e1859e28fd04cd62f2ef7d7ff9b4748.JPG

 

SB-2_Spain_1.jpg.6471634e642f432e14ad0e2615f10578.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, JollyMonk napisał:

Nie będzie sztywnego wiązania się z pierwowzorem - chcę raczej stworzyć obraz zbiorowy.

 

image.png.26cbd8b887a8e435a2703a441491fe38.png

 

11 minut temu, JollyMonk napisał:

Jednak przy nakładaniu kamuflażu planuję oprzeć się również na innych zdjęciach:

 

Biorąc pod uwagę pierwowzór / pierwowzory to czeka Cię bardziej wariacja na temat niż odtworzenie plamki po plamce.

 

Poprzyglądam się z ciekawością, tym bardziej, że na warsztat wziąłeś prawdziwego paździerza.

 

:cool:

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 hours ago, dante said:

Idzie ci coraz lepiej z polskim, wiekszosc twoich postow jest prawie bezbledna, ale od czasu do czasu zdarzaj sie takie cukierki:)

Tak trzymac 👍

Pazdzierz nie pazdzierz to i tak kibicuje, bedzie wymagal sporo pracy zeby cos ciekawego z niego wyciagnac.

Trochę rozumiem po polsku, umiem czytać, ale jeszcze nie mówię płynnie. Dlatego używam tłumacza Google do moich postów. Zawsze sprawdzam tekst, ponieważ tłumacz elektroniczny nie zawsze tłumaczy poprawnie. Jednak nie zawsze czuję się dobrze lub źle. Więc czasami wychodzą takie "cukierki".:glupek:
Wtedy miałem na myśli „nie zbudowany model”. Nawet nie do końca rozumiem, co znaczy „rozłożony”. Ale jeśli dotyczy to kobiet, to naprawdę wyszło zabawnie.:roll:
Popraw mnie, nie bądź nieśmiały. :piwo:Szczególnie techniczne słowa nie wiedzą, jak poprawnie.:hmmm:

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, greatgonzo napisał:

To żart, jak sądzę?

Rzecz w tym, że rysowanie przy starych liniach podziału oznacza przesnięcie siatki linii o grubość tych wypukłych?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JollyMonk napisał:

Nawet nie do końca rozumiem, co znaczy „rozłożony”. Ale jeśli dotyczy to kobiet, to naprawdę wyszło zabawnie.:roll:

 

Taaaak... Jak Katiuszka jest "rozłożona" to rzeczywiście robi się interesująco... :mrgreen:

 

Nic się nie przejmuj, to dobry sposób do nauki języka.

 

:cool:

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Helmut napisał:

Rzecz w tym, że rysowanie przy starych liniach podziału oznacza przesnięcie siatki linii o grubość tych wypukłych?

To może być problem. Ale położenie linii to osobna kwestia i założenie, że propozycja producenta jest zgodna z rzeczywistością też może być odważne :).

Rzecz polega na tym, że przy tworzeniu wgłębnych linii miejscem newralgicznym są punkty przecięcia. Nawet na gładkiej powierzchni może to być kłopot. Jak rozwiązać ten problem wykorzystując wypukłe linie jako prowadnice, zupełnie nie wiem.  Tzn wiem, że niektórzy modelarze załatwiają takie sprawy uznając sam fakt wykonania nowych linii za wartość i nie przejmując się niską jakością  uzyskanego efektu. Ale o tym nie mówię.

 

I chętnie dowiem się, gdzie się mylę, jeśli się mylę. To nie byłby pierwszy raz :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że morale wysokie jak chłopaków w Bachmucie :wojo:.  Powodzenia 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, greatgonzo napisał:

Rzecz polega na tym, że przy tworzeniu wgłębnych linii miejscem newralgicznym są punkty przecięcia. Nawet na gładkiej powierzchni może to być kłopot.

Przecięcia moim zdaniem nie są moim zdaniem aż takim problemem, co styki. W tym konkretnym przypadku obawiałbym się też twardości samego plastiku. O ile mnie pamięć nie myli, tem brązowy jest ponadprzeciętnie twardy, co może skutkować kruszeniem się krawędzi linii.

(Chociaż muszę przyznać, że ten brąz został mi w pamięci z zupełnie innego powodu. Mianowicie, jak chciałem zrobić zimowy kamuflaż, to plastik reagował z Wilbrą i zamiast białego, samolot wyszedł mi różowy... Ale to już temat na inny wątek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Helmut napisał:

Przecięcia moim zdaniem nie są moim zdaniem aż takim problemem, co styki.

Przy wykorzystywaniu wypukłych linii to chyba jeden pies. Ja bym się nawet za to nie zabierał.

Ale chętnie popatrzę, czemu nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, JollyMonk napisał:

Nie będzie sztywnego wiązania się z pierwowzorem - chcę raczej stworzyć obraz zbiorowy. Jako podstawę wezmę nr 2 (niektóre zdjęcia zostały zachowane):

No jeśli taką formę przyjmujesz to dobrze bo zdjęcia pokazują samolot (samoloty) zarówno w barwach (czy raczej oznakowaniach) republikańskich jak i frankistowskich (faszystowskich)...

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.02.2023 o 11:59, abtb napisał:

Hubert z nim walczył na sąsiednim forum - wygrał ale czy mniej go to kosztowało niż struganie tego strucla?

 

Katiuszka z ICM "łatwa" nie jest, może nie tyle w kontekście rozkładania, co składania.

 

DoCRV8.jpg

 

Frog to inna liga. Moim zdaniem całość oszlifować do zera (powierzchnia modelu wygląda okropnie), wydrukować plany w skali i ryć oraz nitować. Linie podziału wg Froga to w większości fantazje projektanta. Pomyśl też o oszkleniu od Rob Taurusa, jeżeli efekt mozołów nad wyprowadzeniem powierzchni będzie tego wart.

 

Powodzenia!
Hubert

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum ukraińskim zwrócono mi uwagę, że zbyt uprościłem połączenie stabilizatorów i podnośników. W zasadzie praca nad zmianą nie jest trudna. W tym samym czasie wykonałem dźwignie trymowania.
Nie śmiejcie się, nie chcę wchodzić w szczegóły tego modelu.

23782422_SB-2collage04b.thumb.jpg.8c40dbc4500870d2ea5fb61d19d59e6b.jpg

 

SB-2_album.thumb.jpg.6e494a5f5baa4995eb2f166faad24fc3.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2/17/2023 at 10:46 PM, RogerM said:

No jeśli taką formę przyjmujesz to dobrze bo zdjęcia pokazują samolot (samoloty) zarówno w barwach (czy raczej oznakowaniach) republikańskich jak i frankistowskich (faszystowskich)...

Wszystko jest poprawne. Ale myślę, że frankiści zmienili tylko znaki identyfikacyjne, a kamuflaż pozostał taki, jaki jest

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2/17/2023 at 4:30 PM, Helmut said:

Chociaż muszę przyznać, że ten brąz został mi w pamięci z zupełnie innego powodu. Mianowicie, jak chciałem zrobić zimowy kamuflaż, to plastik reagował z Wilbrą i zamiast białego, samolot wyszedł mi różowy.

Jest coś takiego. Ten plastik reaguje z farbą (przede wszystkim z emalią). Teraz używam podkładu Tamiya. Wszystko jest z nią w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JollyMonk napisał:

stabilizatorów i podnośników

Stateczników (poziomych) i sterów (wysokości).

Ciekawe, że koledzy wcześniej tylko na rozłożone modelki zwrócili uwagę 😉

Edytowane przez Wymysl
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Wymysl said:

Stateczników (poziomych) i sterów (wysokości).

Ciekawe, że koledzy wcześniej tylko na rozłożone modelki zwrócili uwagę 😉

Wielkie dzięki! Zawsze proszę kolegów o poprawienie moich błędów. Postaram się zapamiętać i poprawnie użyć tych słów.:piwo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
On 2/17/2023 at 2:11 PM, kapsel said:

Widzę że morale wysokie jak chłopaków w Bachmucie :wojo:.  Powodzenia 

Dziękuję, choć tam jest teraz znacznie trudniej.
Był czas, aby spokojnie poćwiczyć z Tupolewem). Właściwie prace nad nim trwają od zawsze, ale nie ma wiele do pokazania). Tutaj wpasowałem lotki w skrzydła i zadokowanie skrzydła z kadłubem.

276418988_SB-2collage05.thumb.jpg.ef00ba3aec2f8203d1437821cdbcf9ac.jpg

 

IMG_6784.thumb.JPG.96224ce25b5e9bedb8532bf43fb5cc1f.JPG

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Cóż, teraz, kiedy Mirage jest ukończony, mogłem rozpocząć montaż następnego modelu. Jestem pewien, przyjaciele, teraz mogę was zabawić. Małe zastrzeżenie: wszystkie ulepszenia są bardzo symboliczne - celem nie jest odtworzenie dokładnego obrazu samolotu. Coś jednak będzie widać w środku i dlatego, żeby przestrzeń nie sprawiała wrażenia pustej, postanowiłem dorzucić trochę na siedzenie nawigatora.

2065728433_SB-2collage06.thumb.jpg.50a7ec5c81d863b1282e7f3074d5e380.jpg

 

780640002_SB-2collage07.thumb.jpg.382e32cffe458a4c65fe8a2f8a83230c.jpg

 

IMG_6844.thumb.JPG.41f6c90287f410578c69014db8031ca4.JPG

 

Ogólnie skleiłem kadłub, prawie mi się podobało, jak w dzieciństwie :pilot:

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.