Skocz do zawartości

Klej ,, uniwersalny" lub ,,uniwersal"


myszaty

Rekomendowane odpowiedzi

Witojta :szczerbol: kiedyś w latach 90 był taki klej w typowych tubkach, bezbarwny ( transparentny), szybkoschnący  - używałem go do kartonu, zapach miał rozpuszczalnikowy ( coś jak kleje do plastiku), dobrze kleił na styk, trochę nitkował.

Może ktoś pamięta co to było i co mogło by być teraz zamiennikiem.

Najbardziej zależy mi na tym by był  szybkoschnący.

Na 100% nie był na wodzie jak BCG czy wikole...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki - zamówię ten amazingartowy hermol zobaczę jak to działa.

Ale to chyba był podobny klajstet.

Na 100% był polski.

Opakowanie było  biało - czerwone?!?

Ale to może nawet ok.  85r.  Skleiłem tym P11 z MM i Pioruna, 

To był jedyny klej jaki dawał radę z papierem, przy moich wtedy  umiejętnościach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, myszaty napisał:

Ale to chyba był podobny klajstet.

Na 100% był polski.

Zdecydowanie był to Hermol. Skleiłem nim wszystkie swoje "kartony" - a było tego nie w kij dmuchał :wink:

Także Rochu - bierz śmiało!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, krn78 napisał:

Za młodego kupowałem od Rusków na giełdzie klej Moment.

To był odpowiednik naszego Butaprenu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno, dawno temu, zaraz po zniknięciu Hermolu z rynku, zaprzyjaźniony pan ze sklepu chemicznego puścił farby, że ktoś się upominał o prawa autorskie do nazwy i aby uniknąć kłopotów, zrezygnowano z nazwy, ale, wg tego sprzedawcy,  to poniżej to ponoć Hermol.

Śmierdzi prawie identycznie. 😜

 

20230302_144529[1].jpg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ofercie Wamodu jest również klej o nazwie Hemol, dość szybko schnie, czasem nawet za szybko - właśnie używam go do modeli kartonowych  (ale jako uzupełnienie - główny klej to niezmiennie Butapren OBT III).

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.03.2023 o 06:42, myszaty napisał:

Witojta :szczerbol: kiedyś w latach 90 był taki klej w typowych tubkach, bezbarwny ( transparentny), szybkoschnący 

Owszem, oprócz Hermolu był bardzo podobny klej Uniwersal.

image.thumb.png.bf1ebef9ca53ce4e8b966905eb8ee9d0.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Mam taki kłopot: pękła mi oprawka od okularów przeciwsłonecznych znanej firmy i chcę je reaktywować, bo mi po prostu szkoda kasy na nowe. Nie wiem, z jakiego tworzywa jest oprawka, podobnie jak nieznany mi jest rodzaj plastiku, z którego wykonana jest soczewka. Próbowałem Contacta Revela i Humbrola do szybek i Extra Thin. Z CA boję się eksperymentować, z uwagi na możliwe opary i zmatowienie szkieł. 

Mam pomysł, żeby skleić cały obwód ramki wokół soczewki, żeby wzmocnić całość.

Możecie coś polecić do sklejenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo kleje dwuskładnikowe żywice epoksydowe.Nie wiem jak z oprawką ale cyjano słabo może skleić  te oprawki.Może i kwestia kleju jego jakości.Być może Lepiej tu sprawdzą się właśnie dwuskładnikowe na bazie żywicy.Elastyczne niż cyjanoakrylowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.